1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

کمیسیون مقام زن

شروع موضوع توسط Jud/Abbot ‏Apr 17, 2015 در انجمن مطالب جالب

 1. Jud/Abbot

  Jud/Abbot دختر همیشه خندون

  10,718
  18,141
  49,211
  ین کمیسیون یکی از اولین نهادهایی است که به‌وسیله شورای اقتصادی، اجتماعی ملل‌ متحد تشکیل شده است. (در سال 1946) کمیسیون مقام زن مهم‌ترین رکن سازمان‌ملل برای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در مورد جایگاه زنان است. این کمیسیون در رابطه با هر مسئله مرتبط با زنان، پیشنهادات و گزارشات خود را به ملل‌متحد ارایه می‌کند و در موارد ضروری می‌تواند برای جلوگیری یا کاهش نقض حقوق زنان اقدام بین‌المللی فوری انجام دهد.

  به عبارتی کمیسیون مقام زن، مدافع جهانی تساوی میان زنان و مردان قلمداد می‌شود. کمیسیون یک رکن میان‌دولتی است و از 45 دولت که هریک برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند، تشکیل می‌گردد. جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 8 اردیبهشت 1389به اتفاق آرا درشوای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل به‌عنوان عضو اصلی کمیسیون مقام زن انتخاب شد و این دستاورد ارزشمند با تلاش‌های دستگاه دیپلماسی کشور، علی‌رغم اعتراض‌هایی که علیه عضویت ایران مطرح شد، مورد تصویب قرار گرفت.

  عضویت ایران در این کمیسیون یک فرصت طلایی برای زنان ایرانی محسوب می‌شود؛ چرا که در اجلاس جهانی مقام زن که سالانه در نیویورک برگزار می‌شود و هم‌چنین نشست‌های دوره‌ای از این‌دست، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند الگوی خوبی را از زن مسلمان ارایه داده و مسایل و چالش‌های حقوق زنان را با کشورهای مختلف به بحث و بررسی گذارد.

  هم‌چنین با داشتن حق رأی و ارایه نقطه‌نظرات در مفهوم‌سازی بین‌المللی حقوق زنان و ارایه راهبردهایی جهت ارتقا وضعیت زنان، مؤثر واقع شود. با عنایت به بن‌بست تفکرات فمینیستی از یک سو و تفکرات سنتی خرافی در دنیای امروز و مشکلات ناشی از افراط و تفریط‌های دیدگاه‌های رایج، تنها نگاه اعتدالی نسبت به ارزش‌های وجودی زن، محوریت او در عرصه خانواده و حضور اجتماعی زن است که می‌تواند راهکاری برای حل مشکلات جهانی زن باشد. لذا با تلاش جمهوری اسلامی ایران در بازنگری مباحث مهم بین‌المللی، امید است مواردی چون کرامت انسانی و جایگاه واقعی زنان و اهمیت مهم‌ترین رکن جامعه؛ یعنی خانواده، که مدت‌هاست مورد اغماض اسناد و مصوبات بین‌المللی قرار گرفته است، در بازنگری مجدد اسناد مورد ملاحظه قرار گیرد.

  اجلاس بین‌المللی کمیسیون مقام زن سالی یک‌بار در نیویورک برگزار می‌شود. در این اجلاس نمایندگان عالی‌رتبه دولت‌ها حضور داشته و نمایندگان پارلمانی زن و نمایندگانی از NGOها نیز در کمیته‌های مرتبط با این کمیسیون شرکت می‌کنند. اجلاس پکن +20 نیز پنجاه‌ونهمین اجلاس کمیسیون مقام زن است.

  یکی از چالش‌های جدی در میان کشورهای اسلامی به طور عام و در رابطه با دولت جمهوری ‌اسلامی ایران به‌طور خاص، فقدان یک رویه مشخص و واحد در تنظیم و سازماندهی مناسبات و روابط متقابل خویش با نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشری زنان از جمله نهاد زنان ملل‌متحد و کمیسیون مقام زن است؛ در حالی که نهادهای بین‌المللی با محوریت‌بخشیدن به اسناد واحد از جمله کنوانسیون منع تبعیض علیه زنان و اعلامیه و برنامه عمل پکن، درصدد تحقق وحدت و هم‌گرایی در حوزه زنان در میان کشورهای جهان است و در این روند، به‌جد احترام به تنوع فرهنگی دولت‌ها را در معرض نقض جدی قرار داده‌اند، اما شاهد آن هستیم که فاصله میان کشورهای اسلامی، به‌رغم برخورداری از مبانی واحد در تعالیم اسلامی، هر روز بیش از گذشته می‌شود و این تشتت و واگرایی نه تنها در عرصه روابط بین‌المللی کشورهای اسلامی مشهود است، بلکه در رویکردها و رویه‌های نهادهای مختلف متصدی امور زنان در طول دهه‌ها و نیز در میان عملکرد هم‌زمان نهادهای متکثر و متنوع داخلی نیز به‌شدت از میزان تأثیرگذاری و جریان‌سازی مواضع نظام جمهوری اسلامی کاسته است.