1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

فرار از چاقي موضعي

شروع موضوع توسط lady taylor ‏Oct 27, 2013 در انجمن دانستنی های پزشکی

1. lady taylor

lady taylor مـــــلکـــــــــه (جدید)انــــجــــمـــن ^_^

3,666
    11,050
    1,481
    فرار از چاقي موضعي

فرزانه فولادبند/ «ميزگرد تغذيه» درباره اضافه وزن آقاي بهزاد سعادتي‌نيا با حضور دکتر تيرنگ نيستاني متخصص تغذيه دکتر محمدرضا مهاجرتهراني فوق‌تخصص غدد و متابوليسم دکتر محمدرضا خدايي روان‌پزشک دکتر احمد باقري‌مقدم متخصص پزشکي ورزشي
    فرار از چاقي موضعي

ميهمان اين هفته «ميزگرد تغذيه» بهزاد سعادتي‌نيا، 27 ساله با قد 178 سانتي‌متر و وزن 85 کيلوگرم است که شاخص توده بدني‌اش 8/26 و در محدوده اضافه وزن است. او اهل تبريز است و حدود 3 سال است به‌طور مرتب «سلامت» مي‌خواند. آقاي سعادتي‌نيا به گفته خودش خيلي چاق نيست اما از اينکه نسبت به قبل سنگين‌تر شده و در ناحيه شکم، پهلو و باسن چاقي موضعي دارد، ناراحت است و مي‌خواهد بداند چطور مي‌تواند به وزن مطلوب برسد. به همين دليل در «ميزگرد تغذيه» شرکت کرده و در اين زمينه از متخصصان راهنمايي خواسته است...

آقاي سعادتي‌نيا كه سايزش از 40 به 44 رسيده، مي‌گويد:

لباس‌هايم ديگر اندازه‌ام نيستند

سلامت: آقاي سعادتي‌نيا! شما از چاقي موضعي ناراحت هستيد. اين مشکل از چه زماني برايتان به وجود آمد؟

من تقريبا از 22 سالگي چاق شدم. در 18 سالگي و در دوران سربازي 63 کيلوگرم بودم اما الان وزنم به 85 کيلوگرم رسيده است. در ناحيه شکم، پهلو و باسن چاقي موضعي دارم. دور کمرم بيشتر شده و به 88 سانتي‌متر رسيده است. سايزم از 40 به 42 و حالا هم به 44 رسيده است. لباس‌هايم برايم تنگ شده و ديگر اندازه‌ام نيست. از لحاظ ظاهري چاقي موضعي را دوست ندارم و ترجيح مي‌دهم، وزن کم کنم.

سلامت: چاقي از نظر جسمي ‌هم اذيتتان مي‌کند؟

چاقي من شديد نيست و خيلي اذيتم نمي‌کند اما به دليل راحتي بيشتر هنگام ورزش دوست دارم وزن کم کنم. حتي ديگران مي‌گويند خوب هستم و حالا که کمي ‌چاق شده‌ام چهره‌ام بهتر شده است اما خودم اين وضعيت را دوست ندارم. چاقي شکمي‌ اذيتم مي‌کند، اضافه وزنم را احساس مي‌کنم و گاهي نفسم مي‌گيرد.

سلامت: گفتيد به‌دليل راحتي بيشتر موقع ورزش مي‌خواهيد وزن کم کنيد. چه ورزشي انجام مي‌دهيد؟

من علاقه شديدي به فوتبال دارم. قبلا روزي 2 تا 3 و هفته‌اي 15 تا 20 بازي داشتم اما الان فقط براي تفريح و در حد آماتوري و هفته‌اي 3 بار فوتبال بازي مي‌کنم. موقع بازي احساس سنگيني مي‌کنم و زودتر از قبل خسته مي‌شوم. مي‌خواهم به 70 کيلوگرم برسم.

سلامت: در حال حاضر به جز فوتبال ورزش ديگري انجام مي‌دهيد؟ چقدر فعاليت بدني داريد؟

پياده‌روي هم دارم و گاهي کوهنوردي مي‌کنم. ساعت کاري‌ام زياد است. از 7 صبح تا 6 بعد ازظهر کار مي‌کنم و بيشتر زمان کار روي صندلي نشسته‌ام. به‌طور کلي فعاليتم نسبت به قبل کمتر شده است و کمتر ورزش مي‌کنم.

