1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

فرق میان رسول و نبی و محدث

شروع موضوع توسط sina1221 ‏Oct 31, 2014 در انجمن مذهبی

 1. -زرارة گويد از امام باقر عليه السلام درباره قولى خداى عزوجل که فرمايد (((و او رسول بود و نبى))) سؤال کردم: رسول چيست و نبى چيست؟ فرمود: نبى کسى است که در خواب مى‏بيند و صدا را مى‏شنود و فرشته را نمى‏بيند و رسول کسى است که صدا را مى‏شنود و در خواب مى‏بيند و فرشته را هم مشاهده مى‏کند، عرضکرم: امام در چه پايه است؟ فرمود صدا را مى‏شنود ولى نه در خواب بيند و نه فرشته را مشاهده کند سپس ايه (52 سوره 22) را قرائت فرمود (((پيش از تو هيچ رسول و نبى و محدثى نفرستاديم))) (مگر اينکه وقتى قرائت کرد شيطان در قرائتش القا کرد کلمه محدث در قران نيست و از تفسير امام است).


  2-معروفى بامام رضا(ع) نوشت: قربانت گردم، بفرمائيد، چه فرقست بين رسول و نبى و امام؟ حضرت نوشت - يا شفاها فرمود فرق ميان رسول و نبى و امام اينستکه رسول جبرئيل بر او نازل شود و او را به بيند و سخنش را بشنود و بر او وحى نازل شود (کند) و گاهى باشد که در خواب بيند مانند خواب ديدن ابراهيم (دستور سر بريدن پسرش را) و نبى گاهى سخن جبرئيل را مى‏شنوند و گاهى شخص او را مى‏بيند و سخنش را نمى‏شنود و امام انستکه سخن را شنود و شخص را نبيند.


  3-احول گويد از امام باقر عليه السلام در باره رسول و نبى و محدث پرسيدم، فرمود رسول کسى است که جبرئيل پيشش ايد و او را ببيند و با او سخن گويد، اين است رسول و اما نبى انستکه در خواب بيند مانند خواب ديدن ابراهيم (فرمان سر بريدن پسرش را) و مانند انچه رسول خدا (ص) پيش از امدن وحى از اسباب و علائم نبوت مى‏ديد تا انکه جبرئيل رسالت را براى او از جانب خدا اورد و محمد (ص) هنگامى که نبوت برايش فراهم گشت و رسالت از جانب خدا براى او امد، جبرئيل برايش پيغام مى‏اورد و شفاها با او سخن مى‏گفت، بعضى از انبياء نبوت برايش جمع شود و در خواب بيند و روح القدس نزدش ايد و با او سخن گويد و بازگو نمايد، بدون انکه در بيدارى به بيند و اما محدث انستکه خبر داده شود، صدا را شنود ولى نه مشاهده کند و نه در خواب بيند.


  4-بريد گويد: از امام باقر و صادق عليهماالسلام درباره قول خداى عزوجل (((هيچ نبى و رسول و محدثى پيش از تو نفرستاديم))) (که در حديث او بيان شد) پرسيدم و گفتم فدايت گردم قرائت ما اين چنين نيست (يعنى کلمه محدث ندارد) بفرمائيد: رسول و نبى و محدث چيست؟ فرمود: رسول کسيست که فرشته بر او نمايان شود و با او سخن گويد و نبى انستکه در خواب بيند و گاهى نبوت و رسالت در يک شخص جمع شود و محدث کسى است که صدا را شنود و صورت را نبيند. عرض کردم اصلحک الله از چه راه بداند انچه در خواب ديده حق است و از جانب فرشته باشد؟ فرمود توفيق يابد که ان را بفهمد، خدا با فرستادن قران شما بکتب اسمانى پايان داد و با فرستادن پيغمبر شما به پيغمبران (پس دانستن علامات نبوت و رسالت براى شما لزومى ندارد).

  توضيح :مجلسى(ره) گويد فرق بين نبى و امام و استنباطش از اين اخبار مشکل است و نيز جمع بين تمام اخبار که بيشتر انها را در کتاب بحار اورده‏ايم در نهايت اشکالست
   
  diamondpower، ShekaMu º³¹، Avin Devil و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. Admin

  Admin من به اندازه زیبایی تو غمگینم عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  12,639
  25,456
  66,241
  مفید
  تشکر
   
  diamondpower، ShekaMu º³¹، بوق و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 3. مرسی آقا سینا
   
  diamondpower، ShekaMu º³¹ و sina1221 از این ارسال تشکر کرده اند.