1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

مدیریت شبکه های مخابراتی (tmn)

شروع موضوع توسط Moh4m4d ‏Feb 15, 2014 در انجمن اینترنت و شبکه

 1. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  این متن ترجمه توصیه نامه ITU-T M 3010 هست که توسط مهندس عادل زبیدی و دانشجویان گروه ICT موسسه جهاد دانشگاهی خوزستان تهیه و برای ارایه درس " مدیریت مخابراتی " در گروه ICT فراهم گردید .

  متن رفرنس اصلی :

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  شبکه مدیریت مخابرات (TMN)

  مقدمه:
  با گسترش شبکه های مخابراتی و پیشرفت تکنولوژی در بخش سوئیچینگ و انتقال، اعمال مدیریت در شبکه بصورت متمرکز برای کنترل، نظارت، تداوم سرویس دهی و انجام عملیات مهندسی و مدیریتی و جوابگویی سریع جهت رفع خرابی ها در تمام سطوح یک شبکه پیچیده و متشکل از تجهیزات و سیستمهای غالباً متفاوت از نظر معماریی و همان به لحاظ عملیاتی، با حداقل نیروی انسانی کارآمد و با یک روش منطقی و کارا بصورت ضرورتی اجتناب ناپذیر درآمده است.

  مراکز OMC ) Operations & Managements Center) و COMC برای کنترل و مدیریت شبکه سوئیچینگ و سیستمهای سوپروایزری انتقال نمونه هایی از این ابزار مدیریتی برای نوع خاص هر کدام از تجهیزات می باشد که غالباً با اسامی متفاوت ولی با عملکردهای یکسان و محدود به نوع معماری سیستم ارائه می شوند.

  اگر چه مدیریت شبکه مخابراتی بحث جدیدی نیست واز روزهای آغازین بکار گیری شبکه مخابراتی حتی از ساده ترین نوع خود بدیهی بوده است لکن دلایل زیر را می توان عمده ترین عواملی دانست که باعث مطرح شدن این مبحث بطور جدی شده است.

  1- تکنولوژی های جدید مخابراتی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود ( ATM ،IP ...) مرتباً به تکنولوژی های موجود اضافه می شوند ومدیریت خاص خود را می طلبند که با توجه به پیچیده تر شدن تکنولوژی مورد استفاده مدیریت آنها نیز تقریباً به همان اندازه پیچیده می شود.

  2- بکار گیری تکنولوژی های جدید در کنار تکنولوژی های قبل در شبکه مخابراتی ولزوم اعمال مدیریت واحد روی مجموعه آنها روش ها ، یکسان سازی ها وتکنولوژی های مدیریتی پیچیده تری را طلب می کند .

  3- تعداد رو به افزایش شرکتهای تولید کننده تجهیزات مخابراتی وبدنبال آن ارائه سیستم های مدیریتی خاص برای تجهیزات خود با عملکردها و ویژگی های خاص خود باعث افزایش تعداد سیستم های مدیریتی وبروز مشکل در اعمال مدیریت یکپارچه روی شبکه می شود.

  4- ارائه ونگهداری برخی سرویس های مخابراتی به مشتریان با استفاده از شبکه های مختلف مخابراتی انجام می شود وسیستم های مدیریتی خاص هر شبکه( بدون وجود یک سیستم مدیریتی یکپارچه ) باعث افزایش هزینه تخصیص ونگهداری این سرویس ها می شود

  دلایل فوق عواملی شدند که اتحادیه جهانی مخابرات (ITU ) فعالیتی را در جهت استاندارد سازی مدیریت شبکه انجام دهد که اولین نتایج آن در سال 1988 بصورت یک سری توصیه نامه منتشر شد (ITU-T Recommendation M.3010) وروند تکامل آن هنوز ادامه دارد . به این ترتیب TMN را یک مجموعه استاندارد برای مدیریت شبکه مخابرات دانست که یک چار چوب مدیریتی با جزئیات نسبتاً کافی مشخص می کند و از سازندگان وسرویس دهندگان مخابراتی می خواهد که این استانداردها را به منظور همگرا کردن سیستم های مدیریتی وبه حداقل رساندن مشکلات در این زمینه رعایت کنند.


