1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

یک صندلی و هزاران مدعی

شروع موضوع توسط Pєумαη_кQz ‏Jun 16, 2015 در انجمن فوتبال و فوتسال

 1. انتخابات ریاست بارسا،دوباره فوتبال اروپارا تغییرمیدهد؟

  یادداشت: یک صندلی و هزاران مدعی

  برخلاف آنچه تصور می شد، قرار نیست بارسایی ها تابستانی کسل کننده را سپری کنند.
  c082e239d1661a107e85fff6f2a2f93c.

  به گزارش "ورزش سه"، محرومیت از نقل و انتقالات تابستانی، این احتمال را به وجود آورده بود، اما تا همین جا هم باشگاه کاتالانی روزهای خیلی خوبی را پشت سر گذاشته است. تنها در یک ماه آنها فاتح سه جام شدند، قرارداد سه بازیکنشان را تمدید کردند، الکسیس ویدال را از سویا به خدمت گرفتند و قرارداد لوئیز انریکه را تا سال 2017 تمدید کردند.
  همه این اتفاقات، به اتفاق بزرگ تری مربوط است که زمان آن هنوز نرسیده، اما فاصله زیادی هم به آن نمانده؛ انتخابات ریاست باشگاه. همان طور که انتخابات ریاست این باشگاه در سال 2010 نشان داد نتیجه نهایی می تواند تغییرات زیادی در جهت حرکت باشگاه ایجاد کند. هرچند با وجود انتخاب روسل به جای لاپورتا در سال 2010، پپ گواردیولابه حضورش روی نیمکت آبی و اناری ها ادامه داد، اما تغییر زیادی در فلسفه باشگاه ایجاد شد؛ تبلیغ روی پیراهن باشگاه که در آن زمان یونیسف بود، به پشت پیراهن رفت تا آرم بنیاد قطر جای آن را بگیرد.
  مالک باشگاه بارسلونا، 157 هزار عضو رسمی آن هستند و تقریبا هر کدام از آنها، درباره نحوه اداره باشگاه، نظر متفاوتی دارند. انتخاب شدن به عنوان رئیس باشگاه، به فرد فرصت می دهد تا نظراتش را عملی کند. همچنین فرصتی خواهد بود تا این نظرات را هزاران هوادار و رسانه هایی از سراسر دنیا قضاوت کنند.

  88e63ca391bff4aa3c75ff7bb0890d9d.
  کمی بیش از یک ماه به زمان برگزاری انتخابات باقی مانده و نام نامزدهای شجاعی که قصد دارند چنین مسئولیت هراس آوری را برعهده بگیرند، یکی یکی مشخص می شود. جوزپ ماریا بارتومئو، رئیس تازه استعفا داده باشگاه، یکی از نامزدهای اصلی است که فعالیتش برای پیروزی در انتخابات بعدی را آغاز کرده است. او که برای حضور در انتخابات باید از پستش استعفا می داد، در آخرین روزهای رسمی ریاستش، حسابی فعال بود. او پدرو رودریگز را متقاعد کرد قرارداد جدیدی امضا کند تا شایعات درباره حضورش در لیگ انگلیس پایان یابد. امضای قرارداد با دنی آلوس و همچنین تمدید قرارداد با لوئیز انریکه از دیگر اقدامات قابل توجه او بود. نظرسنجی در ماه مارس نشان می داد تنها یک سوم رای دهندگان مایل به انتخاب دوباره بارتومئو به عنوان رئیس باشگاه هستند؛ محرومیت باشگاه از نقل و انتقالات و ماجرای دنباله دار انتقال نیمار، بسیاری از هواداران را ناامید کرده بود، اما هواداران فوتبال معمولاحافظه کوتاه مدتی دارند و بارتومئو امیدوار است رقم زدن یکی از بهترین فصول تاریخ باشگاه باعث تغییر نظرات شود و ادامه کارش را در نوکمپ تضمین کند.
  کسی که در نظرسنجی ماه مارس بیشترین رای را آورد، خوان لاپورتا بود؛ مردی که نامش با موفقیت بارسا گره خورده است. او کسی بود که بارسای متوسط ابتدای هزاره سوم را با انتخاب فرانک رایکارد و پپ گواردیولا، به موفقیت های پیاپی در رقابت های داخلی و اروپایی رساند؛ همچنین او بود که برای اولین بار در سال 2008، لوئیز انریکه را به عنوان سرمربی تیم B بارسلونا انتخاب کرد.
  البته لاپورتا در آخرین روزهای حضورش روی صندلی ریاست بارسا منتقدان سرسختی داشت، اما گذشت زمان بهترین درمان است و حالابسیاری به روزهای حضور او در این باشگاه، به چشم یک نوستالژی دلچسب نگاه می کنند؛ موضوعی که می تواند رای ها را به سوی او هدایت کند.

  c19193fc46704a2b245f73297dc7d7a0.

