1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

مذاهب اسلامی

شروع موضوع توسط Faryade yas ‏Mar 18, 2015 در انجمن اسلام

1. Faryade yas

Faryade yas •••●سکوت ، فریاد من است ●•••

3,184
    9,895
    39,948
    9ee44a064e494079177c3404a6c91b6a.
    مذاهب اسلامی در یک نگاه
    مسلمانان به دو مذهب عمده شیعه و سنیبخش می‌شوند. هر یک از این دو فرقه انشعاباتی دارند. برای نمونه صوفی‌گری در میان شیعه و سنی وجود دارد.

2. Faryade yas

3,184
    9,895
    39,948
    شیعه
    نوشتار اصلی: شیعه
    شیعیان بر این باورند که امام و جانشینپیامبر اسلام از راه نص شرعی تعیین می‌شود و امامت علی، نخستین امام شیعیان و دیگر امامان شیعه نیز از راه نص شرعیثابت شده‌است.[۱۱۵] اصول دین در تشیّع پنج‌گانه‌است و علاوه بر سه اصل دینتوحید، نبوت و معاد، به دو اصل دیگر یعنیعدل و امامت نیز باور دارند:

• عدل:یعنی اعتقاد به عدالت خدا
    • امامت:یعنی اعتقاد به ضرورت فرستادن امامان از سوی خدا برای راهنمایی بشر.
    مهم‌ترین مذاهب شیعه، عبارتند ازدوازده‌امامی، اسماعیلیه، زیدیه، کیسانیه،واقفیه و فطحیه.

3. Faryade yas

3,184
    9,895
    39,948
    اهل سنت
    نوشتار اصلی: سنی
    78918f3ff7cdacb1f59a417303ad012a.
    نقشه پراکندگی مذهبی در میان کشورهای اسلامی
    اهل سنت بر این باورند محمد، پیامبر اسلام، پس از خود جانشینی تعیین نکرد و پس از فوت محمد مسلمانان آن زمان بر اساس شورا یک تن را به عنوان خلیفه مسلمین انتخاب کرده‌اند.[نیازمند منبع] در آغاز در سقیفهٔ بنی ساعده، ابوبکر را که از صحابه (یاران) و نزدیکان محمد بود و در میان مسلمانان محبوبیت و اعتبار زیادی داشت، برای خلافت پس از محمد بر جامعه نوبنیاد مسلمانان انتخاب کردند. سنیان به چهار مکتب فقهی عمده که عبارتند از: حنفی،مالکی، شافعی و حنبلی تقسیم می‌گردند.

4. Faryade yas

3,184
    9,895
    39,948
    دیگر فرقه‌های اسلامی
    نوشتار اصلی: خوارج
    نوشتار اصلی: تصوف