1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

نقش پلیس در حقوق زن

شروع موضوع توسط Jud/Abbot ‏Apr 17, 2015 در انجمن مطالب جالب

 1. Jud/Abbot

  Jud/Abbot دختر همیشه خندون

  10,718
  18,141
  49,211
  ناسایی حقوق زنان و دختران در عرصه‌های مختلف و تضمین احترام و اجرای حقوق مزبور، به‌عنوان دو گام اساسی در عرصه بین‌المللی مطرح است. نقش پلیس در گام دوم، یعنی تضمین اجرای حقوق بشر زنان و احقاق حقوق زنان قربانی نقض شدید حقوق بشر مورد تأکید است. در همین راستا در بیانیه چند سازمان‌‌‌‌ غیردولتی مرتبط با پلیس به اجلاس کمیسیون مقام زن (پکن +20) موضوع زنان و پلیس مورد توجه قرار گرفت.
  حالی‌که خشونت خانگی، جرمی رایج در سراسر جهان به شمار می‌آید، اما مواجهه پلیس با آن بسیار متفاوت ارزیابی‌ شده است. آثار علمی و دانشگاهی معدودی نیز در این رابطه منتشر گردیده و همین امر تا حدودی موجب نگرانی شده است. بااین‌وجود، گروهی از پژوهشگران بین‌المللی از کشورهایی مانند آمریکا، کاستاریکا و آفریقای جنوبی گرد هم آمده و در سطحی جهانی به موضوع خشونت خانگی و بررسی رویه‌های مطلوب دیگر کشورها پرداخته‌اند.

  در رابطه با خشونت خانگی، مسئله مهم، عدم گزارش آن اعلام ‌شده است؛ چنان‌چه بنا به تحقیقی در سال 2012 که در 10 کشور انجام ‌شد، اعلام گردیده است که 55 تا 95 درصد زنانی که خشونت خانگی را تجربه کرده‌اند، گزارش نکرده‌اند.

  در بیانیه این سازمان غیردولتی، نقش‌ها و کلیشه‌های جنسیتی در رابطه با خشونت خانگی بسیار مهم ارزیابی‌ شده است؛ چنان‌چه در جوامعی که به‌طور ضمنی به پذیرش خشونت خانگی رضایت داده‌اند، آمار ارتکاب آن افزایش می‌‌یابد. این پذیرش در عملکرد نیروهای پلیس نیز در مواجهه با این معضل، بسیار تأثیرگذار اعلام ‌شده است.

  همچنین از تصویب کنوانسیون اروپایی پیشگیری و مقابله با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی (2011) به‌منزله الگویی برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران یادشده است.