1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

من یک فمنیستم

شروع موضوع توسط afsoon ‏Oct 17, 2012 در انجمن درد دل

1. afsoon

afsoon

1,412
    3,448
    425
    پیاده از کنارت گذشتم ، گفتی :
    قیمتت چندهخوشگله ؟
    سواره از کنارت گذشتم گفتی : ” برو... پشت ماشین لباسشویی بنشین !“
    در صف نان ، نوبتم را گرفتی چون صدایت بلندتر بوددر صف فروشگاه نوبتمرا گرفتی چون قدت بلندتر بود
    زیرباران منتظر تاکسی بودم ، مرا هل دادی وخودت سوار شدیدر تاکسی خودت را به خواب زدی تا سر هر پیچ وزنت را بیندازی رویمندر اتوبوس خودت را به خواب زدی تا مجبور نشوی جایت را به من تعارفکنی
    در سینما نیکی کریمی موقع زایمان فریاد کشید و تو پشت سر منبلند
    گفتی : ”زهرمار !“
    در خیابان دعوایت شد و تمام ناسزاهایت ، فحشخواهر و مادر بود
    در پارک، به خاطرحضور تو نتوانستم پاهایم را درازکنمنتوانستم به استادیوم بیایم ، چون تو شعارهای آب نکشیده میدادی
    منباید پوشیده باشم تا تو دینت را حفظ کنی مرا ارشاد می کنند تا تو ارشاد شوی !
    تو ازدواج نکردی و به من گفتی زن گرفتن حماقت است من ازدواج نکردم و به منگفتی ترشیده ام
    عاشق که شدی مرا به زنجیر انحصارطلبی کشیدیعاشق که شدمگفتی مادرت باید مرا بپسندد
    من باید لباس هایت را بشویم و اطو بزنم تا به توبگویند خوشخوش تیپمن باید غذا بپزم و به بچه ها برسم تا به تو بگویند آقایدکتروقتی گفتم پوشک بچه را عوض کن، گفتی بچه مال مادر است
    وقتی خواستیطلاقم بدهی، گفتی بچه مال پدر است
    اما من دیگر :
    احتیاجی ندارم که تودر اتوبوس بایستی تا من بنشینم.
    احتیاجی ندارم که تو نان آورباشیاحتیاجی ندارم که توحامی باشی
    خودم آنقدر هستم که حامی خود و نانآورخود باشم .
    با تو شادم آری ، اما بدون تو هم شادم .
    من اندک اندکمی آموزم که برای خوشبخت بودن نیازمند مردی که مرا دوست بدارد نیستم
    من اندکاندک عزت نفس پایمال شده خود را باز پس می گیرم.
    بهمن بگو ترشیده ، هرچهمی خواهی بگو. اما افتخار همبستری و همگامی با مرا
    نخواهی یافت تا زمانی کهبه اندازه کافی فهمیده و باشعور نباشی
    گذشتآن زمان که عمه ها و خالههایم منتظر مردی بودند که آنها را بپسندد و
    درغیر اینصورت ترشیده می شدند ودرخانه پدر مایه سرافکندگی بودند .
    امروز تو برای هم گامی بامن ( و نه تصاحبمن - که من تصاحب شدنی نیستم )
    باید لیاقت و شرافت و فروتنی خود رابه
    اثبات برسانی .
    حقوقمرا از تو باز پس خواهم گرفت. فرزندم رابه تو نخواهم داد. خودم را نه به
    قیمت هزار سکه و یک جلد کلام الله که به هرقیمتی به تو نخواهم فروختروزگاری می رسد که می فهمی برای همگامی با من بایدلایق باشی - و نیز خواهی فهمید
    همگام شدن با من به معنای تصاحب من یا تضمینماندن من نخواهد بود.
    هرگاه..
    مثل پدرانت با من رفتار کردی بی درنگمرا از دست خواهی داد .
    ممکن است دوست وهمراه تو شوم اما ،،،،،
    ملکتو نخواهم شد . ...!!!!!!

