1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

نوبخت: روحانی قصد احیای سازمان مدیریت را دارد

شروع موضوع توسط hossein45 ‏Jun 28, 2013 در انجمن اخبار سیاسی

 1. hossein45

  hossein45 حــــســــيـــــن 45

  247
  209
  255
  سیاست > انتخابات - مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور منتخب گفت: طرحی که برای احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مجلس مطرح شد را یک علامت مثبت می دانم.
  [​IMG]
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد باقر نوبخت در برنامه دیروز، امروز و فردا که با حضور وی و باهنر نائب رئیس مجلس برگزار شد، با بیان اینکه آقای روحانی رایزنی با مجلس را قطعاً انجام خواهند داد، افزود: البته ایشان این موضوع را شرط کافی می دانند نه شرط لازم! اساساً برای فرآیند انتخاب برای معرفی به مجلس همه رایزنی هایی که باید با مراجع صاحب نظر داشته باشند را انجام می دهند. فکر می کنم اگر الزاماتی که برای انتخاب و معرفی یک وزیر به مجلس وجود دارد، به درستی انجام شود و بدون نگاه های جناحی و با توجه به توانایی ها انتخاب صورت بگیرد، بخش کفایت آسان تر انجام می شود.
  وی ادامه داد: «طرحی که برای احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مجلس مطرح شد را هم یک علامت مثبت می دانم چون آقای روحانی بارها اعلام کردند قصد چنین کاری را دارند و مجلس محترم بستر قانونی این موضوع را فراهم کرد. البته فکر می کنم از این فرصت باید برای افزایش بهره وری این سازمان استفاده کنیم. یک سری مشکلاتی وجود داشت که در شروع کار مجدد باید اصلاح شود. در نهایت فکر می کنم این علائم مثبتی که صادر می شود مشخص می کند که نمایندگان هم مطالبت مردم را می شناسند.»
  وی با اشاره به اصل 57 قانون اساسی درباره تفکیک قوا، گفت: الان هیچ گونه رسمیتی بین ملاقات ها و تشکیل برخی جلسات تعریف شدنی نیست. اما بر اساس نوع نگاه قانون اساسی به قوه مجریه و مقننه، باید مقدماتی اندیشیده شود تا بعد از رسمیت یافتن دولت کارها به خوبی پیش برود.»
  نوبخت ادامه داد: «ما به اصل تفکیک قوا معتقد هستیم. با وجود تفکیک مسولیت های قوا، بین قوه مجریه و مقننه یک رابطه تنگاتنگ وجود دارد که قابل قیاس با رابطه دولت با قوه قضاییه نیست. ما بعد از امضای حکم ریاست جمهوری، باید به مجلس برویم و مراسم تحلیف برگزار شود. قانون اساسی تاکید دارد که رئیس جمهور باید از مجلس برای هیات وزیران، رای اعتماد بگیرد.»
  نماینده روحانی اضافه کرد: « تعدادی از نماینده های مجلس و کمیسیون های تخصصی مجلس مایل هستند با رئیس جمهور منتخب جلسه داشته باشند. پاره ای از کارها هست که اگر مقدمات خوبی برای آن اندیشیده نشود ممکن است در ادامه با مشکلاتی مواجه شویم. الان به سرعت با مسولین محترم دستگاه اجرایی در حال مذاکره هستیم و آخرین وضعیت کشور را رصد می کنیم.»
  وی با بیان اینکه چون بیشترین کار ما با مجلس است باید تعامل خوبی با آن داشته باشیم، گفت: دولت می تواند روز رای گیری لیست وزرا را در اختیار مجلس قرار بدهد اما ما برای این که از دیدگاه نماینده ها در مورد انتخاب رئیس جمهور مطلع شویم، باید جلساتی با دوستانمان در مجلس داشته باشیم. بنده دیروز ملاقاتی با دکتر لاریجانی داشتم و نقطه نظرات طرفین را مطرح کردیم. اینکه رئیس جمهور و مجلس بدانند که هر دو منتخب مردم هستند و مردم بیش از هرچیزی نیازمند تعامل این دو قوه هستند، نکته بسیار مهمی است که فکر می کنم هم جناب آقای روحانی و هم مجلس محترم به آن اشراف دارند.
  نوبخت افزود: در این فرصت با تعدادی از نمایندگان و روسای کمیسیون ها دیدار داشتم و مطالبشان را شنیدم. نوع نگاهی که ما به جایگاه ممتاز قوه مقننه داریم و معتقدیم کارهای اجرایی باید با قانون تصویب شده توسط مجلس انجام شود، باعث می شود تعاملات از سوی ما به دقت پیش برود. البته ارتباط و تعامل بین دولت و مجلس منوط بر این که هیات رئیسه افرادی را مشخص کنند، شاید نباشد.