سلامت: زياد غذا مي‌خوريد؟

پرخور نيستم و غذاي چرب هم نمي‌خورم. فقط صبحانه و نا‌هار و شام مي‌خورم و حتي ميان‌وعده نمي‌خورم. در مقابل وسوسه غذا به راحتي مقاومت مي‌کنم. اگر بوي يک غذاي خوشمزه بيايد و بدانم براي سلامتم خوب نيست به هيچ‌وجه نمي‌خورم و به بدنم آسيب نمي‌رسانم.

سلامت: اهل خوردن تنقلات هستيد؟

بستني مي‌خورم. آجيل هم مي‌خوردم اما از وقتي شنيده‌ام کالري زيادي دارد و باعث چاقي مي‌شود کمتر مي‌خورم. فکر مي‌کنم به‌دليل پشت ميزنشيني چاق شده‌ام. البته اين را هم بگويم که 4 سال است ازدواج کرده‌ام و بعد از ازدواج چاق شده‌ام.

سلامت: بيماري و مشکل خاصي نداريد؟

نه، خدا را شکر مشکلي ندارم.

نگاه متخصص تغذيه

نظر

دکتر تيرنگ نيستاني

درباره سوژه

«ميزگرد تغذيه»

سال اول ازدواج،سال افزايش وزن است

سلامت: با توجه با اينکه آقاي سعادتي‌نيا 27 ساله هستند، قدشان 178 سانتي‌متر و وزنشان 85 کيلوگرم است؛ وزن مناسب براي ايشان چقدر است؟

براي تعيين وزن ايده‌‌آل يک معيار نمايه توده بدني است. با اين حساب محدوده وزن مطلوب براي ايشان حدود 70 تا 77 کيلوگرم است. يک معيار مناسب نيز وزن زمان 18 سالگي است که وزن سرشتي فرد را نشان مي‌دهد. با توجه به اينکه ايشان ورزش قدرتي انجام نداده‌اند و حجم ماهيچه‌‌هايشان افزايش پيدا نکرده طبيعتا افزايش وزنشان مربوط به افزايش بافت چربي‌شان بوده است. به ايشان توصيه مي‌کنم در مرحله اول به فکر رساندن وزنشان به زير 80 کيلوگرم باشند چون رسيدن به اين هدف دست‌يافتني‌تر است.

سلامت: ايشان مي‌گويد زياد غذا نمي‌خورد و پرخور نيست. با اين حساب علت چاقي‌اش چه مي‌تواند باشد؟

اينکه فرد به نظر خودش کم مي‌خورد ملاک نيست. مقدار دقيق و اندازه کمي ‌غذاي دريافتي بايد مشخص شود. معيار دقيق دراين‌باره وزن است. اگر وزن فرد بالا مي‌رود به اين معني است که بيشتر از نيازش مصرف مي‌کند. نکته ديگر، ترکيب رژيم غذايي است. برخي موادغذايي حجم کم و کالري بالايي دارند. اين خوراکي‌‌ها خيلي راحت ناديده گرفته مي‌شوند. مثلا يک چيزبرگر که حجم زيادي ندارد و فرد با خوردنش حتي کاملا سير نمي‌شود، بالغ بر 1000 كيلوکالري دارد. ما با خوردن يک پيتزا 1200 كيلوکالري دريافت مي‌کنيم. بستني‌هاي پرکالري موجود در بازار 800 تا 1000 كيلوکالري دارند. ممکن است فرد با خوردن يک چيزبرگر و يک بستني کل کالري مورد نياز روز را دريافت کند در حالي که سير هم نشده است. حتي ميوه هم اگر بيش از اندازه مصرف شود، مي‌تواند باعث چاقي شود، بنابراين نکته مهم شناسايي عامل چاقي در هر فرد است. يکي از وظايف مهم متخصص تغذيه ارزيابي بيمار و شناخت علل چاقي است. بايد ديد کدام عادت غذايي بيمار نادرست است. گاهي افزايش وزن و چاقي مي‌تواند ناشي از يک يا 2 عادت غذايي نادرست باشد که در طول زمان تکرار مي‌شود. راه‌حل علمي‌ و ماندگار اين است که به يک متخصص تغذيه مراجعه کنند تا علت افزايش وزنشان را تشخيص دهد و ايشان را براي رسيدن به وزن مناسب راهنمايي کند.

سلامت: آقاي سعادتي‌نيا ميان‌وعده نمي‌خورد. شما اين کار را تاييد مي‌کنيد؟

ميان‌وعده يک وعده کارآمد و مفيد است که از کاهش قندخون که در فاصله 4 تا 5 ساعته بين وعده‌هاي غذايي رخ مي‌دهد، جلوگيري و از ولع و پرخوري در وعده بعد پيشگيري مي‌کند. اينها فوايدي است که نمي‌توان به راحتي از آن چشم‌پوشي کرد بنابراين به ايشان پيشنهاد مي‌کنم ميان‌وعده صبح يک واحد ميوه و ساعت 12 يک لقمه نان بخورند تا در در وعده نا‌هار دريافت غذايشان را بهتر کنترل کنند. همين‌طور خوردن عصرانه و يک لقمه نان قبل از شام به کنترل حجم غذا در وعده شام کمک مي‌کند.

سلامت: ايشان دچار چاقي موضعي است و از تجمع چربي در ناحيه شکم شکايت دارد. براي از بين‌بردن چاقي موضعي بايد چه کار کند؟

متاسفانه تجمع چربي در آقايان در ناحيه شکم و پهلو اتفاق مي‌افتد اما خوشبختانه چربي‌هاي اين ناحيه نسبت به کاهش وزن بهتر جواب مي‌دهند. ورزش‌هاي هوازي مانند پياده‌روي تند، دويدن آرام، دوچرخه و طناب‌زدن نيز در از بين‌بردن چربي ناحيه شکم و پهلو خيلي موثرند. توصيه من به ايشان اين است که حتما ورزش کنند. اگر ايشان روزي نيم ساعت پياده‌روي تند داشته باشند سرعت کاهش وزنشان خيلي افزايش پيدا نمي‌کند اما کيفيتش بالا مي‌رود.

سلامت: ايشان هم مانند خيلي‌ها بعد از ازدواج دچار افزايش شده‌اند. علت چاقي بعد از ازدواج چيست؟

چاقي بعد از ازدواج خيلي رايج است. براي خيلي‌ها سال اول بعد از ازدواج سال افزايش وزن است علت هم مي‌تواند اين باشد که زوجين معمولا در اين مدت زياد به مهماني دعوت مي‌شوند و خودشان هم بيشتر به رستوران مي‌روند. وزن به دخل و خرج انرژي بستگي دارد، اگر نسبت دخل به خرج بالا باشد و دريافت انرژي بيشتر از آن چيزي باشد که مصرف مي‌کنيم، وزن زياد مي‌شود. عکس اين موضوع هم صادق است، يعني اگر آنچه وارد بدن مي‌شود کمتر از مقداري باشد که صرف مي‌کنيم بدن ناگزير از ذخاير که همان بافت چربي است استفاده مي‌کند و وزن کم مي‌شود. اين يک قانون رياضي است و استثنايي ندارد. هر عاملي که بخواهد روي وزن اثر بگذارد بايد روي اين معادله تاثير بگذارد، بنابراين اگر وزن کسي بالا مي‌رود يا دخلش زياد شده يا خرجش کم شده است البته در صورتي که فرد مشکل هورموني نداشته باشد.

سلامت: ايشان قبلا زمان زيادي از روز را فوتبال بازي مي‌کرده اما الان زمان کمتري براي اين کار دارد و فعاليت بدني‌شان کمتر شده. اين موضوع مي‌تواند علت اضافه وزن ايشان باشد؟

بله، با کم شدن مقدار فعاليت خرج انرژي کم شده است که اين موضوع مي‌تواند در افزايش وزن موثر باشد. اين مساله در مورد مربي‌هاي فوتبال که قبلا خودشان بازيکن بوده‌اند و به‌طور حرفه‌اي تمرين مي‌کرده‌اند اما با کم شدن فعاليت بدني ظرف يک سال اندامشان به شدت تغيير مي‌کند به وضوح قابل‌مشاهده است.

