1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

۱۰ فیلم ترسناک که بر اساس داستان واقعی ساخته شده اند

شروع موضوع توسط nagi ‏Jun 11, 2015 در انجمن اخبار سینما

 1. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942
  این فیلم بر اساس یک داستان واقعی است! جمله ای که در آغاز بعضی فیلمهای سینمایی میبینید و قطعا با دیدی دیگر به این فیلمها نگاه میکنید. ا
  گاهی اوقات، فیلمهای ترسناک با استفاده از عبارت «بر اساس داستانی واقعی» تبلیغ و همه گیر میشوند ولی بعضی از مخاطبان خیلی به این جمله اعتقاد ندارند. گاهی اوقات استفاده از این جمله در ژانر ترسناک باعث میشود تا فیلم و داستانهای آن باورنکردنی به نظر برسند. این در حالی است که تماشای دیگر سبکها بر اساس داستانهای واقعی محتمل تر و باورکردنی تر به نظر میرسند اما هستند فیلمهای ترسناکی که توانستهاند نظر بسیاری از علاقهمندان به سینما را به خود جلب کنند. البته، این همه ماجرا نیست. به طور مثال در فیلم گرگ والاستریت، ساخته مارتین اسکورسیزی، اگرچه داستان و کلیت فیلم بر اساس یک داستان واقعی و زندگینامهجوردن بلفورت بود اما تمام اتفاقات افتاده در فیلم عینا شبیه به زندگی واقعی او نبودند و کارگردان با اضافه کردن مضامینی فانتزی، سعی کرد تا اثر خود را به محصولی قابلتوجهتر و تماشاییتر تبدیل کند.
  با این حال، فیلمهای ترسناک ساخته شده بر اساس داستانهای واقعی یکی از دلایل اصلی کشاندن مخاطبان به سالن های سینما محسوب میشوند. مخاطبانی که اگر قرار باشد، فیلمی بر اساس داستانی واقعی را تماشا کنند، در انتخاب بین ژانرها، سبک ترسناک را به دیگر سبک ها ترجیح میدهند. قاتلین سریالی و اتفاقات ماوراالطبیعه و استفاده از آنها در فیلم های سینمایی باعث میشوند تا کمی با احتیاط بیشتر در خیابانه ای تاریک قدم بزنیم و البته بعضی شب ها هنگام خوابیدن، چراغ اتاق را هم روشن نگهداریم!
  با وجود اینکه بسیاری از فیلم های ساخته شده بر اساس داستان های واقعی، المانهایی را نیز جعل و به فیلم اضافه کردهاند اما فیلم های دیگری نیز وجود دارند که طبق ادعای سازندگان و البته شاهدین اتفاق اصلی، درست بر اساس داستان اتفاق افتاده نوشته و تهیه شده اند و همین میتواند به کابوس شبهای بسیاری از بینندگان این نوع فیلمها تبدیل شود. با تماشا این فیلم ها این فکر به ذهنتان خطور میکند که دنیا میتواند چه جای تاریک و ترسناکی باشد و چه اتفاقاتی ممکن است در گوشه و کنار آن بیفتد. در ادامه میتوانید با بخش اول۱۰ فیلم برتر ترسناک ساخته شده بر اساس داستانهای واقعی آشنا شوید. ایده بدی نیست اگر این مقاله را در روشنایی روز مطالعه کنید یا اگر قصد دارید شب به مطالعه این مقاله بپردازید، چراغهای اتاقتان را روشن بگذارید!

