1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

Love

شروع موضوع توسط اهلام خانوم ‏Feb 19, 2012 در انجمن درد دل

 1. 7b91dea1a39ffa1f8b83c4e7d614e634. به نام آفریننده عشق...
  42fca05a008cffdb4c2dbb262a0a05ab.
  ac37e182114ca0697b9443628bc2d036.
  اینک زمین را می‌ستاییم؛
  زمینی که ما را در بر گرفته است.
  ای اَهوره‌مَزدا !
  زنان را می ستاییم.
  زنانی را که از آن تو به شمار آیند.
  و از بهترین اَشَه برخوردارند، می‌ستاییم.
  307aa04e88af7c5442ff7e9d5bb806db.
  روز پنجم هر ماه و ماه دوازدهم هر سال" اسفند "یا" سپندارمذ "نام دارد. این واژه که در اوستایی سْپِنْتَه‌آرمَئیتی (Spenta-Ârmaiti) می باشد و نام چهارمین امشاسپند است، از دو بخش سپنته (Spenta) یا «سپند» به مانک پاک و مقدس و آرمئیتی (Ârmaiti) به مانک فروتنی و بردباری تشکیل شده است و مانک این دو با هم فروتنى پاک و مقدس است. این واژه در پهلوی سپندارمت (SpandÂrmat) و در فارسی سپندارمذ و «اسفندارمذ» و «اسفند» شده است.
  امشاسپند سپندارمذ، نگهبان و ایزدبانوی زمین سرسبز و نشانی از باروری و زایش است. جشن سپندارمذگان یا اسفندگان، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده و این روز به نام «مرد‌گیران» یا «مژدگیران» یا «مزدگیران» (=هدیه گرفتن از مردان) نیز در ادبیات فارسی بکار رفته است.
  یکی دیگر از نام های این جشن نیز، جشن برزگران یا برزیگران است که به مناسبت نقش مهم برزگران و کشاورزان در سبز کردن زمین و باروری زمین بوده است.
  به بیان ابوریحان بیرونی،اسفندارمذ ایزد موکل بر زمین و ایزد حامی و نگاهبان زنان شوهر دوست و پارسا و درست کار بوده. به همین مناسبت این روز، عید زنان به شمار می رفت. مردم به جهت گرامیداشت، به آنان هدیه داده و بخشش می کردند. زنان نه تنها از هدایا و دهش هایی برخوردار می شدند، بلکه به نوعی در این روز فرمانروایی می کردند و مردان باید که از آنان فرمان می بردند.
  گردیزی در کتاب زین الاخبار نیز درباره ی واژه ی «مردگیران» اشاره کرده است که از این جهت این جشن را مردگیران می گفتند که زنان به اختیار خویش و با آزادی، شوی و مرد زندگی خود را برمی گزیدند.
  سپندارمزد نگهبان زمین است و از آنجا که زمین مانند زنان در زندگی انسان نقش باروری و باردهی دارد جشن اسفندگان برای گرامی داشت زنان نیکوکار برگزار می گردد. ایرانیان از دیر باز این روز را روز زن و روز مادر و در حالت کلی این روز را روز عشاق می نامیدند که امروزه متاسفانه بجز زرتشتیان، دیگر هم میهنان روز مادر را برابر با تقویم تازی عربی و روز عشاق را برابر با تقویم میلادی ولنتاین جشن می گیرند​
  47e8867779a4f12e50c4bb6829f16011.
  واژه سپندارمزد در اوستا سپنته آرمئیتی آمده است و به چم (معنی) فروتنی و بردباری که خاص مادران است به کار آمده از این رو ماه اسفند و به خصوص این روز سپندارمذ جشن زنان بوده و در این روز مردان به زنان هدیه مى دادند. این روز متعلق به سپندارمذ یا سپنته آرمئیتى است و چون نام روز و نام ماه با هم موافق مى شوند، جشن مى گیرند. این فرشته در عالم مینوى نماد عشق، محبت، تواضع، بردبارى، جانبازى و فداکارى است و در جهان مادى پاسبان و حامى زنان نیک و پارسا است و تمام خوشى هاى روى زمین در دست اوست. در آیین زرتشت، به دلیل برخى ویژگى هاى مشترک زمین با زن همچون آفرینندگى و زایندگى، این روز به نام «زن و زمین» نام گرفته است.