setareh، ayda jooon، barfi و 3 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. mesi

mesi

684
    1,478
    352
    خدا وکیلی من موندم واس چی ادمین دگ تشکر کرده
    نکنه ادمین دختره خبر نداریم
    الان ک دگ انجمن حمایت از حقوق زنان داریم دگ واس چی این حرفار میزنین؟
    الان ک اسگل کردن شده کار دخترا؟
    خدایی جایی شنیدین بگن انجمن حمایت از حقوق مردان
    اصلا مردا حقی دارن؟
    خیلی رو دارین
    ادمین جان تو هم به ی عمل نیاز داری فقط فک کنم

setareh از این پست تشکر کرده است.
  3. afsoon

afsoon

1,412
    3,448
    425
    باید دختر باشی تا بفهمی مثلا چه حقوقی از شما مردا ضایع شده که انجمن حمایت می خواید؟
    ها؟:16:

4. afsoon

afsoon

1,412
    3,448
    425
    ادمین احتمالا به خاطر فعالیت در انجمن تشکر کرده

5. mesi

mesi

684
    1,478
    352
    ها رو ندید میگیرم
    ج سوالتم نمیدم خودت ی ریزه فک کنی میفهمی

6. afsoon

afsoon

1,412
    3,448
    425
    حس می کنم بهت برخورد قصد توهین نداشتم با اون " ها " که ندیدش می گیری قصدم شوخی بود اون شکلکم گذاشتم که بفهمی شوخی کردم
    در مورد حقوق مردا هم من پسر نیستم نمی دونم هم چه حقی از شما ضایع شده نمی تونم هم بفهمم همون طور
    که شما نمی تونی حس یه دختر و درک کنی ولی هر چقد هم حقوقتون ضایع شده باشه به اندازه ی دخترا نبوده

setareh و nanaz asali از این پست تشکر کرده اند.
  7. afsoon

afsoon

1,412
    3,448
    425
    بی بی عایشه دختر ۱۸ ساله افغان که بینی و هر دو گوش اش در اثر خشونت خانوادگی و به عنوان مجازات به وسیله شوهرش بریده شده است ، حالا صاحب یک بینی مصنوعی شده و قرار است بعد از یک جراحی پلاستیک صاحب بینی واقعی شود . عایشه زمانی که دوازده سال بیشتر نداشت همراه با خواهر خود ، به یک خانواده که ادعا می شود، پسرشان جنگجوی طالبان بوده در ولایت ارزگان به عنوان ”خون بهاء” داده شده بود .

برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دختر نوجوان با صورت بدشکل‌شده که اخیرا عکسش روی جلد مجله تایم به چاپ رسید، وارد کالیفرنیای جنوبی شده و قرار است به وسیله بنیاد پزشکی سوختگی گروسمن در لوس‌آنجلس تحت جراحی بازسازی صورت قرار گیرد .
    بی‌بی عایشه ۱۸ ساله روز پنج‌شنبه ۵ آگوست وارد کالیفرنیا شده بود و در منزل یک خانواده میزبان اقامت داشت .
    عایشه می‌گوید بینی او به عنوان مجازات فرار از دست شوهرش خشن‌اش بریده شده است.
    دکتر پیتر گروسمن جراح پلاستیک و هماهنگ‌کننده مراکز سوختگی گروسمن، می‌گوید او با عایشه ملاقات خواهد کرد و در مورد درمان او که ممکن است استفاده از یک پروتز بینی یا بازسازی بینی او با استفاده از بافت‌های به دست آمده از بقیه بدن اوست،‌ به بحث خواهند پرداخت.
    عایشه دختر ۱۸ ساله افغان که بینی اش را در اثر خشونت خانوادگی از دست داده بود، حالا بعد از یک جراحی پلاستیک صاحب بینی موقت شده است.