  c96848d06adb2a91e6ccd8beedf3c58f.
  ۱۰. Conjuring

  تاریخ عرضه: ۲۰۱۳
  Conjuring یا احضار سال ۲۰۱۳ روی پرده سینماها رفت و به عنوان یک فیلم بر اساس داستانهای واقعی تبلیغ شد. احضار بر اساس تحقیقات دو محقق مسائل ماوراالطبیعه با نامهای اِد و لوراین وارِن روی یک موضوع عجیب و البته غیر قابل باور بود. پس از عرضه این فیلم، افراد زیادی روی صحت و دقت فیلم به داستان واقعی سوال کردند و اینکه چگونه ممکن است چنین اتفاق ترسناک و البته عجیبی در دنیای واقعی بیفتد. اِد و لورین وارِن در دهه ۷۰ میلادی در جزیره رود به تحقیق درباره مسائل ماوراالطبیعه میپرداختند، مسائلی که هنوز هم نمیتوان توضیح خاصی برای آنها پیدا کرد. اِد وارِن چند سال بعد از دنیا رفت و همسر او اکنون ۸۷ ساله است و هیچ وقت نظری راجع به ماجراهای اتفاق افتاده در فیلم بیان نکرد اما یکی از دوستان نزدیک به خانواده وارِن ادعا کرد که تمام اتفاقات به تصویر کشیده در فیلم واقعا اتفاق افتادهاند. یکی از اعضای خانوادهای که در خانه جنزده جزیره رود زندگی میکرد در کتاب خاطرات شخصی خود نوشت که تمام اتفاقات افتاده در ماجرای اصلی به جز چند تفاوت جزیی دقیقا در فیلم نیز نمود پیدا کردند.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942
  1a1bb193e199f7d77d08b211f338e81a.
  ۹. The Hunting in Connecticut

  تاریخ عرضه: ۲۰۰۹
  شکار در کانکتیکوت، فیلمی که سال ۲۰۰۹ روی پرده سینماها رفت، نگاهی هنرمندانه و آزاد به داستان خانوادهای بود که در دهه ۸۰ میلادی به یک مردهشورخانه قدیمی نقل مکان کردند. کارمِن رید، کسی که در این خانه زندگی میکرد اذعان داشت که داستان به منظور هالیوودی تر شدن فیلم کمی تغییر پیدا کرده بود اما باز هم نکات اذیت کنندهای در داستان واقعی اتفاق افتاده بود. البته او درباره یکی از صحنههای فیلم که پرده حمام باعث مردن یکی از اقوام آنها شد، گفت که این اتفاق واقعا افتاده بود، حادثه ای که هیچگاه دلیلی منطقی برای آن پیدا نشد. یکی دیگر از اختلافهایی که فیلم با داستان واقعی داشت، سکانس ارتباط با مردگان بود که هیچگاه در داستان واقعی حاصل نشد اما صحنه جنگیری که در فیلم نشان داده شد، در داستان اصلی نیز اتفاق افتاده بود؛ البته این صحنه به علت رده بندی سنی بالای ۱۳ سالی که فیلم دریافت کرد، کمی با شدت کمتری به تصویر کشیده شد. بعضی از اتفاقات روی داده در دنیای واقعی نیز به دلیل اینکه بسیار شدید و سخت بودند، جایی در فیلم پیدا نکردند.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 3. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942
  33c63c255f340bc0e51c2a6456751828.
  ۸. The Texas Chainsaw Massacre

  سال عرضه: ۱۹۷۴
  فیلم کشتار ارهبرقی تگزاس به علت خشونت افسارگسیختهای که داشت، در چند کشور ممنوع اعلام شد. شخصیت اصلی در این فیلم با نام مستعار صورتپوستی شناخته میشد زیرا وقتی قربانیان خود را از بین میبرد از پوست آنها برای خود ماسک تهیه میکرد. اما داستان واقعی که فیلم از آن الهام گرفته است، پرونده فردی به نام اِدوارد گِین در دهه ۵۰ میلادی بود. اِدِ دیوانه،یک قاتل سریالی بود که به درست کردن ماسک از پوست صورت قربانیان خود علاقه داشت. او همچنین تکه تکه اعضای بدن قربانیانش رادر اطراف خانه خود قرار میداد. اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر آدمخوار بودن گِین وجود ندارد اما بعضی از شواهد امکان آدمخوار بودن او را میدهند. وقتی پلیس او را در منزلش دستگیر کرد، درون اجاق، قلب یک انسان که درون یک مایهتابه قرار داشت پیدا کرد و وقتی از او پرسیده شد که آیا میخواست این قلب را بخورد او پاسخ داد: اگر شما فکر میکنید دیوانه هستم! این قاتل سریالی الهام بخش فیلمهای هالییودی دیگری مانند سکوت برهها (Silence of the Lambs) و روانی (Psycho) نیز شد.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 4. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942
  76233365a38709bf97361ab083897186.
  ۷. Nightmare on Elm Street

  سال عرضه: ۱۹۸۴
  در سال ۲۰۱۲، نشریه نیویورک تایمز این فیلم را در لیست ۱۰۰۰ فیلم برتر تاریخ قرار داد. کابوس خیابان اِلم، فیلمی خاطرهانگیز راجع به یک مرد بیریخت و جنمانند بود که در طول شب وارد خواب قربانیانش شده و آنها را با استفاده از دستکش ترسناک خود از بین میبرد. اگرچه هیچگاه ذکر نشد که کابوس خیابان اِلم بر پایه یک داستان واقعی بوده است اما نکات جالب و ریزی در فیلم وجود داشت که به مرگهای مشکوک جنوب شرق آسیا مربوط میشد. مرگهایی که در آن، قربانیان بدون هیچ دلیلی در طول خواب از دنیا میرفتند. یکی از این موارد، پسر ۲۱ ساله یک فیزیکدان بود که خواب های غیر معمول و وحشتناکی میدید، خواب هایی که هیچکس باور نمیکرد تا اینکه طی همان شب خانوادهاش با صدای جیغ و فریاد بالای تخت او رفتند و وقتی رسیدند، او در خواب مرده بود.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 5. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942

  8757fa6760ce1a7177f7535c8c0e88e7.
  ۶. The Girl Next Door

  سال عرضه: ۲۰۰۷
  دختر همسایه، فیلمی بر اساس یک رمان با همین نام و جنایتی در دنیای واقعی بود که در سال ۱۹۶۵ و در ایالت ایندیانا اتفاق افتاده بود. داستان فیلم، حکایت شکنجههای سخت و وحشیانهای بود که توسط اقوام شخصیت اول فیلم بر او تحمیل میشد. در دنیای واقعی، سیلویا لیکِنز توسط گِرتِرود بانیزِوسکی و فرزندانش شکنجه های سختی را تحمل کرد. مامور پیگیری قضایی پرونده در دادگاه اعلام کرد که مرگ لیکِنز، بدترین جنایتی است که تاکنون در ایالت ایندیانا رخ داده است.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 6. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942
  636df781a13766a8c0565ffd813b5c24.
  ۵. The Amityvile Horror

  سال عرضه: ۱۹۷۹
  این فیلم که سال ۱۹۷۹ روی پرده سینماها رفت بر اساس داستان واقعی خانواده لوتز ساخته شده است. خانوادهای که پس از نقل مکان به خانهای در شهر نیویورک و با دیدن تصاویر روحها و اتفاقهای عجیب روبهرو شدند، خانهای که پیش از عزیمت آنها به آن، خانوادهای به طرز فجیعی به قتل رسیده بود. این فیلم در واقع اقتباسی از کتابی است که درباره خانواده لوتز و تجربیات ترسناکی که آنها تجربه کرده بودند، نوشته شده است. اگرچه فیلم بر خلاف کتاب یک مستند و زندگینامه نبود و المانهای خلاقانهای نیز به آن اضافه شده بود اما بسیاری از اتفاقات درون فیلم واقعی بودند، اتفاقاتی مانند دیدن روحهایی به شکل انسان و بالا و پایین پریدن تختخواب ها که از این فیلم، یک فیلم ترسناک واقعی ساخت.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 7. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942
  025a11924c494e9c3979d7061e1979b1.
  ۴. Jaws

  سال عرضه: ۱۹۷۵
  فیلم Jaws که سال ۱۹۷۵ اکران شد، برای کسانی که فیلم را دیدهاند، دلیل اصلی ترسی محسوب میشود که از کوسه ها و آب های بیکران دارند. فیلم بر اساس رمانی با همین نام و داستان یک افسر پلیس در جزیرهای کوچک بود که به شکار کوسهای سفید و درنده رفت. این فیلم بر اساس حملات متعدد کوسه های سفید به ساحل جِرسی در سال ۱۹۱۶ ساخته شده است. حمله کوسه ها در دنیای واقعی در سال ۱۹۱۶ و در فصل توریستی سال اتفاق افتاد، اتفاقی که سران محلی آن را کم اهمیت جلوه داده و ساحل دریا را ممنوعه اعلام نکردند تا این که گروهی از مردم وارد آب شده و این کوسه قاتل را شکار کردند. بعضی از اتفاقات و شخصیتها در فیلم و داستان واقعی به نظر مشترک میآمدند و اگرچه نویسنده این اثر صحت این اشتراک را تکذیب کرد اما داستان حمله کوسه های قاتل در سال ۱۹۱۶ در ذهن نویسندگان این فیلم بوده تا جایی که یکی از شخصیتهای فیلم یعنی برادی به داستان واقعی سال ۱۹۱۶ اشاره میکند. هنوز مشخص نیست که یک کوسه سفید قاتل مسئول حملهها بوده یا گروهی از کوسههای نر زیرا بعضی از حملهها در آبهای شیرین اتفاق افتاد.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë و M.G.Captain از این پست تشکر کرده اند.
 8. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942

  e7cf16aece687f10aa5095e6a60aa45c.
  ۳. Eaten Alive

  سال عرضه: ۱۹۷۷
  فیلم Eaten Alive یا زنده خورده شده روایت داستان یک قاتل سریالی و صاحب یک هتل محلی و کوچک بود که بدن قربانیانش را برای خوردن جلوی یک تمساح بزرگ خانگی میانداخت. داستان واقعی نیز به داستان فیلم شبیه است و بازگو کننده داستان جو بال، اپراتور خوشمشرب مسافرخانهای در اِلمِندورف ایالت تگزاس در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی بود. بنا بر گفته بعضی، بال روبه روی مسافرخانه، یک حوضچه پر از تمساح درست کرده بود. وقتی پلیس درباره ناپدید شدن همسر او از بال سوال کرد، یکی از پیشخدمتان مسافرخانه اعتراف کرد که او را در خلاص شدن از دست اجساد کمک کرده است. به این دلیل که بال در آن زمان معروف به غذا دادن به تمساحهایش بود، پلیس حوضچه این تمساحها را مورد جستجو قرار داد اما هیچ گونه آثاری مبنی بر باقی مانده بدن انسان پیدا نکرد. با وجود کم بودن مدارک، شایعات اشاره دارند که بال حداقل ۳۰ زن را به قتل رسانده و بدن آنها را خوراک تمساح ها کرده است. او در سال ۱۹۳۸ خودکشی کرد.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 9. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942

  1337d13eec3fe30f55a86bbbe25eb074.
  ۲. The Exorcism of Emily Rose

  سال عرضه: ۲۰۰۵
  فیلم جِنگیری اِمیلی رُز روایت داستان یک کشیش کلیسا است که به جرم قتل اِمیلی رُز به دلیل شکست در جنگیری در دادگاه محاکمه میشود. در این فیلم، حقایقی وجود دارد که برگرفته از یک داستان واقعی است.آنِلیزا میشل، دختری آلمانی پس از ماهها قرار گرفتن در شرایط سخن جِنگیری توسط دو کشیش به دلیل گرسنگی و کم شدن آب بدن از دنیا رفت. او به دلیل بیماری که پزشکان شیزوفرنی و اختلال در تشخیص هویت تشخیص داده بودند، سالها تحت درمان بود. کشیشها و والدین آنِلیزا توسط دادگاه مجرم شناخته شدند و داستان مرگ غمناک این دختر آلمانی زمینه ساز تغییر قوانین جنگیری در کلیسا شد.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.
 10. nagi

  nagi ηαґℊ℮ṧ

  2,060
  5,444
  24,942
  fb6adf5495d1cee188b78bc72d141e55.
  ۱. The Exorcist

  سال عرضه: ۱۹۷۳
  جِنگیر
  ، همان فیلم معروف و البته ترسناکی است که هنوز هم اثر خود را از دست نداده است. این فیلم که سال ۱۹۷۳ روی پرده سینماها رفت، داستان یک دختر ۱۲ ساله است که توسط شیاطین و ارواح خبیث تسخیر شده است. مادر او سعی میکند تا با کمک گرفتن از کشیش ها و عملیات جنگیری، دختر خود را نجات دهد. بعضی حقایق از دنیای واقعی در جِنگیر وجود دارد و الهام بخش آنها داستان یک پرونده در سال ۱۹۴۳ است. البته در دنیای واقعی جنگیری با موفقیت روی پسر تسخیر شده صورت گرفت و او به زندگی معمول خود برگشت ولی قاعدتا این موضوع نمیتوانست زمینه ساز یک فیلم ترسناک و درام باشد. جِنگیر نه تنها بر اساس یک واقعیت اتفاق افتاده ساخته شده بود بلکه الهام بخش فیلمهای ترسناکی که از روی داستانهای واقعی ساخته شده اند نیز شد.
   
  ®ŁáÐɏ §¡£Vë، M.G.Captain و گل یخ از این ارسال تشکر کرده اند.