1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

نکات ریز و درشت خانه داری

شروع موضوع توسط MahD!ye ‏Feb 16, 2014 در انجمن دکوراسیون و خانه داری

 1. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  برای آنکه بلوز و تی‌شرت‌های سفید شما زرد نشود، در موقع خشک شدن لباستان آن را پشت و رو کنید و لباس را در سایه خشک کنید.
   
 2. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  اگر كاغذي به لوازم چوبي منزل شما چسبيده است و مايليد آن را بكنيد هيچگاه با يك كارد يا تيغ و نظائر آن به جان آن نيافتيد چرا كه با اين عمل به لوازم چوبي شما آسيب وارد مي آورد. در چنين مواقعي بهتر است از هر نوع روغن هاي مايع كمك بگيريد به اين صورت كه چند قطره روغن روي كاغذ بريزد و لحظه اي صبر كنيد سپس با پارچه ي نرمي مالش دهيد و اين عمل را آنقدر تكرار كنيد تا كاغذ به كلي از چوب كنده شود. براي برطرف كردن برچسب ها و عكس برگردان هاي كهنه و قديمي مي توان از سركه استفاده نمود بدين صورت كه آنها را با سرکه خيس كنيد و لحظه اي صبر كنيد سپس به آرامي با تكه پارچه اي آن را پاك نمائيد.
   
 3. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  براي نگهداري و استفاده بهينه از يخچال و فريزر بايد راه هاي زير را به كار گيريد:1: از قرار دادن يخچال و فريزر در مجاورت دستگاه هاي گرما زا مثل اجاق گاز، آب گرمكن، شوفاژ و نور مستقيم آفتاب خودداري كنيد.


  2: يخچال و فريزر بايد حداقل 30 سانتي متر از ديوار فاصله داشته باشند تا هوا در فضاي پشت آنها به خوبي گردش كند.


  3: داخل يخچال را چند وقت يكبار با محلول جوش شيرين و آب پاك كنيد.


  4: مواد غذايي گرم را قبل از سرد شدن كامل در يخچال و فریزر قرار ندهيد و از گذاشتن همزمان مقدار زيادي مواد غذايي در آن خودداري كنيد.


  5: اگر فريزر شما پر نيست بهتر است قبل از ساعت قطع برق آب را در ظرف هاي پلاستيكي بريزيد تا یخ بزند بدين ترتيب فريزر خالي نمي ماند
   
 4. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  گاهي در خانه اتفاق مي افتد كه پس از مدتي كه دو لیوان درون هم قرار مي گيرد به هم متصل مي شود و اگر با روش خاص در نياوريد موجب شكسته شدن ليوان ها مي شودولي بهترين راه براي درآوردن آنها اين است كه ليوان ها را درون تشت آب داغي بريزيد و ليوان بالايي را از آب سرد پر كنيد مطمئنأ نتيجه مثبت خواهد بود. ( ولي بايد توجه كنيد كه اگر ليوان ها كم دوام است نبايد آب گرم خيلي داغ باشد.)
   
 5. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  كساني كه در خانه شومينه دارند و از چوب و هيزم استفاده مي كنند اگر مي خواهند شومینه كمتر دوده بگيرد بر روي هيزم ها مقداري نمك بپاشيد. با اين روش مي توانيد در فاصله طولاني تري شومینه را تميز نگه داريد.
   
 6. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  براي داشتن يك ماشين لباسشويي كه به بهترين نحوه لباسهاي شما را بشويد و در عين حال از عمر مفيد بيشتري برخوردار باشد، دانستن و رعايت نكات زير مي تواند براي شما بسيار مفيد باشد.

  • ماشين لباسشويي را در جايي قرار دهيد كه به شیر آب ، پريز برق و خروجي فاضلاب نزديك باشد.

  • هرگز ماشين را بيش از حد ظرفيت آن پر نكنيد، البسه بايد به راحتي در آب حركت كنند و آب را به خود جذب نمايند. پر كردن محفظه روند چرخش و خالي كردن آب را دچار اختلال ميكند.

  • هر برنامه لباسشويي، شرايط خاص خود را دارد، البسه داراي دگمه فلزي و زیببايد جداگانه شسته شوند، البسه كمرنگ جدا و الي آخر.

  • آب اضافه داخل محفظه را پس از هر شستشو خالي كنيد (در ماشينهايي كه درب آن از بالا باز ميشود)، شستن هر روزه محفظه لزومي ندارد مگر اينكه در آخرين شستشو از سفيد كننده يا ماده افزودني مشابه استفاده كرده باشيد.