نگاه فوق‌تخصص غدد و متابولسيم

تعريف طبي چاقي شکمي

دکتر محمدرضا مهاجرتهراني

عضو هيات علمي ‌دانشگاه علوم پزشکي تهران

خوشبختانه ايشان قبل از اينکه دچار مشکل جدي شوند، تصميم به کاهش وزن گرفته‌اند. چاقي اگر در طول زمان ادامه پيدا کند، مي‌تواند باعث درگيري‌‌هاي قلبي- عروقي، سکته‌‌هاي قلبي- مغزي، برخي انواع سرطان (برخي سرطان‌‌ها وابسته به چاقي‌اند و در افراد چاق بيشتر ديده مي‌شوند) و همينطور ديابت و افزايش فشارخون شود. چاقي شکمي ‌در مقايسه با چاقي کل بدن بيشتر در ايجاد بيماري‌‌هاي قلبي- عروقي و سکته‌‌هاي قلبي- مغزي نقش دارد. اگر خانمي ‌دور شکم‌اش بيشتر از 88 سانتي‌متر و آقايي دور شکم‌اش بيشتر از 102سانتي‌متر باشد مبتلا به چاقي شکمي ‌است. توصيه مي‌شود افرادي که چاقي شکمي ‌‌دارند تحت‌نظر متخصص رژيم غذايي مناسب داشته باشند و وزنشان را کم کنند. بهترين و موثرترين راه کاهش وزن رعايت رژيم غذايي کم‌کالري، مصرف موادغذايي فيبردار مانند سبزي و ميوه، کاهش موادغذايي پرکالري و افزايش فعاليت بدني است. افرادي که قصد کاهش وزن دارند بايد عادت‌هاي غذايي‌شان را نيز اصلاح کنند. لازم به يادآوري است که سرعت کاهش وزن نبايد زياد باشد. زيرا سرعت شديد کاهش وزن يا افزايش و کاهش‌‌هاي متناوب وزن براي بدن بسيار مضر است و توصيه مي‌شود افراد حداکثر هفته‌اي نيم تا 2کيلوگرم وزن کم کنند.

نگاه روان‌پزشک

ازدواج اضافه‌وزن مي‌آورد؟

دکتر محمدرضا خدايي

عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي

در بيشتر موارد افراد بعد از ازدواج دچار تغيير وزن مي‌شوند. از نظر آماري تفاوت معني‌داري بين وزن قبل و بعد از ازدواج مشاهده مي‌شود. اين موضوع در آقايان بارزتر است. افزايش وزن بعد از ازدواج مي‌تواند به دلايل مختلفي ايجاد شود که يکي از آنها افزايش سن است. با بالا رفتن سن تغيير وزن به دليل کاهش تحرک به سمت افزايش وزن پيش مي‌رود. علت ديگر اين است که سبک زندگي افراد بعد از ازدواج تغيير مي‌کند. در دوران تجرد معمولا تفريح، ورزش و زندگي شخصي افراد برايشان مهم‌تر است و وقت آزاد بيشتري براي فعاليت بدني دارند اما بعد از ازدواج تعهد بيشتري نسبت به خانواده دارند و هيجان‌هايي که به دليل بودن در کنار هم تجربه مي‌کنند باعث افزايش اشتهايشان مي‌شود. در دوران تاهل نوعي زندگي اجتماعي شکل مي‌گيرد و فرد ممکن است گاهي اشتهايي به خوردن غذا نداشته باشد اما به‌ خاطر ديگران غذا بخورد. گاهي ممکن است يکي از زوجين گرسنه باشد و بخواهد غذا بخورد و ديگري هم در کنار او غذا بخورد. بعد از ازدواج تعداد افراد فاميل و رفت و آمد‌ها و ميهماني‌هاي خانوادگي بيشتر مي‌شود و همين موضوع مي‌تواند باعث افزايش وزن شود.

بعد از ازدواج، فرد مکلف است براي کسب درآمد و تامين هزينه‌هاي زندگي بيشتر کار کند که اگر پشت ميزنشين باشد و تحرک چنداني در شغلش وجود نداشته باشد، فعاليت بدني‌اش کم مي‌شود و کم‌تحرکي باعث چاقي‌اش مي‌شود. استرس‌هاي بعد از ازدواج (مانند استرس‌هاي مالي) و مشغله‌هاي فکري نيز باعث مي‌شود فرد به غذا خوردنش توجهي نداشته باشد و بيشتر غذا بخورد و دچار افزايش وزن شود. افراد بعد از ازدواج، ترجيح مي‌دهند بعد از ساعت کاري در کنار خانواده باشند و اين موضوع باعث کم‌تحرکي و چاقي مي‌شود. همه اين موارد مي‌توانند به‌طور جداگانه يا در کنار هم فرد را به سمت چاقي پيش ببرند. در مورد ايشان نيز همين اتفاق افتاده است و هرچند هنوز وزنشان خيلي بالا نيست اما هرچه زمان بيشتر بگذرد و سبک زندگي‌شان به همين شيوه ادامه پيدا کند دچار چاقي شديدتري خواهند شد. توصيه من به ايشان اين است که مراقب افزايش وزنشان باشند، روند افزايش وزن را طبيعي ندانند و خودشان را ر‌ها نکنند. چند عکس از زماني که وزنشان کمتر بوده در معرض ديدشان قرار دهند تا زنگ خطر و هشداري برايشان باشد و با ديدنش اندام فعلي‌شان را با وضعيت قبلي‌شان مقايسه کنند، فعاليت‌شان را بيشتر کنند و از هر فرصتي براي سوزاندن کالري استفاده کنند. بهتر است زمان غذا خوردن خانواده آقاي سعادتي‌نيا به زمان به خانه آمدن ايشان نزديک باشد تا از خوردن خوراکي اضافه قبل غذا پيشگيري شود. ايشان اگر مي‌خواهند دست خالي به خانه نيايند بهتر است كه ميوه بخرند و از خريد خوراکي‌هايي مانند شيريني، شکلات و چيپس و پفک خودداري کنند و تنقلاتي مانند تخمه آفتابگردان که مصرف زيادش باعث چاقي مي‌شود کمتر بخرند. بيشتر وقتشان را به گفت و گو با همسرشان بگذرانند. اشکال اينجاست که خوردن براي ما به شکل تفريح درآمده و افراد وقتي با خانواده به فضاي باز مي‌روند با خودشان خوراکي‌هاي متنوع مي‌برند تا حتي لحظه‌اي بيکار نمانند و همه وقت را مشغول خوردن باشند در حالي که بهتر است همان زمان را صرف کار‌هاي مفيد و ورزش‌هاي فکري و جسمي ‌کنند. با اين روش‌هاي مي‌توان تا حدودي وزن را کنترل و از افزايش آن پيشگيري کرد.

نگاه متخصص پزشکي ورزشي

يا با دوچرخه برويد سر کار

يا در خانه طناب بزنيد

دکتر احمد باقري‌مقدم

عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشكي اصفهان

ايشان با توجه به وزن و قدشان اضافه وزن دارند و با توجه به اينکه روند افزايش وزنشان تداوم داشته و به مرور زمان افزايش‌يافته، لازم است حتما براي کاهش وزن اقدامي ‌انجام دهند. ايشان به فوتبال علاقه دارند که يک ورزش ترکيبي و مخلوطي از ورزش‌هاي هوازي و قدرتي است اما ورزش‌هاي مناسب براي کاهش وزن ورزش‌هاي هوازي هستند. ورزش فوتبال تا حدي مي‌تواند به کاهش وزن ايشان کمک کند اما با توجه به اينکه تعداد دفعه‌هاي بازي را کم کرده‌اند، توصيه مي‌کنم حداقل 5 روز در هفته و در مورد ايشان ترجيحا هر روز هفته يک برنامه ورزشي منظم داشته باشند. ورزش‌هاي هوازي با هدف کاهش وزن بايد به يک ساعت در روز برسد و با توجه به اينکه ايشان ورزشکار هستند و آمادگي جسمي ‌لازم را دارند، مي‌توانند روزي يک ساعت ورزش هوازي با شدت متوسط مانند نرم دويدن، تند راه‌رفتن، طناب‌زدن يا دوچرخه انجام دهند. اگر اين زمان را به 2 نيم‌ساعت در روز تقسيم کنند تاثير بيشتري روي افزايش سوخت‌وساز بدن و کاهش وزنشان خواهد داشت.

با توجه به اينکه ايشان شاغل هستند و ساعت‌هاي کاري‌شان زياد است مي‌توانند در رفت و آمد به محل کار پياده‌روي تند داشته باشند يا براي رفت‌وآمد به محل کار از دوچرخه استفاده کنند يا در خانه طناب بزنند که انتخاب نوع ورزش به شرايط زندگي‌شان بستگي دارد. البته اگر به‌طور مستمر 3 روز در هفته فوتبال بازي مي‌کنند مي‌توانند برنامه ورزش هوازي را در 4 روز ديگر هفته داشته باشند و اگر فوتبال بازي کردنشان مداوم و منظم نيست، توصيه مي‌کنم هر روز، زماني را به انجام ورزش‌هاي هوازي اختصاص دهند.