1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

✗جــــטּ!✗

شروع موضوع توسط ❥ℳĀΣĐξĤ❥ ‏Jul 16, 2014 در انجمن مطالب جالب

 1. ❥ℳĀΣĐξĤ❥

  ❥ℳĀΣĐξĤ❥ ـمـــهــرـبــانـــو

  3,596
  17,080
  4,256
  تعریف اولیه:

  جن (بفتح اول ) مصدر و به معناى پوشاندن و تاريك شدن است. جن، موجودى است مكلف ، باشعور، ناديده و مورد خطاب خداوند. پروردگار عالم در حق انس ‍ و جن مى فرمايد: (سنفرغ لكم ايها الثقلان 217) كه هر دو به علت مكلف و مورد خطاب بودن ، ثقلان ؛ يعنى دو موجود با ارزش زمين ناميده شده اند . بايد به وجود (جن ) معتقد باشيم؛ زيرا قرآن مجيد و روايات قطعيه از آن خبر داده است. اما جن ، موجود غير مادى و شايد نيمه مادى است . و در هر حال از جنس ما نيست ولى بنا به صراحت آيات قرآن، در اكثر احوال، هم طراز و هم عرض انسان است.

  به طور کلی در خصوص جنيان چنین می توان گفت که:۱- قبل از انسان‌ها بر روی زمین خلق شده بودند.
  ۲ - موجوداتي هستند ناپیدا كه از شعله آتش آفریده شده اند.
  ۳ - دارای تکلیف و مسئولیت هستند.
  ۴ - دارای ادراک و تشخیص حق از باطل و استدلال مي باشند.
  ۵ - قدرت نفوذ در آسمان ها و استراق سمع را داشته‌اند ولی از دسترسي به آن مكان منع شدند.
  ۶ - همانند آدمیان دارای حشر و نشر و معاد مي باشند.
  ۷ - عده اي از آنان مؤمن و گروهی کافر مي باشند.
  ۸ - مانند انسان ها در میان آنها نيز جن‌هایی یافت می‌شوند که از قدرت زیادی برخوردارند.
  ۹ - قدرت انجام بعضی از کارهای انسان را دارا مي باشند.
   
  ×امیرمحمد ×، ُSara2000، narges.m و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. ❥ℳĀΣĐξĤ❥

  ❥ℳĀΣĐξĤ❥ ـمـــهــرـبــانـــو

  3,596
  17,080
  4,256
  مهمترین سوالها و جوابها:

  سوال ) معنای لغوی و اصطلاحی جن چیست؟
  جواب ) لفظ جن از استتار و پوشش گرفته شده و به هر چیز مخفی و پنهانی جن گفته می شود؛ مثلا" به بهشت که " جنت " گفته می شود به خاطر این است که زمین بهشت با درختان پوشیده شده است و به سپر هم " جنه " گفته شده برای این است که انسان پشت آن مخفی می شود و به جن هم " جن " گفته شده برای این است که این موجودات مخفی هستند و دیده نمی شوند. حتی به بچه در داخل شکم مادر هم " جنین " گفته می شود از همین باب است که دیده نمی شود و به دیوانه هم که " مجنون " گفته شده برای این است که عقلش پوشیده شده است.
  و اما معنای اصطلاحی جن ، همین موجودات نامرئی هستند که خداوند پدر جنیان را که از آتش بدون دود یا انرژی حرارتی آفریده که احیانا" هم دیده می شوند و دارای تکالیف و برنامه هایی هستند و حساب و کتاب و عقاب و ثواب خواهند داشت.

  س ) اگر به هر چیز پنهان و پوشیده ای جن گفته می شود پس چرا به ملائکه جن گفته نمی شود؟
  ج ) از باب اطلاق و تقیید است ، یعنی: درست است که اطلاق این جمله شامل ملائکه هم می شود اما اولا" عرفا کلمه جن را تقیید کرده اند به موارد مذکور و ثانیا" هدف از خلقت ملائکه ، دیده شدن در دنیا نیست بلکه تاریخ مصرف آنان در آخرت و بهشت و جهنم است که در آنجا هم دیده خواهند شد.