  • براي شستن اشيايي چون كفش، عروسكهاي پارچه اي و مانند آن به موارد ذكر شده بر روي آنها توجه كنيد تا آسيبي به كفش يا عروسک وارد نشود.

  • پس از شستن مواد پرز دار از قبيل عروسك، پتو و مانند آنها، فيلتر ماشين را به خوبي پاك كنيد.

  بعضي از اشكالات رايج

  اگر هنگام استفاده از ماشين لباسشويي متوجه ايرادي شديد، وحشت زده نشويد و موضوع را فورا به موتور آن ارتباط ندهيد، در بسياري از مواقع، مشكل تنها در اثر يك ريزه كاري مانند محكم نبستن درب ماشين يا محفظه پودر صورت گرفته است. بعضي از مشكلات معمول و دلايل آنها از اين قرارند :

  • اگر ماشين پر از آب نميشود، به احتمال زياد لوله آب آن يا صافي رابط گرفته است، و با تمیزكردن مرتب صافي و برطرف كردن گرفتگي لوله، اشكال رفع خواهد شد.

  • اگر كف صابون از محفظه پودر بيرون ميزند، معمولا به خاطر ريختن پودر بيش از حد يا استفاده از پودري است كه براي ماشين لباسشويي مناسب نيست.
  • اگر ناگهان آب از ماشين سرازير شد، قبل از هر چيز بايد لوله فاضلاب را چك كنيد كه گرفته نباشد و در غير اين صورت به دنبال مشكل دستگاه بگرديد.

  • اگر چرخش ماشين صداي زيادي دارد، مشكل ميتواند به ياتاقان مربوط باشد كه علامت آن تشكيل لکه هاي زنگ زده در زير و پشت دستگاه است و بايد توسط متخصص تعمير شود. اگر محفظه مشكلي نداشته باشد، منبع صدا ميتواند يك جسم خارجي در بخش موتور يا پمپ باشد. اما قبل از اينها، بايد از طراز بودن ماشين بر روي سطح زمين مطمئن شويد.

  • گاهي البسه داخل محفظه به يكديگر پيچيده و يك شكل توپي تشكيل داده، تعادل ماشين را بر هم ميزنند، و اگر ماشين طراز قرار نگرفته باشد، اين اتفاق موجب تكانهاي شديد دستگاه ميشود كه با يك بار خالي و پر كردن، مشكل رفع خواهد شد.

  توصيه هايي براي صرفه جويي در انرژي مصرفي

  • بيشتر البسه خود را با آب گرم (نه داغ) يا سرد بشوييد و با آب سرد آب كشي نماييد. به اين ترتيب در انرژي و پول صرفه جويي ميكنيد. از آب داغ تنها در زماني كه بايد، استفاده نماييد. قرار دادن درجه ماشين از داغ به گرم، مصرف انرژي را به نصف تقليل ميدهد.

  • به طور كلي، شستن يكباره البسه بيشتر، مقرون به صرفه تر از دو مرتبه شستن مقدار كمتري از البسه است.

  • پودر را بيش از حد نياز استفاده نكنيد، كف زياد از حد به ماشين فشار مي آورد و انرژي بيشتري نياز خواهد داشت.
  • البسه را بيش از حد نشوييد. پارچه هاي ظريف به زمان طولاني شستشو نياز ندارند.

  • پارچه هاي خيلي چرک را ابتدا خيس كنيد. ميتوانيد براي اين كار از برنامه خيساندن البسه استفاده كنيد. به اين ترتيب در يك دور شستشو و مصرف برق بيشتر، صرفه جويي كرده ايد.

  • از تركيب شوينده ها و مواد شيميايي بپرهيزيد. اين تركيبات گاهي بسيار خطرناك هستند، براي مثال سفید کننده ها در برخورد با صافيهاي شيميايي دستگاه، گازهاي خطرناكي متصاعد ميكنند.
   
 7. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  براي برطرف كردن گودي فرش كه نماي زشتي نيز پديد مي آورد ميتوانيد با راههاي زير اين گودی را برطرف كنيد.
  الف) در چاله هاي ايجاد شده در فرش مي توانيد يك قطعه يخ بگذاريد وصبر كنيد تا مدت يك ساعت به همين حال بماند تا پرزهاي خوابيده فرش دوباره به حالت طبيعي باز گردد


  ب) مقداري آ ب در محل گودي بريزيد وپارچه اي مرطوب روي آن قرار دهيد وآن را به ارامي با اتو نسبتأ داغ ماساژ وفشار دهيدتا پرزها به حالت اوليه باز گردند سپس با يك برس آن قسمت ها را برس بزنيد
   