  TMNمی تواند به سادگی فقط در حد اتصال یک سیستم عملیاتی ویک عنصر خاص مخابراتی باشد و یا پیچیدگی آن میتواند در حدی باشد که چند شبکه مخابراتی را با سیستم های عملیاتی مختلفی که به هم متصل هستند مدیریت نماید. یک TMN می تواند به یک TMN دیگر و یا یک TMN-like (سیستم مدیریتی که براساس TMN نیست اما قابلیت اتصال به TMN را دارد) متصل شود. شکل 1 نمای ساده ای از رابطه بین یک TMN و یک شبکه مخابراتیکه مدیریت می کند را نشان می دهد.

  شبکه مدیریت مخابرات (TMN) در اصل مفهومی فراتر از تجهیزات و عناصر تشکیل دهنده آن بوده و یک شبکه مدیریت بمنظور ایجاد مدیریت متمرکز برای تمامی تجهیزات و عناصر شبکه (بدون در نظر گرفتن نوع و ساخت آنها) با استفاده از واسطه های استاندارد بعنوان یک مجموعه و تحت سیطره یک مدیریت واحد را موضوع مطالعه و بررسی قرار داده است.
   
 2. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  اساس اینکه TMN را از شبکه ها و سرویس هایی که در حال مدیریت می باشند، بصورت منطقی مجزا در نظرگرفته شده است، این است که یک چشم اندازی از توزیع عملیات های یک TMN را برای اجرای مدیریت متمرکز و غیر متمرکز معرفی کرد. این یعنی اینکه بوسیله تعدادی از سیستم های مدیریتی و اپراتورها بتوان برای تجهیزات، شبکه ها و سرویس هایی که در مقیاس بسیار بزرگی توزیع شداند، مدیریت را انجام داد.

  عملیات های مربوط به یک TMN


  یک TMN درنظر دارد، تا زمینه های مدیریتی گوناگونی را در مقیاس وسیعی پشتیبانی کند. یعنی هدف TMN، پشتیبانی کامل مدیریتی در زمینه های طراحی، نصب، بهره برداری، اداره، نگهداری و تأمین شبکه های مخابراتی و سرویس های آن می باشد. به همین منظور ITU-T مدیریت را به پنج زمینه عملیاتی مدیریتی به صورت زیر تعریف نموده است:


  • مدیریت کارکرد Performance Management
  • مدیریت خرابی Fault Management
  • مدیریت تنظیمات شبکه Configuration Management
  • مدیریت حسابرسی Accounting Management
  • مدیریت حفاظتی Security Management
  1-.مدیریت کارکرد (Performance Management):


  وظیفه این مدیریت بطور کلی شامل موارد زیر می باشد:
  ·
  مانیتور کردن عملکرد


  که جمع آوری مستمر اطلاعات مربوط به عملکرد NE ها، اندازه گیری کیفیت سراسری شبکه، آشکار سازی کاهش کیفیت سیستم، گزارش اطلاعات دریافتی به TMN و نیز شروع و توقف اطلاعات را شامل می شود.


  ·کنترل عملکرد

  این مدیریت گزارش اطلاعات مربوط به کیفیت سیستم را زمان بندی می نماید و مقادیر آستانه ای کیفیت سیستم را تنظیم می کند و برنامه زمانی گزارش دهی کیفیت سیستم از NE را درخواست می نماید.


  ·تجزیه و تحلیل عملکرد

  گزارش و در خواست تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به کیفیت سیستم را شامل می شود.  2.مدیریت خرابی (Fault Management):

  وظیفه این مدیریت بطور کلی آشکار کردن، جدا سازی، تعیین محل خطا و تصحیح فعالیت های غیرعادی شبکه مخابراتی می باشد. موارد زیر از جمله عملیات های این زمینه را توضیح داده است.


  ·گزارش دهی آلارم های NE

  گزارش آلارم، درخواست مسیر گزارش آلارم، مسیر دهی گزارش آلارم، در خواست تاریخچه آلارم، در خواست ارسال خلاصه آلارم ها، اجازه با منع نشان دادن آلارم های سمعی و بصری و ... را شامل می شود.


  ·تعیین محل خطا

  درخواست اطلاعات عیب یابی، گزارش عیب یابی، تعیین برنامه عیب یابی، برنامه ریزی جهت آزمایشات Routine، گزارش و توقف عملیات و ... را شامل می شود.


