1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

چرا مسلمانان به قبر محمد یا به خانه کعبه که از سنگ و مصالح ساختمانی ساخته شده سجده می کنند ؟ آ

شروع موضوع توسط Niloufar ‏Apr 14, 2015 در انجمن مذهبی

 1. پاسخ سوال اول:

  مسلمانان در هیچ شرایطی بر قبر سجده نمی کنند، لذا این تفکر که مسلمان سجده بر قبور رهبران خود می کنند اندیشه ای باطل است و نسبتی ناروا به مسلمانان است.اما در اسلام و مسلمانان مسئله ایی تحت عنوان زیارت وجود دارد، که این مسئله نیز مرده پرستی نمی باشد و نماد احترام و ارزش نهادن به بزرگان دینی است…ضمن اینکه برای پاسخ تکمیلی به این سوال ابتدا باید به بررسی حقیقت عبادت بپردازیم تا معلوم شود آیا صرف اظهار ارادت و خضوع و فروتنی و احترام و تکریم اولیای الهی و یا بوسیدن قبور آنان

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  عبادت و پرستش آنان است؟

  حقیقت عبادت:

  عبادت در لغت عرب، معادل لفظ «پرستش» در زبان فارسی است. عبادت یا پرستش عبارت است از این که انسان در برابر کسی که او را «خدا» و یا «مبدأ مستقل در تدبیر و انجام امور عالم» می‏داند، خضوع و تذلل و کرنش کند. بنابراین نباید حقیقت عبادت راتنها در صورت و شکل عمل جستجو کرد. هر چند خضوع و تذلل یکی از ارکان عبادت است، ولی صرف خضوع در برابر غیر خدا عبادت نیست. بلکه باید این خضوع و تذلل با عقیده و اعتقاد خاصی توأم باشد و آن عقیده یکی از دو امر است:

  1- اعتقاد به الوهیت و خدا بودن.

  2- اعتقاد به ربوبیت

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید  توضیح:رب کسی است که تدبیر و کارگردانی و سرنوشت امری، در دست اوست. خداوند رب العالمین است یعنی سرنوشت و تدبیر همه شؤون موجودات عالم، از وجود و هستی، حیات و مرگ، رزق و روزی و غیره در دست اوست.

  بله، از آن جا که خداوند خود جهان هستی را عالم اسباب و مسببات قرار داده است، غیر خدا به عنوان سبب و واسطه، در این امور، به طور غیر مستقل یعنی با اذن و اراده و تحت قدرت الهی، نقش دارد. اما این نقش به طور مستقل و خارج از اراده و مشیت و قدرت الهی نیست

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  بلکه سرچشمه گرفته ازاراده و مشیت خداوند است؛ یعنی، هرگونه تأثیرگذاری و انجام شؤون عالم هستی وابسته به اراده و قدرت الهی است لا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم حال اگر کسی معتقد باشد که تدبیر یکی از شؤون عالم هستی و مربوط به سرنوشت انسان مثل حیات و مرگ و روزی و آمرزش و… در دست غیرخداوند است به گونه‏ای که خارج از حیطه نفوذ و قدرت الهی به طور مستقل عهده‏دار آن می‏باشد و با این اعتقاد در مقابل آن (غیرخدا) خضوع و تذلل کند، غیر خدا را عبادت و پرستش کردهاست.

  حاصل سخن:عبادت عبارت است از خضوع و کرنش و تذلل در برابر کسی که او را «خدا» میدانیم یا او را «رب و مبدأ مستقل در انجام و تدبیر امور عالم هستی» می‏دانیم. بنابراین:صرف خضوع و تذلل در برابر غیرخدا بدون یکی از دو اعتقاد فوق، عبادت و پرستش نیست بهموارد ذیل توجه کنید:

  1- قرآن کریم به فرزندان دستور تذلل و خضوع در برابر پدر و مادر می‏دهد:

  « واخفض لهما جناح الذل من الرحمة و قل رب ارحمهما کما ربّیانی صغیرا؛»

  بالهای ذلت و فروتنی را در برابر پدر و مادر،از روی رحمت ومهربانی بگستران وبگو خدایا بر آنان رحم کن همان‏گونه که آنان مرا درکودکی مورد رحم ومهربانی خود قرار دادند،(اسراء، آیه 24).

  اگر خضوع و تذلل نشانه عبادت شخص باشد، می‏بایست طبق این آیه:اولاً، خداوند امر به شرک و پرستش غیرخدا کرده باشد. ثانیا، فرزندان مطیع، مشرک شمرده شوند و فرزندان عاق پدر و مادر، موحد قلمداد گردند.

  2- خداوند به فرشتگان دستور می‏دهد بر آدم سجده کنند:

  و اذ قلنا للملائکة اسجدوا لادم فسجدوا الا ابلیس

  و آنگاه که به فرشتگان گفتیم که بر آدمسجده کنید همگان سجده کردند مگر ابلیس، (بقره، آیه 34).

  اگر صرف شکل و صورت خضوع و تذلل که در سجده وجود دارد، عبادت باشد همه ملائکه مشرکند و خداوند خود آنان را امر به شرک کرده است!!!

  3- مراجعه به استعمال کلمه عبادت در زبان عربی و معادل آن در فارسی «پرستش» و سایر زبان‏ها همین مطلب را تأیید می‏کند که صرف صورت و شکل در اطلاق عنوان عبادت کافی نیست. به عنوان مثال به شاگردی که در مقابل استاد خود خضوع و کرنش می‏کند یا به عاشقی که لباس و پیراهن و در دو دیوار خانه معشوق خود را می‏بوسد و به سینه می‏چسباند و یا پس از مرگ او، خاک و تربت قبر او را می‏بوسد، نمی‏گویند او را عبادت و پرستش کرد (بله گاهی تعبیر مجازی می‏شود مثل کسی که شجاع است می‏گویند شیر است مقصود این نیست که واقعا و حقیقتا حیوان درنده جنگل است. از این باب کسی که شخصی را خیلی دوست دارد، مجازا می‏گویند او را پرستش می‏کند).

  با توجه به حقیقت عبادت، پاسخ سؤال شما روشن می‏شود که احترام و تعظیم و تکریم امامان و اولیای الهی و بوسیدن قبور آنان، در حالی که اعتقاد به الوهیت و خدا بودن آنان نداریم عبادت و پرستش آنان نیست. سجده کردن در کنار بارگاه آنان، گاهی سجده شکر برای خداوند است و اگر هم سجده برای خضوع و تذلل در مقابل اولیای خدا باشد چون بدون اعتقاد به الوهیت و خدا بودن آنان است، عبادت و پرستش آنان نخواهد بود. هر چند بهتر است از انجام چنین کاری که وجه آن برای بسیاری از کسانی که آن را می‏نگرند معلوم نیست، خودداری کرد و رکوع و سجده را تنها برای عبادت خدا اختصاص داد. توسل به اولیای الهی و حاجت خواستن از آنان نیز، به این معنی نیست که آنان را مستقل در انجام امور و شؤون عالم هستی می‏دانیم بلکه در واقع از آنان می‏خواهیم به خاطر منزلت و قربی که در درگاه خداوند به سبب عبودیت و بندگی خدا، دارند از خداوند بخواهند حاجت وخواسته ما را برآورده کند؛ یعنی، حاجت‏دهنده را خداوند می‏دانیم و برای حاجت خواستن از خدا، بندگانی را که نزد خداوند عزیزند واسطه قرار می‏دهیم که حاجت ما را از خدا بخواهند و این نحوه توسل امری است که هم از پیامبر اکرم و هم از اصحاب ایشان دیده شده است. و…
   
 2. پاسخ سوال دوم:

  در هر امری باید به نیت افراد بنگرید، در اندیشه و نیت هیچ مسلمانی طواف خانه خدا نشانه پرستش سنگ و مصالح نیست و کعبه نشانه ایی است که ره گم نشود و همانطور که بیت المقدس قبله یهودیان بوده خانه خدانیز قبله مسلمانان است. در این رابطه لازم به ذکر است که:

  1-حج از فرامین قطعی الهی است و معنا ندارد خداوند به چیزی امر کند که خلاف پرستش و یگانگی اوست.

  2-دیگر اینکه خانه خدا طواف می شود نه سجده، ضمن اینکه هیچکس در معنای پرستش، گشتن دور چیزی را لحاظ نکرده است که گشتن دور کعبه پرستش آن باشد.

  3-حتی نماز و سجده به سوی کعبه هم پرستش کعبه نیست، بلکه خضوع و خشوع برای خدا به جهت و سمت آنست چه اینکه این خضوع و خشوع بدنی به هر حال باید به یک سمتی باشد و خداوند مقرر فرمود که به سمت کعبه که اولین خاستگاه خشکی است باشد تا نمادی از توجه همه حقایق به تجلی اول و اعظم خدای متعال یا همان قبله باطنی باشد . ضمن اینکه اگر طواف مسلمانان نشانه بت پرستی استبدون شک بسیاری از اعمال یهودیان و مسیحیان همچون زیارت دیوار ندبه و… نشانه بت پرستی آنان است. موفق و پیروز باشید.
   
  H@MID از این پست تشکر کرده است.