  در سفره این جشن جامى از شیر و تخم مرغ که نشانه ماه بهمن است قرار دارد. به جز آن ها میوه هاى فصل به ویژه انار و سیب، شاخه هاى گل، شربت و شیرینى، برگ هاى خشک آویشن با دانه هایى از سنجد و بادام در چهار گوشه سفره قرار مى دهند و مواد خوشبو و کندر بر روى آتش مى گذارند و مقدار کمى از هفت گونه حبوبات و دانه ها که در جشن مهرگان براى سفارش کاشتن در آن فصل در سفره جشن مهرگان قرار داده اند مى گذارند.
  از ویژگى هاى این جشن، استراحت کامل زنان از کار و تلاش و کوشش و فرمانبردارى کامل مردان از زنان بوده است. در این روز به پاس تلاش یک ساله زنان، مردان وظایف ایشان را بر دوش گرفته و با این کار، فعالیت هاى یک زن را تجربه مى کردند و در عین حال در این روز هدیه دادن به زن خانه از آداب و رسوم اصلى این جشن به شمار رفته است. به این ترتیب از محبت و مهربانى زنان سپاسگزارى مى شود. در این روز خاص همچنین انجام کارهاى خانه بر عهده مردان است و زنان با پوشیدن لباس هاى نو، مورد تکریم قرار مى گیرند. در مراسم جشن اسفندگان در آیین زرتشت همچنین زنان پاکدامن و پرهیزگار که به تربیت فرزندان نیک پرداخته اند و این فرزندان به عنوان شخصى نیک شناخته شده اند، تشویق مى شوند.
  مسأله آدم و حوا در دین زرتشتی نیست. بنابراین، جنگی بین طرفداران نظریه تکامل و طرفداران نظریه خلقت پیش نمی آید. تساوی حقوق زن و مرد برای زرتشتیان ممکن است. در کتاب مقدس زرتشتیان راجع به حقوق زن و یا سهم الارث او و فرزندان و مانند این ها، احکامی وجود ندارد که عمل بر خلاف آن ها، مغایر دین باشد. در باور ایرانى، مرد داراى قدرت مردانگى و تفکر و خردورزى بیش ترى است، در برابر آن زن نیز داراى مهر ورزى، عشق پاک، پاکدامنى و از خودگذشتگى فراوان ترى است که هر یک از این دو به تنهایى راه به جایى نبرده و حتى روند پویایى گیتى را هم به ایستایى مى کشانند. اگر مردان بدنه هواپیماى خوشبختى اند، زنان موتور آن اند که پیکره بى موتور و موتور بى بدنه هیچ کدام به تنهایى به اوج سعادت نمى رسند بلکه ذره اى حرکت و جنبش هم برایشان ناممکن است. اشوزرتشت خوشبختى بشر را وابسته به میزان دانش و خرد انسان مى داند نه جنسیت و قومیت و رنگ و نژاد و از دیدگاه وى همه انسان ها همه زنان و مردان داراى حقوق برابرند. او دختران را در گزینش همسر آزاد شمرده و عشق پاک و دانش نیک را دو معیار اصلى مى داند و خوشبختى همسران جوان را در زندگى زناشویى در این مى داند که هر یک بکوشند تا در راستى از دیگرى پیشى جویند.
  کم تر کسی است که بداند در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق وجود داشته است .جالب است بدانید که این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۴ روز پس از ولنتاین فرنگی است! این روز سپندارمذگان یا اسفندارمذگان نام داشته است. فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان روز عشق به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هر یک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. روز پنجم سپندارمذ بوده است. سپندارمذ لقب ملی زمین یعنی گستراننده، مقدس، فروتن است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. آیا زمان آن نرسیده است که همچون سال های اخیر و گسترش جشن های سده و مهرگان در ایران نسبت به پیش تر، سپندارمذگان را هم گرامی بداریم؟
  روز سپندارمذگان از دیر باز در تاریخ کهن سرزمین مادری، با نام روز زن و زمین و عشاق شناخته شده است و دیر پایی آن بسیار فراتر از ولنتاین غربی است. شایسته است بانوی ایرانی را در این روز ارج نهیم و دختران و پسران سرزمین کهن تنها با چهار روز شکیبایی روز عشاق را در ۲۹ بهمن ماه خورشیدی با معشوق خود جشن بگیرند .
