1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

مهندسی صنایع

شروع موضوع توسط fatemeh99 ‏Feb 16, 2014 در انجمن رشته های فنی و مهندسی

 1. مهندسی صنایع

  مهندسی صنایع، ( Industrial engineering) عنوانی قدیمی برای بیان رویکردی در علم مدیریت سازمان ها و صنایع می‌باشد . نام فارسی این رشته به عنوان معادل درست انگلیسی آن عبارت از مهندسی صنعتی است که توسط تیلور بانی علم مدیریت به کار برده شد . مجموعه فعالیت هایی که مهندسی صنعتی نامیده می شود در ماهیت جزو زیر شاخه های علم مدیریت قرار می گیرند مانند مدیریت کیفیت ، مدیریت بهره وری ، مدیریت پروژه ، مدیریت تولید و ... از این رو امروزه مباحث مهندسی صنایع زیر مجموعه علم مدیریت قرار می گیرد و واژه ی مهندسی ، بیشتر جنبه اسمی و تاریخی دارد . آن بخش از مباحث با عنوان مهندسی صنایع که جنبه های آماری و ریاضیاتی دارد نیز امروزه تحت عنوان رشته های آمار صنعتی و ریاضیات کاربردی و ریاضیات صنعتی قرار می گیرد. امروزه در دانشگاههای کشورهای پیشرفته رشته عامی با عنوان مهندسی صنایع غالباً" به رشته های تخصصی مدیریتی مربوطه مانند مدیریت کیفیت ، مدیریت تولید، مدیریت پروژه و غیره تبدیل شده اند واین روال ادامه دارد( برگردان شده از مقدمه ژورنال بین‌المللی مدیریت کیفیت ) .


  تاریخچه
  در زمان تیلور که تعدادی از موضوعات مدیریتی توسط وی ارائه گردید توسط افراد دیگر برای اینکه اهمیت این موضوعات و نیز جایگاه دست اندرکاران مربوطه از رشته های مهندسی مثل مهندسی مکانیک کمتر نمود داده نشود و مهندسین برای آنها نیز اهمیت قایل شوند از اصطلاح مهندسی صنعتی استفاده شد . موضوعات با نام مهندسی صنعتی بخشی از موضوعات علم مدیریت می باشد .فردریک تیلور بنیانگذار علم مدیریت را همچنین بنیانگذار آنچه مهندسی صنعتی نامیده شد می دانند .

  تعاریفی که از مهندسی صنایع ارائه می شود مانند اینکه رشته‌ای است که با طراحی، بهبود، و پیاده سازی سیستمای یکپارچه از افراد، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی مرتبط می‌باشد ، بیانی از علم مدیریت می باشد .

  مهندسی صنایع آن‌گونه که در ایران تدریس می‌شود در واقع مهندسی صنایع کلاسیک است که مبتنی بر بهینه سازی، بهینه سازی خطی (تحقیق در عملیات) و کارسنجی و زمانسنجی می‌باشد.

  آموزش عالی مهندسی صنایع در ایران  دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین دانشکده مهندسی صنایع کشور در سال ۱۳۴۷ با پذیرش ۳۹ دانشجوآغاز به کار کرد. در سال ۱۳۵۲ نیز دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت آغاز به کار کرد. و در سال ۱۳۵۵ گروه مستقلی تحت عنوان مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی امیر کبیر

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  (پلی تکنیک تهران) تشکیل شد و اولین گروه فارغ‌التحصیلان دانشکدهٔ مهندسی صنایع این دانشگاه در سال ۱۳۶۲ وارد جامعهٔ صنعتی کشور گردید. با گذشت زمان، این رشته به عنوان رشته‌ای در دانشگاه‌های مختلف کشور جایگاه خود را پیدا کرده است. رشته تحصیلی مهندسی صنایع، در دانشگاه‌های ایران، در گذشته در دوره

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  ، با گرایشهای زیر ارائه می‌شد:
  1.برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها
  2.تولید صنعتی
  3.تکنولژی صنعتی
  4.ایمنی صنعتی

  اما در حال حاضر این گرایش ها از مقطع کارشناسی حذف شده و این رشته به صورت مهندسی صنایع-صنایع ارائه می شود. در سال های اخیر متأسفانه تدوین رشته گرایش های با نام صنایع دچار نوعی آشفتگی و روال سلیقه ای غیرعلمی شده و از رویکرد علمی تبعیت نکرده و بر مبنای جاذبیت واژه ی مهندسی قرار گرفته است چنان که رشته های مدیریتی مانند مدیریت بهره وری ، مدیریت زنجیره تامین ، مدیریت پروژه به اشتباه زیر مجموعه صنایع قرار گرفته است که جنبه ی سلیقه ای داشته و با روال علمی و روند کشورهای دیگر مغایرت دارد .

  مواد آموزشی
  1.استاتیک و مقاوت مصالح
  2.روش های تولید1و2
  3.ارزیابی کار و زمان
  4.طرح ریزی واحد صنعتی
  5.برنامه ریزی و کنترل پروژه
  6.کنترل کیفیت اماری
  7.ازمایشگاه اندازه گیری دقیق و کنترل کیفیت
  8.برنامه ریزی و تولید
  9.برنامه ریزی و کنترل تولید و موجودی های1و2
  10.برنامه ریزی و نگهداری و تعمیرات
  11.برنامه ریزی حمل و نقل
  12.امار مهندسی
  13تئوری احتمال و کاربردهای ان
  14.تحقیق در عملیات1و2
  15.تحلیل سیستمها
  16.شبیه سازی
  17.مدیریت سیستم های اطلاعاتی
  18.اقتصاد خرد و اقتصاد کلان
  19.جبر خطی
  20.فرایند های تصادفی
  21.اقتصاد مهندسی
  22.اصول حساب داری
  23.ارگونومی
  24.نظریه صف


  جستارهای وابسته
  1.مدیریت صنعتی
  2.مهندسی روشها
  3.مدیریت کیفیت
  4.مدیریت بهره وری
  5.مدیریت پروژه
   
  stranger و μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده اند.
 2. μ~¤@ฯmit@¤~μ

  μ~¤@ฯmit@¤~μ hastye eshgh Im lovable lovable for loveer

  9,041
  24,831
  2,771
  عالی بود لایک
   
  fatemeh99 از این پست تشکر کرده است.