1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

پنج گروه راک ایرانی که نون به نرخ روز نمی خورند!

شروع موضوع توسط Psycho ‏Jan 24, 2014 در انجمن اخبار سینما

 1. Psycho

  Psycho

  6
  19
  236
  ساخت موسیقی راک به زبان فارسی, چشم پوشی از تجارت در موسیقی, نبستن چشم ها به روی مشکلات و اتفاقات پیرامون, تلاش برای افزایش شعور مخاطب, نرفتن زیر بار خود سانسوری و قوانین لومپن پروری وزارت ارشاد, باج ندادن به مافیای موسیقی ایرانی و قوانین آن, به جان خریدن انتقادهای سنتی مردم نسبت به ساخت آثاری متفاوت و در نهایت داشتن روحیه ای آزاده و بی ریا در موسیقی راک میتواند مسیرهای شجاعانه و قابل احترامی باشد که تعداد بسیار کمی از گروه های راک ایرانی آن را انتخاب می کنند.

  در زیر نام پنج گروه راک فارسی آورده شده که ویژهگی های بالا را دارا می باشند. جامعه راک ایران از زحمات این هنرمندان راک ایرانی که با وجود تمامی مشکلات و بدون هیچ چشم داشتی برای مردمان این سرزمین می راکند و حرفشان را بدون تعارف و با زبان فارسی بیان میکنند و این نون را به نرخ روز نمی خورند تقدیر و قدردانی میکند..  [​IMG]


  1 - آرش سبحانی - کیوسک
  شیوه ترانه سرایی و موسیقی در ساخته های گروه کیوسک به نوعیست که شنونده میتواند در کنار موضوع ترانه, به خوبی با بسیاری از جزیات آن آشنا شود. یعنی آرش سبحانی کاری که در لیریک رپ انجام میشود را به شیوه ای تازه در سبک راک انجام داده است. میتوان گفت کیوسک در مورد اتفاقات پیرامون خود, هر چه دلش خواست, به خوبی سرود. شاید شباهت موسیقی کیوسک به دایراستریس و چرخش کنونی آنها به موسیقی بالکانی به مزاج بعضی ها خوش نیامده باشد. اما باید گفت این گروه یکی از اولین و اجتماعی ترین گروه های خوب راک ایرانیست که از ابتدا تا به کنون کار خود را به نحو احسنت انجام داده.

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید
  2 - فرزاد علیپور - پرسراک
  پرسراک را میتوان مدرن ترین راک ایرانی دانست. به جرات میتوان گفت که فرزاد علیپور بسیاری از کمبود های موسیقی راک ایرانی را تا حدود زیادی بر طرف کرد. شاید صدای وکال مهم ترین آن باشد, چیزی که توجه زیادی در قبل به آن نمی شد. علاوه بر آن ترکیب تازه ای از لیریک فارسی و موسیقی راک و همچنین تنظیم حرفه ای آن هم در نوع خود بی نظیر است. موسیقی و ترانه های پرسراک محتوائی معترض و انتقادی-اجتماعی دارند. حسی تابو شکن و بی پروا و همچنین نگاهی جهان بین و صلح طلبانه از ویژه گیهای این گروه میباشد. انرژی فراوان و مثبت اندیشی فرزاد علیپور و گروه پرسراک, نوید آینده خوبی برای موسیقی راک ایران خواهد بود.

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید
  3 - ١٢٧ - سهراب محبی
  گروه 127 یکی از گروه های تاثیرگذار و پیشگام دهه اَخیر صحنه موسیقی راک غیرمجاز ایران می باشد. ترانه های سهراب محبی و گروه ١٢٧ تاحدودی برداشتی از ترانه نویسی روحوضی و کوچه بازاری تهرانی است که با موضوعات روز و بیانی متفاوت به اجرا در آمده. حال و هوای آهنگ ها گروه, سیاه و مایوسانه است که با زبانی طنزآمیز و گزنده به بیان زندگی مالیخولیائی جامعه درون شهری ایرانی می پردازد. نوعی تمسخر هنرمندانه بر فرهنگ متناقض جاری عام پسند ایرانی.

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید
  4 - عبدی بهروان فر - ماد
  عبدی بهروان فر یکی از بی ریا ترین و بی اعصاب ترین راکر های ایرانیست. بزرگترین ویژگی او و گروه ماد, سادگی در ساخت ترانه و آهنگ ها میباشد. ترانه ها بیشتر با موضوعات شخصی و تجربی با محیط پیرامون خود سروده شده که دارای فضایی درون گرا و حزن انگیز می باشد. همچنین گروه ماد از پیشگامان استفاده از زبان فارسی در سبک بلوزراک در ایران بعد از انقلاب میباشد.

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید
  5 - بالگرد
  گروه بالگرد یا رد هات چیلی پیپرز ایرانی, ترانه های فارسی را به صورتی طنزآمیز همراه با طعنه در جهت بیان ذهنیت و دیدگاه های اجتماعی خود استفاده می کند. گروه بالگرد را میتوان یکی از سریح ترین گروه راک ایرانی دانست. حتی در اولین آلبوم آنها علامت +١٨ به علت استفاده از کلمات تابودار درج شده بود. موسیقی بالگرد به روز و با تنظیم مدرنی تولید میشود. سبک فانکی ترانه سرایی این گروه هم به گونه یست که قدرت مانور بازی با کلمات در آن بسیار بالا میباشد و توانسته با کمک آن به خوبی به موضوعت اجتماعی متفاوتی بپردازد.


  امیدواریم در آینده شاهد رشد هر چه بیشتر موسیقی راک پرمحتوای فارسی باشیم