1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

هدفمندی یارانه ها، اقتصاد را به سمت عدالت گستری سوق داد

شروع موضوع توسط empty-x ‏Dec 20, 2011 در انجمن اخبار اقتصادی

 1. empty-x

  empty-x Z a h r a

  178
  426
  210
  به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، ' مهدی غضنفری ' روز دوشنبه در حاشیه جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران عنوان كرد: اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و باز توزیع درآمدهای آن در صرفه جویی منابع انرژی بسیار موثر بوده است .
  غضنفری تاكید كرد: استفاده بهتر از گندم ، آرد و نان از دیگر دستاوردهای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بود و در گزارشات دریافتی از برخی استان ها میزان صرفه جویی و استفاده بهتر تا 30 درصد اعلام شده است .
  وی سپس با بیان اینكه باز توزیع منابع ، توزیع ثروت را به عدالت نزدیك تر می كند ، گفت : مناطق محروم با دریافت منابع درآمدی ناشی از یارانه ها توانستند بخشی از سرمایه های ملی را كه به صورت نفت وگاز به فروش می رسید در قالب یارانه ها دریافت كنند .
  وزیر صنعت ، معدن و تجارت ادامه داد: در حوزه تولید هم به تدریج برخی از امكانات به نام بسته های حمایتی دریافت شد و البته باز هم قول هایی به ما داده شده است .
  ** پیشنهاد وزیر به طراحان پیش نویس فضای كسب و كار
  وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی درباره پیش نویس طرح بهبود فضای كسب و كارگفت: مقوله فضای كسب و كار به عنوان یك موضوع اثرگذار برسایر موضوعات نیازمند تعامل بین همه ذینفعان ، بازیگران و فعالان حوزه اقتصاد است و اگر پیش نویس قانون بخواهد از روش های تحكمی برای رسیدن به اهداف خود استفاده كند، موفق نخواهد بود و نه تنها موجب بهبود فضای كسب و كار نمی شود بلكه ممكن است نوعی گریز و فرار را از تعامل بیشتر ایجاد كند .
  وی ادامه داد :پیشنهاد و درخواستم از طراحان طرح این است كه به جنبه های تعاملی طرح بیشتر از جنبه های تحكمی آن دقت كنند .
  غضنفری افزود:همین حالا كه این موضوع مطرح شده فضای كسب و كار تحت تاثیر این نگاه دچار تلاطم است ، دولت موضع گرفته ، برخی دیگر موضع گرفته اند ، اتاق هم درحال پاسخگویی است و درحالی كه به فضای كسب و كار روان و همراه نیاز داریم اما شرایط به نحوی شده كه درگیر پاسخگویی ، انتقاد واعتراض هستیم و این وضعیت ضد فضای كسب و كار است .
  وی تصریح كرد : به نظر من باید تمام بندهای پیش نویس بهبود فضای كسب و كار كه نوعی تحكم یا به سوال كشیدن را در بر دارد به شكلی تغییر یابد كه نوعی هم پیوندی، تعامل و همراهی را دنبال داشته باشد .
  وزیر صنعت ، معدن و تجارت با یادآوری این موضوع كه ما به اندازه كافی دستگاه نظارتی داریم ، مجلس و كمیسیون های آن به خوبی درحال نظارت هستند ، افزود: شاید نیازمند یك دستگاه نظارتی دیگر نباشیم ، هرچند كه اشكالی ندارد اگر قرار باشد یك دستگاه نظارتی جدید ایجاد شود ، این مجموعه جدید مثل كمیسیون های مجلس به نظارتی ها می پیوندد اما به بهبود فضای كسب وكار كمكی نمی شود.
  غضنفری تصریح كرد: فضای كسب و كار نیازمند دستگاه نظارتی بیشتر نیست بلكه نیازمند نگاه تعاملی بیشتر و افزون تر از گذشته است و من ازاین نگران هستم كه این نگاه تعاملی آسیب ببیند ، نگرانی من از این است كه این حد از تعامل كه دراین چند سال فراهم شده دچار آسیب شود .
  **مصوبه دولت برای وانت پیكان باید اجرا شود
  وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به پرسشی در باره وضعیت شماره گذاری وانت پیكان گفت : با توجه به اینكه دولت دراین خصوص مصوبه ای دارد باید این مصوبه اجرا شود و اگر هم دراین باره اشكالی عنوان می شود، باید در تعامل با دولت رفع گردد .
  غضنفری ادامه داد : البته پیش از مصوبه ، دولت با توجه به اینكه صدای همه گروه های ذینفع دراین خصوص را شنید مهلت خودرو ساز تمدید گردید .
  ** علت تعطیلی خودروسازی تبریز
  وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی علت تعطیلی خودروسازی تبریز گفت : دولت درخواست این خودروساز برای مهلت بیشتر جهت استاندارد سازی تا بهار سال آینده را پذیرفت و اما دستگاه های مسئول مصوبه دولت درباره شماره گذاری را اجرا نمی كنند كه علت اصلی تعطیلی عدم اجرای این مصوبه است .
  وی در باره وضعیت صادرات خودرو نیزگفت : با توجه به اینكه دو خودروساز بزرگ كشور پذیرفته اند قطعات منفصله خط تولید خود را به ونزوئلا با حجم های گسترده صادر كنند ، به نظر می رسد آمار صادرات بیشتر شود .
  غضنفری همچنین در پاسخ به سوالی دیگر درباره صنعت خودرو و تاثیر آن از اجرای هدفمندی یارانه ها گفت : صنعت خودرو خیلی تحت تاثیر هدفمندی نیست اما به طور قطع فاز دوم هدفمندی به گونه ای طراحی می شود كه قابلیت اجرایی پیدا كند .
  ** دولت مخالف طرح انتزاع است
  وی در پاسخ به پرسشی درباره نظر وزارتخانه های صنعت ، معدن و تجارت و جهاد كشاورزی در باره انتزاع بخشی از اختیارات وزارت صنعت ، معدن و تجارت و الحاق آن به وزارت كشاورزی گفت: دولت مخالف این طرح بود و دو وزارتخانه نیز در مجموعه دولت قرار دارند و نظرشان یكی است .
  ** حمایت از پژوهش های صنعتی
  غضنفری با بیان اینكه در وزارتخانه متبوع او ، حمایت های صورت گرفته در حوزه پژوهش درقالب فعالیت های مختلف تحقیقاتی در فرایند صنعتی سازی و تجاری سازی صورت گرفته ، افزود: بدون تردید درخواست های ما بیش از توان مالی صندوق های تحقیقاتی مان است .
  وی ابراز امیدواری كرد تا وزارت صنعت ، معدن وتجارت در سال 91 بتواند با بهره گیری از منابع حاصل از فروش دارایی ها در كنار منابع بودجه ای ، پشتیبانی بیشتری را از فعالیت های تحقیقاتی در تولید تجاری و صادراتی داشته باشد .
  وزیر صنعت ، معدن و تجارت درادامه اولویت های وزارت صنعت ، معدن و تجارت در حوزه پژوهش را در بخش های فناوری های جدید (های تك ) در حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی ، خودرو ، بهداشتی و پزشكی برشمرد .
   
  Admin از این پست تشکر کرده است.