1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

ناگفته هایی در مورد ایران کهن« متن نرم افزار»

شروع موضوع توسط saeid-ha ‏Mar 29, 2013 در انجمن اخبار گردشگری

 1. saeid-ha

  saeid-ha belong to autumn !...

  3,098
  12,010
  1,966
  ناگفته ایی در مورد ایران کهن
  آیا میدانید: اولین مردانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه ی آب شهر به بیرون از شهر ابداع کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که حیوانات خانگی را تربیت کردند و جهت بهره مندی از آن استفاده کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که مس را کشف کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که ذوب فلزات را آغاز کردند ایرانیان بودند. در شهر سیلک در اطراف کاشان.
  آیا میدانید: اولین مردانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که سکه را در جهان ضرب کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که عطر را برای خوشبو ساختن بدن درست کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که کشتی یا زورق را ساختند به فرمان یکی از پادشاه زن ایرانی بوده است.
  آیا میدانید: اولین ارتش سواره در جهان توسط سام ایرانی اختراع شد با115 سرباز.
  آیا میدانید: اولین مردانی که حروف البفا را ساختند و در حدود7000 سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که شیشه را کشف کردند و از آن برای منازل استفاده کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که زغال سنگ را کشف کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: اولین مردانی که مقیاس سنجش اجسام را کشف کردند ایرانیان بودند.
  آیا میدانید: کلمه ی شاهراه از راهی که کورش کبیر بین سارد پایتخت کاروان و پاسارگاد احداث کرد گرفته شده.
  آیا میدانید:کورش کبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام کوریولیس که خجند امروزی نام دارد.
  آیا میدانید:کورش کبیر پس از فتح بابل به معبد مردوک رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای انان احترام گذاشت و در همان معبد که بیش از 1000متر ارتفاع داشت برای اثبات حسن نیت خود به ان ها تاج گذاری کرد.
  آیا میدانید:اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط کورش کبیر در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد.
  آیا میدانید:دیوار چین با بهره گیری از دیواری که کورش کبیر در شمال ایران در سال 544 قبل از میلاد ساخت ساخته شده است.
  آیا میداند:اولین سیستم استخدام به صورت لشکری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد.
  آیا میدانید:کمبوجیه فرزند کورش کبیر به دلیل کشته شدن 12 ایرانی در مصر و به جای عذر خواهی فرعون مصر از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود و به همین دلیل کمبوجیه با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 43 آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و به دلیل قحطی آمدن در مصر مقدار بسیار زیادی غله وارد مصر کرد. اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان می دهد و به هیچ وجه دین ایرانیان را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به انان ننمود.
  آیا میدانید:داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالت های ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی را بر سر نهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سکه طرح دار با نام داریک (طلا) و سیکو (نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعد ها رایج ترین پول های جهان شد.
  آیا میدانید:داریوش کبیر طرح تعلیمات عمومی و سواد آموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم ایران میبایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعد ها خط پهلوی نام گرفت.(داریوش و کورش کبیر به حق متعلق به زمان خود نبودند و 2000 سال جلوتر می اندیشیدند .)
  آیا میدانید:داریوش کبیر در پاییز و زمستان 519-518 قبل از میلاد نقشه ی ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه ان را با کمک چندین تن از معماران مصری به روی کاغذ اورد.
  آیا میدانید:داریوش کبیر در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کورش کبیر را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین می رفت و بعد ها جاده ابریشم نام گرفت.
  آیا میدانید:اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ اسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس 3 سال طول کشید و کل ساخت کاخ 65 سال به طول انجامید.
  آیا میدانید: داریوش کبیر برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر اسیا بوده است 25 هزار کارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استاد کار هر 5 روز یک بار سکه طلا (داریک) اعطا میکرد و به هر خانواده از کارگران غیر از مزد روزانه آن ها 250 گرم گوشت همرا با روغن ، کره ، عسل و پنیر می داده است و هر ده روز یک بار استراحت داشتند.
  آیا میدانید:داریوش کبیر در هر سال برای ساختن کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون سکه داریک(طلا ) می داده است که به گفته ی مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشود. این در حالی است که در مصر کارگران به بیگاری مشغول بودند بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است.
  آیا میدانید: تقویم کنونی(ماه30 روزه) به دست داریوش کبیر پایه گذار ی شده است و او هیئتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی (دنی تو) بسیج کرده بود. بر طبق تقویم جدید داریوش کبیر روز اول و پانزدهم هر ماه تعطیل بوده و در سال 5 عید مذهبی و 31 روز تعطیلی رسمی که یکی از ان ها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است.
  آیا میدانید: داریوش کبیر پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گذاری کرده است و به مناسبت ان تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند.
  آیا میدانید:داریوش کبیر برای اولین بار در ایران وزارت راه-وزارت آب-سازمان املاک و سازمان پست و تلگراف (چاپارخانه) را بنیان نهاد.
  آیا میدانید:اولین راه شوشه و و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش کبیر ساخته شد.
  آیا میدانید:داریوش کبیر برای جلوگیری ار قحطی آب در هندوستان که جزوی از امپراتوری ایران بوده سدی عظیم به روی رود سند بنا نهاد.
  آیا میدانید:فیثاغورث که به دلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه اورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد.
  آیا میدانید:در طول سلطنت داریوش کبیر 242 بار بر علیه او شورش کردند و او پادشاهی بود که با 242 شورش مقابله کرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سراسر ایران بساط داد. او در سال اخر پادشاهی به اندازه ی 10 میلیون لیره انگلیسی ذخیره مالی در خزانه خود داشت. داریوش کبیر در سال521 قبل از میلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خوشنود نیستم.
  آیا میدانید:آیین زرتشت نخستین انقلاب انسان گرایی و ازادی خواهی در تاریخ بود. تمام نوشتار های تاریخی نشان می دهد که چه اندازه این انقلاب جهان را به پبش کشاند و چه اندازه بر فرهنگ جهانی تاثیر گذاشت.
  آیا میدانید:تحولی که زرتشت در فرهنگ ایران به وجود اورد زنهای ایرانی را در تمام زمینه ها هم تراز با مردان کرد و زن ها از چنان ازادی بر خوردار شدند که مانند ان را در هیچ جایی از دنیای باستان پیدا دید. در آن زمان یونانی ها با زنان خود مانند برده رفتار می کردند ارسطو می گفت: «زن نمیتواند روح داشته باشد».
  آیا میدانید:هیچ صفحه ای از کتاب های تاریخی نمیتواند گواه دهد که یک نفر به زور به اندیشه زرتشت وارد شده باشد. اگر جز این بود زمانی که ایرانیان امپراتوری جهانی درست کرده بودند ، یونان و هند و مصر و تمام خاور میانه و نیمی از آفریقا زرتشتی شده بودند.
  آیا میدانید:در فرمان آزادی کورش(قانون حقوق بشر) که 2541 سال پیش با خط میخی روی استوانه ای بزرگ نوشته شده و امروز در موزه لندن است این جمله ها آمده اند: « انسان ها ازادند که هر خدایی که دلخواه ان هاست بپرستند ، آن ها ازادند که در کشور دلخواه خویش زندگی کنند ، همگی باید در آرامش و صلح زندگی نمایند...».
  آیا میدانید:پس از آزادی یهودیان از اسارت بابل به وسیله ی کورش بزرگ ، ساختن معبد اورشلیم به وسیله ی داریوش و جمع اوری تورات توسط خشایار شا ، سه پادشاه زرتشتی ایران ، پیامبران یهودی هم چون ارمیا ، یشعیا ، حزقیل و دانیال کورش بزرگ را در تورات « فرستاده خدا و پیام آور آزادی» خواندند.
  آیا میدانید: الان شما مسلط به اکثر نا گفته های تاریخی ایران هستید.
   
  stranger از این پست تشکر کرده است.