1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

فرهنگ ساختني است نه فيلتر کردني

شروع موضوع توسط H@MID ‏Jun 21, 2015 در انجمن علمی و فرهنگی

 1. H@MID

  H@MID لطفا.....باش!

  1,213
  12,305
  39,464
  00932fa1c804726760b4ac32d8bce211._.
  چند سال قبل از ورود گوشي‌هاي هوشمند به بازار و فراگير شدن سيستم عامل اندرويد، معيار بالا بودن مدل گوشي و پز دادن در بين جوانان پديده‌اي به نام بولوتوث بود. آن زمان سرعت بالاي انتقال داده بين دو گوشي تلفن همراه باعث بروز کلي ناهنجاري غير قابل پيش‌بيني در جامعه مي‌شد و مسئولان فرهنگي کشور که نمي‌توانستند با گسترش بي‌رويه اين فناوري در بين مردم مقابله کنند، تصميم به کاري گرفتند که انتظار مي‌رفت در همان ابتداي ورود اين فناوري انجام دهند. تلويزيون و راديو و ديگر رسانه‌ها پر شد از اطلاعيه، داستان، خبر و ... که همه آن‌ها قرار بود يک کار را انجام دهند: فرهنگ سازي.

  فرهنگ سازي از آن دسته کلماتي است که گاها آنقدر توسط مسئولان و رسانه‌ها به کار رفته که در نگاه عده‌اي به کار بردن آن نوعي فرار از مسئوليت است. شايد ساده‌ترين راه براي پوشش مشکلات‌مان اين باشد که بگوييم: «خب معلوم است که مشکل کجاست، بايد در اين زمينه فرهنگ‌سازي صورت بگيرد» شايد در نگاه شما که اين مطلب را مي‌خوانيد فرهنگ‌سازي آن‌قدر کليشه‌اي و دور از ذهن باشد که با خواندن اين کلمه بخواهيد قيد ادامه مطلب را بزنيد، ولي بايد قبول کنيم که کليد حل بسياري از مشکلات امروز ما در همين کلمه کليشه‌اي فرهنگ‌سازي است.

  فرهنگ‌سازي که امروز براي ما به يک شعار تبديل شده است در موضوعي مثل بستن کمربند ايمني خودرو به خوبي توانست وظيفه خودش را انجام دهد. امروز و با گذشت چند سال از برنامه‌هاي مختلف که به کمک رسانه‌ها اجرا شد و حمايت قانوني که از اين طرح ملي صورت گرفت، بستن کمربند ايمني به يک ارزش تبديل شده است، يعني نه تنها جامعه به بستن کمربند عادت کرده است بلکه رعايت نکردن اين موضوع با نوعي سرزنش عمومي همراه مي‌شود.

  حالا در دنياي مجازي که هم‌نوع به هم‌نوع خود رحم نمي‌کند و هر روز با پديدار آمدن يک فناوري جديد شاهد از بين رفتن و خارج شدن فناوري گذشته از بازار رقابت هستيم، بايد براي مقابله با آسيب‌هاي اين موجود مرموز چه کار کنيم؟! موجودي که مانند ويروس خودش را به سرعت با شرايط وفق مي‌دهد و نمي‌گذارد به اين راحتي‌ها براي کنترل آسيب‌هايش برنامه‌ريزي کنيم. حتي اگر ساعت‌ها با يکديگر به بحث و گفت‌وگو بپردازيم بعيد مي‌دانيم به نتيجه‌اي جز همان کلمه فرهنگ‌سازي براي مقابله با مشکلات اين دنياي مرموز برسيم. فرهنگ‌سازي که قرار نيست در آن چشم‌مان را بر روي واقعيت‌ها ببنديم و تمام سعي خود را بکنيم تا کسي به اين دنيا وارد نشود. اگر روزي اين روش براي مقابله با آسيب‌هاي اين پديده انتخاب شود مطمئن باشيد اين پديده مرموز به نحوي راه ورود به خانه‌هاي‌مان را پيدا خواهد کرد و زماني از خواب بيدار مي‌شويم که شايد همان بلايي که با بولوتوث بر سرمان آمد، براي‌مان اتفاق افتاده باشد. مهمترين ويژگي دنياي مجازي را بايد بي‌رحمي آن بدانيم. روزگاري وايبر پرمخاطب‌ترين شبکه اجتماعي در بين مردم ايران بود ولي حضور تلگرام با سرعت و کارايي بهتر به راحتي باعث به انزوا رفتن وايبر در بين مردم شد. مردم براي راحتي خودشان از نرم‌افزارهايي استفاده مي‌کنند، پس دليلي ندارد اگر يک نرم‌افزار بهتر است به سراغ آن نروند. همين نکته کوچک ولي بسيار مهم يکي از شاه کليدهاي فرهنگ‌سازي در فضاي مجازي است. اگر قرار است ورود به قسمتي از اين دنياي مجازي را به دليل آسيب‌هايش ممنوع کنيم بايد اين موضوع را در نظر بگيريم که اگر به ازاي آن بخش ديگري را براي نياز مردم جايگزين نکرديم، مردم نيز به هر نحوي شده راه ورود به منطقه ممنوعه را پيدا مي‌کنند.

  فرهنگ‌سازي چيزي جز حذف اجباري آسيب‌هاي اجتماعي است. بايد بدانيم مردم براي گزينش خوب به جاي بد در دنيا مجازي امروز، نياز به جايگزين‌هاي مناسب براي رفع نياز خودشان دارند، نه فقط ديواري بلند و محکم که آن‌ها را از آن‌چه مي‌خواهند باز دارد.
   
  P@rnian و دختری از تبار یاس ها از این پست تشکر کرده اند.