  ·تصحیح خطا

  گزارش بازسازی اتوماتیک، دستور العمل HOT-STBY، بارگذاری مجدد و ... را شامل می شود.


  ·آزمایش

  شروع آزمایش، گزارش نتایج آزمایش، دستورالعمل برقراری مدار آزمایش و ختم اندازه گیری آزمایش توسط این قسمت انجام می شود، نیز آزمایش NE را کنترل و مقادیر آنالوگ را اندازه گیری نموده و آزمایشات مختلف را انجام می دهد.


  ·گزارش نتایج

  در خواست نتایج آزمایش، گزارش دهی، درخواست وضعیت تجهیزات، عیب یابی، مدیریت مسیر دستیابی برای آزمایش و گزارش مربوط به آن و ... را شامل می شود.


  ·کنترل و بهبود شبکه

  گزارش شروع آزمایش، گزارش شروع سیستم دستیابی آزمایش و بازسازی سیستم دستیابی.


  اداره کردن خرابی

  تهیه گزارش از خرابی ها، حذف خرابی، بررسی وضعیت خرابی، بررسی تاریخچه خرابی، گزارش تغییر وضعیت خرابی، درخواست فرم گزارش خرابی.


  3.مدیریت تنظیمات شبکه (Configuration Management):
  ·Provisioning (تدارک)

  که وظیفه آن در سرویس قرار دادن تجهیزات، کنترل وضعیت یونیت ها از نظر در سرویس بودن یا خارج از سرویس بودن و کنترل پارامترهای انتخاب شده یونیت ها می باشد.

  ·پیکربندی NE ها:

  درخواست پیکر بندی، گزارش پیکر بندی، توسعه، قطع یک جزء از NE، مونیتور کردن یک جزء جدید، اختصاص دادن، حذف کردن، تعیین وضعیت سرویس، تنظیم پارامترها، تنظیم سطح آستانه، انجام عمل Cross-Connect، انجام عمل ADD/DROP، قطع اتصال بین دو کانال، تنظیم و درخواست دوره گزارش، درخواست و گزارش آغاز به کار مجدد.

  ·وظایف اداری NE

  تنظیم ساعت، تهیه کپی پشتیبان جهت قرار دادن در آرشیو، دستورالعمل خاتمه مسیر دهی پیامها و تنظیم کنترلهای خدمات می باشد.

  ·مدیریت پایگاه اطلاعاتی NE

  پیکر بندی یک NE جدید، تجدید پیکر بندی یک NE، رزرو کردن پایگاه اطلاعاتی NE و خواندن اطلاعات مربوط به یک NE را شامل می شود و در صورت ایجاد خرابی در حافظه NE، TMN کپی پشتیبان را برای NE، Download می نماید.

  ·وضعیت و کنترل NE

  شامل وظایف زیر است:

  • در خواست وضعیت NE، گزارش وضعیت، برنامه ریزی در مورد گزارش وضعیت، برنامه ریزی در مورد گزارش وضعیت جدول زمانی آمادگی سرویس، اجازه یا منع بازسازی (Restoration) اتوماتیک اجرا یا قطع بازسازی اتوماتیک، درخواست اطلاعات وضعیت ذخیره سازی پیام و گزارش مربوطه، وضعیت شبکه مدارات اجاره ای (درخواست و گزارش وضعیت).
  • درخواست وضعیت بازسازی اتوماتیک انتقال
  • گزارش وضعیت بازسازی اتوماتیک انتقال
  • نصب NE ها

  4.مدیریت حسابرسی (Accounting Management):

  وظیفه این مدیریت شامل خدمات شبکه و تعیین هزینه های مربوطه می باشد.

  • تهیه صورتحساب
  • تهیه تعرفه ها
  • خدمات به مشترک


  5-مدیریت حسابرسی ( security Managment )


  وظیفه این مدیریت ایجاد حفاظت لازم در شبکه به منظور جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به قسمتهای مختلف می باشد که شامل موارد ذیل است:

  • امنیت دسترسی افقی (به مشترک فقط اجازه اداره قسمتی را که متعلق به او می باشد داده خواهد شد.)
  • امنیت دسترسی عمودی (در این حالت به مشترک اجازه داده می شود که طبقه بندی Login های محرمانه را برقرار یا اصلاح نماید.)
  • مسیرهای جستجو
  • آلارم های حفاظتی
  • آزمایش مکانیزم مسیر جستجو
  • مدیریت مسیرهای جستجو
  • درخواست و ارسال اطلاعات مربوط به اعتبار امنیتی (گزارش نتایج اثبات صحت هویت)
   
