1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

وضعیت كشتى فرنگى ایران در المپيك

شروع موضوع توسط girl turk70 ‏Jul 28, 2012 در انجمن اخبار ورزشی

 1. با تحليل وزن به وزن كشتى فرنگى كشورمان و وضعیت كشتى فرنگى ایران در المپيك و با بررسى حريفان نمايندگان كشورمان در می یابیم كه حميد سوريان در ۵۵ كيلوگرم، اميد نوروزى در ۶۰ كيلوگرم و سعيد عبدولى در ۶۶ كيلوگرم از شانسهاى اصلى رفتن روى سكوى قهرمانى المپيك در لندن هستند.
  فرنگى كاران تيم ملى كشتى كشورمان در سه وزن اول بازيهاى المپيك ۲۰۱۲ لندن از بخت هاى نخست قهرمانى در اين رقابت ها هستند. بدون شك رقابتهاى كشتى فرنگى اين دوره بازى هاى المپيك از اهميت خاصى براى نمايندگان كشورمان برخوردار است.
  به گزارش «تابناک»، شاگردان محمد بنا كه در جهانى ۲۰۱۱ استانبول بعد از آن همه اتفاق ناگوار خوش درخشيده بودند با ۲ طلاى نوروزى و عبدولى و تك برنز باباجان زاده بر سكوى سوم جهان ايستادند و نشان دادند كه در هر صورت فرنگى كاران ايرانى همواره يكى از شانس هاى رفتن روى سكوى قهرمانى هستند.
  ۵۵كيلوگرم؛ نابغه طلسم شكنى مى كند؟
  آيا حميد سوريان، فوق ستاره و نابغه كشتى فرنگى ايران و جهان و سلطان بلامنازع وزن اول سرانجام در لندن موفق به كسب مدال المپيك خواهد شد؟ اين سوالى است كه بسيارى از مردم و كارشناسان به دنبال جواب آن هستند. بدون شك اگر بخواهيم در اين وزن از يك كشتى گير به عنوان شانس اصلى كسب مدال در اين رويداد مهم نام ببريم، كسى جز سوريان شايسته آن نيست. وى كه ۵ مدال طلاى جهان را در كارنامه مى بيند، در حد فاصل سال هاى ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ قدرت مطلق اين وزن در جهان به شمار مى رفت و تجربه حضور در المپيك پكن را هم دارد كه به عنوانى بهتر از پنجمى نرسيد. سوريان كه در مسابقات جهانى ۲۰۱۱ تركيه جاى خود را به محسن حاجى پور داده بود در مسابقات گزينشى قاره آسيا سهميه المپيك را براى ايران به ارمغان آورد.
  بايد منتظر ماند و ديد كه آيا سوريان قادر خواهد بود كارنامه درخشانش را در كشتى فرنگى با مدال المپيك كامل كند يا مانند قهرمانان بسيارى در كشتى، بايد خداحافظى تلخى با اين ميدان مهم داشته باشد. روشن بايراموف آذربايجانى جدى ترين رقيب سوريان در راه قهرمانى در المپيك محسوب مى شود. وى كه در غياب سوريان در سال ۲۰۱۱ قهرمان جهان شد، مدال نقره المپيك ،۲۰۰۸ نقره جهان در سال ۲۰۰۶ و برنز ۲۰۰۹ جهان را در كارنامه دارد.
  بدون شك غايب بزرگ اين وزن نظير مانكى يف، قهرمان روسى المپيك پكن است. روس ها در اين وزن به قهرمان نامدارشان اعتماد نكردند و مينجيان سيمينوف جوان و نفر پنجم قهرمانى ۲۰۱۲ اروپا را راهى لندن خواهند كرد. رومن آمويان ارمنستانى و نايب قهرمان ۲۰۱۰ جهان نيز ديگر غايب سرشناس اين وزن خواهد بود كه موفق به كسب بليت لندن نشد. البك تاژى يف، برنده مدال نقره ۲۰۱۱ جهان از بلاروس و لى شوجين برنده مدال برنز ۲۰۱۱ جهان ديگر مدعيان اين وزن در المپيك به حساب مى آيد. چوى جيو جين از كره جنوبى كه موفق به كسب مدال نقره ۲۰۱۰ جهان شده بود نيز از ديگر مدعيان وزن نخست است، وى در سال ۲۰۱۱ به عنوانى بهتر از نهمى نرسيد.
