• این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

    مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

    عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

چای کیسه ای بابونه-matricaria Chammomilla

Majid r2

تک پر
ارسال ها
605
لایک ها
2,728
سن
26
محل سکونت
تهران
#1
اشکال دارویی :

پودر(عرضه به صورت چای کیسه أی 25 عددی)


موارد مصرف:

بابونه دارای اثرات ضد التهاب, ضد اسپاسم و ضد نفخ بوده,در پیشگیری و درمان زخم معده مصرف می گردد. همچنین به عنوان ضد باکتری, ضد قارچ, آرام بخش و ملین استفاده می شود.


موارد استعمال در پزشکی گذشته:

در طب گذشته بابونه به عنوان ضد التهاب ، برطرف کننده زخمهای دهانی و بثورات جلدی مصرف شده، همچنین در درمان علائم سرماخوردگی و رفع سردرد مورد استفاده بوده است.


اجزای فراورده:

هر کیسه حاوی 2.5 گرم گل گیاه بابونه ( Matricaria Chammomilla - Chamomill) می باشد.


مواد موثره:

گلهای بابونه ایرانی حداقل 4/0 درصد اسانس دارد که قسمت عمده اسانس را آزولن، کامومیلول، ماتریکارین، سزکویی ترپنهای بیزابولول اکسید ، بیزابولون اکسید ، فارنسن ، فارنسول ( اسپاتولنول) و کامازولن تشکیل می دهند.


آثار فارماکولوژیک:

گلهای بابونه حاوی گروهی مواد لیپوفیل می باشد که اثر برجسته ضد التهابی دارند و نیز دارای گروهی مواد هیدروفیل با اثر قوی اسپاسمولیتک است. مواد لیپوفیل شامل سزکویی ترپنها(کامازولن) و مواد هیدروفیل شامل فلاونوئیدها (آپی ژنین) و کومارینها می باشد.


فعالیت ضد التهابی عصاره بابونه بیشتر به واسطه ترکیبات ماتریسین(پیشتاز کامازولن) ، بیزابولول و اکسیدهای آن بوده که عمده ترین ترکیبات موجود در عصاره را تشکیل می دهد. این فعالیت به اثر آنتی اکسیدان آنها نظیر آنچه روی مهار پروستاگلاندینها و سنتز لوکوترینها انجام می گیرد ، نسبت داده شده است . اثر اسپاسمولیتیک "أپی ژنین" نسبت به " پاپاورین" & 92/3 برابر قویتر است.


أپی ژنین علاوه برجلوگیری از أزاد سازی هیستامین تشکیل محصولات 5- لیپواکسیژناز و سیکلواکسیژناز نظیر 12- لیپواکسیژناز را مهار می کند . ضمنا مشخص شده که أپی ژنین می تواند به گیرنده های "بنزودیازپین" متصل شود و اثر ضد اضطراب داشته باشد.


عوارض جانبی:

عوارض جانبی آن نادر بوده به ایجاد واکنشهای آلرژیک بی اهمیت و قابل اغماض منجر می شود
 
بالا