 3. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  دیدگاه های معماری TMN :

  در چارچوبی که برای TMN تعیین شده است معماری هایی برای آن مشخص گردیده که هر یک تا حد امکان، صرفنظراز پیچیدگی های مربوط به تکنولوژی های مختلف پیاده سازی، از منظر و دیدگاه خاصی، TMN را مورد توجه و بررسی قرار می دهند. در همین راستا سه معماری از سه جنبه عملیاتی و اطلاعاتی و فیزیکی، تعریف شده اند:

  1. معماری عملیاتی شبکه مدیریت مخابراتی (TMN Functional Architecture)
  2. معماری اطلاعاتی شبکه مدیریت مخابراتی (TMN Information Architecture)
  3. معماری فیزیکی شبکه مدیریت مخابراتی (TMN Physical Architecture)

  معماری عملیاتی شبکه مدیریت مخابراتی TMN Functional Architecture

  وظیفه یک شبکه مدیریت مخابراتی، مهیا کردن مجموعه عملیات هایی است که مجموعاً در کنار یکدیگر وظیفه انتقال و پردازش اطلاعات مربوط به مدیریت یک شبکه مخابراتی را دارند و همچنین این مجموعه عملیات ها (function blocks) را در قالب یک معماری عملیاتی نشان داده می شوند. یعنی وسایلی را به منظور جابجایی و پردازش اطلاعات مربوط به مدیریت شبکه های مخابراتی را فراهم میکند. این معماری بر پایه بلاک های عملیاتی مختلفی که با یکدیگر تعامل دارند استوار است که با پردازش هایی که بروی اطلاعات انجام می دهند در جهت دستیابی به هدف کلی سیستم حرکت می کنند.
  عملیات های یک شبکه TMN در نقاط مختلف:


  • پردازش و انتقال اطلاعات مربوط به مدیریت شبکه
  • ایجاد بلوکهای عملیاتی (Functional Blocks)
  • مبادله اطلاعات بین بلوکهای عملیاتی
  • تبادل اطلاعات بین این بلوکها توسط DCF(Data Communication Function)
  • جدا کردن بلوک ها توسط نقاط مرجع (Reference Points)

  بلوک های عملیاتیTMN )TMN function blocks(  1. Operations System Function (O.S.F)
  2. Network Element Function (N.E.F)
  3. Work Station Function (W.S.F)
  4. Mediation Function (M.F)
  5. Q Adaptor Function (Q.A.F)
   
 4. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  عملیات های مربوط به سیستم عملگرا (Operations Systems Function):

  اطلاعات مربوط به مدیریت مخابرات را به منظور هماهنگی، کنترل و مونیتور کردن عملیاتهای مخابراتی را پردازش می کند می باشد و همچنین 4 بلوک OSF جهت پشتیبانی لایه های مدیریتی ذیل وجود دارد:

  • لایه مدیریت بازرگانی (Business)
  • لایه مدیریت خدمات (Service)
  • لایه مدیریت شبکه (Network)
  • لایه مدیریت عناصر شبکه (Element)

  عملیات های مربوط به عناصر شبکه (Network Element Function)

  NEF بلوک عملیاتی است که بایستی توسط TMN مدیریت شود و دارای دو بخش می باشد که بخشی از آن خارج TMN است و بخش دیگر آن داخل TMN است و وظیفه اش اعمال مدیریت بر بخشی که خارج از TMN است می باشد. تبدیل پروتکل پیام، Routing، جمع آوری اطلاعات و ذخیره سازی (آلارم، پرفرمانس)، تست و عیب یابی اتوماتیک، آنالیز آلارم های سطح NE و ... از وظایف این بلوک می باشد.


