1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

نگاهی به تمدن عجیب مایاها و تقویم شگفت انگیزشان

شروع موضوع توسط Faryade yas ‏Feb 1, 2015 در انجمن مذهبی

 1. 955ce6fada66487a2f8a00e22674002d.
  تا به حال اقوام و افراد زیادی اقدام به پیشگویی و ارائه حدس و گمان پیرامون زمان انهدام تمدن بشری کرده اند. اما به راستی چرا پیشگویی این قوم تا این حد نقل محافل علمی جهان شده و حتی توجه شکاک ترین و بدبین ترین دانشمندان را به خود جلب کرده است؟

  سکونت گاه مایاها
  سکونت گاه های اصلی مایا شامل نواحی جنوبی مکزیک، گواتمالا و قسمت هایی از کاستاریکا و هندوراس بوده است. اغلب مردم از طریق کشاورزی و بازرگانی امرار معاش می کردند. سیب زمینی، آوواکادو و نوعی سیب زمینی شیرین محصولات عمده کشاورزی آنها را تشکیل می داد، ولی غذای اصلی آنها ذرت وحشی بود که به آن ذرت مقدس هم می گفتند.
  مایاها دارای رسومات عجیب و در پاره ای موارد دردناک بودند. آنها جمجمه فرزندان خود را در دوران شیرخوارگی با بستن آن در میان دو قطعه چوب، تخت و هموار می کردند، همچنین با قرار دادن گلوله ای از موم میان دو چشم خود، آنها را از ظاهر طبیعی خارج یا به اصطلاح چپ می کردند. آنان همچنین با گذاشتن پارچه های داغ بر روی صورت، از رشد ریش خود جلوگیری به عمل می آوردند. کاهنان مایا، در مواقع خشکسالی کودکان و مردان جوان را قربانی خدای باران می کردند. این نگون بختان به طور زنده، و یا گاهی با بدن های تکه تکه شده به درون چاهی پر از آب به عمق بیست و چهار متر پرتاب می شدند تا بلکه رضایت این ایزد غضب آلود جلب شده و دگر باره باران بر زمین های تشنه قوم ببارد.
  از تقویم بسیار شگفت انگیز مایاها بدانید. از آنجایی که این تقویم ها استفاده‌های عملی زیادی داشتند، مانند کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و… ، به عنصر مذهبی قوی‌ای تبدیل شده بودند. این کاملا با تقویم میلادی جدید متباین است که تنها دارای معانی اجتماعی و اقتصادی است. تاریخ آغاز آن برابر با ۳۱۱۳ سال قبل از میلاد است! آنان طول سال دقیق یک سال خورشیدی را ۲۴۲۰ر۳۶۵ روز می دانستند که بسیار نزدیک به محاسبات امروزی ما ۲۴۲۲/۳۶۵ روز است! تقویمی که اساس آن بر حسب گردش سال بوده و هر ۳۷۴ هزار سال یک بار تکرار می شده است. آنها این قاعده را در ساختمان اهرام نیز لحاظ داشته اند، بدین ترتیب که در هر روز یک پله و در هر ماه یک سکو اضافه می شده و چون هرم دارای چهار طرف است، در نتیجه مجموعا ۳۶۴ روز سال می شده است. یک سال خورشیدی مایا شامل هیجده ماه بیست روزه و پنج روز برای انجام مراسم مذهبی خاص پایان سال بوده است.
  پایان شمارش طویل= پایان دنیا؟
  مایاها برای حل کوتاه بودن زمان تقویم شان روشی ابتکاری بکار بردند. در نهایت آنها در تقویم شان از دوره های بلند مدت استفاده کردند که ۵۱۲۶ سال دارد. این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی، دوران قاعدگی، محاسبات ریاضی روی اعداد ۱۳ و ۲۰ و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده است.
  در اخترشناسی نیز مایاها پیشتاز دنیای باستان بودند. رصدخانه سه طبقه چیچن با سقفی گنبدی شکل، بسیار شبیه رصدخانه های امروزی ماست. آنها آگاهی کاملی نسبت به زمان گرفت های خورشید و ماه، سیستم منظومه شمسی و صورت فلکی داشتند. منجمان مایا بر این باور بودند که اقتران سیارات منظومه شمسی در تاریخی برابر با سال ۲۰۱۲ میلادی، باعث نابودی تمدن در اثر به آب رفتن خشکی ها می شود. اقتران پدیده ای نجومی است که در آن سیارات به گونه ای آرایش می یابند که همگی به همراه خورشید در یک راستا قرار می گیرند. امروزه می دانیم که بروز این پدیده باعث ایجاد اختلالاتی در خورشید از قبیل افزایش طوفان های خورشیدی و نیز به وجود آمدن تغییراتی در میدان مغناطیسی آن می شود. نتیجه این تغییرات، تاثیر آن بر سنگ های مذاب پوسته زمین و ایجاد فشارهای بیش از حد است که سبب وقوع زلزله های مهیب بر روی زمین، بالا آمدن سطح آب دریاها و سرانجام به زیر آب رفتن خشکی ها می شود؛ فاجعه ای که مایاها اعتقاد دارند در گذشته های دور هم رخ داده است.
   
  جیمبو، Ghalbe yakhi، P@rnian و 3 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. منشا قوم مایا

  هیچ کس به درستی نمی داند مایاها از کجا آمده اند. عده ای معتقدند که آنها از سیبری و با گذر از جزایر آلئوسین وارد آلاسکا شده اند و سپس به سمت آمریکای مرکزی حرکت کرده اند. عده ای نیز آنها را از اهالی جزایر پولینزی واقع در اقیانوس آرام می دانند. برخی به واسطه وجود تصاویری شبیه به فیل در میان نقوش آنان، هندوستان را مسکن اولیه این قوم می دانند. حتی پاره ای شباهت ها نیز میان سبک بناهای آنها با بناهای جنوب شرقی آسیا، به ویژه کامبوج وجود دارد.
  در میان کاندیدها نام آتلانتیس نیز دیده می شود. گروهی از محققان عقیده دارند اهالی آتلانتیس پس از به زیر آب رفتن آن قاره، به سوی آفریقا و آمریکای جنوبی مهاجرت کرده و تمدن های مصر باستان و مایا را پایه گذاری کرده اند. ساخت هرم های بزرگ و دفن پادشاهان خود در آنها، از اشتراکات بارز میان مصریان و مایاهاست که باعث طرح این نظریه شده است.
  براساس افسانه های مایا، آنها در ده هزار سال قبل دارای تمدن بسیار پیشرفته ای بودند. در داستان های آنها از مردمانی سفید پوست سخن به میان رفته که سوار بر کشتی هایی به شکل مار، به آن ناحیه وارد شدند. این مردم لباس های عجیبی به تن داشته و به پیشانی خود نیز علامتی شبیه به مار بسته بودند. بومیان این تازه واردان را چین خطاب کرده و نام محلی را که آنان از کشتی پیاده شدند “تمونه چن” نهاده بودند.
  چنین به نظر می رسد که زمانی بیگانه ای در بین قوم مایا ظاهر شده است مایاها او را گوگولکن (مارپردار) و مکزیکی ها کوتزال کو آتل ( مار مرغ آسا) می نامیدند. به روایتی، وی یک اسیر جنگی بود که مایاها قصد قربانی کردن او را داشتند، اما با خوش شانسی موفق شد از مخمصه جان سالم به در ببرد. پس از این واقعه، مایاها به وی چون یک خدا نگریستند؛ گوگولکن فرمانروای این قوم شد و به آموزش علوم و فنون به مردم پرداخت. روایت دیگری نیز وجود دارد که وی را مسافری از ستارگان می داند. در مکزیک و در معبد کتیبه ها، سنگ قبرش کشف شده که بر روی آن تصویری از گوگولکن حک شده است، و بنابر تفسیر باستان شناسان، وی را درحال سفر به جهان پس از مرگ نشان می دهد. به هر حال این بیگانه هر که بود، به نظر می رسد نقش غیر قابل انکاری در شکوفایی تمدن مایا داشته است.
  متاسفانه این که مایاها به کجا رفته اند نیز به صورت معمایی حل نشده باقی مانده است. ثابت شده شهرهای آنان به خاطر قحطی و بیماری، بلایای طبیعی یا جنگ و خونریزی از بین نرفته، بلکه ساکنان شان آن مناطق را ترک کرده اند. حال کدام عامل باعث شده ملتی، شهرهایی با آن معابد و اهرام بزرگ، باغچه ها و آب نماهای زیبا، خیابان های عریض و سنگفرش شده، استادیوم های ورزشی، سیستم فاضلاب و آب رسانی پیشرفته و… را رها کرده و به مکانی نامعلوم مهاجرت کنند؟ و چگونه یک اجتماع دورافتاده از دنیای متمدن قدیم، به چنین سطحی شگفت از معرفت و دانش دست یافته و همه باستان شناسان و دانشمندان را حیرت زده کرده است؟ مردمانی اسرارآمیز با سرآغاز و سرانجامی نامعلوم، که خود را اربابان زمین نامیدند. به راستی آیا زمان بازنگری در کتاب تاریخ بشر و شکل گیری تمدن آن فرا نرسیده است؟
   
  جیمبو، Ghalbe yakhi، P@rnian و 3 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.