  هاكان نيبلوم دانماركى و دارنده برنز ۲۰۰۹ جهان و نفر هشتم المپيك ۲۰۰۴ آتن، اسپنسر مانگو آمريكايى و نفر هشتم بازى هاى المپيك ۲۰۰۸ پكن كه در۳ دوره اخير مسابقات جهانى براى ايالات متحده به ميدان رفته است، اما موفق به كسب مدال نشده است مى توانند ديگر مدعى وزن نخست باشند. پيتر مودوس مجارستانى و نفر پنجم جهانى ۲۰۱۰ و ،۲۰۱۱ يون چول از كره شمالى، كوهى هاسه گاوا از ژاپن، خاوير دومينيگو از كوبا، محمد ابوحليما قهرمان آفريقا از مصر، آلكساندر كاستادينوف، قهرمان ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جوانان جهان از بلغارستان، ويگار رجيموف اوكراينى، آرسن ارالى يف، دارنده مدال نقره ۲۰۰۸ جوانان جهان قرقيزستانى، المورات تسمورادف ازبكستانى، ۲۰۱۱ تاريخ و مدال برنز جهانى، نيز از ديگر مدعيان اين وزن در المپيك هستند.
  اين وزن آبستن حوادث زيادى در المپيك خواهد بود، اما در هر صورت حميد سوريان، دارنده ۵ نشان طلاى جهان به دنبال اولين مدال المپيك خود است و از شانس بالايى هم برخوردار است. سوريان اولين فرنگى كار كشورمان است كه در لندن به ميدان مى رود و در صورت كسب مدال علاوه بر طلسم شكنى ۴۰ ساله مدال نگرفتن كشتى فرنگى در بازى هاى المپيك به طلسم مدال نگرفتن خودش نيز در المپيك نيز پايان خواهد داد.
  ۶۰ كيلوگرم؛ نوروزى به دنبال ضرب طلايى ديگر
  وزن دوم يكى از بى ثبات ترين اوزان كشتى فرنگى جهان در اين سال ها بوده است كه همين موضوع مى تواند به جذابيت آن در المپيك اضافه كند. اميد نوروزى، آخرين قهرمانى جهان را در اين وزن از آن خود كرده است، وى با قهرمانى در جام جهانى و بازى هاى آسيايى مدعى اصلى اين وزن در المپيك محسوب مى شود و يك سرو گردن بالاتر از حريفانش است. حسن على يف قهرمان جهان در سال ۲۰۱۰ از آذربايجان، كه در جهانى ۲۰۱۱ هفتم شده بود ديگر مدعى اين وزن است البته وى موفق به كسب سهميه المپيك نشد و كامران ممدوف، نفر پنجم قهرمانى اروپا، بليت لندن آذرى ها را در وزن دوم اوكى كرد، اما هنوز نفر منتخب آذرى ها در اين وزن اعلام نشده است. علمت كبيسپايف دارنده ۲ مدال قهرمانى جهان (نقره ۲۰۱۱ و برنز ۲۰۱۰) از قزاقستان، كه عنوان اول مسابقات قهرمانى آسيا در سال ۲۰۱۱ را هم يدك مى كشد از ديگر مدعيان اين وزن است. زائور كورماگمدوف از روسيه و دارنده مدال برنز ۲۰۱۱ جهان هم از نفرات شاخص اين وزن است. البته با توجه به اينكه اسلام بك آلبى يف، قهرمان المپيك پكن در ۶۰ كيلو در اين دوره پس از صعود به يك وزن بالاتر موفق به كسب سهميه المپيك نشد اين احتمال داده مى شد كه وى با كاهش وزن، دوباره به وزن سابق خود بازگردد كه با اعلام تركيب روس ها براى المپيك به نظر مى رسد اين موضوع منتفى شده باشد.