  س ) خلقت جن چگونه بوده است؟
  ج ) خلقت اولیه جن از آتش بوده چنانچه در آیه 15 سوره الرحمن و آیه 27 سوره حجر فرموده: جان را که پدر جن است از آتشی بدون دود و آتشی سوزان آفریده که احتمالا" آتش بدون دود همان انرژی حرارتی باشد که حرارت دارد اما دود ندارد ؛ چون در آیه 15 سوره الرحمن گفته: جان را از مارجی از نار آفریده و مفسران مارج را به آتش بدون دود تفسیر کرده اند که با همان انرژی حرارتی سازگار است ؛ والله العالم.

  س ) هدف از خلقت جن چه بوده؟
  ج ) خداوند در آیه 56 سوره ذاریات فرموده : من جن و انس را نیافریدم مگر برای عبادت و پرستش.

  س ) جنیان چقدر عمر می کنند؟
  ج ) عمر آنها خیلی طولانی است ( بحار ، ج 60 ) و شاید طولانی بودن عمرشان بخاطر سبکی و لطافت و عدم ثقالت و فشرده بودنشان باشد. یکی از افراد جن که قبل از آدم خلق شده و تا روز قیامت زنده است ، " ابلیس " است.
   
  ُSara2000، narges.m و Admin از این ارسال تشکر کرده اند.
 3. ❥ℳĀΣĐξĤ❥

  ❥ℳĀΣĐξĤ❥ ـمـــهــرـبــانـــو

  3,596
  17,080
  4,256
  س ) محل زندگی جنیان کجاست؟ ج ) چون جن از آتش آفریده شده و جسمش بسیار سبک و لطیف و شفاف است ، بنابراین هم می تواند در زمین زندگی کند و هم هوا و هم داخل آب ولی در روی زمین معمولا" در خرابه ها و ویرانه ها و بیابان ها و جاهایی که انسان نیست ، زندگی می کنند.

  س ) جنیان چند نوع هستند؟
  ج ) روایت های مختلفی آمده که بعضی از جنیان بال دارند و در هوا پرواز می کنند و بعضی به شکل مار و عقربند و بعضی به شکل سگ می باشند و بعضی به شکل گربه اند و بعضی به شکل حشرات می باشند و شاید به شکل های حیوانات دیگر هم باشند ( سفینه البحار ، ج 1 ) .

  س ) صنف های جنیان کدام است؟
  ج ) یک صنف از جنیان به نام " سعلات " یا " سعلاء " هستند که در روز دیده می شوند و آشکار می گردند و یک صنف " غول " هستند که شب دیده می شوند و معمولا" غول ها در بیابان ها هستند و یک صنف هم به نام " قطرب " هستند که تمام شب را مانند پرنده در حال پرواز می باشند و صنف های دیگری هم هست که احتیاجی به ذکر آنها نیست ( بحار ، ج 60 ) .


  نقل شده:پیامبر اکرم ( ص ) یکی از نوادگان ابلیس به نام " هام بن ابلیس " را در یکی از کوه های مکه دیدند که به صورت پیرمردی است که با عصا راه می رود. از او سوال کردند که چقدر عمر کرده ای؟


  گفت: من از زمان حضرت آدم هستم و هنگام کشتن هابیل توسط قابیل شاهد بودم. بعد گفت: حضرت موسی به من تورات آموخته و حضرت عیسی به من انجیل آموخته و از آمدن تو خبر داده و بر تو سلام دادند و به تو ایمان آوردم. اینک تو نیز به من قرآن بیاموز. پیامبر اکرم ( ص ) نیز 10 سوره به او آموختند ( بحار ، ج 60 ).

  منابع:


  کتاب داستان های شگفت انگیزی از جن / تألیف حیدر قنبری  تفسیر نمونه‌ جلد 25،‌ صفحه 154 و 155
   
  narges.m، ُSara2000 و Admin از این ارسال تشکر کرده اند.
 4. خانوم مهندس

  خانوم مهندس sara2000 قبلی

  5,887
  18,133
  43,314
  ممنون
   
  ❥ℳĀΣĐξĤ❥ از این پست تشکر کرده است.