1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

همه چیز درباره ی گروه های خونی

شروع موضوع توسط بوق ‏Mar 27, 2014 در انجمن دانستنی های پزشکی

 1. در بدن انسان مقدار زیادی رگ وجوددارد ودر این رگ ها موادی وجود دارد که باعث زنده ماندن ما میباشد.این رگ ها مأموریت دارند تا مواد غذایی و اکسیژن و دیگر مایحتاج سلو ل های بدن ما را به آنها برسانند.در برخی از افراد این مایه ی حیاطی کم تر ازمقدار استانداردش است وافراددیگر با توجه به گروه خونی خود و گروه خونی آن فرد نیازمند به خون عملی خیرخواهانه انجام داده و مقداری از خون خود را در اختیارآن فرد محتاج قرار می دهند.
  من در مورد انواع گروه های خونی تحقیقی ترتیب داده و درآن از انتقال خون و شخصیت بر اساس گرو های خونی حرف زده ام.


  ماجرای کشف گروه های خونی


  انتقال خون یا اجزای خون از شخصی به شخص دیگر از صدها سال پیش انجام می‌شده است. بسیاری از بیماران پس از انتقال خون می‌مردند تا این که در سال 1901، یک پزشک استرالیایی به نام " کارل لندشتاینر" گروه های خونی انسان را کشف کرد. از آن زمان به بعد، انتقال خون ایمن تر شده است. فعالیت های لندشتاینر امکان تعیین گروه های خونی را فراهم کرد و به ما امکان داد انتقال خون را با اطمینان بیشتری انجام دهیم. وی به خاطر این کشف بزرگ جایزه نوبل پزشکی سال 1930 را به خود اختصاص داد. مخلوط کردن خون دو فرد ممکن است به تجمع اجزای خون در کنار یکدیگر منجر شود. در این حالت خون " کپه کپه" به نظر می‌رسد. گلبول های قرمزی که کنار هم جمع شده اند می‌توانند باعث واکنش های خطرناکی در بدن شوند. این واکنش‌ها می‌توانند نتایج مرگ باری داشته باشند. لندشتاینر کشف کرد که کپه کپه شدن خون زمانی رخ می‌دهد که فرد دریافت کننده خون، پادتن ضد گلبول های فرد دهنده را در خون خود داشته باشد.


  علت وجود گروه های خونی مختلف


  گاهی دیده می‌شود که خون شخصی را به شخص دیگری تزریق می‌کنند خون شخص دهنده در بدن فرد گیرنده لخته می‌کند و رسوب می‌دهد. چگونگی این عمل با انعقاد خون متفاوت است و به وجود گروه‌های خونی مختلف مربوط می‌شود. در سطح خارجی گلبول‌های قرمز افراد دو نوع آنتی ژن از جنس پروتئین وجود دارد که به نامهای A و B معروف هستند. برخی افراد آنتی ژن نوع A و برخی نوع B ، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی هیچ یک از آنتی ژنها را ندارند این افراد را به ترتیب در گروه های خونی AB ، B ، A و O قرار می‌دهند.

  بیان آنتی ژنهای گروههای خونی تحت کنترل ژنهای خاصی است و توارث آنها از قوانین ساده مندل تبعیت می‌کند. برای هر سیستم گروه خونی ، تعداد متغیری از آللهای مختلف وجود دارد. آللها به نوبه خود تعداد متغیری از آنتی ژنهای غشایی گلبول قرمز را کنترل می‌نمایند. حیوانات سالم علاوه بر داشتن آنتی ژنهای گروههای خونی بر سطح خود ممکن است واجد آنتی بادیهای سرمی بر علیه آنتی ژنهای گروه خونی که خود فاقد آنها نیز هستند، ‌باشند. مثلا افرادی که گروه خونی آنها فاقد آنتی ژن A است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن A دارند. تصور می‌شود این آنتی بادیهای طبیعی حاصل برخورد با گلبولهای قرمز گروه A نبوده بلکه متعاقب تماس با آنتی ژنهای مشابهی هستند که در طبیعت به وفور یافت می‌شوند.