  روسيه در المپيك لندن در ۶۶ كيلوگرم نماينده اى ندارد. صرف نظر از مدعيان فوق، جى هيون جونگ قهرمان المپيك ۲۰۰۴ آتن، برنز ۲۰۱۰ جهان و نفر پنجم ۲۰۱۱ جهان و نفر نهم بازى هاى المپيك ۲۰۰۸ پكن از كره، ايوو آنگلوف بلغار و نفر سوم جهانى ۲۰۱۱ و نفر پنجم مسابقات قهرمانى ۲۰۱۰ جهان، اليس كولمن دارنده ۲ مدال برنز جوانان جهان از آمريكا، لوئيس ليندو نفر پنجم جهان از ونزوئلا، جيانگ شنگ از چين و نفر پنجم بازى هاى المپيك ۲۰۰۸ پكن، ماتسوموتو ريوتارو از ژاپن، برنده مدال نقره جهانى ۲۰۱۰ و نفر هشتم مسابقات جهانى ،۲۰۰۹ لنور تميروف اوكراينى نفر هشتم جهانى ۲۰۱۰ و ريواز لاشخى نفر پنجم ۲۰۱۰ جهان و هفتم ۲۰۰۹ جهان از گرجستان از مدعيان اين وزن هستند. به هر حال مدعيان كهنه كار و قدرت هاى جديد تازه وارد رقابتى جذاب و ديدنى را در اين وزن در لندن به نمايش خواهند گذاشت كه از ويژگى هاى خاص وزن ۶۰ كيلوگرم محسوب مى شود. بايد منتظر ماند و ديد آيا اميد نوروزى مى تواند پس از طلاى جهان بلافاصله براى دومين سال متوالى مدال طلا را از آن خود كند يا نه. يا اينكه جى هيون جونگ از كره براى دومين دوره طلاى المپيك را از آن خود خواهد كرد از طرفى نبايد از كنار ساير مدال آوران جهانى به راحتى گذشت. بدون شك غايب بزرگ لندن فيناليست هاى المپيك پكن، اسلام بك آلبى يف روس و ويتالى رحيم اف آذربايجانى، در وزن ۶۰ كيلو كه به يك وزن بالاتر صعود كرده اند هستند. اين ۲ كشتى گير كه در مسابقات جهانى ناكام بودند در رقابتهاى گزينشى هم توفيقى نداشتند و در آخرين مرحله از مسابقات گزينشى در فنلاند حذف شدند.
  ۶۶ كيلوگرم؛ عبدولى جنگجوى سيرى ناپذير
  در وزن سوم سعيد عبدولى قهرمان ايرانى جهان در سال ،۲۰۱۱ قهرمان جام جهانى و بازى هاى آسيايى بخت نخست عنوان قهرمانى محسوب مى شود. عبدولى ۲۲ ساله در عين جوانى، پخته وقدرتمند نشان مى دهد جنگجويى سيرى ناپذير از پيروزى است. وى حتى بعد از تمرين ساير ملى پوشان و در تعطيلى اردوها هم به صورت اختصاصى تمريناتش را دنبال مى كند؛ حتى زمانى كه چراغ هاى خانه كشتى خاموش است. استيو گينو، قهرمان المپيك ۲۰۰۸ پكن و دارنده نقره ۲۰۰۷ جهان، جدى ترين و سرسخت ترين حريف عبدولى در راه قهرمانى المپيك به شمار مى آيد. منوچهر تسخادايا، نايب قهرمان ۲۰۱۱ جهان از گرجستان و نفر و دوم مسابقات قهرمانى ۲۰۱۲ اروپا ديگر حريف جدى عبدولى است. وو كيم از كره جنوبى و پدرو مولنس از كوبا نفرات سوم ۲۰۱۱ جهان از ديگر مدعيان اين وزن هستند. جاستين لستر دارنده ۲ مدال برنز جهان در سال هاى ۲۰۰۶ و ،۲۰۰۷ نفر پنجم جهانى ،۲۰۱۱ فرانك استابلر نفر پنجم جهانى ،۲۰۱۱ برنز ۲۰۰۹ جهان و قهرمان ۲۰۱۲ اروپا از آلمان، تاماش لورينز نفر هفتم جهانى ۲۰۱۱ و دارنده برنز ۲۰۰۶ جهان از مجارستان، آتكان يوكسل يا شرف تفنگ، نفر هشتم المپيك آتن از تركيه، دارخان باياخمتوف از قزاقستان، ادگار ونكيتيس از ليتوانى، پاسكال استربل از سوئيس و هوانس واردرشيان از ارمنستان ديگر مدعيان اين وزن هستند.
  نكته جالب توجه در اين وزن همانطور كه گفته شد غيبت فيناليست هاى المپيك پكن در وزن ۶۰ كيلوگرم بود كه به وزن سوم صعود كرده اند. هيچكدام از تيمهاى روسيه و آذربايجان در اين وزن نماينده اى در لندن نخواهند داشت. آمباكو واچادزه، قهرمان روسى ۲۰۱۰ جهان در اين وزن، كه در سال ۲۰۱۱ جهان به عنوان قابل توجهى دست نيافت، موفق به كسب سهميه المپيك هم نشد. پس از آن نوبت به يورى دنيسف در گزينشى چين رسيد كه او هم توفيقى نداشت. فرصت نهايى به آلبى يف رسيد كه وى هم نتوانست بليت لندن را براى روس ها اوكى كند. در هر حال به نظر مى رسد سعيد عبدولى، استيو گينو و منوچهر تسخادايا نسبت به ساير رقيبان از شانس بالاترى براى رفتن روى سكوى قهرمانى برخوردار باشند.
  ۷۴ كيلوگرم؛ جاى خالى ايران شانس بالاى ولاسوف و سبى
  رومن ولاسوف قهرمان روسى ۲۰۱۱ جهان اصلى ترين مدعى كسب مدال طلاى لندن در اين وزن است. ولاسوف ۲۲ ساله كه قهرمانى جوانان جهان در سال ۲۰۱۰ را يدك مى كشد، در عين جوانى عناوين متعددى را در كارنامه مى بيند و به نظرمى رسد شگفتى ساز المپيك لندن لقب گيرد. در كنار او سلجوق سبى، نايب قهرمان ۲۰۱۱ و قهرمان ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ جهان از تركيه از شانس هاى قهرمانى به شمار مى آيد. سبى با ۳ حضور متوالى در فينال رقابت هاى جهانى نشان داده كه در دهه سوم زندگى خود از پختگى لازم براى رفتن روى سكوى المپيك برخوردار است. مارك مادسن دارنده مدالهاى نقره جهان در سال هاى ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ و برنز ۲۰۰۶ از دانمارك، آرسن جولفلكيان، برنز ۲۰۱۱ و نقره ۲۰۱۰ جهان و قهرمان ۲۰۰۷ جهان از ارمنستان، كريستف گينو، دارنده مدال برنز المپيك پكن از فرانسه كه در آخرين مرحله گزينشى موفق به كسب سهميه شد از ديگر شانس هاى رفتن روى سكوى قهرمانى المپيك هستند،
  هر چند كه گينو در فاصله سال هاى ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ نتوانست موفقيتى در مسابقات جهانى كسب كند و به نظر مى رسد دوران افول خود را پشت سر مى گذارد. نوون زوگاى، برنده برنز ۲۰۱۱ جهان از كرواسى، دانيار كوبونوف دارنده برنز ۲۰۱۰جهان از قرقيزستان، آلكساندر كيكينوف، دارنده برنز ۲۰۰۹ جهان از بلاروس، پيتر باسى نفر پنجم المپيك ۲۰۰۸ پكن از مجارستان، رابرت روزنگرن از سوئد، آسخات ديلموخامدوف از قزاقستان، زورابى داتوناشويلى از گرجستان و جين هيوك كيم از كره جنوبى مدعيان ديگر اين وزن هستند. فرشاد عليزاده در اين وزن نتوانست سهميه المپيك را براى كشورمان به دست آورد. در بين تمام مدعيان وزن چهارم رومن ولاسوف و سلجوق سبى از شانس هاى اصلى وزن ۷۴ كيلوگرم براى قهرمانى هستند و منوچهر كويركليا، قهرمان المپيك پكن غايب بزرگ لندن خواهد بود. به غير از گينو سارى مدال آوران پكن نيز در لندن غايب خواهند بود كه از نكات جالب توجه اين وزن محسوب مى شود.
  ۸۴ كيلوگرم؛ كار سخت اخلاقى با انگيزه
  پيش بينى در اين وزن هم شايد زياد راحت نباشد، مدعيان هر سال روى دست هم بلند شده اند؛ همين موضوع باعث شده ثبات خاصى در وزن پنجم كشتى فرنگى المپيك وجود نداشته باشد و مدعيان زيادى براى قهرمانى مطرح باشند. عليم سليم اف از بلاروس عنوان قهرمانى سال ۲۰۱۱ جهان را به خود اختصاص داد؛ وى كه سابقه قهرمانى جهان در سال ۲۰۰۵ را هم دارد از شانس بالايى در اين وزن برخوردار است. سليم اف كه دو المپيك قبل را از دست داده است مى خواهد با مدال المپيك لندن خداحافظى شيرينى با دنياى قهرمانى داشته باشد. نزديك ترين رقيب سليم اف روى كاغذ نظمى آولوجا از تركيه است. آولوجاى ۳۶ ساله كه در المپيك هاى ۹۶ آتلانتا و ۲۰۰۰ سيدنى سيزدهم شده بود، در ۲۰۰۸ پكن جبران مافات كرد و مدال برنز را بر سينه آويخت تا در كنار ۲ قهرمانى، يك نايب قهرمانى و ۳ عنوان سومى جهان، يكى از پرافتخارترين فرنگى كاران تاريخ لقب بگيرد. البته آولوجا در جهانى استانبول به سختى و با كمك داوران از سد اخلاقى، نماينده ايران گذشت. حبيب الله اخلاقى، نماينده كشورمان در اين وزن در دور نخست مسابقات قهرمانى جهان با آولوجا دست و پنجه نرم كرد و هر چند كه برترى محسوسى در آن ميدان بر حريف ترك داشت، اما ميزبانى مانعى براى پيروزى اش شد تا با شكست آولوجا در نيمه نهايى شانس ادامه كار را هم از اخلاقى بگيرد و نتواند سهميه المپيك را كسب كند.
  طالب نعمت پور به عنوان نماينده كشورمان عازم فاز دوم مسابقات گزينشى در قاره آسيا شد كه وى هم ناكام ماند تا بار ديگر نوبت به اخلاقى برسد كه اين بار كار را در چين تمام كرد و با سهميه به ايران بازگشت. محمد بنا هم در نهايت وى را به عنوان مسافر لندن در اين وزن برگزيد. اخلاقى كه برنز ۲۰۰۹ جهانى دانمارك را در كارنامه دارد نشان داده كه مى تواند حريف خطرناكى براى مدعيان در اين وزن باشد و حتى يكى از شانس هاى مسلم سكوى المپيك محسوب مى شود. هريستو مارينوف، قهرمان بلغارى ۲۰۱۰ جهان كه تا مرحله آخر دستش از سهميه كوتاه مانده بود با حضور در فينال گزينشى فنلاند كه آخرين مرحله مسابقات انتخابى المپيك بود، به سختى مسافر لندن شد. غايب بزرگ اين رقابتها آندريا مينگوزى ايتاليايى، قهرمان المپيك پكن است كه موفق به كسب جواز حضور در لندن نشد. از طرفى زولتان فودور، نايب قهرمان مجارى المپيك پكن هم در لندن غايب خواهد بود. آلكسى ميشين، قهرمان المپيك آتن و قهرمان جهان كه نتوانست به عنوان نماينده روسيه عازم لندن شود ديگر غايب نامدار اين رقابت ها خواهد بود. داميان جانيكوفسكى، دارنده برنز ۲۰۱۱ جهان از لهستان، رامى هيتانيمى برنده برنز ۲۰۱۱ جهان از فنلاند، كرم جابر، قهرمان مصرى وزن ۹۶ كيلوگرم المپيك آتن و دارنده مدال هاى نقره سال هاى ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ جهان كه به يك وزن پايين تر بازگشته است، حسن طهماسبى، كشتى گير ايرانى الاصل آذربايجان كه در مسابقات جهانى ۲۰۱۱ به عنوانى بهتر از پنجمى نرسيد، آلن خوگائف نفر پنجم ۲۰۱۱ جهان كه نقره ۲۰۰۹ جهان را هم دارد، پابلو شورى هرناندز برنده مدال نقره ۲۰۱۰ جهان از كوبا، ملونين نومونوى، برنده نقره ۲۰۰۹ جهان و نفر پنجم المپيك پكن، نناد زوكاى، برنده مدال برنز ۲۰۱۰ جهان از كرواسى از مدعيان اين وزن هستند. وزن ۸۴ كيلوگرم داراى تركيبى از باتجربه ها و استعدادهاى جوان است كه مى تواند رقابت هاى جالب توجهى را رقم بزند. قهرمان جهان عليم سليم اف، نظمى آولوجا، هريستو مارينوف، كرم جابر و حبيب الله اخلاقى مى توانند از شانسهاى اصلى اين وزن براى رفتن روى سكوى قهرمانى و مدال المپيك باشند.
  ۹۶ كيلوگرم؛ رضايى دنبال اتفاقى تازه
  بدون شك اگر آن اتفاق تلخ نيفتاده بود شانس اصلى مدال طلاى المپيك يكى از فرنگى كاران ايران بود؛ البته قاسم رضايى، نماينده ايران در اين وزن چيزى كم از حريفان جهانى اش ندارد و خودش در سال ۲۰۰۷ برنز جهان را بر گردن آويخته و سابقه حضور در المپيك ۲۰۰۸ را هم دارد. به هر حال على اكبرى و قربانى با غفلتى بزرگ(دوپينگ) خيلى راحت اين ميدان مهم را از دست دادند در حالى كه مى توانستند آن را به يكى از جاودانه ترين دوران زندگى شان تبديل كنند. اگر بخواهيم در اوزان هفت گانه كشتى فرنگى يك وزن را مثال بزنيم كه در آن قهرمانان مختلف جهان و المپيك از ۱۲ سال پيش در آن حضور دارند بدون شك آن وزن ۹۶ كيلوگرم است. پيروزى در اين وزن براى هيچ كشتى گيرى تعجب آور نيست چون هيچكدام از قهرمانان اين وزن در سال هاى اخير قادر به حفظ قهرمانى براى حتى ۲ دوره پشت سر هم نبوده اند. آخرين قهرمانى اين وزن در مسابقات جهانى به اليس گورى از بلغارستان رسيد؛ وى كه در المپيك پكن هشتم و در جهانى ۲۰۰۷ هفتم شده بود سال قبل از المپيك از سكوى قهرمانى بالا رفت تا شانس اصلى سكوى نخست لندن در وزن ششم لقب بگيرد. غايب اصلى اين ميدان بدون شك كسى نيست جز امير على اكبرى، قهرمان ۲۰۱۰ جهان و نفر سوم جهانى ۲۰۰۷ كه دوران محروميت ۲ ساله اش را به علت دوپينگ سپرى مى كند. بلاز كيس مجارستانى و قهرمان ۲۰۰۹ جهان ديگر غايب اين مسابقات است كه جواز حضور در لندن را كسب نكرد. اصلان بك خوشتوف، قهرمان المپيك ۲۰۰۸ پكن با ثبات ترين كشتى گير اين وزن در سال هاى اخير بوده است. وى پس از طلاى المپيك در سال هاى ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ هم بر سكوى سوم ايستاد،
  اما در ۲۰۱۱ نوبت به رستم توتروف رسيد كه به مدال برنز رسيد، اما با توجه به اعلام اسامى تيم كشتى فرنگى روسيه، خوشتوف شانسى براى درخشش در دومين المپيك زندگى اش را ندارد و توتروف نماينده تزارها در لندن خواهد بود. جيمى ليدربرگ سوئدى، كه موفق به كسب مدال نقره ۲۰۱۱ جهان شد سال هاى ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ هم مدال هاى نقره و برنز را به دست آورده بود و يكى از باثبات ترين هاى اين وزن به حساب مى آيد. چنگ ايلديم برنده مدال برنز۲۰۱۱ جهان، محمد عبدالفتاح مصرى، قهرمان وزن ۸۴ كيلوگرم جهان در سال ۲۰۰۶ و نفر پنجم جهانى ،۲۰۱۱ تيموفى دزينيچنكو، نفر پنجم قهرمانى جهانى ۲۰۱۱ و نقره ۲۰۱۰ جهان و قهرمان ۲۰۱۱ اروپا از بلاروس، آرتور آلكسنيان قهرمان ۲۰۱۲ و نقره ۲۰۱۱ اروپا از ارمنستان، يورى فالكون، نفر دهم المپيك پكن استرادا از كوبا، شالوا گادابادزه از آذربايجان ديگر مدعيان اين وزن هستند. اگر بخواهيم بر اساس روال ۱۰ سال اخير پيش برويم شانس قهرمانى المپيك در لندن كسى خواهد بود كه شايد حتى مدال جهانى را هم در كارنامه نداشته باشد. به نظر مى رسد با آمادگى كه در قاسم رضايى ديده مى شود و از طرفى ناشناخته بودن به علاوه تجربه بالاى نماينده كشورمان وى مى تواند يكى از شانس هاى اصلى رفتن روى سكوى المپيك باشد.