 8. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  براي براق كردن و مواظبت از آنها توصيه مي شود كارهاي زير را انجام دهيد
  الف) استفاده از واكس :ابتدا تمام لكه ها را پاك كنيد وبراي اين منضور کفش را با آب وصابون مي شويند ولي اين كار موجب خشك شدن كفش مي شود ولي شما مي تونيد از سركه وآب به نسبت مساوي استفاده كنيد وبا حولۀنرم خشك كنيد . بعد از گذشت يك ساعت از واكس زدن مي توانيد كفش را براق كنيد


  ب) و مي توانيد وازلين و يا روغن كتان را به مقدار كم به كفش بماليد و با دستمال نرم پاك كنيد و با مخمل براق كنيد و اين گونه برق انداختن بيشتر براي كفشهاي برقي استفاده مي شود


  ج) با پوست موز : كه مي توانيد سطح خارجي کفش را مرتبأ با سطح داخلي پوست موز مرطوب كنيد كه يك لايه شيرۀ موز روي آن مي بندد وآن رها كنيد تا خشك شود اين روش هم نتيجه بخش خواهد بود.


  د: آن را رو در روي مستقيم نور خورشيد قرار ندهيد كه موجب از بين رفتن كفش ميگردد


  ه)اگر مي خواهيد کیف يا كفش و يا دستكش چرمي خود را براق كنيد يك تكه پوست پرتغال را به آن بماليد وبعد با پارچۀ نرم ولطيفي آن را پاك كنيد . فوق العاده براق خواهد گرديد
   
 9. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  تلفن وسيله اي است هميشه مورد استفاده تمام افراد خانواده است وحتي مورد استفاده مهمانها نيز مي باشد و اين موجب مي شود كه تلفن در معرض ميكروب باشد پس بايد روزي يك بار با الكل و پنبه آن راپاك كرد و روي تلفن نيز بماليد و با حوله اي نرم پاك كنيد. و هفته اي يكبار نيز با اسفنج و آب صابون خيس كرده و به پاكيزه كردن كلي آن اقدام كنيد و با اسفنج ديگري با آب نيم گرم آن را آب بكشيد و با حوله اي نرم و خشك خشكش كنيد
   
 10. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  اتوها ي بخار اگر از آب معمولي وحتي آب جوشيده بريزيد موجب ميشود منافذ آن گرفته شود وباز كردن آنها مشكل است پس بايد در آنها آب مقطر بريزيد واگر اگر آب مقطر نداريد از آب باران استفاده كنيد و نيز ميتوانيد از برفكهاي يخچال و فريزر استفاده كنيد وآنها را آب كنيد و در يطريهايي جمع آوري كنيد ودر اتو بريزيد .توجه داشته باشيد اگرآب درون اتو مي ريزيد پريز را از برق بكشيد .براي جرم گيري اتو بايد محلولي از آب مقطر و سركه درون اتو بخار بريزيد وبگذاريد تا اتو گرم شود وبعد از مدتي آن را بيرون بريزيد وآب مقطر (آب خالص )درون بريزيد تا كامل تميز شود وبعد از ريختن آب دوم روي يك تكه پارچه اتو كنيد تا بخارها با فشار خارج شوند اين كار را چندين بار ادامه بدهيد تا ديگر جرمي باقي نماند


  نكته اول : اگر احساس كرديد اتو به پارچه شما مي خواهد بچسبد براي جلوگيري از چسبيدن اتو از اين روش استفاده كنيد ؛ اتو را روشن بگذاريد پس از اينكه داغ شد مقداري صابون خشك را به كف آن بماليد وبعد آن را برروي سطح يك روزنامه يا مجله كافي به آرامي حركت دهيد .


  نكته دوم: اتفاق مي افتد كه پس از اتو كشيدن بر روي شلوار يا اشياء اتو شده برق مي افتد براي جلوگيري از اين كار قبل از اتو كشيدن مقداري آب به همراه سركه به محلي كه مي خواهيد اتو بكشيد بپاشيد و هيچگاه اتو را مستقيمأ روي لباس نگذاريد بلكه از روي يك پارچه كتاني اتو كنيد.


  نكته سوم : اگر مي خواهيد خط اتوي شما با دوام باشد در محل خط اتو از زير ، كركها وپرزها را كاملأ برداريد ودر محل خط اتو در زيرو داخل لباس مقداري صابون خشك بكشيد ودر محل خط اتو در روي لباس يك پارچۀ مرطوب بگذاريد وبا اتوي داغ محل را اتو كنيد