  انتقال خون


  گلبولهای قرمز را می‌توان به سهولت از حیوانی به حیوان دیگر انتقال داد. اگر گلبولهای قرمز فرد دهنده ، آنتی ژنهای مشابه با گلبولهای قرمز گیرنده داشته باشند، پاسخ ایمنی در حیوان گیرنده گلبول ایجاد نمی‌شود. اما اگر گیرنده آنتی بادیهایی بر علیه آنتی ژنهای گلبول قرمز دهنده داشته باشد، در آن صورت گلبولهای دهنده در معرض خطر تهاجم سریع قرار خواهند گرفت. زمانی که این آنتی بادیها به آنتی ژنهای موجود در سطح گلبولهای قرمز بیگانه متصل گردند، ممکن است سبب همولیز و فاگوسیتوز این سلولها شوند. در صورت فقدان آنتی بادیهای طبیعی ، گلبولهای قرمز تزریق شده موجب برانگیخته شدن پاسخ ایمنی در فرد دریافت کننده خون می‌شوند. سپس گلبولهای تزریق‌شده مدتی در خون گردش می‌کنند.

  دومین انتقال خون با این گلبولها یا گلبولهای شبیه به گلبولهای قبلی باعث تخریب سریع این گلبولها می‌گردد که منجر به بروز واکنشهای پاتولوژیک شدید می‌گردد. علایم این روند تخریبی ناشی از همولیز گسترده داخل عروقی است. این علایم عبارتند از : لرزش بدن ، فلج و تشنج و انعقاد داخل عروقی ، تب و پیدایش هموگلوبین در ادرار. درمان واکنشهای انتقال ناشی از چنین انتقال خونی شامل متوقف کردن انتقال خون و زیاد کردن حجم ادرار بوسیله یک دیورتیک می‌باشد، چرا که تجمع هموگلوبین در کلیه ممکن است موجب تخریب توبولهای کلیه شود. بهبود وضعیت فرد به دنبال حذف همه گلبولهای قرمز بیگانه حاصل می‌گردد.


  تبدیل گروه های خونی
  تبدیل تمامی گرو های خونی به او امکان پذیر شد


  دانشمندان از دستیابی به شیوه ای ساده برای تبدیل گروه های خونی مختلف به گروه خونی او خبر دادند.به گفته دانشمندان دست یابی به این شیوه ی بدیع می تواند گامی اساسی در رفع مشکل انتقال خون بوده و همچنین خطرات آن را نیز کاهش دهد.دانشمندان آنزیمی را شناسایی کرده اند که می تواند گرو های مختلف را به خون او تبدیل شود.


  آنزیم جدید100 تا هزار بار قوی تر از آنزیم هایی است که پیش از این مورد استفاده قرار می گرفته اند.این آنزیم هاتمامی مولکول های قندی را ازسطح سلول های قرمز را از بین می برد و بدین ترتیب امکان تبدیل گروه های مختلف خونی به گروه خونی او فراهم می شود.


  فواید:میزان خون موجود برای انتقال افزایش می یابد و از انتقال گروه خون اشتبا هی به بیماران جلوگیری می شود.


