1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

فرق میان رسول و نبی و محدث

شروع موضوع توسط sina1221 ‏Oct 31, 2014 در انجمن مذهبی

 1. -زرارة گويد از امام باقر عليه السلام درباره قولى خداى عزوجل که فرمايد (((و او رسول بود و نبى))) سؤال کردم: رسول چيست و نبى چيست؟ فرمود: نبى کسى است که در خواب مى‏بيند و صدا را مى‏شنود و فرشته را نمى‏بيند و رسول کسى است که صدا را مى‏شنود و در خواب مى‏بيند و فرشته را هم مشاهده مى‏کند، عرضکرم: امام در چه پايه است؟ فرمود صدا را مى‏شنود ولى نه در خواب بيند و نه فرشته را مشاهده کند سپس ايه (52 سوره 22) را قرائت فرمود (((پيش از تو هيچ رسول و نبى و محدثى نفرستاديم))) (مگر اينکه وقتى قرائت کرد شيطان در قرائتش القا کرد کلمه محدث در قران نيست و از تفسير امام است).


  2-معروفى بامام رضا(ع) نوشت: قربانت گردم، بفرمائيد، چه فرقست بين رسول و نبى و امام؟ حضرت نوشت - يا شفاها فرمود فرق ميان رسول و نبى و امام اينستکه رسول جبرئيل بر او نازل شود و او را به بيند و سخنش را بشنود و بر او وحى نازل شود (کند) و گاهى باشد که در خواب بيند مانند خواب ديدن ابراهيم (دستور سر بريدن پسرش را) و نبى گاهى سخن جبرئيل را مى‏شنوند و گاهى شخص او را مى‏بيند و سخنش را نمى‏شنود و امام انستکه سخن را شنود و شخص را نبيند.


  3-احول گويد از امام باقر عليه السلام در باره رسول و نبى و محدث پرسيدم، فرمود رسول کسى است که جبرئيل پيشش ايد و او را ببيند و با او سخن گويد، اين است رسول و اما نبى انستکه در خواب بيند مانند خواب ديدن ابراهيم (فرمان سر بريدن پسرش را) و مانند انچه رسول خدا (ص) پيش از امدن وحى از اسباب و علائم نبوت مى‏ديد تا انکه جبرئيل رسالت را براى او از جانب خدا اورد و محمد (ص) هنگامى که نبوت برايش فراهم گشت و رسالت از جانب خدا براى او امد، جبرئيل برايش پيغام مى‏اورد و شفاها با او سخن مى‏گفت، بعضى از انبياء نبوت برايش جمع شود و در خواب بيند و روح القدس نزدش ايد و با او سخن گويد و بازگو نمايد، بدون انکه در بيدارى به بيند و اما محدث انستکه خبر داده شود، صدا را شنود ولى نه مشاهده کند و نه در خواب بيند.


  4-بريد گويد: از امام باقر و صادق عليهماالسلام درباره قول خداى عزوجل (((هيچ نبى و رسول و محدثى پيش از تو نفرستاديم))) (که در حديث او بيان شد) پرسيدم و گفتم فدايت گردم قرائت ما اين چنين نيست (يعنى کلمه محدث ندارد) بفرمائيد: رسول و نبى و محدث چيست؟ فرمود: رسول کسيست که فرشته بر او نمايان شود و با او سخن گويد و نبى انستکه در خواب بيند و گاهى نبوت و رسالت در يک شخص جمع شود و محدث کسى است که صدا را شنود و صورت را نبيند. عرض کردم اصلحک الله از چه راه بداند انچه در خواب ديده حق است و از جانب فرشته باشد؟ فرمود توفيق يابد که ان را بفهمد، خدا با فرستادن قران شما بکتب اسمانى پايان داد و با فرستادن پيغمبر شما به پيغمبران (پس دانستن علامات نبوت و رسالت براى شما لزومى ندارد).

  توضيح :مجلسى(ره) گويد فرق بين نبى و امام و استنباطش از اين اخبار مشکل است و نيز جمع بين تمام اخبار که بيشتر انها را در کتاب بحار اورده‏ايم در نهايت اشکالست
   
  diamondpower، ShekaMu º³¹، Avin Devil و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,948
  74,049
  مفید
  تشکر
   
  diamondpower، ShekaMu º³¹، بوق و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 3. مرسی آقا سینا
   
  diamondpower، ShekaMu º³¹ و sina1221 از این ارسال تشکر کرده اند.