1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

12 راهکار برای ساخت یک فیلم مستند

شروع موضوع توسط New_Sense ‏Oct 11, 2014 در انجمن اخبار سینما

1. New_Sense

New_Sense یاد کن گاهی ما را در تنهایی خود ... همراه انجمن

3,513
    11,263
    31,431

اززبان تهیه کننده فیلم های مستند (اعترافات):"12 چیزی که آرزو داشتم قبل از ساختن اولین فیلمم,یاد میگرفتم..."

من در اخبار تلویزیونی به مدت هفت سال کار کردم و پس از آم برای ساخت مستندی در مورد زندگی مردم جهان به کشورهای زیادی سفر کردم,بنابراین همه چیز را از ابتدا شروع نکردم.با مردمان زیادی مصاحبه کرده بودم,چون قبلا این کار را انجام داده بودم و شیوه آن را فراگرفته بودم.صد ها ویدئو و فیلم را تدوین و تهیه کرده بودم,بنابراین میدانستم چگونه یک داستان را شروع و آن را ادامه بدهم.اما چیزی که ساخت اولین مستند من را با مشکل مواجه می کرد,بودجه و توزیع آن بود.
    در این جا برخی از درس هایی مهمی که من از ساخت اولین فیلم مستندم فرا گرفتم را یادآوری می کنم.

1- برای مستند خود یک تریلر بسازید...اگر به هر دلیل نیاز دارید بودجه پروژه خود را افزایش دهید,ساخت یک تریلر فوق العاده ضروی است!تریلر یک ابزار فوق العاده,برای ساخت مخاطب و درگیر کردن ذهن او می باشد.

2- قبل از این که کار خود را آغاز کنید,ابتدا به پایان آن فکر کنید...این مستند در کجا به نمایش در خواهد آمد (یا جایی که تصور می کنید نمایش داده خواهد شد)؟مخاطب اصلی آن چه کسی است؟پاسخ به این سوالات به شا کمک می کند تا محتوا,لحن,سبک و زمان فیلم خود را مشخص کنید.

3- شروع به جذب مخاطب (ساخت مخاطب) کنید...در فیس بوک (یا شبکه های اجتماعی دیگر) برای پروژه خود صفحه ای بسازید (جذب مخاطب)...بلافاصله بعد از آن یک سایت با یک بلاگ بسازید و اخبار پروژه خود را به طور منظم در آن منتشر کنید (این کار باعث رونق بازید سایت شما نیز می شود!)...احتمال دارد پروژه شما موفقیت بالایی را کسب کند و هنگامی که فیلم شما آماده شد,مشتریان قادر باشند DVD فیلم شما را تهیه کنند.

4- توزیع فیلم...طرحی برای توزیع فیلم داریم و باید فیلم را به دست توزیع کننده بدهیم.برای صرفه جویی در زمان و پول,توزیع فیلم را خودم بر عهده داشتم,اما در این مورد نمیتوانم کمکی به شما بکنم!اما فکر می کنم فیلم من چقدر میتوانست بهتر و موفق تر شود وقتی که من از یک کارشناس توزیع کمک می گرفتم!

5- از موسیقی خود استفاده کنید (ساخت موسیقی)...مگر در مواردی که حتما باید از یک قطعه موسیقی خاص استفاده شود...وقتی موسیقی را خودتان خلق کنید دیگر نیازی نیست هزینه های سنگین برای به دست آوردن حق کپی رایت موسیقی استفاده شده را متحمل شوید!تا به حال مذاکرات زیادی با ناشران و کمپانی های سازنده موسیقی,برای استفاده هر قطعه موسیقی ای که در مستند من استفاده شده بود,داشته ام.من خوشحال بودم که 2/3 از موسیقی مستند من به صورت ارجینال تهیه شده بود.

6- بودجه...وقتی در اول کار شروع به جمع آوری بودجه می کنید,وقت خود را صرف شرکت ها و بنیاد های بزرگ فیلم سازی نکنید,مگر در مواردی که شما به عنوان یک مستند ساز سناخته شده مطرح باشید.بهترین شانس شما برای موفقیت این است که در ابتدا از هدف های کم و کوچک شروع کنید.به دنبال افراد و گروه هایی باشید که بر روی موضوع فیلم شما سرمایه گذاری و تمایل داشته باشند پروژه شما را پشتیبانی کنند.هنگامی که بودجه شما به رقمی بین 10 تا 50 هزار دلار رسید اعتبار نسبتا خوبی را برای استفاده از گروه های مالی بزرگ تر به دست آورده اید.می توانید از سایت های جمع آوری کمک های مالی نیز استفاده کنید.

7- جمع آوری کمک های مردمی...این مورد می تواند یکی از مهمترین دلیل هایی باشد که با توجه به آن محل مورد نظر نمایش مستند خود را انتخاب کرده اید.چیزی که من در ابتدای ساختن فیلم خود نمی دانستم این بود که PBS (یکی از بزرگترین شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی آمریکا) اجازه نمی دهد بودجه مستند از شخص/گروه/سازمانی که مستند در مورد آن ساخته می شود,تامین شود.به عنوان مثال شما مستندی در مورد "مری جین" می سازید;"مری جین" نمی تواند هیچ گونه هزینه ای در رابطه با کمک های مردمی به شما بدهد!در این صورت PBS مستند شما را فقط یک تبلیغ تلقی می کند!!!

8- دارا بودن روابط عمومی قوی...در این مورد من خوش شانس بودم!یکی از دوستان من کارشناس روابط عمومی بود...به طوری که تیم ما با تلاش های او در این زمینه تحول بزرگی را به خود دید.حضور یک کارشناش روابط عمومی در پروژه شما می تواند همه چیز را تغییر و متفاوت جلوه دهد.

9- محصولات جانبی!...به عنوان بخشی از برنامه ای که برای توزیع در نظر دارید می توانید محصولاتی در رابطه با فیلمتان نظیر (تی شرت,اسباب بازی و ...) را تولید و علاوه بر DVD های فیلم آن ها را نیز برای سود بیشتر به فروش برسانید.این کار هم سود شما را بعد از ساخت فیلم افزایش می دهد و هم نوعی تبلیغ قبل از نمایش فیلم است.

10-

برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

...اگر امیدی به ارائه فیلم خود به جشنواره ساندس یا هر جشنواره مهم دیگر دارید,به خاطر داشته باشید که برخی از آن ها به یک نمایش اختصاصی برای شرکت دادن فیلم شما در جشنواره احتیاج دارند.(مانند مراسم آکادمی اسکار)برخی از فیلم سازان برنامه تولید خود را به گونه ای تنظیم می کنند که نمایش فیلمشان نزدیک به تاریخ برگزاری مراسم باشد...بنابراین به گونه ای برنامه تولید خود را مرتب کنید که تاریخ نمایش فیلمتان نزدیک به جشنواره ها باشد تا نظرات جشنواره ها به فیلم شما بیشتر معطوف شود.

11- تعدادی از DVD های فیلم خود را رایگان پخش کنید!...این یک شوک است!در حقیقت چیزی که بسیار مهم است هدیه دادن تعدادی از DVD های فیلم است...این کار نه تنها باعث ایجاد انرژی برای تهیه کنندگان پروژه می کند,بلکه باعث تبلیغات وسیعی نیز می شود!این حداقل کاری است که شما می توانید برای تشکر و قدردانی از کسانی که در تهیه پروژه شما نقش داشته اند انجام دهید.دقیقا نمی دانم تعداد DVD هایی که من از فیلم خود هدیه دادم چقدر بوده است,اما حدس میزنم چیزی حدود 500-700 DVD را به کسانی که در این پروژه کار یا آن را حمایت کرده بودند,دوستانم,خانواده ام و رسانه ها هدیه داده باشم!

12- پروژه بعدی...این مورد ممکن است عجیب و غریب باشد,اما با توجه به سختی های آن کاملا ممکن است!به پروژه جدید خود فکر کنید,حتی قبل از این که مستند فعلی شما تمام شود!شما می توانید از پروژ تمام شده خود برای ایجاد انگیزه و بودجه استفاده کنید تا کار بعدی خود را به مرحله تولید برسانید.مردم از خانه هایشان بیرون خواهند آمد تا بار دیگر به کسی که ثابت کرد می تواند یک پروژه فیلم سازی را به اتمام برساند,کمک کنند...

بوق از این پست تشکر کرده است.