1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

مهم ترین اتفاق هنگام مرگ!

شروع موضوع توسط Niloufar ‏Apr 14, 2015 در انجمن مذهبی 1. حضور اهل بیت(علیهم السلام)
  حادثه که رخ می دهد و حادثه بسیار مهمی هم هست حضور اهل بیت(علیهم السلام) به بالین محتضر است. در هنگام احتضار، اهل بیت (علیه السلام) بر بالین مومن حاضر می شوند و در واقع قوت قلبی برای مومن است، از سوی دیگر باعث فرار شیطان و شیاطین از بالای سر مومن می شوند.
  در آیات و روایات به این مسئله اشاره شده در «توحید» مرحوم صدوق و در کتب دیگر روایی دیگر ذیل آیات « یا ایتها النفس المطمئنة ارجعی الی ربک راضیة مرضیة فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی » این روایات نقل شده که وقتی انسان در حال احتضار هست اهل بیت (علیهم السلام) به بالینش حاضر می شوند و مومن وقتی آنها را می بیند و اینکه باید همراه آنها وارد بهشت بشود، دیگر چیزی برایش لذت بخش تر و سرورآورتر از قبض روح و رفتن در عالم برزخ نیست.
  به همین دلیل هیچ مومنی نیست که لقاء الله را دوست نداشته باشد. وقتی جایگاهش را در بهشت به او نشان می دهند و وقتی که چهره ملکوتی چهارده معصوم (علیه السلام) را بالای سر خود مشاهده می کند بزرگترین آرزویش این است که زودتر قبض روح شده و به عالم برزخ وارد بشود تا همراه اهل بیت (علیهم السلام) داخل بهشت شود.
  در روایات آمده که این اتفاق اختصاص به افراد مومن ندارد. اهل بیت(علیهم السلام) به بالین غیرمومن، منافق و ... هم می رود. اما زمانی که اهل بیت(علیهم السلام) به بالین مومن می روند بهترین حالت و بهترین سرور به آن شخص دست می دهد. اما وقتی که غیرمومن اهل بیت(علیهم السلام) را در آن حال می بیند بیشترین عذاب برایش، مشاهده اهل بیت(علیهم السلام) است. زیرا کسانی را که یک عمر قبول نکرده و اطاعت و پیروی از آنها پیروی را نپذیرفته، در سخت ترین حالات آنها را مشاهده می کند.
  در این زمینه روایات فراوانی وجود دارد که حاصل همه روایات همین است که گفته شد.

  حضور اهل بیت(علیهم السلام) چند فایده داره یکی فرار شیطان است. دوم اینکه به انسان قوت قلب می دهند و از طرفی مشاهده چهره ملکوتی اهل بیت(علیهم السلام) لذت غیر قابل وصفی دارد.
  انسان آرزو می کند که هر روزی هزار بار بمیرد تا بتواند چهره امام علی(علیه السلام) را ببیند.
  اگر به ظاهر این روایت استناد کنیم ظاهراً همه حتی غیرمسلمان ها نیز اهل بیت(علیهم السلام) را می بینند.
  در روایت آمده چه مومن، چه منافق همه حضرت را می بینند. پس هم منافق و هم مومن حضرت را می بینه منتها تأکید می کنم چهره ملکوتی آنها دیده می شود. اگر هزار نفر در سراسر عالم در حالت احتضار باشند اهل بیت (علیهم السلام) با حضور ملکوتی در آن لحظه واحد به بالین هر هزار نفر حاضر می شوند و هیچ منافاتی هم ندارد.
  تکلیف ما در حالت احتضار شخص این است که یک سری تکالیف حکمی و احکامی مثل رو به قبله کردن محتضر، روی سینه اش سنگین نباشد حتی دکمه ها مثلاً دکمه یقه باز باشد و تلقین ها مخصوصاً تلقین عقائد انجام شود. در سه جا باید متوفی را تلقین بکنیم، یکی هنگام احتضاراست که مرتب باید تکرار کرد که هم شیاطین فرار بکنند هم اینکه برایش یادآوری بشود. خواندن بعضی سوره ها مثل سوره یس بسیار موثر است. در بین اطرافیانش کسانی که به هر دلیل مشکل و آلودگی هایی دارند، حضور نداشته باشند چون فرشته ها دور می شوند.


  خلاصه سخن

  در این مقاله و دو مقاله قبلی چهار حادثه و رخداد قبل از مرگ و در لحظه احتضار بیان شد که مهم ترین و زیبا ترین آن مشاهده و دیدار اهل بیت(علیهم السلام) است. این اتفاق برای همه اعم از مومن و کافر رخ می دهد اما فقط برای مومنین سبب شادی، سرور و قوت قلب خواهد بود.
   
  H@dise و H@MID از این پست تشکر کرده اند.