1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

چگونه می‌توان از آسیب دیدگی‌ در ورزش تنیس جلوگیری کرد

شروع موضوع توسط Mehdi 3 ‏Nov 5, 2013 در انجمن ورزشی

 1. Mehdi 3

  Mehdi 3 مستر نون ^-^

  3,853
  9,811
  4,084
  رای شروع ورزش تنیس به کفش، راکت و یک همراه احتیاج دارید. آسیب دیدگی‌های در ورزش تنیس کم اتفاق می‌افتند، اما باید قبل از شروع این ورزش از آنها اطلاع داشته باشید. آسیب دیدگی‌ ناحیه آرنج در تنیس بسیار شایع است. آسیب دیدگی‌های شدید، پیچ خوردگی مچ پا تا پارگی رباط پا هستند. برای کم کردن آسیب دیدگی‌ها در ورزش تنیس باید از مسائل مختلفی آگاهی داشته باشید.

  * چرا امنیت در ورزش تنیس مهم است؟

  آسیب دیدگی‌های ورزش تنیس به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1- آسیب دیدگی‌هایی که به تدریج ایجاد می‌شوند که معمولا بر اثر به کارگیری بیش از حد از یک عضو بدن به وجود می‌آیند.

  2- آسیب دیدگی‌هایی که مزمن هستند و به صورت اتفاقی ایجاد می‌شوند.

  آسیب دیدگی‌های نوع اول عبارتند از: آسیب دیدگی‌ آرنج و ناحیه شانه، پارگی تاندون مچ دست و آشیل.  آسیب دیدگی‌های نوع دوم عبارتند از: در رفتگی شانه، پیچ خوردگی مچ دست و مچ پا، پارگی تاندون آشیل، پارگی همسترینگ ، آسیب دیدگی‌ عضلات و پارگی رباط مچ پا.

  انتخاب درست لوازم ورزشی باعث می‌شود که بتوان تا حدودی از آسیب دیدگی‌های ورزشی جلوگیری کرد.

  * راکت:

  استفاده از راکتی که بیش از حد سبک یا سنگین باشد باعث آسیب دیدگی‌ شانه و آرنج می‌شود. اگر دسته راکت مناسب فرد نباشد و یا کشیدگی سیم‌های راکت مناسب نباشد.

  مچ دست وبازوها آسیب می‌بینند، بهتر است قبل از خرید راکت با یک فرد حرفه‌ای مشورت کنید.

  * کفش ورزشی:

  مطمئن شوید که کفش‌های شما مناسب تنیس هستند و اندازه پای شما هستند. اگر کفش مناسب باشد از پاشنه پا حمایت می‌کند و نمی گذارد مچ پا پیچ بخورد. اگر می‌خواهید بر روی یک زمین آسفالتی ورزش کنید (یا هر زمینی که سطح سفتی داشته باشد) باید از کفش‌های مناسب استفاده کنید تا فشار کمتر به کمر شما وارد شود.

  * جوراب‌:

  از جوارب‌های سنتتیک به جای جوارب‌های کتانی استفاده کنید، این باعث می‌شود پای شما خشک بماند و تاول نزند. اگر می‌خواهید پای شما بیشتر محافظت شود می‌توانید از دو جفت جوراب استفاده کنید. اگر آمادگی جسمانی کافی نداشته باشید می‌توانید از آسیب دیدگی‌ جلوگیری کنید. برای این کار باید ورزش زیادی انجام دهید و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. قبل از شروع تنیس باید خوب بدن را گرم کنید و حرکات کششی انجام دهید. در جای خود کمی بدوید یا بپرید تا جریان خون بیشتر شود. بازوها، مچ دست‌ها، شانه‌ها و پاها را کمی بکشید و حداقل 30 ثانیه نگه دارید.

  قبل از شروع بازی زمین را بررسی کنید. اگر زمین سفت است باید مراقب باشید که هیچ چاله و ترکی نداشته باشد. مطمئن شوید که هیچ جسمی از جمله توپ بر روی زمین نباشد. اگر می‌خواهید شب‌ها بازی کنید، مطمئن شوید که روشنایی به اندازه کافی وجود دارد. هرگز بر روی زمین خیس بازی نکنید، حتی کمترین رطوبت بر روی زمین باعث لیز خوردن می‌شود.

  مطمئن شوید که در کنار زمین کمک‌های اولیه وجود دارد. قبل از بازی به اندازه کافی آب بنوشید. اگر هوا آفتابی است از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس‌های روشن بپوشید، استفاده از کلاه نیز مناسب است.

  استفاده از تکنیک‌ مناسب نه تنها باعث بهتر شدن تنیس شما می‌شود، بلکه از آسیب دیدگی‌ نیز جلوگیری می‌کند. مراقب باشید که به هنگام ضربه زدن به توپ کمر خود را زیاد کشیده نکنید و بیشتر بر خم کردن زانوها و بالا آوردن پاشنه پا تمرکز کنید.

  اگر در مورد تکنیک سوالی دارید از مربی خود بپرسید. همیشه نوشیدنی در کنار خود داشته باشید. سعی کنید بین ست‌های بازی چند دقیقه‌ استراحت کنید. اگر دسته راکت شما خیس شد آن را خشک کنید تا دست شما تاول نزند.

  اگر احساس درد در ناحیه مفاصل و عضلات داشتید بازی را متوقف کنید و تا زمانی که خوب نشده‌اید بازی را شروع نکنید. بازی کردن همراه با درد باعث می‌شود که از سفتی و سوزش عضلات و مفاصل جلوگیری شود. کشیدگی بیش از حد یکی از عوامل آسیب دیدگی‌ در ورزش تنیس است.

  سعی کنید در شرایط آب و هوایی بد ورزش نکنید. گرمای بیش از حد باعث گرمازدگی می‌شود. هوای سرد باعث سفت شدن ماهیچه‌ها می‌شود، باد شدید باعث آسیب دیدن تاندون‌ها و رباط‌ها می‌شود.

  قبل از شروع بازی چندین جلسه با مربی تمرین کنید، این به شما کمک می‌کند که راحت‌تر ورزش را انجام دهید. گرم کردن و خنک کردن بدن را فراموش نکنید، زیرا از آسیب دیدگی‌ جلوگیری می‌کند.