1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

پومسه چیست؟

شروع موضوع توسط Mehdi 3 ‏Oct 29, 2013 در انجمن ورزشی

 1. Mehdi 3

  Mehdi 3 مستر نون ^-^

  3,853
  9,811
  4,135
  پومسه يا فرم بخش ديگري از تکواندو مي‌باشد که در آن تکواندو کاران به اجراي تکنيک‌هاي اين رشته مي‌پردازند. در پومسه تکنيک‌ها بر اساس روندي که ترکيب شده‌است به ترتيب مورد اجرا در مي‌آيد که و ورزشکاران در يک مسير مشخص تلاش مي‌نمايند يک رشته تکنيک‌هاي استاندارد را به بهترين نحو ممکن به اجرا در مي‌آورند. اين تکنيک‌ها به طريقي به اجرا در مي‌آيد که به صورت طبيعي نيز کاربرد آن حفظ شود و اثر گذاري آن در برابر يک فرد قابل مشاهده باشد.

  پومسه خود به دو روش استاندارد و ابداعي تقسيم مي‌شود که در جاي خود نياز به بررسي دارد در پومسه استاندارد، ورزشکاران يک سري تکنيک‌هاي مشخص را به صورت متوالي و با نظم مشخص به اجرا در مي‌آورند اما در پومسه ابداعي تکواندو کاران مجاز هستند که روال تکنيکي جديدي را شکل دهند و از اين حيث آزادي عمل و تنوع فرم‌هاي اجرايي در پومسه ابداعي بر طرفداران آن مي‌افزايد.

  تکواندو کار شرکت کننده در پومسه که پومسه رو نيز خوانده مي‌شود فارغ از مبارزه طلبي زيبايي‌هاي تکواندو را در قالب اجراي فرم‌هاي منظم و اصولي به نمايش مي‌گذارند و اصالت اين هنر شرقي را در ترکيب نمايان مي‌کند. پومسه نيز با توجه به جذابيت‌هاي خاص خود مشتاقان فراواني را به سمت و سوي خود جلب نموده‌است که با اين وجود کره‌اي‌ها همچنان در اين بخش حرف اول را مي‌زنند.

  فرم يکي از مهمترين جنبه‌هاي آموزشي هنرهاي رزمي مي‌باشد. فرم مجموعه‌اي از حرکات کلاسيک تکواندو، شامل تکنيکهاي ايستادن، دست، پا و جابجايي است که بر اساس منطق طراحي شده‌اند. تاريخچه فرم‌ها به قدمت هنرهاي رزمي است و هيچ هنر رزمي وجود ندارد که فرم نداشته باشد. در زمانهاي باستان که هنرهاي رزمي به صورت مخفي و انفرادي تمرين مي‌شد هنرجويان جهت تمرين تکنيکها و مبارزه ناگزير به اجراي دفاعها و حملات در مقابل حريف فرضي بودند. بدين ترتيب فرمهاي اوليه پا به عرضه حيات نهادندوبه تدريج فرمهاي برتر اساتيد زبردست توسط شاگردان آنان در نقاط مختلف آموزش داده شده. اين اولين مرحله در استاندارد فرمها بود. با تشکيل سبکهاي متفاوت توسط اساتيد تراز اول فرمهاي هم سطح به شکل يکسان بين هنرجويان آن سبک تمرين مي‌شد. اگرچه فرمها حاوي تکنيکهاي متنوعي هستند با اين وجود همگي داراي خواص يکساني مي‌باشند که سه اصل کلي را در بر دارند. اين سه اصل عبارتند از: هر فرم از نقطه يا حالت خاصي شروع مي‌شود و در همان نقطه يا حالت تمام مي‌شود. هر تکنيک بايستي با سرعت و قدرت خاصي که در فرم براي آن معين شده اجرا شود. هر فرم به خودي خود داراي ارزشهاي فيزيکي و رواني مخصوص به خود است. با پيشرفت هنرجو فرمها پيچيده تر و مشکل تر مي‌شود و تنها پس از تمرين فراوان هر فرم و موفقيت در آزمون مي‌توان فرم بعدي را آموزش داد. با اندکي توجه به فرمهاي تکواندو درميابيم که همگي با تکنيک‌هاي دفاعي و از سمت چپ شروع مي‌شود. با در نظر گرفتن اينکه فلسفه پيدايش و تکامل هنرهاي رزمي، دفاع از حق حقيقت و نيز دفاع از مظلوم و ستم ديده، مسئله شروع فرم‌ها روشن مي‌گردد.
   
  leili از این پست تشکر کرده است.