1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

چالش های معاصر حقوق زن

شروع موضوع توسط Jud/Abbot ‏Apr 17, 2015 در انجمن مطالب جالب

 1. Jud/Abbot

  Jud/Abbot دختر همیشه خندون

  10,718
  18,141
  49,211
  به اذعان نهادهای حقوق بشری ملل متحد و نیز دیوان اروپایی حقوق بشر، در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که در اکثر کشورهای سراسر جهان، اصل منع تبعیض بر مبنای جنسیت پذیرفته شده است. لیکن در حوزه عمل، شاهد نقض گسترده حقوق بشر زنان چه در مخاصمات مسلحانه اخیر و چه در زندگی خصوص و زندگی عمومی ‌آنان هستیم. (1)

  بر طبق رویه دیوان اروپایی حقوق بشر؛ که نهاد نظارتی بر اجرای کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است، در رابطه با موضوع حقوق بشر زنان در دهه اخیر، می‌توان چند چالش اصلی را در رابطه با حقوق بشر زنان در کشورهای اروپایی مورد بررسی قرار داد؛ این چالش‌ها عبارتند از: تجاوز به عنف، برده‌داری خانگی، سقط‌جنین و خشونت خانگی. (2)

  در ادامه سعی شده است با استناد به رویه دیوان اروپایی جقوق بشر که مهم‌ترین رکن نظارتی در چارچوب منطقه اروپا است، نگاهی هر چند اجمالی بر معضلات حقوق بشری زنان در این کشورها داشته باشیم. یکی از وجوه اهمیت مطالعه حاضر، این است که کشورهای اروپایی به‌ویژه اروپای غربی همواره با محکوم کردن سایر کشورها در قبال نقض حقوق بشر از جمله نقض حقوق بشر زنان، مبادرت به اتخاذ تدابیر یک‌جانیه‌گرایانه می‌کنند. نمونه بارز این امر را می‌توان در تحریم‌های شورای اروپا در قبال سایر کشورها (با استناد به مبارزه با تروریسم و یا محکوم ساختن نقض حقوق بشر از جمله نقض حقوق بشر زنان در این کشورها مشاهده کرد)، حال آنکه مستندات موجود در شورای اروپا که از جانب نهادهای نظارتی حقوق بشری ارائه شده است، خود حاکی از آن است که به‌رغم مدعاهای موجود، هنوز در کشورهای اروپایی حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان مورد نقض قرار می‌گیرد و وضعیت حقوق بشر زنان تا سطح مطلوب، فاصله زیادی دارد.
  وان اروپایی حقوق بشر، در این قضیه خاطرنشان کرد که دولت‌ها باید در مورد «تجاوز به عنف»، ضمانت‌اجراهای کیفری مناسب وضع و اجرا کنند و علاوه بر این، باید تحقیقات مناسب برای رسیدگی به موارد ادعایی ارتکاب تجاوز به عنف را ترتیب دهند. (6)

  نکته بسیار قابل تأمل در رابطه با رویه دیوان اروپایی حقوق بشر در رابطه با تعهدات دولت‌ها در قبال رسیدگی به تجاوز به عنف علیه زنان و دختران، این است که دیوان در این رابطه صراحتاً با استناد به مفهوم «حاشیه تفسیر»، دولت‌ها را مجاز دانسته که در رابطه با مجازات جرم تجاوز به عنف، آموزه‌های اخلاقی، مذهبی و فرهنگی خود را که واجد رویکردهای سخت‌گیرانه در قبال تجاوز به عنف است، مد نظر قرار دهند.

  به رغم آنکه نهادههای حقوق بشری همواره مبادرت به اتخاذ مواضع بدبینانه نسبت به آموزه‌های اخلاقی و مذهبی حاکم بر جوامع می‌کنند، لیکن در مورد جرم تجاوز به عنف، با توجه به وجود مواضع بسیار روشن، قاطع، جدی و مؤثر نظام حقوقی اسلام در قبال مرتکبان جرم تجاوز به عنف، ناگزیر خود این نهادهای حقوق بشری، اعتراف به کارآمدی موضع‌گیری قاطعانه نظام‌های مذهبی و اخلاقی در قبال جرایم سنگینی نظی تجاوز به عنف کرده‌اند.

  مشکل اصلی نهادها و ساز و کارهای حقوق بشری بین‌المللی از جمله دیوان اروپایی حقوق بشری، مواضع چندگانه و بعضاً متناقض آنها در قبال موضوعات واحد است؛ به طور نمونه در رویه نهادها و سازوکارهای حقوق بشری بین‌المللی، به رغم آنکه مواضع اخلاقی و مذهبی سخت‌گیرانه دولت‌ها (به‌ویژه کشورهای اسلامی) در قبال مرتکبان تجاوز به عنف علیه زنان و دختران پذیرفتنی است، اما ضمانت‌اجراهای موجود علیه زنان و دختران خاطی که مرتکب جرایم جنسی شدید می‌شوند، به‌شدت مورد انتقاد و ایراد قرار گرفته است و همین امر می‌تواند حاکی از مواضع بعضاً متعارض نهادهای بین‌المللی حقوق بشری باشد.

  دیوان اروپایی حقوق بشر، اذعان دارد که احترام به زندگی خصوصی افراد، دولت‌هارا متعهد می‌کند که ضمانت‌اجراهای کیفری در مورد اقدامات جنسی اجباری که علیه زنان صورت می‌گیرد را به موجب قوانین مقتضی وضع و اجرا کنند تا از این طریق بتوانند برابری مؤثر و کارآمد را میان زنان و مردان تضمین کنند.

  نکته جالب نوجه این است که دیوان اروپایی حقوق بشر، در رویه اخیر خود ارتباط تنگاتنگی میان اصل منع تبعیض و اجرای ضمانت‌اجراهای کیفری علیه تجاوز به عنف علیه زنان برقرارکرده است. (7)

  2. منع بردگی و کار اجباری زنان
  دیوان اروپایی حقوق بشر با موضوع تعهدات مثبت دولت‌ها در رابطه با منع بردگی و کار اجباری (ماده 4 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر)، در رابطه با کارهای خانگی است. امروزه یکی از معضلات حقوق بشری زنان در کشورهای اروپایی، موضوع کار اجباری زنان در کارهای خانگی است.

  در بسیاری از موارد، برای انجام کارهای خانگی از زنان و دخترانی استفاده می‌شود که حتی ممکن است از کشورهای اروپای شرقی و یا سایر کشورها به این منظور وارد شده باشند. از دیدگاه برخی از حقوق‌دانان، این قضیه به‌طور مستقیم با حقوق بشر زنان بر طبق کنوانسیون اروپایی مرتبط است؛ زیرا بالغ بر 80 درصد از قربانیان کار خانگی را زنان تشکیل می‌دهند. (9)

  افزایش شمار مهاجرت‌های غیرقانونی در سراسر جهان، بی‌تردید، آثار مخربی بر حقوق بشر زنان داشته است؛ از جمله اینکه باعث افزایش قاچاق زنان و دختران شده است و همین امر می‌تواند ارتباط مستقیمی ‌با کار خانگی زنان داشته باشد. (10)

  رویه دیوان در رابطه با کار خانگی نیز همانند رویه دیوان در رابطه با موضوع تجاوز به عنف، مؤید لزوم توجه به آسیب‌پذیری زنان در چنین موضوعات و مسائلی است. (11)

  دیوان در رویه اخیر خود در رابطه با موضوعاتی نظیر تجاوز به عنف، کار اجباری و استثمار در کارهای خانگی، مبادرت به ارائه برداشت‌های جنسیتی، از مفاد کنوانسیون اروپایی حقوق بشر کرده است. این قضیه مربوط به یک دختر پانزده ساله از اتباع کشور توگو است که به کشور فرانسه مهاجرت کرده و به انجام کارهای خانگی در کشور فرانسه گمارده شده است.

  او در طول بیش از یک سال که در خانه یک فرانسوی مشغول به کار بوده، در وضعیت بسیار نامطلوبی زندگی می‌کرده است. دیوان اروپایی حقوق بشر، خصوصاً با توجه به اینکه قربانی این پرونده، کودک (زیر هجده سال) بوده است، اذعان داشت که باید آسیب‌پذیرتربودن وضعیت کودکان را هم لحاظ کرد. (12)

  دیوان در این قضیه بررسی کرد که آیا دولت فرانسه به تعهدات خود بر طبق کنواسیون اروپایی حقوق بشر و سایر معاهدات بین‌المللی در رابطه منع کار اجباری خصوص منع کار کودکان، عمل کرده است، یا خیر. (13)

  یکی از نکات حائز اهمیت در رویه دیوان اروپایی حقوق بشر در رابطه با موضوع کار اجباری، اذعان به این نکته است که خصوصاً در دهه‌های اخیر، زنان یکی از قربانیان اصلی کار اجباری در کشورهای اروپایی هستند؛ از این‌رو، دولت‌ها باید تعهدات خود بر طبق کنوانسیون اروپایی حقوق بشر در رابطه این موضوع را با تفاسیر و برداشت‌های جنسیتی و نیز با لحاظ اصل منع تبعیض جنسیتی و برابری میان زنان و مردان، اجرا کنند. (14)

  دیوان اروپایی حقوق بشر، دولت‌ها را متعهد کرده است که در رابطه با موضوعات مرتبط با حقوق بشر زنان از جمله منع کار اجباری و منع تجاوز به عنف، نیازها و ضروت‌های خاص زنان به‌ویژه زنان و دختران مهاجر را به‌عنوان یکی از گروه‌های اصلی آسیب‌پذیر لحاظ کنند. (15)

  1. تجاوز به عنف
  در پرونده‌های متعددی، دیوان اروپایی حقوق بشر با موضوع تجاوز به عنف و برده‌داری خانگی مواجه بوده است. یکی از مهم‌ترین پرونده‌های موجود در رابطه با موضوع «تجاوز به عنف»، قضیه M.C. v. Bulgariaاست. (3) در این ماجرا، خواهان، یک دختر چهارده ساله قربانی تجاوز به عنف بود. او مدعی بود که در هنگام مراجعه از دیسکوبار، توسط دو مردی که آنها را در آنجا ملاقات کرده، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است؛ خواندگان پرونده در وهله نخست اذعان کردند که نام‌برده با رضایت کامل، به برقراری رابطه جنسی با هر دو نفر، تن داده است.

  خواهان در مراجعه ابتدایی به دادگاه‌های داخلی، با عدم رسیدگی از سوی مراجع قضایی مواجه شد؛ زیرا دادگاه اذعان داشت که بنا به شواهد موجود و نیز قوانین و مقررات کیفری کشور بلغارستان، اجباری‌بودن این رابطه جنسی را نمی‌توان احراز کرد. از این‌رو، مادر خواهان تصمیم به طرح شکایت در دیوان اروپایی حقوق بشر گرفت. (4) دیوان اروپایی حقوق بشر، در مرحله نخست رسیدگی با استناد به مواد 3 و 4 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، اذعان کردکه دولت‌های عضو کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، تعهدات مثبتی در رابطه با رسیدگی به موارد نقض ادعایی توسط قربانیان زن دارند. (5)