• این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

    مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

    عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

شیر گاو بر علیه یک سرطان شایع

mehrnaz joon

خداحافظی با مهربانی :|
ارسال ها
1,212
لایک ها
2,321
سن
23
محل سکونت
tehran
#1

یکی از درمان‌های اصلی سرطان‌های معده‌ای عمل جراحی و شیمی درمانی است.

محققان تایوانی دریافته‌اند پپتید مشتق شده از شیر گاو موسوم به «لاکتوفریسین B۲۵ » یا به اختصار LFcinB۲۵ خاصیتی ضد سرطانی را در بافت‌های سرطانی معده از خود نشان می‌دهد. وقوع سرطان‌های معده‌ای از شایع‌ترین علل مرگ ومیر در سراسر جهان و به ویژه در کشورهای آسیایی محسوب می‌شود.
یکی از درمان‌های اصلی عمل جراحی و شیمی درمانی است و تنها زمانی موثر واقع می‌شود که سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود.

محققان طی این پژوهش دریافتند که LFcinB25 بقای سلول‌های آدوکارسینیوم معده AGS(سرطان غددی معده) را طی دوز و شیوه مستقل درمانی کاهش می‌دهد.

پژوهشگران با بررسی‌های میکروسکوپی مشاهده کردند که LFcinB25 تنها پس از یک ساعت مواجهه با سلول‌های ، به غشای سلول‌های AGS حرکت کرده و طی 24 ساعت سلول‌های سرطانی از نظر اندازه کوچک شده و قدرت خود در چسبیدن به سطوح را از دست می‌دهند. طی مراحل این چرخه، LFcinB25 با اعمال فرآیند «آپوپتوزیس» یا مرگ برنامه ریزی شده سلول و اتوفاژی (فروپاشی و بازیافت اجزای آسیب دیده و کهنه سلول‌ها) کار خود را آغاز می‌کند و با روند پیشرفت این چرخه، فرآیند آپوپتوزیس طی مکانیزمی مستقل غالب شده و اتوفاژی از بین می‌رود.

محققان در این پژوهش به یافته دیگری نیز دست یافتند؛ آنها متوجه نقش « Beclin_1» در افزایش فعالیت سیتوتوکسیک (مسمومیت درون سلولی) LFcinB25 و افزایش خاصیت ضد سرطانی آن شدند. این پروتئین نقش کاملا کلیدی را در اتوفاژ، رشد تومور و فساد نورون‌های انسانی دارد.

این نتایج می‌تواند گزینش و طراحی داروهای موثر سرطانی را ارتقا دهد. این پژوهش در مجله Dairy Science منتشرشده است.
 
بالا