  البته لاپورتا که یک سیاستمدار قدیمی است، هنوز کارت هایش را رو نکرده است. احتمالااو به این فکر می کند که با توجه به موفقیت های اخیر بارتومئو، چگونه می تواند با او مقابله کند. طعنه آمیز این که با موفقیت این فصل بارسا، اگر لاپورتا در انتخابات پیروز شود، آن گاه احتمال نارضایتی هواداران از او در اولین فصل بازگشتش، بسیار زیاد خواهد شد. بارسا این فصل به دستاوردی رسید که تکرار آن در چند فصل آینده تقریبا غیرممکن به نظر می رسد.
  نامزد سرشناس دیگر که حضورش در انتخابات را تائید کرده، تونی فریکساست که شعار انتخاباتی اش را با عنوان «ما می دانیم چطور بازی کنیم»، از چند روز قبل آغاز کرده است. او که در زمان لاپورتا، روسل و بارتومئو، عضو هیات مدیره بارسا بود، بعد از درگیری با بارتومئو در پاییز گذشته، از پستش استعفا داد.
  اگرچه در باره محبوبیت فریکسا تردیدهایی وجود دارد، به نظر می رسد او از تجربه لازم برخوردار است و استراتژی اش در همین مدت کم، سودمند بوده است. فریکسا که زمانی به عنوان یک فوتبالیست آماتور کار می کرد، قصد دارد با پررنگ جلوه دادن جنبه ورزشی شخصیتش، خودش را از بازرگانی مانند بارتومئو متفاوت نشان بدهد. البته برای رسیدن به هدفش باید سخت تلاش کند، اما تکیه بر گذشته ورزشی اش و همین طور قول پیدا کردن اسپانسری جدید به جای هواپیمایی قطر، می تواند اعضای باشگاه را برای رای دادن به او ترغیب کند.

  1f864b9df41eded1c439188a3738b92a.
  شاید جذاب ترین کاندیداهای انتخابات ریاست بارسا، این عضو سابق هیات مدیره نباشد؛ بلکه دو جنبش مردمی است که قصد بازگرداندن بارسا به ریشه هایش را دارند. اولی «ما مردم معمولی هستیم» و دیگری «FCB اصلی» نام دارد که از ایده های اساسی شان، برداشتن نام هواپیمایی قطر از روی پیراهن بارسا و جایگزین کردن آن با کلمه «کاتالونیا» است؛ ایده هایی که شاید جذاب به نظر برسد، اما احتمالاتوان رقابت با کاندیداهای سرشناس دیگر را ندارد.
  یک مشکل بزرگ تر هم وجود دارد و آن پیدا کردن پس انداز 77 میلیون یورویی است که برای ثبت نام در انتخابات ریاست بارسا لازم است. برای چهره ای سرشناس مانند لاپورتا، فراهم کردن چنین مبلغی دشوار نیست، اما برای هوادارانی که می خواهند قدرت را در دست بگیرند، مطمئنا فراهم کردن چنین مبلغی کار راحتی نیست. هر دو گروه برای فراهم کردن چنین مبلغی باید محلی غیر از سرمایه شخصی داشته باشند، اما این اتفاق باعث خواهد شد عنوان «مردمی» آنها زیر سوال برود.
  از حالاتا زمان اعلام رسمی کاندیداهای ریاست باشگاه بارسلونا، هر یک از آنها باید حداقل 2534 امضا جمع کنند. پس از آن رقابت اصلی کاندیداها آغاز خواهد شد و اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ ندهد، رقابت اصلی بین خوان لاپورتا و بارتومئو خواهد بود؛ در این مرحله شاید پیش بینی ها غلط از کار در بیاید. سال 2003 که لاپورتا برای اولین بار رئیس بارسا شد، در نظرسنجی ها لوئیس باسات دست بالارا داشت، اما در نهایت این لاپورتا بود که برخلاف انتظارها، صندلی ریاست باشگاه کاتالانی را تصاحب کرد.
  به این ترتیب، برنامه باسات برای این که پپ گواردیولارا به عنوان مدیرورزشی بارسا معرفی کند، هرگز رنگ واقعیت به خود نگرفت و پپ ترجیح داد با ادامه دوران بازی اش در سال 2005 مدرک مربیگری اش را بگیرد. به این ترتیب، نتیجه انتخابات ریاست بارسا در سال 2003، روند فوتبال اروپا را تغییر داد؛ اتفاقی که شاید در سال 2015 هم رخ دهد.
   
  Sepodika:D و *ĦØRÂ* از این پست تشکر کرده اند.