1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

شب قدر کدوم شبه؟!

شروع موضوع توسط *امين* ‏Jul 27, 2013 در انجمن مذهبی

1. *امين*

*امين* *امین*

8,446
    23,155
    1,128

اینکه شبه قدر مشخص نیست کدوم شبه برای مثل منی خوبه که سه شب میرم مسجد سحری گیرم میاد ومیخورم ولی انصافا بعضیا کار دارن تو قرآن هم گفته که فقط یه شبه یعنی واقعا کسی نمی دونه کدوم شب شبه قدره؟
    اینکه میگن مشخص نشده کدوم شبه و بین شب های متعدد مخفی شده بخاطر این بوده که مردم به این شب ها اهمیت بیشتری بدن نمونش تو جاهای مختلف هست مثلا اسم اعظم خدا یکی بیشتر نیس ولی خدا نگفته کدومه تا همه اسماء رو بزرگ بداریم ؛ وقت مرگ رو مشخص نکرده تا همه روزها به فکر مرگ باشیم ؛ خدا دوستانش رو مشخص نکرده تا مت همه مردم رو اکرام کنیم و شب قدر هم از این قبیل چیزاس.
    ولی حالا آیا واقعا مشخص نشده؟در جواب باید گفت روایت زیادی داریم که گفتن در دهه آخر ماه مبارکه و خصوصا شب 23 رو ذکر کردن که مثلا پیامبر تو این شب احیا میگرفت فرزندانش رو بیدار میکرد و آب به صورت آنها میزد و امام صادق رو با حالت مریضی به مسجد بردن تا شب 23 رو احیاء بگیره و...
    (تو پرانتز عرض کنم ولی از بنده نشنیده بگیرید بنده خدایی میگفت همون شب 23 صحیحه چون من ملائک رو می بینم که در این شب نازل میشن---این جریان رو با یه واسطه ثقه نقل کردم...بگذریم)
    خب حالا که میگید شب 23 همون شب قدره پس اون دوشب رو بخوابیم ؟ جواب منفیه....درسته که شب قدر فقط یه شبه لکن شب های دیگر هم اهمیت ویژه ای دارن خوبه روایتی رو که مرحوم کلینی در کافی از وجود نازنین امام صادق(علیه السلام)نقل کرده بگم تا مطلب براتون واضح تر بشه
    قال الصادق : التقدیر فى لیلة القدر تسعة عشر، و الإبرام فى لیلة احدى و عشرین و الامضاء فى لیلة ثلاث و عشرین.
    تقدیر مقدرات در شب نوزدهم، و تحکیم آن در شب بیست و یکم، و امضاء در شب بیست و سوم است
    به این ترتیب اهمیت دو شبه دیگه هم معلوم میشه
    برای تحقیق بیشتر در مورد این مساله به تفاسیر المیزان،مجمع البیان،نورالثقلین و نمونه مراجعه کنید

Mehdi 3 و parimah از این پست تشکر کرده اند.
  2. *امين*

*امين* *امین*

8,446
    23,155
    1,128
    مبادا لیله القدرت سرآید
    گنه بر ناله ام افزون تر آید
    مبادا ماه تو پایان پذیرد
    ولی این بنده ات سامان نگیرد
    شب قدر است، اگر قدر بدانیم...

3. parimah

parimah P & S

1,314
    7,166
    5,044
    مراد از شب قدر، تقدیر و اندازه ‏گیری است و شب قدر شب اندازه‏ گیری است و خداوند متعال در این شب حوادث یک سال را تقدیر می‏کند و زندگی، مرگ، رزق، سعادت و شقاوت انسانها و اموری از این قبیل را در این شب مقدر می‏گرداند.

samiar و *امين* از این پست تشکر کرده اند.
  4. parimah

parimah P & S

1,314
    7,166
    5,044
    عظمت شب قدر

در سوره قدر می‏خوانیم: «انا انزلناه فی لیلة القدر وما ادریک ما لیلة القدر لیلة القدر خیر من الف شهر». خداوند متعال برای بیان عظمت‏شب قدر با این که ممکن بود بفرماید: «وما ادریک ما هی هی خیر من الف شهر» یعنی با این که می‏توانست در آیه دوم و سوم به جای کلمه «لیلة القدر» ضمیر بیاورد، خود کلمه را آورد تا بر عظمت این شب دلالت کند. و با آیه «لیلة القدر خیر من الف شهر» عظمت این شب را بیان کرد به این که این شب از هزار ماه بهتر است. منظور از بهتر بودن این شب از هزار ماه، بهتر بودن از حیث فضیلت عبادت است. چه این که مناسب با غرض قرآن نیز چنین است. چون همه عنایت قرآن در این است که مردم را به خدا نزدیک و به وسیله عبادت زنده کند. و احیاء یا عبادت آن شب از عبادت هزار ماه بهتر است

5. parimah

parimah P & S

1,314
    7,166
    5,044
    وقایع انجام شده در شب قدر

۱- نزول قرآن

۲- تقدیر امور

۳- نزول ملائکة و روح

۴- سلام و امنیت

6. parimah

parimah P & S

1,314
    7,166
    5,044
    شب وصل است و خوش قرآن ناطق

نیایش مى‏کند تا صبح صادق

سر شب تا سحر او ناله کرده

به یک شب طى رهى صد ساله کرده

لبانش مى‏خورد آهسته بر هم

که گویا عرش و فرش گردیده در هم

7. parimah

parimah P & S

1,314
    7,166
    5,044
    در برخی از احادیث آمده است که راوی به امام جعفر صادق (علیه السّلام) می گوید:

درباره شب قدر، به من اطلاعاتی بدهید! آیا این شب، فقط در روزگاران گذشته مثلا روزگار حیات پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) [ بوده است ] و اکنون دیگر نیست ، یا اینکه شب قدر، در هر سال، هست؟ امام می فرماید: لو رفعت لیله القدر، لرفع القرآن – اگر شب قدر را بردارند، قرآن را نیز بر می دارند

8. parimah

parimah P & S

1,314
    7,166
    5,044
    اعمال شب قدر

۱- غسل شب‌ قدر

۲- احیا و شب‌ زنده‌ داری

۳- قرآن بر سرگرفتن

۴- نماز و دعا

۵- استغفار و توبه

9. *امين*

*امين* *امین*

8,446
    23,155
    1,128
  10. *امين*

*امين* *امین*

8,446
    23,155
    1,128
    امشب، همان شبی است که در انتظارش بودی. مگر چیزی به تو نهیب نمی‏زد که برگردی و رویِ کویر فقیرِ ـ

گناهانت، خطِ پشیمانی بکشی؟! امشب، همان شب است که می‏شود در آن تمام روزهای سیاهت را ورق بزنی.

شاید شبِ پیمودن راه‏های صد ساله به یک شب است.

امشب، وزنِ مهربانی پروردگار رویِ دوش تمام ثانیه‏ ها و دقیقه‏ ها سنگینی می‏کند و تو در برابر این همه رحمتی؛

مگر نه این است که خداوند رویِ دلت منت گذاشته است؟!

پس دستمال اشکت را بردار و آیینه دلت را پاک کن. امشب به میهمانی نور می‏رویم.

حتی سکوت انگار این بار در حجمِ مبهمِ همیشگی‏ اش، حرف‏های تازه ‏ای برایِ گفتن دارد.