  عملیات های مربوط به ایستگاه کاری (Work Station Function):


  این بلوک اطلاعات TMN را جهت استفاده کننده نمایش می دهد و امکان تغییر اطلاعات و ورود و خروج اطلاعات به کاربر را بوجود می آورد. لازم به ذکر است که این بخش داخل TMN نمی باشد.  عملیات های مربوط به دستگاههای میانی (Mediation Function):


  پردازش و انتقال اطلاعات بین OSF و NEF و نیز بین OSF و QAF توسط این بلوک صورت می گیرد. عملیات ذخیره سازی، فیلتر کردن، تطبیق دادن، متراکم سازی و ... اطلاعات و همچنین تبدیل پروتکل، پیام، سیگنال، ترجمه آدرس، Routing و ... بر عهده این بلوک می باشد.  عملیات های مربوط به آداپتور (سازگار کننده) Q (Q Adaptor Function):


  این بلوک اجزای شبکه NEF و OSF را به TMN متصل می سازد و نیز اطلاعات بین نقاط مرجع TMN و یک نقطه غیر TMN را ترجمه و تبدیل می نماید.
  نقاط مرجع در TMN


  به منظور تفکیک بلاک های عملیاتی مدیریتی از یکدیگر مفهوم نقاط مرجع معرفی گردیده است.نقاط مرجع مرز(از دید سرویس های ارایه شده)بین دو بلاک عملیاتی مدیریتی می باشد .برای هر دو بلاک عملیاتی داده شده در شکل ذیل ،اطلاعات مبادله شده بین انها را میتوان از جهت نوع عملکرد درونیشان که مناسب آندو بلاک عملیاتی میباشد را میتوان لیست کرد ومرزی را مشخص نمود .
  سه کلاس نقاط مرجع TMNبه صورت ذیل تعریف شده است .

  • qکلاس بین OSFو MFوNEFوQAFمیباشد.
  • Fکلاس بین OSFو WSFیا کلاس بینMFو WSF میباشد
  • Xکلاس بین OSF های دو TMNیا کلاس بین OSF یک TMNو شبه OSF ای متناظر از شبکه ای دیگر باشد.
  • علاوه برکلاس های مذکوردو کلاس اضافه دیگر از نقاط مرجع شبکه غیر TMNبه صورت ذیل وجود دارد.
  • Gکلاس بین یک WSFوکاربرها است.
  • Mکلاس بین یک QAFویک موجودیت (در حال مدیریت شدن)از شبکه ای غیر TMNاست.  [​IMG]

  معماری عملیاتی TMNو نقاط مرجع یک چهار چوبی از وظایفی را شامل میشوند و میدهند که به ما کمک میکند تا بتوانیم مشخصات واسط های (INTER FACE) شبکه TMN رامشخص نماییم .هر نقطه مرجعی برای تبادل اطلاعات مربوطه اش به یک واسط متفاوتی نیازمند است.
   
 5. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  معماری اطلاعاتی TMN:

  این معماری از دو جنبه قابل بررسی می باشد:

  1. مدل سازی اطلاعات مدیریتی
  2. مبادله اطلاعات مدیریتی

  مدل سازی اطلاعاتی مدیریتی

  این مدل نمایش دهنده جنبه های مدیریتی تجهیزات شبکه مخابراتی و فعالیتهای مدیریتی می باشد و نیز محدوده اطلاعاتی را که می تواند بطور استاندارد مبادله شود مشخص می نماید. ذخیره سازی اطلاعات و پردازش آن توسط این مدل مشخص می شود. کارهای مربوط به مدل اطلاعاتی در لایه کاربردی انجام می شود.
  مبادله اطلاعات مدیریتی

  بوسیله DCF و MCF اتصال اجزاء فیزیکی به شبکه ارتباطی اجازه داده می شود. در مبادله اطلاعات از روش Object Oriented استفاده می شود.

  • روش شی گرا (مدل سازی)

  به منظور یک تعریف موثر از منابع مدیریت شده ٰمتدهای TMN از اصول مدیریت سیستم های OSI استفاده می نمایند که بر اساس دیاگرام های شی گرا می باشد.
  سیستم های مدیریت اطلاعات ردوبدل شده را بر اساس اشیا مدیریت شده ای مدل سازی می نمایند .اشیا مدل شده نمایی مفهومی از منابعی هستند که در حال مدیریت می باشندویا اینکه برای پشتیبانی عملیات های مدیریتی خاصی بوجود آمده اند (مثال: ارسال رویدادها یا ثبت رخدادها)
  از این رو یک شی مدیریت شده خلاصه ای از یک منبعی است که نمایانگر خصوصیاتش است که بوسیله (و برای هدف) مدیریت دیده می شود. همچنین یک شیء مدیریت شده ممکن است نمایانگر رابطه بین منابع یا یک ترکیبی از منابع باشد (مثال: یک شبکه).
  Manager /Agent (تبادل اطلاعات)

  مدیریت یک محیط مخابراتی ٰیک عملیات پردازش اطلاعاتی کاربردی است.به این دلیل که محیط در حال مدیریت از نوع توزیعی می باشد ٰ مدیریت شبکه نیز یک عملیات توزیعی کاربردی است.که این شامل تبادل اطلاعات مدیریتی بین فرآیندهای مدیریتی به منظور مانیتور و کنترل کردن منابع شبکه ای منطقی و فیزیکی گوناگونی است (سوئیچینگ و انتقال منابع).
  برای یک رابطه مدیریتی خاصی ٰفرآیند های مدیریتی براساس یک یا چند قانون ممکنی انجام می شوند. توضیح مفهوم Manager /Agent به صورت زیر می باشد :

  1. نقش Manager: قسمتی از عملیات کاربردی توزیعی که دستورات مدیریتی را صادر می نماید و نشانه ها ی صادره را دریافت می کند.
  2. نقش Agent: آن قسمتی از فرآیند عملیات کاربردی ای که اشیاء مدیریت شده مربوط به خودش را مدیریت می کند .نقش یک Agent پاسخ به دستورات صادره توسط یک Manager است.

  یک Manager قسمتی از عملیات توزیع شده کاربردی است که برای اطلاعات مبادله شده خاصی از نقش Manager استفاده می کند.مشابه به این یک Agent نیز بخشی است که نقش Agent را انجام می دهد.
  شکل زیر نوع همکاری بین اشیاء و Manager و Agentرا نشان می دهد.
   
  pouya .1377 از این پست تشکر کرده است.
 6. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  معماری فیزیکی TMN

  یک شبکه TMN شامل اجزاء زیر می باشد:

  • OS:

  سیستمهای OS وظایف OSF را انجام میدهند و می توانند بصورت متمرکز یا توزیع شده باشند.

  • NE:

  NE عناصر شبکه اجزایی از شبکه مخابراتی هستند که تحت مدیریت TMN قرار می گیرند و دارای یک یا چند واسط Q می باشد. تجهیزات مشابه NE از طریق Q-Adaptor به شبکه TMN وصل می شود.
  Mediation Device ) MD ) :


  دستگاهی است که واسط اتصال NE هایی که دارای واسط های Q3 استاندارد نمی باشد به شبکه TMN می باشد و وظایف MF توسط MD انجام می گردد. پردازش MD ها به پنج طبقه تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • تبدیل اطلاعات بین مدلهای اطلاعاتی (شامل ترجمه بین مدلهای اطلاعاتی)
  • Inter Working پروتکلهای رده بالاتر شامل برقراری ارتباط و مذاکره و ...
  • جابجایی اطلاعات شامل جمع آوری، تمرکز، Formatting و...
  • تصمیم گیری شامل دسترسی WS، تعیین آستانه، Back Up اطلاعات و ...، حفاظت، تست های عیب یابی و ...
  • ذخیره دیتا، شامل ذخیره Data Base، آرایش شبکه، شناسایی تجهیزات و واسط MD با NE، QA، OS هابصورت استاندارد Ox یا Q3.

  [​IMG]

  ·Q Adaptor:

  جهت اتصال تجهیزات غیر استاندارد TMNبصورتNE یا OS به واسطه های(Interface)Ox یا Q3می باشد.
  WS:


  WSاطلاعات را در نقطه مبنای F به شکل فایل نمایش در نقطه مبنای g و بر عکس تبدیل می نماید و امکان تفسیر اطلاعات TMN جهت کاربرها را بوجود می آورد.


  ·Data Communication Network) DCN):


  یک شبکه مخابراتی داخل حوزه TMN می باشد که وظایف DCF را حمایت می کند و امکان برقراری اتصال NE، QA و MD به OS با استاندارد Q3 و اتصال MD به NE، QA با استاندارد Qx را بوجود می آورد. شبکه ارتباطی DCN اجزای لایه های 1 تا 3 مدل OSI را بیان می کند و در لایه های 4 تا 7 وظیفه ای بعهده ندارد.
   
 7. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  یک مثال از شبکه مدیریت مخابراتی برای شبکه موبایل GSM

  برای عملیات ها و مدیریت و نگهداری و پشتیبانی در شبکه GSM نیاز به عملیات های OA&M (Operation ,Adminesteration & Mailtenance) شبیه به عملیات هایی که در شبکه تلفن ثابت انجام می شود است.
  [​IMG]

  معماری شبکه موبایلGSM

  TMN درGSM :


  VLR: پایگاه داده هایی که اطلاعات MS های غیر خانگی در آن ثبت می شود.
  HLR : پایگاه داده هایی که اطلاعات MS های خانگی خود را ثبت می کند.
  EIR: پایگاه داده هایی که اطلاعات مربوط به تجهیزات شبکه در آن ثبت می شود.
  AUC: کنترل کننده صلاحیت MS برای استفاده از سرویس ها.
  MS: ایستگاه تلفن همراه (گوشی + SIM)
  MCS: درگاه مرکز تلفن همراه برای ارتباطات بین شبکه ثابت با تلفن همراه .
  BSC: ایستگاه پایه کنترل کننده .
  BTS: ایستگاه ارسال ودریافت سیگنال .
  PSTN: شبکه تلفن همگانی ثابت .
  SSP:
  OMC: مرکز عملیات و پشتیبانی شبکه GSM .
  معماری TMN از بخش های زیر برای GSM تهیه شده است:

  1- –OS سیستم عمل گرا : بوسیله عملیات های سیستم عمل کننده (OSF) در OS تمامی مدیریت TMN انجام خواهد شد. یک OSF می تواند صدور قبض و محاسبات و مدیریت تجهیزات تلفن همراه و مدیریت HLR و ... را انجام دهد. یک OS در مکانی به نام OMC قرار می گیرد و بسته به اندازه شبکه ،یک شبکه GMSC ممکن است یک یا چند OMC داشته باشد. OS یک نرم افزار می باشد که تخصصاٌ برای مدیریت کنترل و مانیتورینگ شبکه تلفن سیار تهیه شده است.


  2-NE- عناصر شبکه: NE ها در GSM مانند HLR,VLR,MCS,EIR,AUC,BSC ,BTS ها است.NE ها بوسیله OS کنترل و مانیتور می شوند. عملیات های عناصر شبکه (NEF) در NE نمایانگر عملیات های پشتیبانی و مخابراتی اجزا شبکه ای هستند که بوسیله OS مدیریت می شوند.

  3-DCN - شبکه انتقال داده ها: OS ها و NE ها و دیگر عناصر TMN از طریق DCN انتقالات را انجام می دهند. DCN ها با استفاده از عملیات های انتقال داده ها (DCF) این کار را انجام می دهند. تکنولوژی DCN می تواند LAN یاWAN و یا دیگر تکنولوژی ها باشد.

  OMC (مرکز عملیات ونگهداری) GSM عموماٌ از طریق X.25 به MSC ها وBSC ها متصل می شود.


  4-MD - دستگاههای میانی: یک MD خود را با یک OS سازگار نموده. (به منظور NE های به خصوص) آن از عملیاتهای میانی (MF) استفاده می کند.برای مسیریابی یا ردو بدل کردن اطلاعات بین رابط های استاندارد برای مثال در معماری شبکه GSM یک BTS به مرکز خود بوسیله BSC متصل شده است. تحت پوشش TMN (در دید یک شبکه مدیریت مخابراتی) یک BTS متصل شده است به شبکه مدیریت از طریق BSC همانند شکل زیر و BSC نقش یک MD (دستگاه میانی) را برای کنترل همه BTS ها دارد.


  [​IMG]
  ارتباط بین BTS با OS از طریق BSC


  QA : Q Adaptor QA با استفاده از عملیات های آداپتور (QAF) ،موجودیت های درون شبکه های غیر TMN که دارای شبه OSF ها یا شبه NEF ها هستند را متصل می سازد.


  WS: Work Station)) : ایستگاه کاری : یک WS بوسیله عملیات های ایستگاه کاری (WSF) با OS در ارتباط است و عملیات های نگهداری و پشتیبانی را انجام می دهد.
  بوسیله WSF ها ،کارکنان می توانند حالتهای شبکه و پارامترهای سیستم رامانیتور کنند.