عایشه در ماه اوت برای جراحی پلاستیک به آمریکا منتقل شد و حالا در کالیفرنیا به سر می برد. پزشکان عایشه گفته اند مداوای او تا هشت ماه دیگر کامل خواهد شد.
    عایشه بعد از انجام این عمل جراحی درحالی که ظاهرا چهره اصلی اش را باز یافته برای اولین بار جلو دوربین ها ظاهر شد.
    یک نهاد آمریکایی به نام (بنیاد گراسمن برن) جایزه ای را به نام “قلب بردبار” به این دختر افغان داده است.
    تصویر عایشه که چندی پیش با بینی بریده، بر روی جلد مجله تایم آمریکا منتشر شد، سرو صدای زیادی به پا کرد و سبب شد شماری از شخصیت های آمریکایی از جمله لورا بوش همسر جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای دیدار و ابراز همدردی با عایشه به کالیفرنیا بروند.
    9bf0a47e0bc032e9ca50b5c702e8c7c4.
    عایشه زمانی که دوازده سال بیشتر نداشت، به یک خانواده که ادعا می شود، پسرشان جنگجوی طالبان بوده در ولایت ارزگان به “بد” داده شد.
    “بد دادن” سنتی است که در بخش های از افغانستان از آن برای حل منازعات خانوادگی و محلی استفاده می شود. کاکا(عموی) عایشه یکی از بستگان فردی را که بعدا” شوهر عایشه شد، به قتل رسانده بود و براساس رسمی که در برخی از مناطق افغانستان رایج است برای پرداخت خون بها، پدر عایشه او و خواهرش را به بستگان خانواده قربانی، به “بد” داده بود.
    وقتی عایشه به سن بلوغ رسید، شوهر او اکثرا” در حالت خفا بسر می برد و عایشه و خواهرش بیشتر با بستگان شوهرش زندگی می کردند.
    عایشه می گوید که بستگان شوهرش با او و خواهرش مانند بردگان برخورد می کردند و آنان را مدام مورد ضرب و شتم قرار می دادند.
    عایشه بعد از مدتی بالاخره از این شکنجه فرار کرد اما بستگان شوهرش او را در قندهار یافتند و به ارزگان باز گرداندند.

برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

گزارشگر تلویزیون سی ان ان در افغانستان نوشته است که عایشه در بازگشت به ارزگان برای نخستین بار شوهرش را دید. شوهرش از پاکستان بازگشته بوده تا او را به اتهام “بی عزت ساختن و شرمسار ساختن خانواده اش” در دادگاه طالبان محاکمه کند.
    دادگاه طالبان حکم داد تا گوش و بینی عایشه بریده شود و شوهر عایشه شخصا” این کار را در دامنه یکی از کوه ها در ارزگان انجام داد. عایشه در آنجا تنها رها شد تا در نتیجه خونریزی بمیرد.
    گروهی از سربازان خارجی که درحال گشت زنی بودند عایشه را پیدا کردند و اورا به درمانگاه بردند.پس از آن عایشه به کابل منتقل شد و در خانه امنی اسکان داده شد. این خانه امن متعلق به نهاد خیریه ای بود که برای زنان افغان در کابل راه اندازی شده بود.
    5b4b7014ca919c1ddc5d8b40f655ed36.
    او مدتی در آنجا ماند تا مقدمات سفرش به آمریکا فراهم شود. خواهر ده ساله عایشه هنوز هم در ارزگان زندگی می کند و از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست. عایشه می گوید درحال حاضر بزرگترین آرزوی او این است که بینی از دست داده اش را باز یابد.
    حالا امکانات و شرایط رسیدن او به آرزویش میسر شده و تنها چیزی که لازم است، چند ماه زمان بیشتر و یکی دو عمل جراحی دیگر است.
    خشونت علیه زنان در افغانستان یکی از مشکلات جدی اجتماعی در این کشور است گزارشهای سالانه سازمان ملل متحد نشان می دهد که هنوز زنان زیادی در این کشور قربانی خشونت می شوند. و بیشتر آنها اقبال خوش عایشه را نیز ندارند.

ayda jooon و nanaz asali از این پست تشکر کرده اند.
  8. :258:آخی بیچاره

9. barfi

barfi پشت کنـــــــــکوری :) همراه انجمن

20,480
    50,619
    29,365
    :eeK:

10. بیچاره خوشگلم هست.... الهی...:222:

کلمات جستجو شده: