1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

یس و دسترسی زنان به عدالت قضائی

شروع موضوع توسط Jud/Abbot ‏Apr 17, 2015 در انجمن مطالب جالب

 1. Jud/Abbot

  Jud/Abbot دختر همیشه خندون

  10,718
  18,141
  49,211
  من بین‌المللی پلیس «The International Police Association » متشکل از 420 هزار نیروی پلیس در بیش از 100 کشور با حدود 66 شعبه فعالیت می‌کند و ازجمله اهداف خود را حمایت از حقوق زنان و مقابله با ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران بیان داشته است. ارتباط میان برابری جنسیتی و حکومت قانون و اجرای عدالت کیفری از چند جنبه در بیانیه این سازمان غیردولتی مورد توجه قرارگرفته است.

  اول، زنان قربانی خشونت چه در مناطق شهری و چه در مناطق روستایی، چه در جوامع توسعه‌یافته و چه درحال‌توسعه، باید از امکان و فرصت گزارش‌دهی وضعیت خود منع نشوند؛

  دوم، نهادها و سازمان‌های مرتبط با عدالت کیفری مانند پلیس و دادگاه‌ها باید تضمین کنند که زنان در رده‌های متفاوت حضور و مشارکت دارند؛

  سوم، مقامات رسمی دولت باید تضمین کنند که زنان از فرصت‌های حرفه‌ای و ارتقایی همانند همکاران مرد برخوردارند.

  در تعامل میان زنان و پلیس چند مسئله نیز به‌عنوان ملاحظه مدنظر قرار گرفته است:

  1. چه اقدامات قانونی باید انجام گیرد که حضور زنان در رده‌های مختلف اجرایی و نظارتی تضمین گردد؟؛

  2. مقامات عدالت کیفری با زنان قربانی و زنان متهم چه برخوردی دارند؟؛

  3. در کشورهای درحال‌توسعه خصوصاً مناطق روستایی، اقدامات انجام‌گرفته برای مواجهه با مسائلی چون خشونت خانگی، اذیت و آزار جنسی، و نیز تعامل یا تقابل زنان و مردان تا چه میزان متأثر از رویکردهای فرهنگی و عقیدتی است؟

  یکی از معضلات زنان قربانی خشونت خانگی و دیگر موارد نقض حقوق بشر، دشواری ارائه ادله اثبات جرم ذکر شده است که گاهی با توجه به رویکردهای مردانه در نیروهای پلیس و دیگر نهادهای ذی‌ربط، مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و البته ضرورت آموزش پرسنل پلیس و مراجع قضائی و نیز برگزاری کنفرانس‌هایی در سطوح بین‌المللی و منطقه‌ای برای انتقال تجربیات و ایجاد حساسیت‌های لازم، ناشی از همین واقعیت ارزیابی ‌شده است.

  همچنین در این بیانیه اشاره ‌شده است که در برخی جوامع، ملاحظات فرهنگی یا عقیدتی مانع از تعامل مستقیم نیروی پلیس مرد با زنان قربانی جرم است؛ لذا در این موارد تشکیل تیم‌های پلیس زن برای تضمین احقاق حقوق همه اعضای جامعه ازجمله زنان پیشنهاد می‌شود.