  گام هایی این چنین، ما را در پاسداشت هویت ایران ۸۰۰۰ هزار ساله استوار تر خواهد نمود. جوانان ایرانی را در این رستاخیز فرهنگی فراخوانید.​
  1346c5b493b73df5f70d1896feb00861.
  فلسفه ی روز والنتاین  زماني كه دين مسيح مرسوم گرديد, مردان روحاني تصميم به تغيير رسوم ديرينه مشتركين گرفتند. يكي از اين رسوم جشني به نام feast oflubercus بود. اين جشن از سوي مقامات كليسا به نام ST. Valntines نام گذاري شد و به منظور اينكه اين جشن معناي روحاني داشته باشد , روحانيون شيوه ی نامگذاري جديدي براي دختران در اين مراسم ابداع نمودند.
  مراسم به اين صورت بود كه در اين جشن كوزه اي حاوي اسامي مقدس در بين دختران قرار مي دادند و دختران جوان هر يك, يك نام از كوزه بيرون مي آوردند و اين دختران سعي مي كردند تا سال آينده صفت آن نام مقدس را در خود ايجاد نمايند.
  اين مراسم تا قرن 15 ميلادي ادامه داشت ولي چندان موفق نبود . اما براي اغلب افراد ريشه اين روز از مبدا ديگري است كه اينك درباره ان مي خوانيد...
  در قرن سوم میلادی مطابق با اوایل امپراتوری ساسانی در ایران در زمان کلوديوس دوم (يكي از سرداران روم) جنگهاي فراواني بود و اين سردار به سختي موفق به جمع آوري سربازان مي شد . چرا كه آنان حاضر به ترك زنان , خانواده و معشوقه هاي خود نمي شدند. به همين دليل کلوديوس خشمگين تمامي عقود زناشويي را باطل اعلام كرد و اجازه ازدواج را از تمامي مردان گرفت!!!
  در آن ديار كشيشي به نام Valentine مشغول انجام وظيفه روحاني خود بود. والنتاين مقدس كه اين اقدام کلوديوس را غير انساني مي دانست و چند زوج عاشق را پنهاني به عقد يكديگر درآورد . کلوديوس پس از پي بردن به اين اقدام والنتاين را به زندان فرستاد.
  والنتاين در زندان عاشق دختر يكي از زندانبانان شد و ... يكي از نامه هاي او به دست کلوديوس افتاد . در پاي نامه امضا شده بود From your valentine گلاديوس كه از اين امر مطلع گرديد در روز 14 فوريه والنتاين را اعدام كرد. دوستان والنتاين او را در كليساي روم به خاك سپردند. روز اعدام و خاك سپاري والنتاين مقدس كه برابر 14 فوريه بود براي دوستداران او جاوداني شد و همگي عشاق از آن پس اين روز را در كنار همديگر ميگذرانند.
  دوستداران والنتاين مقدس بر اين عقيده اند كه روح او در اين روز حامي تمامي عشق هاي مقدس است و به احترام او و عشق پاكش در اين روز هدايا و نامه هاي خود را با امضاي والنتاين به عشق خود تقديم مي كنند ... ( روز عشق و دوست داشتن برای تمامی عشاق خجسته و میمون باد )​
  60286b2d4e7f790780255edb07f2f2f1.
  مفهوم عشق  عشق کلمه ای کهن است که از دیرباز آدمی به آن علاقه مند بوده است ؛ به گونه ای که عشق یکی از بحث انگیزترین موضوعات در بین انسان بوده و هست . بحث ها و گفت و گوهای زیادی در مورد عشق انجام شده است . اما تا به امروز تعریف دقیق و فراگیری از عشق ارائه نشده است که بتواند همه را قانع کند و هر کس بنابر عقیده خود و موقعیتی که در آن قرار داشته است تعریفی از آن کرده است که نمی توان آن را به عنوان یک تعریف کامل و جامع در نظر گرفت . در واقع تمامی تعاریفی که از عشق می شود حالت نسبی دارد . از آنجا که عشق یک احساس درونی است و هر کس احساس متفاوتی دارد تعاریف نیز با هم متفاوت هستند . بسیاری بوده اند که عشق را تعریف کرده اند اما به محض تعریف با مخالفان و موافقان خود رو به رو شده اند و این دلیل سلیقه ای بودن عشق است​
  8c54d5dbeb84110e06213107063d44aa.
   
  alireza1377، Merjhoi و Admin از این ارسال تشکر کرده اند.