  شخصیت بر اساس گروه های خونی


  شايد باور نکنيد که شخصيت افراد به گروه خوني آنها بستگي داشته باشد. اصولا افراد هر گروه خوني داراي خوي، عادت، رفتار، کردار و شخصيت خاص خود هستند. به نظر مي رسد که در طي اعصار به تدريج اين حالات و عوامل مربوط به ساختمان دروني و فکري انسان در ژن هاي بدن ذخيره شده و از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شود. در تاريخ پزشکي آمده است فرزنداني که به محض تولد از مادر خود جدا شده و به نقاط دوردستي برده شده اند ولي بعد از سي يا چهل سال اين مادر و فرزند در کنار هم قرار گرفته اند، ملاحظه شده که بسياري از صفات از مادر به فرزند منتقل شده و تعداد زيادي از خصايص مربوط به شخصيت مادر در فرزند خودنمايي مي کرده است. يعني محيط نتوانسته است اين خصوصيات را در فرزند تغيير دهد. آنچه مسلم است گروه خوني، در ساخت شخصيت ما نقش بسيار موثري دارد و اين مسئله براي دانشمندان و محققين روشن شده است.
  ويژگي هاي شخصيتي گروه خوني O
  افراد اين گروه داراي ژني در بدن هستند که به آنها قدرت تحمل مصائب، اعتماد به نفس، شهامت و خوش بيني مي بخشد. افراد اين گروه خود را باور دارند و به خود اهميت فراوان مي دهند. علت اين امر آن است که گروه O قديمي ترين گروه خوني افراد جهان است و اجداد اين گروه به ورزش، شکار، حمله به حيوانات و مقاومت در برابر مشکلات عادت داشته اند و اين عادت به افراد بعدي اين گروه منتقل شده است. به هر حال افراد اين گروه خوني، افرادي مصمم، کوشا، جدي، قاطع و پابرجا هستند و اگر تحقيق کنيد خواهيد ديد که بسياري از سياستمداران فعلي جهان در گروه خوني O قرار دارند.
  ويژگي هاي شخصيتي گروه خوني A
  از خواص مهم افراد گروه خوني A آن است که از خوردن سبزي لذت مي برند و داراي دستگاه هاضمه بسيار ظريفي مي باشند. سيستم دفاعي آنان با جايي که در آن زندگي مي کنند خوب همساني پيدا مي کند. در برابر حوادث روحي مثل استرس ها و ناراحتي هاي فکري با آرام کردن درون خود خوب مقاومت مي نمايند و افرادي فعال و سازنده به شمار مي روند. افراد اين گروه در معرض ابتلا به استرس ها قرار دارند و بهترين راه درمان استرس در افراد اين گروه استفاده از ورزش يوگا است. به طور کلي ورزش هاي سبک براي افراد اين گروه بسيار مفيد است. افراد اين گروه به خوبي مي توانند در جوامع پر جمعيت و بزرگ زندگي کنند و به طور کلي آنها افرادي هستند که تابع قانون، منظم و شايسته هستند. احترام ديگران را رعايت مي کنند و از خود خاطره خوبي در ساير افراد باقي مي گذارند. نخستين افراد اين گروه از بدو پيدايش انسان در کره زمين افرادي باهوش، حساس و باشوق بودند و قادر بودند با حوادث محيط خود مبارزه کنند. اين افراد مي توانند در مواقع حساس به خوبي تصميم بگيرند و خوب و صحيح عمل کنند. همچنين آنها قادرند که در مواقع سخت، اضطراب و هيجان خود را به خوبي کنترل کنند. اما وقتي هيجان و ناراحتي آنها از حدي فراتر رود اين افراد منفجر مي شوند. افراد اين گروه نمي توانند براي کارهايي که به مديريت دقيق نياز دارد نامزدهاي مناسبي باشند در حالي که افراد گروه O داراي اين صلاحيت مي باشند.
  ويژگي هاي شخصيتي گروه خوني B
  افراد گروه B در برابر برخورد با حوادث مي توانند بلافاصله تغيير وضع داده و خود را با شرايط زمان و مکان هم آهنگ کنند; اين سخن به آن معنا نيست که در فکر خود پابرجا نيستند بلکه منظور آن است که مي توانند با هر تغييري هماهنگ شده و خود را از برخورد با مشکلات در امان نگه دارند. افراد گروه B قادرند در مقابل بسياري از بيماري هاي شايع مقاومت و پايداري کنند. حتي اگر بيماري هاي قلبي و سرطاني هم بگيرند باز هم عمر بيشتري مي توانند داشته باشند. اين افراد در مقابل بيماري ها مقاومت بيشتري نشان مي دهند و کمتر از ساير گروه ها بيمار مي شوند. کارهاي روزمره را با نهايت دقت و نظم انجام مي دهند. بهره وري از ورزش و خوردن غذاي فراوان برايشان مفيد است. شرايط زندگي براي اين افراد راحت تر است. کمتر دچار برخوردهاي ناراحت کننده مي شوند; به خوبي مي توانند نظرات ديگران را درک کنند. 30 تا 40 درصد از ميليونرها داراي گروه خوني B هستند. بسياري از مديران و اشخاص سطح بالا در جهان گروه خوني B دارند. افراد اين گروه داراي تعادل چشمگير و هماهنگي اعمال بدن هستند. انرژي هاي مختلفي که در بدن آنها وجود دارد موافق و موازي هم مي باشند و به همين جهت اين افراد کمتر دچار بيماري مي شوند. خواص گروه خوني B داشتن زندگي منظم و آرام است.
  ويژگي هاي شخصيتي گروه خوني AB
  وجه مشخصه اين گروه همراه شدن خواص گروه A وB با هم است. قابليت تغيير شرايط بدني با تغيير يافتن عوامل خارجي را داشته، دستگاه هاضمه حساس و ضعيفي دارند. سيستم دفاعي آنها مقاومت کمي دارد و مي توانند با استفاده از ورزش به استرس ها و ناراحتي هاي محيطي پاسخ دهند. خلاقيت در اين افراد وجود دارد. آنها در همان مراحل اوليه استرس به آن جواب مي دهند و آن را از سر مي گذرانند. در افراد اين گروه عشق به معناي واقعي وجود دارد. اين افراد، مهربان خوش خلق، خلاق و آرام هستند. ميل به نصيحت کردن و راهنمايي مردم در آنها زياد است و بسياري از آنها هر کاري که از دستشان برمي آيد براي کمک به ديگران انجام مي دهند. سيستم دفاعي آنها ضعيف بوده و در برابر ميکروب ها و ويروس ها از خود مقاومت زيادي بروز نمي دهند. افراد گروه AB به خاطر حسن نيت فراوان و خوش قلبي، هميشه خير و خوبي مردم را مي خواهند و همه را به صلح و آرامش دعوت مي کنند. بسياري از درمانگرها و کساني که روي انرژي درماني کار مي کنند داراي گروه خوني مي باشند.  خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده


  گروه هاي خوني با خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده ارتباط دارد .
  محققان مي گويند: دارندگان گروه خوني “او” با کمترين و گروه خوني “ب” با بيشترين ميزان خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده روبرو هستند.  در مقايسه با افرادي که گروه خوني “او” دارند، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در کساني که گروه خوني “آ” دارند ۳۲ درصد و در افرادي که گروه خوني “آ ب” AB دارند ۵۱ درصد و کساني که گروه خوني ب دارند، ۷۲ درصد بيشتر است.


  اين دست آورد ها به وسیله ی بررسی ۱۰۷ هزار و ۵۰۳ مرد و زني است جريکا محسوب مي شود.


  سرطان لوزالمعده اغلب به سرعت گسترش مي يابد و در بسياري از افراد تا زماني که به مراحل پيشرفته نرسد ، تشخيص داده نمي شود.


  شگفتی در پزشکی


  شگفتی پزشكی؛ گروه خونی یك بیمار بعد از عمل تغییر كرد

  سایت ترجمه اخبار تركیه: یك دختر استرالیایی كه تحت عمل تعویض كبد قرار گرفته بود گروه خونی اش تماما تغییر كرد!

  این دختر كه در 9 ساله گی در سیدنی تحت عمل جراحی قرار گرفته بود دارای گروه خونی O منفی بود و به گفته پزشكان متخصص، گروه خونی وی در یك واقعه خارق العاده 9 ماه بعد از جراحی به O مثبت تغییر یافته است!

  این مورد اولین مورد در سطح جهان است و به عنوان یك شگفتی مطرح می شود.

  دكتر مایكل استورمون كه از نزدیك وضعیت این دختر را تحت نظر دارد وضعیت سلامت دختر را فوق العاده توصیف كرد. به گفته دكترها، دختر بیمار كه هم اكنون 15 سال دارد بعد از جراحی صاحب گروه خونی پسربچه 12 ساله ای شد كه كبدش به وی پیوند زده شده بود.

  پزشكان اعتقاد دارند بعد از پیوند، سلولهای مغز استخوان این دختر طی یك فرایند تجمع باعث این واقعه بی مانند شده است.   
  fatemeh99، ali.le و setareh از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. ali.le

  ali.le Türk oğlan ヅ

  509
  1,342
  1,094
  مرسی دکتر! :wink:
   
  بوق از این پست تشکر کرده است.