  ۱۲۰ كيلوگرم؛ اعجوبه كوبايى سلطان بلامنازع سنگين وزن
  شايد بدون استثناء پيش بينى در اين وزن كار زياد دشوارى نباشد و اگر بگوييم مينجين لوپز كوبايى با اقتدار روى سكوى قهرمانى خواهد ايستاد، بيهوده نگفته ايم. لوپز كه كارش را با نهمى در مسابقات قهرمانى جهان در سال ۹۹ شروع كرد، اولين استارت جدى اش را با پنجمى در المپيك ۲۰۰۴ آتن زد، اما بعد از آن و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ در هر ۷ فينال سنگين وزن فرنگى حضور داشته است كه حاصل آن ۵ طلا و ۲ نقره بوده است كه در اين بين طلاى المپيك ۲۰۰۸ پكن را نيز بر گردنش آويخته است. البته به نظر مى رسيد در جهانى ۲۰۱۱ در فينال جهانى استانبول مصلحتى مقابل رضا كايالپ تن به شكست داده باشد، اما به هر حال اين همه مدال او را به قدرت اصلى و شانس مسلم طلاى لندن تبديل كرده است. لوپز ۳۰ ساله با حضور در سومين المپيك دوران ورزشى اش به دنبال طلايى ديگر است تا كارنامه افتخاراتش بيش از پيش زرين شود و دست نيافتى تر از گذشته به نظر برسد. در كنار اين اعجوبه كوبايى حسن باروئف روس، دارنده مدال طلاى المپيك ۲۰۰۴ آتن و نقره ۲۰۰۸ پكن ديگر شانس قهرمانى در سنگين وزن محسوب مى شود. باروئف ۳۰ ساله سومين المپيك را تجربه مى كند و به دنبال ثبت سومين مدالش است. باروئف كه از ۱۷ سالگى با نقره جهانى ۱۹۹۹ استارت زده بود در سال هاى ،۲۰۰۰ ،۲۰۰۱ ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ قهرمان بلامنازع سنگين وزن بود تا اينكه سروكله اعجوبه كوبايى ها پيدا شد، اما بازهم طلاى ،۲۰۰۶ نقره ۲۰۰۷ و نقره المپيك ۲۰۰۸ را هم به كارنامه اش اضافه كرد. باروئف تاجيكستانى الاصل كه در دوشنبه پايتخت تاجيكستان متولد شده است اين روزها حال و روز خوشى ندارد و در مسابقات جهانى ۲۰۱۰ به عنوانى بهتر از هفتمى دست پيدا نكرد. وى در جهانى ۲۰۱۱ غايب بود و به زحمت در آخرين مسابقات گزينشى در فنلاند به سهميه المپيك رسيد، اما در هر صورت نبايد از كنار تجربه اين فرنگى كار كاربلد به راحتى گذشت. رضا كايالپ، فرنگى كار جوان ترك ها كه در جهانى استانبول قهرمان شد، برنز ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ جهان را هم در كارنامه دارد و مى تواند يكى از مدعيان اين وزن باشد. در كنار نفرات ياد شده بشير باباجان زاده دارنده مدال برنز جهانى ۲۰۱۱ هم مى تواند براى رفتن روى يكى از سكوهاى قهرمانى شانس داشته باشد. بشير كه عملكرد خوبى در جهانى استانبول از خود به جا گذاشت و تنها به لوپز كوبايى باخت يكى از شانس هاى مسلم رسيدن به مدال المپيك در اين وزن محسوب مى شود. يورى پاتريكى يف ارمنستانى و دارنده مدال برنز المپيك ۲۰۰۸ پكن و نقره جهانى ،۲۰۰۹ هيكى نبى از استونى، درميل بايرز از آمريكا، نروماخان تينالى يف از قزاقستان ديگر مدعيان سنگين وزن كشتى فرنگى در المپيك هستند.
   
  کلوچه خانوم و aliturk از این پست تشکر کرده اند.
 2. این از اونم زیاد تره :eeK: