• این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

    مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

    عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

***مهم***149 رمز و راز از اینترنت اكسپلورر Ie6

saeid-ha

belong to autumn !...
ارسال ها
3,098
لایک ها
11,901
#1
اینترنت اکسپلورر یا مرورگر وب میکروسافت پر کاربرد ترین مرور گر وبی است که ملیونها نفر از سراسر جهان به وسیله آن به جستجو در اینترنت می پردازند. این نرم افزار در عین سهولت استفاده که رمز موفقیت آن نیز می باشد رمز و رازهای فراوانی را نیز به همراه خود دارد که با دانستن آنها زندگی اینترنتی شما راحت تر و دلپذیر تر می گردد. 149 راز در مرور گر وب میکروسافت را جای دیگری نخواهید یافت! پس فرصت را از دست ندهید:


1 – وقتی ماوس را روی تصویری از یك صفحه وب می بریم، خط جدیدی به نام lmage Bar ظاهر می شود كه دارای آیكون هایی برای ذخیره چاپ، ارسال از طریق Email و باز كردن فولدر My Picture (شاید برای این كه ببینیم آیا قبلاً تصویر را ذخیره كرده ایم یا نه) می باشد.
اگر معمولاً تصاویر را ذخیره نمی كنید و فكر می كنید lmage Bar مزاحمت ایجاد كرده ، می توانید از طریق منوی Tools ،گزینه Internet Options و صفحه Advanced آن را غیر فعال كنید. در این صفحه، به قسمت Multimedia بروید و علامت گزینه Enable lmage Toolbar را بردارید.

2 – بعضی از سایت های عكس های دیجیتالی دارای تصاویری با وضوح و كیفیت بالا هستند، ولی اگر عكس در پنجره مرورگر جا نشود تولید دردسر می كند. در صورت مواجهه باتصویری كه به علت بزرگ بودن آن نتوانستید تمام عكس را یكجا در صفحه مشاهده كنید، به جای این كه صفحه را به بالا یا پایین (یا به چپ و راست) اسكرول كنید،كمی صبر كیند تا 6IE اندازه آن را برای شما تنظیم كند. اگر ترجیح می دهید عكس را در اندازه واقعی خود ببینید، ماوس را به گوشه پائین در سمت راست برده و روی دكمه مربوطه كلیك كنید.

3 – وقتی تصویری را از طریق پست الكترونیك می فرستید، می توانید آن را كوچكتر كنید تا سریعتر به مقصد برسد. در این راستا، می توانید وضوح 480×640،600×800 یا 768×1024 را انتخاب و كاری كنید كه تمام تصاویری كه می فرستید كوچكتر شوند. دوستانی كه به صورت تلفنی با اینترنت ارتباط دارند حتماً از این توجه شما ممنون خواهند شد.

4 – اگر برای خود صفحه وبی را دست و پا كرده اید و از ایده ظاهر شدن خط ابراز تصاویر و تشویق بازدیدكنندگان به ذخیره تصاویر شما خوشتان نمی آید، می توانید این خط ابراز را برای تك تك تصاویر یا همه آنها غیر فعال كنید، برای این منظور با دستور خط ابراز را به طور كامل از كار بیندازید و یا خط GALLERYIMG=”no” را در برچسب های IMG خود اضافه كنید.

5 – خط ابراز Lmage برای تصاویر كمتر از 130×130 پیكسل ظاهر نمی شود،به همین دلیل برای ذخیره این نوع تصاویر باید از همان روش مرسوم كلیك راست استفاده كیند.

6 - IE6 ابزارهایی بهتری برای كار با كوكی ها دارد تمام امكانات موجود را می توانید از صفحه Privacy كادر محاوره Internet Options (كه از طریق منوی Tools باز می شود) مشاهده كنید . به علاوه، بد نیست سری به آدرس بزنید و اطلاعات بیشتری درباره P3P (قوانین زیر بنایی برای اولویت های حفظ حریم خصوصی) كه مایكروسافت ابزارهای جدیدش را بر اساس آنها بنا نهاده به دست بیاورید.

7 – بعضی كوكی ها مفید هستند . مثلاً سایتهای فروشگاهی از جمله Amazon.com به كمك این كوكی ها از خریدهای شما مطلع شده و محصولات جدید را به شما پیشنهاد می دهند، یا سایت Microsoft Support با استفاده از آنها اطلاعات كاملی از جستجوهای اخیر شما به دست می آورد. این كوكی ها به كوكی های «شخص اول» موسومند. كوكی های طرف سوم از وب سایتی متفاوت (طرف سوم) پدید می آیند كه معمولاً جنبه تبلیغاتی دارند (مثل Double Click یا AOL) . این شبكه های تبلیغاتی برای بسیاری از سایت های وب تبلیغات می كنند، پس می توانند بفهمند كه شما به كدام یك از این سایت ها سر زده اید. اگر دوست ندارید چنین اطلاعاتی درباره شما در جایی نگهداری شود، IE6 می تواند كوكی های تمام شركت های طرف سوم، یا شركت هایی كه تعهدی در رعایت حفظ اطلاعات خصوصی شما نمی دهند را مسدود كند.

8 – وقتی IE پیامی ظاهر می كند مبنی بر اینكه كوكی خاصی را بپذیرد یا رد كنید، به IE بگوئید این كوكی را برای دفعات بعد در خاطر خود حفظ كند تا هر دفعه مجبور نباشید كوكی های همان سایت را قبول یا رد كنید.

9 – با تعیین سطح امنیتی مناسب برای خود می توانید مشخص كنید كه چه نوع كوكی هایی را دوست دارید دریافت كنید. برای این منظور، از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options صفحه Privacy و دكمه Settings اقدام نمائید. پیش فرض این سطح امنیتی Medium است، كه كوكی های طرف سومی را مسدود می كند كه یا از هیچ قانونی برای حفظ اطلاعات خصوصی تبعیت نمیكنند یا از اطلاعات معرفی كننده شما بدون كسب اجازه از خود شما بهره برداری می نمایند. سطح Medium كوكی های شخص اول را كه از اطلاعات معرفی كننده شما بدون كسب اجازه از خود شما استفاده می كنند می پذیرد، اما در پایان جلسه آنها را حذف میكند.

10 – سطوح امنیتی در خصوص حفظ حریم خصوصی در شش دسته ارائه می شوند كه از پذیرش تمام كوكی ها تا رد تمام كوكی ها متغیرند . به علاوه، چهار استراتژی از پیش تعیین شده ارائه می شوند كه می توانید برای پذیرش یا رد انواع كوكی ها مورد انتخاب قرار دهید.

11 – اگر هیچ یك از این سطوح رضایت شما را جلب نمی كند، روی Advanced و پس از آن Override automatic cookie handling كلیك كنید . سپس می توانید كوكی های شخص اول و سوم را قبول یا مسدود كنید و یا از IE بخواهید هر دفعه از خود شما سوال كند.

12 – كادر محاوره Advanced علاوه بر كوكی های شخص اول و سوم، از كوكی های «جلسه ای» هم سوال می كند؛ یعنی كوكیهای موقتی كه فقط تا زمانی نگهداری می شوند كه حداقل یكی از پنجره های IE باز باشد. این كوكی ها خطری ندارند، زیرا بعد از قطع ارتباط و بستن برنامه IE به كلی حذف شده و در نتیجه سایت نمی تواند بعدها به آنها مراجعه كند.

13 – اگر نظرتان درباره سایتی خاص تغییر كرد و خواستید به آن اجازه ساخت كوكی در كامپیوتر خود را بدهید، می توانید به صفحه Per Site Privacy برگشته و آن را از لیست حذف كنید.

14 – اگر می خواهید برای سایت های Favorite خود استثناء قائل شوید، از طریق منوی Tools كادر محاوره Internt Options را باز كرده و به صفحه Privacy بروید. سپس روی دكمه Web Sites و پس از آن Edit كلیك كنید. در این حالت، URL هایی را وارد كنید كه می خواهید كوكی ها از آنها«همیشه» قبول یا رد شوند.

15 – اگر سایتی هیچ حرفی از خط مشی خود در حریم خصوصی بازدیدكنندگان نزده یا خط مشی آن باتنظیمات و اولویت بندی شما مطابقت نداشته باشد، آیكون كوچكی به شكل یك چشم باعلامت ایست در خط وضعیت (پائین پنجره) ظاهر می شود كه با كلیك مضاعف روی آن، گزارشی تحت عنوان Privacy Report به نمایش در می آید كه ضمن نشان دادن تمام محتویات آن صفحه، لیستی از كوكیهای ارسالی از طرف آن سایت و پذیرش یا عدم پذیرش آنها از طرف شما نمایش داده می شود. اگر چنین آیكونی را ندیدید، از منوی View گزینه Privacy Report را انتخاب كنید.

16 – تنظیمات مربوط به حریم خصوصی شما فقط در وب سایت هایی عمل می كنند كه در منطقه امن اینترنت تعریف شده باشند. اگر سایتی را در منطقه سایت های معتمد (Trusted) قرار دهید، IE تمام كوكی های آن سایت را پذیرفته و اجازه خواندن كوكی ها را از كامپیوتر شما به سایت می دهد و اگر سایتی را در منطقه سایت های «ممنوعه» (Restricted) بگذارید، IE تمام كوكی های ارسالی آن سایت را بر می گرداند.

17 – تعداد سایت هایی كه تاكنون نسبت به ارائه خط مشی خود در زمینه حفظ حریم خصوصی بازدیدكنندگان اقدام كرده اند بسیار كمتر از آن چیزی است كه باید باشد (اولین آمار 53 مورد را گزارش داد). این خط مشی باید نشان دهد كه سایت با اطلاعات كاربر چه خواهد كرد،كاربر چگونه می تواند از تعهدات سایت مطمئن شود، آیا كسی سایت را ضمانت می كند، در صورت تشكیك با چه كسی باید تماس بگیرید و او در این باره چه اقدامی خواهد كرد . سایتی كه بخواهد خط مشی خود را ارائه دهد باید آن را به دو زبان تهیه كند: یكی به زبان انسان برای مطالعه بازدیدكننده و دیگری به زبان XML برای مطالعه Internet Explorer.

18 – اگر واقعاً بخواهید كنترل كاملی روی كوكی ها داشته باشید، باید خواسته ها و اولویت های خود را به زبان XML در قالب یك فایل نوشته و از IE بخواهید از آن فایل به عنوان قانون شما در حفظ حریم خصوصی شما از طرف سایت ها استفاده كند. برای این منظور، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب و روی دكمه Import كلیك كنید. در سایت هایی از قبیل چنین اولویت هایی به صورت از پیش تهیه شده ارائه می شوند كه شما را به مطالعه آنها دعوت می كنیم.

20 – اگر می خواهید برای وب سایت خود یك خط مشی حریم خصوصی تعریف و تنظیم كنید،از ویزارد Privacy Statement مایكروسافت در آدرس استفاده نمائید.

21 – اگر از سایت های مورد علاقه خود انتظار ارائه خط مشی حریم خصوصی را دارید، برای آنها email بفرستید، اگر همه مردم این خواسته را داشته باشند، سایت های بیشتری وادار به ارائه چنین خط مشی هایی خواهند شد.

22 – خیلی تعجب نكنید، شاید یك سایت وب اطلاعات شخصی شما را كاملاً مطمئن نگهداری كند، ولی چون خط مشی حریم خصوصی خود را ارائه نداده IE كوكی های آن را نمی پذیرد (البته با این فرض كه تنظیمات شما چنین چیزی را از IE خواسته باشد).

23 – اگر مطمئن نیستید كه چه تصمیمی در مورد كوكی ها بگیرید یا نمی دانید وسعت نشر آنها تا چه حداست، از IE بخواهید كه برای چند هفته ای پذیرش یا رد كوكی های طرف سوم رااز خود شما سوال كند، شاید تعجب كنید از این كه ببینید این همه سایت در حال ردگیری شما هستند.

24 – اگر تنظیمات حریم خصوصی خود را به نحوی تغییر بدهید كه تمام كوكی ها برگشت بخورند، وب سایت ها نمی توانند كوكیهای قبلی موجود در كامپیوتر شما را بخوانند.

25 – اگر می خواهید به بررسی كوكی هایی بپردازید كه قبلاً پذیرفته اید، از منوی Tools ،گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه General بروید،سپس روی Settings و پس از آن View Files كلیك كنید. كوكی ها در راس لیست فایل های اینترنتی موقت قرار دارند. برای خلاص شدن از دست یك كوكی، كافی است آن را از لیست مزبور حذف كنید.

26 – اگر می خواهید تمام كوكی های موجود دركامپیوتر خود را پاك كنید، از منوی Tools ،گزینه Internet Options را انتخاب و از صفحه General روی دكمه Delete Cookies كلیك كنید.

27 – تنظیمات مربوط به سطوح امنیتی منطبق محتوایی وب در IE6 فرق كرده اند، ولی اگر در نسخه قبلی IE تغییراتی را در مناطق امنیتی داده باشید، Setup آنها را حفظ كرده و یك منطقه تحت عنوان «سطح امنیتی سفارشی» برای شما می سازد.

28 – اگر دوست دارید بدانید چند تا سایت سعی می كنند كارهایی بكنند كه تنظیمات منطقه ممنوعه جلوی آنها را می گیرد، برای امتحان بعضی از آنها را به حالت Prompt تنظیم كنید و به دقت پیام هایی را كه بر روی صفحه ظاهر می شوند بخوانید.

29 – (جدید نیست) راه دیگری كه هكرها از طریق آن می توانند بدون این كه بدانید شما را به سایت دیگری بفرستند این است كه جهت حركت اطلاعاتی را كه خود شما در فرم های وب پر كرده اید عوض كنند. اگر می خواهید وقتی اطلاعات شما به سایتی می روند كه با آن چه در فرم تعیین كرده اید فرق دارد، از منوی Tools،گزنیه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Security بروید. سپس گزینه، Wam if submittal is being redirected را علامت بزنید. البته، توجه داشته باشید كه بعضی سایت ها ممكن است برای پردازش فرم های كاربران از خدمات یك شركت یا وب سایتی رایگان استفاده كنند كه این موضوع نگران كننده نیست.

30 – اگر وب سایتی مكان خود را عوض كند URL آن تغییر می یابد. برای جلوگیری از گم شدن بازدیدكنندگان ،این وب سایت هایی كه جابه جا شده اند از فرمانی موسوم به META REFRESH استفاده می كنند كه به طور خودكار مرورگر وب شما را بعد ازچند ثانیه به موقعیت جدید هدایت می كند. (معمولاً پیامی روی صفحه ظاهر می شود كه توضیح می دهد آدرس تغییر كرده و توصیه می كند Bookmark خود را به روز كنید). ولی هكرها هم می توانند با استفاده از فرمان فوق الذكر شما را به جای دیگری ببرند كه تحت كنترل آنها قرار دارد، پس حالا این اختیار را دارید كه این ویژگی را فعال كنید یاغیر فعال. حالت پیش فرض این ویژگی «فعال» در تمام مناطق است. به جز منطقه ممنوعه (Restricted) از منوی Tools ، گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Security روید. منطقه مورد نظر خود را انتخاب و روی دكمه Custom كلیك كنید تا كادر محاوره دیگری باز شود. در این حالت، گزینه Allow META REFRESH را خواهید دید كه اگر بخواهید می توانید آن را عوض كنید.

31 – اگر تا به حال به وب سایتی رفته باشید كه یك پنجره شناور را بر روی بقیه وب سایت ها باز می كند، چیزی را دیده اید كه به Iframe یا «فریم شناور» موسوم است. شاید فكر كنید Iframe بخشی از سایت جدید باشد. ول چنین نیست. برنامه نویسان وب میتوانند برای جلوگیری از سرقت Iframe توسط هكرها امكان كدنویسی در Iframe ها را ازكار بیندازند، ولی اگر آنها این كار را نكرده باشند، خودتان می توانید آنرا غیر فعال كنید. از منوی Tools، گزینه Internet Options را كلیك و در صفحه Security منطقه مربوطه راانتخاب كنید. سپس، روی دكمه Custom كلیك كرده و گزینه Launching Programs and Files in a IFRAME را علامت بزنید.

32 – (جدید نیست) بااستفاده از منطقه «سایت های ممنوعه» می توانید جلوی باز شدن پنجره های تبلیغاتی درسایتهای خاص را بگیرید. از منوی Tools،گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Security بروید. سپس با انتخاب Restircted Sites روی دكمه Site كلیك و URL مربوطه را تایپ كنید.

33 - (جدید نیست) اگر كامپیوتر خود را به صورت اشتراكی با دیگران استفاده می كنید،احتمالاً دوست ندارید كه اطلاعات كارت اعتباری و سایر اطلاعات شخصی تان در فولدر TemporayInterent Files باقی بماند. برای این منظور، از منوی Tools، گزینه Internet Options راانتخاب كرده و در صفحه Avanced زیر قسمت Security ، گزینه Do not save encrypted page to disk راعلامت بزنید تا صفحاتی كه با http آغاز می شوند (از جمله فروشگاههای اینترنتی و صفحات بانك های اینترنتی) در دیسك شما ذخیره نشوند.

34 – اگر می خواهید همه چیز را از فولدر فایل های موقتی اینترنت پاك كنید، می توانید گزینه بعدی یعنی when browser is closed Empty Temporay Internet Files-Folder راعلامت بزنید و به علاوه فضای خالی بیشتری را در دیسك خود باقی بگذارید.

35 – آیا دوست دارید بدانید یك سایت وب با اطلاعاتی كه از خود ارائه می دهید چه می كند؟ از منوی View، گزینه Privacy Report را كلیك و URL سایت مورد نظر را تعیین كنید. سپس روی دكمه Summary كلیك كنید تا ببینید سایت مربوطه با اطلاعات شما چه می كند.

36 – راه پی بردن به هویت و اعتبار افراد در اینترنت بررسی گواهی نامه ها و امضاهای دیجیتالی است. از منوی Tools گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Content بروید. سپس روی دكمه Certificates كلیك كنید تا گواهی نامه های امنیتی سایت هایی را كه بازدید كرده اید ببینید.

37 – یك تغییر خاص در تنظیمات منطقه امنیتی این است كه مانع از اجرای برنامه ها توسط جاوا اپلت هایی بشویم كه در سایت های قرار گرفته در منطقه ممنوعه وجود دارند. با این كار، نه تنها جاوا ازكار می افتد، بلكه كنترل های اكتیوایكس هم غیر فعال می شوند.
از منوی Tools ،گزینه Internet Options راانتخاب كرده و به صفحه Security بروید. حال Restricted Sites را انتخاب و روی Custom Level كلیك كنید. سپس ،گزینه Script Active X controls marker as save for scripting را به حالت Disable تغییر دهید.

38 – آیكون Privacy نشان می دهد كه آیا سایت مورد بازدید در حال ارسال كوكی هایی است كه با تنظیمات Privacy شما مطابقت دارند یا نه. با كلیك مضاعف روی این آیكون، لیستی از كوكی هایی را كه نسبت به ارسال آنها تلاش شده تحت عنوان Privacy Report مشاهده كنید (این گزارش به علاوه، نشان می دهد كه تصاویر از كجا آمده اند). برای تغییر سریع تنظیمات مربوط به كوكی آن سایت، روی كوكی كلیك راست كرده و گزینه مورد نظر را انتخاب نمائید.

39 – در هنگام سازمان دهی و مرتب كردن Favorites، فقط یك فولدر رادر آن واحد می توانید باز كنید، مگر این كه تنظیمات موجود در صفحه Advanced كادر محاوره Internet Options را تغییر داده باشید، ولی برای جابه جا كردن یك لیست از Favorites مجبور نیستید از طریق دكمه Move the Folder عمل كنید، بلكه می توانید به روش Drag-and drop (همراه با كلید Ctrl، یا بدون گرفتن این كلید) استفاده نمائید. برای تغییر نام یك آیكون كلیك راست كنید یا با استفاده از Send to Desktop آن را بر روی Desktop ویندوز بیندازید.

40 – درحالی كه مشغول سفارشی كردن تنظیمات، ناحیه Search خود هستید، می توانید نحوه انجام جستجوها در خط Address (به قول مایكروسافت : Autosearch) رانیز مشخص كنید. تنظیمات این دو ناحیه یكسان بوده و از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options و صفحه Advanced قابل دسترسی هستند. ناحیه Search فقط زمانی قابل سفارشی كردن است كه روی خط باشید، ولی دستكاری Internet Options در هر زمانی امكان پذیر است برای Autosearch هم فقط یك انتخاب وجود دارد و آن MSN است.

41 – اگر در ناحیه Search روی Customize كلیك و چند ماشین جستجوگر را انتخاب كنید، نتایج را از ماشینی می گیرید كه قبل از بقیه درلیست معرفی شده باشد. با كلیك روی Next ماشین جستجوگر بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

42 – اگرچه می توانید آیكن Internet Explorer را از سیستم خود پاك كنید، ولی این برنامه فقط یك قطعه نرم افزار نیست. ناحیه Folder همان خط Explorer است كه امكان گشت زدن در هارد دیسك كامپیوتر و وب را از یك پنجره فراهم می سازد. اگر درصدد بارگذاری یك فایل باشید و به دنبال فولدر خاصی می گردید، دكمه Folder راه سریعی برای این كار است . تا وقتی كه فولدری راازكامپیوتر خود انتخاب نكرده باشید، آیكون ها و منوهای IE را در این ناحیه خواهید دید.

43 – ناحیه History بهترین راه برای برگشتن به صفحه ای است كه می دانید قبلاً دیده اید ولی فراموش كرده اید آن را Bookmark كنید (اگر قرار باشد همه چیز را Bookmark بكنیم، لیست Favorites آن قدر بزرگ می شد كه استفاده از آن عملاً امكان پذیر نبود). با كلیك روی یك لینك یا كشیدن آن به ناحیه اصلی پنجره، آن را باز كنید. اگر می خواهید سایتی را به لیست Favorites منتقل كنید یا آن را در پنجره جدیدی باز نمائید. روی آن كلیك راست كنید.

44 – با انتخاب Hotmail به عنوان برنامه مدیریت پست الكترونیك از طریق صفحه Programs در كادر محاوره Internet Explorer و كلیك روی دكمه Mail واقع در خط ابزار، می توانید Hotmail را به IE خود بیاورید. ولی چنین كاری برای Instarnt/Messaging به این آسانی ها نیست. Messenger MSN با IE6 عرضه نمی شود، ولی درویندوز XP وجود دارد. با بارگذاری و نصب این برنامه از سایت مایكروسافت ، این آیكون رادر خط ابزار IE خود خواهید دید.

45 – اگر واقعاً مشكلی از طرف مناطق امن وجود نداشته باشد، فقط آیكن اینترنت در خط وضعیت ظاهر خواهد شد. با كلیك مضاعف روی این آیكون، كادر محاوره Internet Security Proprites را باز و سایتی را به منطقه «سایت های معتمد» اضافه كنید از آن جا كه امكان كشیدن URL به داخل كادر محاوره وجود ندارد، به خاطر داشته باشید كه قبل از كلیك URL صفحه را كپی كنید و سپس به انتخاب منطقه مورد نظر بپردازید . روی دكمه Sites كلیك كرده و URL را بچسبانید.

46 – با كلیك راست روی هر نقطه ای از خط ابزار، می توانید به سفارشی كردن آن بپردازید. در این راستا، می توانید فقط آیكون های استاندارد IE را برگزینید و یا آیكون هایی را به نمایش درآورید كه مربوط به برنامه های افزودنی از قبیل AOL Instant Messenger یا Net2Phone هستند. با انتخاب آیكون های كوچك جای بیشتری را روی صفحه باز می كنید، هر آیكون می تواند به همراه نوشته برچسب آن یا بدون نوشته برچسب ظاهر شود.

47 – چقدر سریع است؟
وقتی صفحه ای را از وب دریافت می كنید، آن چه موجب تاخیر در نمایش صفحه می شود بیشتر مربوط به تصاویر موجود در آن صفحه یا سرعت انتقال داده ها در مودم شماست، نه مدت زمان (ناچیزی) كه مرورگر برای تبدیل كد HTML به صفحه وب صرف می كند، حتی در صفحات پیچیده ای كه ده ها جدول تو در تو دارند ، Internet Explorer6 سرعت زیادی دارد و جاوا را هم با همین سرعت اجرا می كند. البته IE6 در نمایش صفحات ذخیره شده ای كه قبلاً دریافت كرده اید كمی كندتر (نسبت به IE5.5) عمل می كند، ولی در عوض در نمایش صفحاتی كه تصویر دارند باافزایش سرعت چشم گیری مواجه هستیم. بعض صفحات حتی با سرعتی دو برابر نسبت به گذشته بارگذاری می شوند.

48 – چقدر سریع است؟
اگر فكر می كنید IE6 كندتر عمل می كند، به تنظیمات «تاخیر در منو» در Registry نگاهی بیندازید. این تنظیمات باعث می شود فكر كنیم نسخه جدید كندتر پاسخ می دهد، به ویژه هنگامی كه به مشاهده منوهای تو در تو (از قبیل (Favorties می پردازیم. ویندوز همیشه مكث كوتاهی در این منوها می كند تا كاربر بتواند بفهمد چه می گذرد . سعی كنید سرعت منوها را بالا ببرید و ببینید آیا فرقی در نمایش صفحات وب می كند. با استفاده از برنامه Regedit كلید HKEY_CURRENT_USERControl Panel/Desktop\MensuShowDelay را پیدا كنید (یا اگر نیست ایجاد نمایید) و مقدار آن را به 100 (یعنی 100 میلی ثانیه) تغییر دهید. این مقدار می تواند هر عددی بین 0 تا 999 باشد برای اعمال تغییرات باید ویندوز را Restart بكنید.

49 – اگر گزینه Always trust content from this compary را به هنگام نصب یك كنترل اكتیوایكس علامت بزنید، در واقع تصریح كرده اید كه به گواهی نامه امنیتی آنها (به عنوان مدرك معتبر بودن شركت) اعتماد دارید. با كلیك روی دكمه Publisher حداقل ببینید به چه كسی اعتماد كرده اید.

50 – امضاهای دیجیتالی و گواهی نامه ها فقط در صورتی مطمئن هستند كه افراد درستی آنها را داشته باشند و از وقتی Verisign گواهی نامه مایكروسافت را به كسی داد كه عضو مایكروسافت نبود (ولی چند كاغذ سربرگ دار از این شركت در اختیار داشت). باید یك درجه احتیاط را بیشتر كنیم. از منوی Tools، گزینه Internet Options راانتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Security دقت كنید كه گزینه Check for Publisher’s certificate revocation و Check for sever certificate revocation علامت خورده باشند.:


51 – حالا كه دولت ایالات متحده پذیرفته كه رمزنگاری ترافیك وب «سلاح» محسوب نمی شود، مایكروسافت اجازه پیدا كرده از روش رمزنگاری 128 بیتی استفاده كند كه شكستن آن خیلی سخت است. اگر ویندوز ام ای داشته باشید، پس از قبل به این روش مجهز هستید، ولی اگر از IE5 یا ویندوز98 به IE6 ارتقاء پیدا كرده اید، از این پس با این رمزنگاری جدید كار خواهید كرد.

52 – برای سفارشی كردن محیط كار IE امكانات زیادی در اختیار نداریم، ولی اگر بخواهیم خط ابزارها را جابه جا كنیم، به طوری كه خط Address پائین باشد و خط Links در كنار منوها، می توانیم به سادگی روی خط جدا كننده كلیك كرده و آن را با ماوس به هركجا كه می خواهیم بكشیم. بعد از این كه همه چیز مطابق سلیقه شما شد، از منوی View، گزینه Toolbars و سپس Lock the Toolbars راانتخاب كنید تا مطمئن شوید خط ابزارها تصادفاً جابه جا نخواهند شد.

53 – پنجره های سریعتر
وقتی روی یك لینك در پنجره Emial یا هر سند دیگری كلیك می كنید، سریعتر به آن جا می رسید اگر IE از پنجره ای استفاده كند كه قبلاً باز بوده، ولی اگر بخواهید به صفحه ای برگردید كه در حال انتخاب گزینه آن بودید، باید روی Back كلیك كنید. باانتخاب گزینه مناسب در قسمت Reuse Windows از صفحه Advanced در كادر محاوره Internet Options تعیین كنید كه IE كدام شیوه را به كار ببرید.

54 – اجرای سریعتر
اگر میخواهید IE را به اجرا در بیاورید، ولی در زمان اجرا به سایت دیگری متفاوت از آن چه به عنوان سایت شروع تعیین كرده اید بروید، یك راه سریعتر وجود دارد. از دكمه Start گزینه Run را انتخاب و URL سایت مورد نظر خود را تایپ كنید. وقتی Enter را بزنید، برنامه IE بلافاصله اجرا شده و شروع به بارگذاری سایت مربوطه می كند.

55 – اگر نمی توانید خط ابرازها را حركت بدهید، نگاه كنید ببینید IE آنها را قفل نكرده باشد. روی خط ابراز مورد نظر كلیك راست كنید و ببینید گزینه Lock the Toolbars علامت خورده یا نه.

56 – اگر خط ابراز Links را خیلی كوچك كرده باشید، یك سری فلش ظاهر می شوند كه با كلیك روی هر كدام یك منوی كشویی باز خواهد شد، این منو، مكان خوبی برای جای دادن وب سایت هایی است كه زیاد با آن سروكار دارید و مجبور نیستید كل Favorties را به دنبال آنها بگردید. كافی است URL را از خط Address از خود صفحه وب گرفته و به خط ابزارLinks بكشید.

57 – برای بعضی انواع فایل ها از قبیل فایل های EXE و COM. نمی توانید علامت گزینه Always ask before opening this type of file را بردارید. زیرا ممكن است حاوی ویروس باشند به همین دلیل، این سوال را همیشه خواهید دید.

58 – اگر بخواهید می توانید تمام خط ابزارهای IE را باهم آشكار یا پنهان كنید، یا با استفاده از كلیك راست، بعضی دكمه ها را حذف یا اضافه نمائید.

59 – تصمیم بگیرید كه كدام دكمه ها را دوست دارید روی خط ابزارها ببینید و به چه ترتیبی، اگر برنامه های افزودنی خاصی را به IE اضافه كرده اید، دكمه های اضافی رااز طریق كلیك راست مشاهده خواهید كرد. با استفاده از خطوط جدا كننده، دكمه ها را سازمان دهی كنید.

60 – برای باز كردن جای بیشتر روی صفحه نمایش دكمه های كوچك را انتخاب كنید بدون این كه برچسب داشته باشند. انتخاب گزینه Selected Text on Right دكمه ها را خواناتر می كند.

61 – كادر محاوره مربوط به بارگذاری فایل ها در IE6 ظاهر جدیدی نسبت به IE5 دارد: به جای گزینه های رادیویی،از دكمه های Save و Open استفاده كرده است.

62 – به جای كلیك روی دكمه های Back و Farward می توانید روی فلش رو به پایین آنها كلیك كنید تا لیستی از چند صفحه قبلی ظاهر شود. این كار خیلی سریعتر از این است كه چند بار روی Back كلیك كنید و صبر كنید تا هر صفحه ظاهر شود. البته این ویژگی جدید نیست و در IEهای قبلی هم وجود داشت، ولی چیزی كه جدید است لینكی است كه در انتهای لیست برای باز كردن History اضافه شده است تا اگر صفحه ای كه به دنبالش هستید عقب تر بود، بتوانید آن را پیدا كنید. اگر History قبلاً باز باشد، این لینك ظاهر نخواهد شد.

63 – اگر می خواهید یك مرحله به عقب بروید، از كلید BackSpace روی صفحه كلید استفاده كنید. به علاوه، می توانید ضمن گرفتن كلید Alt، كلیدهای فلش چپ یا راست را فشار دهید.

64 – ناحیه History لیست صفحات وب مشاهده شده را به صورت امروز، هفته گذشته، دو هفته گذشته و غیره مرتب می كند كه بستگی به تعداد روزهایی دارد كه خودتان تنظیم كرده اید. با استفاده از كلید View این لیست را بر اساس تاریخ، اسم سایت، تعداد مراجعات و سایت هایی كه در آن روز مشاهده كرده اید، مرتب نمائید و یا با استفاده از دكمه Search به جستجوی URLها و عناوین صفحات بپردازید. اگر جای خالی روی دیسك دارید، از طریق منوی Tools ، گزینه Internet Options و صفحه General تعداد روزها رادرجلوی Days به 90 روز تنظیم كنید.

65 – اگر می خواهید فقط یك فریم را پرینت كنید، بهتر است بدون Preview این كار را بكنید، زیرا در این حالت نمی توانید یك فریم تنها را انتخاب كنید.

66 – وقتی از طریق لیست History به مشاهده صفحاتی می پردازید كه قبلاً بازدید كرده اید، این اختیار را دارید كه هر لیست از صفحات را باز نگه دارید، یا وقتی روی سایت دیگری كلیك می كنید، لیست فعلی را ببندید. برای تنظیم این گزینه، از منوی Tools، گزینه InternetOptions راكلیك كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browsing ، گزینه Close unusd folders in History Favorites را علامت بزنید تا وقتی از سایتی به سایت دیگر می روید، جلوی چشم تان زیاد شلوغ نشود.

67 – ویژگی Print Preview ویژگی جدیدی در IE6 نیست، ولی با اضافه شدن دكمه هایی برای زوم كردن خیلی بهبود پیدا كرده است. اگر صفحه ای كه قصد چاپ آن را دارید از چند فریم تشكیل شده می توانید از منوی كشویی دیگری تعیین كنید آیا تك تك چاپ بشوند یا كل صفحه چاپ بشود. به علاوه، می توانید سربرگ و ته برگ چاپ رانیز عوض كنید.

68 – وقتی پرینت خود را دریافت كردید، قاعدتاً باید بهتر از گذشته به نظر برسد،زیرا IE6 كنترل بهتری روی عملیات چاپ دارد. مثلاً نباید با خطوط شكسته مواجه بشوید، یا فاصله بین كلمات و حروف نباید غیر عادی باشد.

69 – اگر قصد چاپ صفحه ای را دارید كه لینك های بسیاری دارد، گزینه Print tabel of links را علامت بزنید تا لیستی از لینك ها در یك برگه اضافی به چاپ برسد.

70 – پس زمینه های رنگی یا تصویری در صفحات وب به طور پیش فرض در چاپ لحاظ نمی شوند (چرا كه اكثر افراد آنها را نمی خواهند و در ضمن جوهر كمتری مصرف می شود).ولی اگر واقعاً می خواهید كل صفحه با ظاهری كامل به چاپ برسد از منوی Tools، گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس، زیر قسمت Printing گزینه Print background colours images را پیدا كرده و علامت بزنید.

71 – اگر هنوز هم از ویندوز 98 یا ویندوز ان تی استفاده می كنید یا اگر با IE5.5 ویژگی Web Folders را نصب نكرده اید، در IE6 هم Web Folders نخواهید داشت. اگر می خواهید در Windows Explorer به مدیریت فایل ها در سرورهای وب بپردازید، باید ابتدا IE6 را Uninstall بكنید، سپس IE5.5 را با استفاده از حالت Customize و انتخاب Web Folders (زیر
(Web Autoring componets IE6 نصب كنید و دوباره IE6 رانصب نمائید. راه دیگر این است كه اگر office 2000 دارید، office server Exlensions Support را نصب كنید تا Web Folders فعال شود.

72 – هنگام كار با سایت های FTP همیشه می توانید به یك حالت Windows Explorer گونه سایت دست پیدا كنید، ولی متاسفانه در این حالت امكان استفاده از Drag-and – drop وجود ندارد، اما در عوض می توانید با استفاده از كلیك راست به كپی انتقال فایل ها بپردازید.

73 – اگر ترجیح می دهید به جای ساختار درختی فولدرها در یك سایت FTP، لیستی از لینك های دایركتوری رامشاهده كنید، از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس در قسمت Browsing، گزینه Enable Folder view for FTP sites را خاموش كنید.

74 – وقتی با تایپ كلمات در خط Adress به جستجوی سایت ها می پردازید، ماشین جستجوگر توكار MSN لیستی از سایت های مشابه را نشان داده و سپس شروع به دریافت بهترین سایت منطبق با كلمات شما می كند. این روند، از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options صفحه Advanced قسمت Search قابل تغییر است.

75 – اگر دركار خود وارد هستید از طریق Windows Explorer خیلی راحت تر می توانید به مدیریت سایت های Favorites خود بپردازید (چرا كه آنها فقط یك سری فولدر و میان بر هستند كه در دایركتوری ویندوزنگهداری می شوند). پس اگر می خواهید به تغییر نام یا حذف آنها بپردازید، Explorer كارها را خیلی راحت تر می كند.

76- اگر می خواهید سریع به سراغ یك فولدر بروید، كلید Shift را بگیرید و از منوی Favorties گزینه Organise را كلیك كنید تا یك پنجره Explorer باز شود كه فولدر Favorties را نشان می دهد.

77 – اگر می خواهید Favorties و كوكی های خود را به مرورگری دیگر یا حتی كامپیوتری دیگر منتقل كنید، از منوی File، گزینه Import and Explorer را كلیك كنید تا ویزاردی فعال شود كه برای انجام این كار به شما كمك می كند. از مرورگرهای دیگرهم می توانید سایت های Favorties را به IE وارد كنید، موقع صدور نمی توانید فولدر ایجاد كنید و مجبورید از فولدرهای موجود یكی راانتخاب نمائید.

78 – لیست های اكسپلورروگونه از قبیل History Bar, Search Bar و Folder View در سمت چپ پنجره IE باز می شوند. علاوه بر این Bar ها ، در IE6 «بار» اكسپلوررگونه جدید اضافه شده كه Media Bar نام دارد. البته، نسخه آزمایشی این نرم افزار چند «بار» جدید دیگر هم داشت، ولی به عدم استقبال كاربران، نسخه نهایی بدون وجود آنها بیرون آمد.

79 – یك «بار» اسكپوررگونه دیگر كه هنوز هم وجود دارد، «بار» Related Sites شركت Alex است كه برای دستیابی به آن باید از منوی Tools و گزینه Show Related Links اقدام كنید. این گزینه، سایت های مشابه را با آن چه در حال حاضر پیش روی شاست، نشان می دهد. ولی وقتی از سایتی به سایت دیگر می روید، به روز نمی شود (مگر این كه نسخه كامل آن را كه رایگان است، از شركت درخواست نمائید).

80 – اختیارات زیادی در «بار» Search وجود ندارد، زیرا مایكروسافت فقط چند ماشین جستجوگر را درون آن گذاشته است. با كلیك روی دكمه Search این «بار» را باز و روی دكمه Customise كلیك كنید تا ترتیب جستجو را انتخاب نمائید (برای تغییر تنظیمات باید روی خط باشید). پیشنهاد می كنیم خط ابزار بسیار عالی Google را نصب كنید، اما توجه داشته باشید كه IE6 با آن قاطی می كند؛ یعنی هم در لیست خط ابزارها گزینه ای ظاهر می شود كه Google را در بالای صفحه به نمایش در می آورد و هم در «بار» Explorer مدخلی به وجود می آید كه خط ابزار Google را در پائین صفحه ظاهر می كند (اما هر دو درست كار می كنند).

81 - Outlook Express
مهمترین اصلاحات در OE6 بهبود مسائل امنیتی در آن است. حالا می توانید از ورود اسناد حجیم، ضمائم اجرایی، فایل های فشرده و اسكریپت ها ویژوال بیسیك (كه غالباً ناقل ویروس هستند) جلوگیری كنید. به علاوه، هر وقت هر برنامه ای بخواهید به كتابچه آدرس های OE شما دست بزند و سعی كند از طریق حساب شما اقدام به ارسال نامه بكند (یعنی دیگر از حقه های كثیف ویروس نویسان)، هشداری ظاهر می شود.
برای آشنایی با امكانات موجود، از منوی Tools، گزینه Options راانتخاب كرده و به صفحه Security بروید. باانتخاب گزینه Restericted در قسمت Select the internent security zone to use جلوی جاوا، اسكریپت ها و كنترل های نامطمئن اكتیوایكس را بگیرید. در Email عملاً هیچ نیازی به این ها نیست و غیر فعال كردن آنها باعث جلوگیری از ورود ویروس می شود.
امكان دارد ویروسها از طریق فایل های ضمیمه وارد شوند، پس جلوگیری از ورود فایل های ضمیمه هم می تواند مانع از آلودگی سیستم شود، ولی این كار كمی غیر عادی است. به هر ترتیب، با انتخاب گزینهDo not sllow attachments to be saved or opened that could potentially be a virus ضمائم رااز كار بیندازید. البته با این كار باز هم می توانید لیست فایل ها را ببینید، ولی نمی توانید آنها را ذخیره یا باز كنید.
و یك كار خوب دیگراین است كه مانع از انتشار ویروس ها بشوید. ویروس ها می توانند مثل آتشی كه در خرمن می افتد گسترش پیدا كنند (و این كار با فرستادن خودشان به تمام طرف های تماس شما در كتابچه آدرس ها انجام می دهند) . پس برای جلوگیری از نشر آنها، گزینه Wam me other applications try to send mail as me راعلامت بزنید. باانتخاب این گزینه اگر بخواهید اطلاعات رااز طریق یك وب با Email ارسال كنید یا برنامه هایی را به اجرا در بیاورید كه از كتابچه آدرس های شما استفاده می كنند، كادر محاوره ای ظاهر خواهد شد كه از شما می پرسد واقعاً می خواهید نامه ای را بفرستید. در صورت مشاهده این ادر محاوره، اگر مطمئن نیستید، به سراغ Outlook بروید و ببینید نامه كدام است.
اگر میخواهید برای حسابی كه از Hotmail گرفته اید از OE6 استفاده كنید، می توانید نامه های خود را بخوانید، ولی باید Hitmail راتنظیم كنید. برای این منظور، از منوی Tools، گزینه Accounts و سپس Add راانتخاب و روی Mail كلیك كنید. سپس، نوع سرور پستی را HTTP تعیین نمائید.
1 – از این جا ، ویزارد Internet Account را به اجرا در آورید.
2 – اسناد Word ممكن است حاوی ویروس ماكرو باشند، پس بهتر است ضمائم خطرناك را بلوكه كنید.
3 – با گذاشتن نامه در منطقه Restricted اسكریپت نویسی را ازكار بیندازید.
4 – جلوی كرم های پست الكترونیك را بگیرید و نامه های ارسالی را از همین جا معاینه كنید.
5 – جلوی فایل های خطر آفرین را بگیرید.

82 – بار Media اصوات و تصاویر «جاری» (Steaming) رادر پنجره كوچكی در سمت چپ پنجره اصلی پخش می كند. بدین ترتیب می توانید به آسانی تراك سی دی یا ایستگاه رادیویی در حال پخش را بدون ترك وب سایت مشاهده كنید.

83 – اگر می خواهید كنترل های این ابزار پخش كننده (Player) را از «بار» بیرون بیاورید، روی دكمه سفید كوچك undock كلیك كرده و Player را به مكان مورد نظر بكشید. این پنجره قابل كوچك و بزرگ كردن است اگر میخواهید Player در جای خود میخ كوب شود، دوبار روی دكمه سفید رنگ كلیك كنید.

84 – اگر ترجیح می دهید موسیقی یا فیلم را از طریق برنامه استاندارد ویندوز، یعنی Windows Media Player مشاهده یا گوش كنید، با كلیك روی دكمه Media Options و سپس Settings گزینه Play Web media in the bar را خاموش كنید.

85 – اگر از Media Bar خارج بشوید تا مثلاً جستجویی را به راه بیندازید یا پنجره History را باز كنید، موسیقی قطعی در پشت صحنه به پخش ادامه می دهد. برای خاموش كردن آن باید دوباره به Media Bar برگردید.

86 – وقتی موسیقی یا فیلمی از اینترنت در حال پخش است، روی اسم تراك كلیك كنید تا به لیست Favorties اضافه شود یا برنامه پخش پیش فرض (كه ممكن است RealPlayer یا (Windows Media player به اجرا در بیاید.

87 - «بار» Media یافتن فیلم و موسیقی را آسان كرده است. كلیپ های ویدئویی، ایستگاههای رادیو اینترنتی و تراك های موسیقی زیادی در این «بار» وجود دارند كه البته همه آنها از سایت Windows Media.com خود مایكروسافت می آیند و اگر روی لینك های MoreMedia یا Radio Guide در منوی Media Options كلیك كنید، سایت كامل Windows Media.com را خواهید گرفت.

88- خط ابزار Redio هنوز هم در IE6 وجود دارد، ولی به طور پیش فرض خاموش است. باانتخاب منوی Tools ، گزینه Internet Options ، به صفحه Advanced بروید و زیر بخش Multimedia، گزینه Always show internet Explorer Radio toolbar را علامت بزنید.

89 - IE6 با ماوس هایی كه غلطك داشته باشند خیلی خوبكار می كند. بسیاری از سایت ها امروزه، از طریق این نوع ماوس ها امكان زوم كردن تصاویر و بازی كردن را فراهم می كنند.

90 – منوهای شخصی كه چندی است در مجموعه Office و ویندوز ام ای ارائه شده اند حالا به IE هم رسیده اند. از منوی Tools، گزینه Internet options راانتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browing، گزینه Enable personalized Favorties Menu را علامت بزنید تا وقتی به منوی Favorites رفتید، فقط سایت هایی ظاهر شوند كه اخیراً مشاهده كرده اید . برای ظاهر كردن تمام سایت ها می توانید روی فلش رو به پائین كلیك كنید. اگر از منوهای شخصی خوششان نیامد، می توانید آنها را كار بیندازید.

91 – Cursor های سفارشی جالب هستند، ولی مشهورترین كنترل Cursor موسوم به Comet اصلاً رواج ندارد، زیرا می گویند در كامپیوتر جاسوسی می كند. انتظار می رود با IE6، استفاده از Cursor های سفارشی در وب سایت هایی كه از DHTML استفاده می كنند دوباره از سر گرفته شود.

92 – اگر می خواهید امكان استفاده از غلطك های ماوس را در وب سایت خود اضافه كنید، با كمك اسكریپت زیر، امكان زوم كردن تصاویر را با چرخاندن این غلطك فراهم سازید.


کد:
var count =10
function picture ()
{
count = Counting (ocunt);
Resize (count);
Returm false;
}
function Counting (count){
if (even.wheeIDetta<=-120)
count-;
return count;
}
function Counting (count){
olmage.style.zoom=count+
“0%”
}
onmousewheel = “Picture()”
width = “283”
height = “212”>

اگر اطلاعات فنی بیشتری نیاز دارید، به آدرس زیر مراجعه كنید:
mash.microsoft.com/library/default.aspurl = / works
hop/author/dhtml/reference/events/onmousewheel.asp

93- با استفاده از غلطك ماوس می توانید اندازه فونت یك صفحه وب را نیز به سرعت تغییر دهید. كلید Ctrl را نگه دارید و غلطك را بچرخانید. بااین كار، همان پنج حالتی كه در لیست Font Size هستند به دست می آید.

94- بعید است لازم شود اندازه فونت را عوض كنید، زیرا IE6 اندازه پیش فرض فونت ها را از Small به Medium تغییر داده است.

95- دوست دارید وقتی از صفحه ای به صفحه دیگر می روید، صفحه اول را به آرامی تاریك شود و به روی صفحه بعد باز شود (عملی كه به Fade موسوم است)؟ از منوی Tools ، گزینه Interent Options را انتخاب كرده و به صفحه Avanced بروید. در قسمت Browsing،گزینه Enable Page transition را علامت بزنید.

96 - اگر جزو طرفداران ReaIPlayer هستید، حتماً از «بار» اكسپلوررگونه Real خوشتان می آید. در این «بار» امكان جستجو به دنبال فیلم، موسیقی، رادیو اینترنتی میسر است، درست مثل «بار» Media، بااین تفاوت كه تمام اینها در پنجره RealPlayer باز میشوند.

97 – وقتی فریمی از یك سایت فریم بندی شده را به عنوان Favortie خود ذخیره می كنید، IE لینك پیوند زده شده به آن صفحه را درجای درستی ذخیره می كند، ولی عنوانی كه به آن می دهد، عنوان صفحه شروع سایت است(و URL آن هم شبیه به URL صفحه شروع است). پس به خاطر داشته باشید كه هنگام ذخیره ،عنوانی را برای آن انتخاب كنید كه معلوم شود از كجا آمده است.

98 – شاید فكر كنید شركت های نرم افزاری فقط در تلاشند ویژگی های جدیدی به محصولات خود اضافه كنند یا ویژگی های قبلی را تغییر دهند، ولی یكی از دلایل اصلی تولید نسخه های جدید نرم افزارها رفع اشكالات و بهتر كردن برنامه است. خلاصه بگوئیم، با IE6 خیلی كمتر از قبل با اشكال مواجه خواهید شد.

99 – و اگر بااشكالی مواجه بشوید، مایكروسافت دوست دارد بداند، شاید گزارش های خطا در Office XP را دیده باشید. در ویندوز XP هم همین طور است. لازم نیست كاری انجام بدهید، ولی اگر IE قفل كند یا از كار بیفتد كادر محاوره ای باز خواهد شد كه از شما می خواهد دكمه ای را كلیك كنید و گزارش خطا را تحویل دهید. مایكروسافت در نظر دارد از این اطلاعات در جهت بهبود نسخه بعدی نرم افزار اینترنتی خود استفاده كند. این طرح در خصوص Office XP خوب جواب داد و تمام خطاهایی كه در نسخه بتای این نرم افزار آشكار شدند ،در محصولی نهایی از بین رفته بودند. اگر مشكلی كه با آن مواجه شده اید قبلاً حل شده باشد، لینكی در اختیارتان قرار می گیرد كه شما را به نسخه رفع اشكال شده هدایت می كند. حتی اگر گزارش را نفرستید، IE دفعه بعد اجرا خواهد شد.

100 – اگر می خواهید بدانید چه نوع اطلاعاتی را به مایكروسافت می فرستید، روی لینك موجود در كادر محاوره گزارش كلیك كنید. اگر می خواهید بدانید آنها به دنبال چه اطلاعاتی از شما هستید، به آدرس زیر سر بزنید.

101 – برداشتن IE6 خیلی آسان است. اگر نظرتان عوض شد و خواستید IE6 را Uninstall بكنید، یا خواستید ویندوز 2000 را نصب كنید بدون اینكه پیام خطایی درباره IE ببینید (چرا كه قصد دارید نسخه قدیمی تر IE در ویندوز 2000 را روی IE6 نصب كنید)، از پنجره Control Panel برنامه Add/Remove Programs را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Interenet Tools را انتخاب كنید . بعد از این كه IE6 را Uninstall كردید، گزینه Restore the previous windows conifiguration را انتخاب كنید.

102 – اگر زیاد با IE6 مشكل پیدا می كنید، و پیوسته یك پیام خطا می گیرید، امكان دارد نسخه IE شما به طریقی دچار آسیب شده باشد. اولین كاری كه باید انجام بدهید این است كه ابزارهای تعمیراتی خود IE را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Internet Tools را انتخاب كنید، دكمه Add/Remove را فشار داده و در كادر محاوره ظاهر شده، گزینه Repair Internet Explorer را انتخاب كنید. با این كار، به احتمال زیاد مشكل برطرف می شود ولی بعد از پایان تعمیر باید كامپیوتر خود را Restart بكنید.

103 – روزآمدی خود را حفظ كنید ، از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browsing، گزینه Automatically check for Internet Explorer updates را علامت بزنید . با این انتخاب، هرگاه Update جدیدی برای IE وجود داشته باشد، كادر محاوره ای باز می شود كه می پرسد می خواهید آن را بارگذاری كنید یا نه.

104 – روزآمدی و لینكی خود را حفظ كنید. برنامه به روزرسانی خودكار IE شامل «وصله»های امنیتی نمی شود. پس بهتر است با ارسال یك نامه خالی به آدرس Microsoft-security-subscribe-requestamounce.microsoft.com از آنها درخواست كنید هر وقت خبری شد به شما اطلاع بدهند.

105 – روزآمدی خود را با همدیگر حفظ كنید، به گروه خبری رسمی Internet Explorer ملحق شوید و از نكات، خدمات و اظهارات نظرهای دیگر كاربران مطلع شوید، آدرس از این قرار است: Microsoft.public.internetexplorer

106 – اگر به وب سایتی رفتید كه از JavaScript یا VBScript استفاده می كند و اسكریپت مربوطه كار نمی كند، كادر محاوره ای باز می شود كه می گوید مشكل از كجاست. از آنجا كه كاربران و اینترنت بازان عادی علاقه ای به دانستن ریشه مشكل ندارند (چرا كه معلومات آنها در حدی نیست كه بتوانند آن را برطرف كنند)، IE تصمیم می گیرد به طور پیش فرض خطاهای بعدی را دیگر نشان ندهد، مگر این كه گزینه درخواست كننده اطلاعات بیشتر در آن كادر محاوره را علامت بزنید. ولی بدانید كه با این كار، پشت سرهم كادر محاوره دیگری ظاهر می شود، پس علامت آن را بردارید و خود را خلاص كنید.

107 – اگر نمی توانید طاقت بیاورید و دوست دارید «هر» خطای اسكریپتی موجود در صفحات را مشاهده كنید، از منوی Tools گزینه Internet Options را كلیك كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس از قسمت Browsing،گزینه Displaya notification about every script error را علامت بزنید.

108 – با كلیك روی دكمه Advanced هر بخش اضافی كه دوست دارید از IE6 حذف شود را مشخص كنید . در پایان، باید ویندوز را Restart بكنید.

109- اگر در هنگام Uninstall كردن IE6 آن را در لیست برنامه ها پیدا نكردید، احتمال دارد اطلاعات Uninstall نسخه قبلی خود را پاك كرده باشید(یا سرویسی از ویندوز 2000 را نصب كرده باشید كه آن را پاك می كند). در این حالت، سعی كنید Setup.exe را از فولدر Internet ExplorerSetup اجرا و گزینه Remove را انتخاب كنید.
110 – اگر باز هم موفق نشدید، تنها راه برای خلاص شدن از دست IE6 این است كه دوباره ویندوز را نصب كنید. اگر از ویندوز 98 یا ام ای استفاده می كنید، ابتدا اسم فایل IEMIGRAT.DLL را عوض كنید تا نسخه ای از IE نصب شود كه به همراه ویندوز شما عرضه شده است.

111 – ولی IE6 را از سیستم خود برندارید، هر وقت مطمئن شدید كه IE6 را دوست ندارید و هرگز به IE5.5 بر نمی گردید، میتوانید باحذف اطلاعات Backup در حدود 10 مگابایت از فضای دیسك خود را دوباره احیا كنید. از پنجره Control Panel برنامه Add/Remove Programs را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Internet Tools را از لیست انتخاب كنید. دكمه Add/Remove و پس از آن Advanced را فشار داده و گزینه مربوط به حذف Back-up را علامت بزنید.

112 – اگر از ویندوز 95 استفاده می كنید، نمی توانید IE6 را روی آن نصب كنید. باید ویندوز خود را به ME یا XP ارتقاء بدهید.

113 – استاندارد مهم است، نه فقط برای این كه وجود دارند، بلكه به این علت كه صفحات وب در هر مرورگری درست نمایش درآیند و توسعه دهندگان وب از وقت خود استفاده كرده و مجبور نباشند نسخه جداگانه ای را به ازاء هر مرورگر تولید كنند.

114 – CSS یك استاندارد است. وقتی وب سایتی را می سازید، قطعاً دوست دارید تمام عناوین ونوشته ها درست نشان داده شوند. به جای این كه فرمت صفحه را به طور دستی تنظیم كنید و بعد اگر فونت جدیدی را انتخاب كردید، دوباره هر چیزی را دستی تغییر بدهید، از Cascading Style Sheet استفاده كنید تا با اعمال یك Style بتوانید هر وقت نیاز به اصلاح وب سایت بود، كل آن را یك جا تغییر بدهید.

115 - IE6 از تمام ویژگی های CSS Leval1 حمایت می كند؛ یعنی می توانید انتظار داشته باشید كه وب سایت شما در IE6 و Netscape Navigator 6.1 یكسان ظاهر شود.

116 – اگر دوست ندارید، صفحات خود را تغییر بدهید، مجبور نیستید. اگر از سوئیچ !DOCTYPR استفاده نكرده اید كه به IE6 بگوئید CSS1 را به طور كامل استفاده بكند، این كار را نخواهد كرد. آن را فعال كنید و خواهید دید كه IE در مورد Style Sheet محدودیت دارد. پس اگر رنگی را با دادن مقدار هگزادسیمال آن تعیین كرده اید ولی آن را جا انداخته اید، دیگر كار نخواهد كرد.

117 – حاشیه ها را تطبیق دهید. CSS محتویات یك عنصر HTML را در كادری نامرئی قرار می دهد كه فاصله حاشیه ها و خطوط مرزی آن رعایت شده اند. نسخه های قبلی IE این خطوط مرزی را به اندازه كادر اضافه می كنند و آن را بزرگتر در نظر می گیرند. IE6 این جمع زدن را درست انجام می دهد و اندازه كادر را همانی كه هست در نظر می گیرد.

118- IE6 حاشیه خانه های جدول ها را درست حساب می كند، ولی امروزه توسعه دهندگان می توانند حداقل ارتفاع خانه های جدول را به گونه ای انتخاب كنند كه همواره قابل رویت و استفاده باشد.

119 – فاصله بین كلمات اصلاح شده است. كاربران مكنتاش از IE4.01 به بعد از این اصلاحات سود برده اند و حالا نوبت كاربران PC است كه فاصله گذاری بهتری را در ستون ها و كادرهای باریك ببینند.

120 – بیشتر برنامه های واژه پردازی قابلیت Small caps را دارند؛ یعنی تمام حروف یك كلمه به حالت بزرگ (مثل B,A و...) باشند، ولی حرف اول كمی بزرگتر از بقیه باشد. حالا IE6 هم چنین قابلیتی دارد.

121 – عادت به Quick Time
IE دیگر از پلاگینهای نت اسكیپ گونه ای كه با استفاده از برچسب EMBED در پنجره IE به نمایش در می آیند حمایت نمی كند، زیرا از مایكروسافت شكایت شده كه حقوق ثبت شده آنها تجاوز كرده است. مشهورترین پلاگ اینی كه از این محرومیت تاثیر گرفت Quick Time بود. اگر از پلاگین Quick Time استفاده می كنید كه با IE5 كار می كرد، حالا آیكونی را خواهید دید كه می گوید Quick Time is broken (به جای (Quick Time movie اگر می خواهید Quick Time دوباره به كار بیفتد، كنترل اكتیوایكس Apple را از آدرس بگیرید و دوباره لذت ببرید. اگر در خصوص استفاده از Quick Time در صفحات وب خود نگرانی دارید، دستورالعمل های مربوطه را از آدرس زیر بگیرید:
Developer.apple.com/quicktime/compatibility.html

122 – مشكل Acrobat
در تعداد معدودی از سایت های وب، وقتی روی لینكی كلیك می كنید تا یك فایل PDF رادر Acrobat Reader شركت Adobe مشاهده كنید، با صفحه ای خالی مواجه می شوید كه به جای مطالب مورد نظر فقط یك آیكون را نشان می دهد. این مشكل باز هم به پلاگ اینها و برچسب EMBED مربوط می شود. ولی این مشكل فقط وقتی بروز می كند كه اسم فایل به پسوند PDF، ختم نشده و سایت مزبور نیز مشخص نكرده باشد كه فرمت فایل PDF است. اگر سایت فایل مربوطه را چنان توصیف كرده باشد كه IE6 بتواند آن را بشناسد، PDF را به درستی خواهید دید، ولی در غیر این صورت ، سعی كنید روی لینك كلیك راست كنید و با انتخاب گزینه Save Target As آن فایل راابتدا در كامپیوتر خود ذخیره و سپس با كلیك مضاعف روی آن با خیالی آسوده باز كنید.

123 – حالا كه IE فرق بین Padding و Margin اطراف اشیای واقع در صفحه را می فهمد، توسعه دهندگان وب می توانند با استفاده از Padding فضای سفیدی در اطراف تصاویر ایجاد كنند.

124 – DHTML به توسعه دهندگان وب امكان می دهد بدون نیاز به پلاگ اینهای اضافی یا تصاویر بزرگ كارهای جالبی انجام بدهند. بیشتر ترفندهای DHTML از «رفتارها» بهره می گیرند (دستورالعمل هایی برای طراحی صفحه وب، به حركت در آوردن سر تیترها یا هر چیز دیگری كه بخواهید عضوی از یك صفحه انجام دهد). در IE6، اگر عناصر زیادی در یك صفحه از رفتار DHTML یكسانی استفاده كرده باشند، همه آنها سریعتر كار می كنند.

125 – خاصیت اصلی XML این است كه پیچیدگی و درهم ریختگی داده ها در وب را به اطلاعاتی منظم تبدیل كند. IE با حمایت از آخرین اجرای XML مایكروسافت (یعنی XML3) آخرین استانداردها را رعایت می كند (و سریعتر نیز می باشد).

126 – هماهنگی بین چند رسانه ای ها، اگر در حال مشاهده یك فیلم جاری یا گوش دادن به تراك صوتی باشید و نوشته هایی هماهنگ با آن فیلم یا صدا روی سایت وجود داشته باشد، راحت پیش می آید كه این هماهنگی از بین برود. راه حل مایكروسافت برای حفظ این هماهنگی HTML+TIME است. استانداردی موسوم به SMTL2.

127 – پلاگین ها ی مشكل دار دیگر
این پلاگینها به اندازه Quick Time یا Acrobat شهرت ندارند، ولی Final MusicViewer یا Altma TIFF هم در IE6 مشكل پیدا می كنند. بهتر است نسخه های به روز شده آنها را پیدا كنید.

128 – اكتیوایكس
برچسب EMBED به طور كامل ممنوع نشده و كامپیونت های اكتیوایكس درست كار خواهند كرد. پس لازم نیست نگران Shockwave,Flash یا SVG Viewer باشید.

129 - IE6 دیگر با جاوا همراه نیست. مایكروسافت می خواهد مردم را مجبور كند از اكتیوایكس خودشان استفاده كنند. اگر IE6 را با ارتقاء نسخه های قدیمی تر IE در دست دارید هنوز هم جاوا دارید (اگر آن را نصب كرده باشید). در غیر این صورت، اولین باری كه به وب سایتی بروید كه یك جاوا اپلت داشته باشد، كادر محاوره ای باز می شود كه از شما می خواهد ماشین مجازی جاوا خود مایكروسافت را از آدرس بارگذاری كنید.

130 – IE تمام فایل های موقتی را در فولدری درون دایركتوری ویندوز ذخیره می كند. اگر ترجیح می دهید این فایل ها جای دیگری نگهداری شوند، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب كنید . از صفحه General در قسمت Temporary Internet Files دكمه Setting و سپس More Files راكلیك كنید.

131 – علاوه بر اینكه می توانید به صفحات وبی كه در فولدر Temporary Internet Files ذخیره كرده اید سر بزنید، می توانید ببینید چه پلاگ اینها و برنامه هایی را بارگذاری كرده اید. از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب و از قسمت Temporary Internet Files صفحه General روی دكمه Setting و سپس View Objects كلیك كنید.

132 – وقتی URL ها را تایپ می كنید، IE با نگاهی به لیست History سعی می كند آدرس هایی مشابه با آنچه در حال تایپ آن هستید را به شما پیشنهاد بدهد. اگر آدرس مورد نظر خود را دراین لیست پیدا كردید، روی آن كلیك كنید. اگر هیچ كدام از پیشنهادها را قبول ندارید، به تایپ خود ادامه بدهید.

133 – كلمه ای را در خط Address تایپ كنید و كلید Enter را به همراه Ctrl بزنید تا IE قسمت و com را به طور خودكار به ابتدا و انتهای كلمه بچسباند. اگر تایپ كنید http:// یا http:// یا اشتباهاتی از این دست مرتكب بشوید (مثلاً به جای / تایپ كنید) IE6 خود به خود اشتباه تایپی شما را اصلاح خواهد كرد عجیب است كه كاما را به نقطه تبدیل نمی كند،ولی شاید این كار را برای نسخه بعدی باقی گذاشته است!

134 – به طریقی مشابه ،فیلدهای فرم های وبی لیستی كشویی را باز می كنند كه حاوی چیزهایی است كه خود شما قبلاً تایپ كرده اید. تایپ خود را شروع كنید و اگر دیدید پیشنهاد صحیحی ظاهر شد، آن را انتخاب كنید.

135 – اگر می خواهید اسم كاربر و رمز عبور مربوط به یك سایت وب را ذخیره كنید، IE آنها را با صفحه وب مربوطه متناظر خواهد كرد. بعد از این كه یك بار اسم و رمز عبور را پر كردید، IE آنها را به خاطر می سپارد.

136 – گزینه های مربوط به AutoComplete را از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options، صفحه Control قسمت Auto Complete تنظیم كنید.

137 – وقتی به صفحه وبی می روید كه می تواند اطلاعات را از Profile Assistant بگیرد، كادر محاوره ای باز می شود كه به شما می گوید كدام سایت وب اطلاعات شما را می خواهد و به چه منظور، در این حالت، می توانید تعیین كنید تا چه حد اطلاعات به آن سایت داده شود.

138 – اطلاعاتی كه در این جا پر می كنید مورد استفاده Outlook و Outlook Express هم قرار خواهد گرفت و به عنوان كارت تجاری شما ثبت خواهد شد. این اطلاعات به طور خودكار به نامه های ارسالی از طرف شما قابل پیوست هستند و اگر آنها را برای كاربر دیگری از Outlook بفرستید، وی می تواند مستقیماً اطلاعات شما را به لیست طرف های تماس خود منتقل كند.

139 – برنامه پست الكترونیكی یا ویرایشگر وب مورد نظر خود را از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options و صفحه Programs انتخاب كنید. برنامه مورد نظر را از لیست كشویی برگزینید. این لیست با توجه به برنامه هایی كه در سیستم خود نصب كرده اید تشكیل می شود.

140 – اگر بخواهید می توانید Hotmail را به عنوان لینك Email خود انتخاب كنید و از IE بخواهید به طور خودكار Login كند. این كار برای مواقعی كه در حال گشت و گذار در وب هستید و می خواهید صفحه ای از وب را برای كسی بفرستید بسیار كار راه انداز است.

141 – اگر كارد محاوره Internet Options هیچ ویرایشگر HTML را انتخاب نكرده باشید، با كلیك روی دكمه Edit واقع در خط ابزار، ممكن است FrontPage Express باز شود. علت این است كه وقتی ویرایشگری را معرفی نكرده باشید، ویندوز اولین ابزار ویرایشگری HTML در Registry را بر می گزیند.

142 – به جای پیام های بی فایده ای چون 404 File not found یا Cannot find server or DNS error كه IE به هنگام وقوع خطا ظاهر می كرد، در IE6 توضیحی مفصل از آن چه رخ داده همراه با چند پیشنهاد مناسب ارائه می شود. اگر IE حدس بزند كه به اینترنت وصل نیستند، چند روش معاینه را به شما پیشنهاد می دهد یا توصیه می كند تنظیمات شبكه را به جای شما تحت معاینه قرار دهد. اگر ترجیح می دهید پیام خطای واقعی ارسالی از طرف سرور را ببینید (كه اگر توسعه دهنده وب باشید برای آزمایش سایت وب خود احتمالاً چنین ترجیح می دهید)، می توانید از منوی Tools، گزینه Internet Options راانتخاب كرده و به صفحه Advanced بروید. سپس، در قسمت Browsing، علامت گزینه Show friendly HTTP error messages را بردارید.

143 – (جدید نیست) اگر می خواهید صفحه وبی را ذخیره كنید تا بعداً به مطالعه آن بپردازید، كادر محاوره Save Web page (از منوی File، گزینه Save As) چهار انتخاب به شما می دهد. می توانید فقط نوشته های صفحه را ذخیره و عناصر وبی را از آن حذف كنید، یا می توانید به صورت HTML ذخیره كنید، ولی اگر می خواهید صفحه را به طور كامل داشته باشید، می توانید تمام تصاویر مورد نیاز را در یك فولدر ذخیره كنید، یا همه چیز را در یك فایل آرشیوی به صورت فشرده نگهداری نمائید.

144 – برای صرفه جوئی در تایپ مكرر اطلاعات هر دفعه كه فرمی را در یك سایت وب پر می كنید، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب كرده و به صفحه Content بروید. سپس، از قسمت Parsonal Information دكمه My Profile را كلیك كرده و تمام اطلاعات خود را یكبار تایپ كنید تا Profile Assistant به موقع از آنها استفاده كند.

145 – سایتی را انتخاب می كنید كه قبلاً در Favorties شما قرار داشته و آن را به صورت Offline قابل دسترسی تعریف می كنید. اگر اخیراً به این سایت سر زده باشید، IE اطلاعات را برای شما ذخیره خواهد كرد، ولی اگر به آن سایت نرفته باشید، باید Online بشوید. همیشه قبل از قطع ارتباط، از منوی Tools گزینه Synctronise را انتخاب كنید تا تمام صفحاتی كه خواسته اید به صورت Offine هم قابل دسترسی باشند به روز بشوند.

146 – با استفاده از منوی Tools، گزینه Synchronise و دكمه Setup، چگونه، زمان و آن چه IE سنكرون می كند را تحت كنترل خود بگیرید. IE می تواند Favorite های Offline را به محض وصل شدن به اینترنت به روز كند، یا زمانی به روز كند كه Online هستید و كامپیوتر بی كار است.

147 – اگر دوست دارید صفحه مورد علاقه تان همواره به روز باشد، آن را ذخیره نكنید، بلكه آن را به صورت یك Offline favorite تنظیم كنید. وقتی از منوی Favorites گزینه Add to Favorites راانتخاب می كنید، گزینه Make available offline را علامت بزنید تا صفحه مزبور در حالت offline هم قابل استفاده باشد. با كلیك روی دكمه Properties می توانید تعیین كنید كه این صفحه چند وقت به چند وقت به روز شود.

148 – وقتی تنظیمات مربوط به استفاده Offline از سایت Favorite خود را تعیین می كنید، سعی نكنید عمق زیادی را در زنجیره لینك ها انتخاب كنید. دسترسی تا یك سطح پایین تر معمولاً لازم است تا مجبور نشوید به خاطر یك لینك دوباره Online بشوید. ولی اگر عمق بسیار زیادی را انتخاب كنید، همه شب را باید منتظر بمانید تا صفحات بارگذاری شوند.

149 – برنامه زمانی صفحات Offline خود را تعریف كنید. Daily می تواند به معنی این باشد كه هر روز ساعت 3 صبح، و اگر آن را به 6 بعد از ظهر تغییر دهید، برای تمام صفحاتی كه Daily تعیین شده اند این تغییر صورت می گیرد . ببینید آیا دوست دارید IE خود به خود سر موقع
 
بالا