1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

سلطان سلیمان قانونی

شروع موضوع توسط Admin ‏Jul 7, 2012 در انجمن تاریخ

 1. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,952
  74,067
  سلطان سلیمان قانونی که ملقب به کبیر بود در 27 ام آوریل سال 1495 بعنوان فرزند سلیم یکم در ترابوزان بدنیا آمد. مادرش حافظه خاتون بود. در دوران سلطنت سلطان سلیمان قانونی، امپراطوری عثمانی به اوج قدرت و حاکمیت خود رسید. یاووز سلطان سلیم از دوران کودکی به تعلیم و تربیت شاهزاده سلیمان دقت فراوانی مبذول نمود. سلیمان اولین تعلیم و تحصیلات خود را از مادرش حافظه خاتون و مادر بزرگش گلبهار خاتون دریافت نمود. در 7 سالگی برای ادامه تحصیل و دریافت فنون نظامی به نزد پدر بزرگش سلطان بایزید دوم در استانبول فرستاده شد . شاهزاده سلیمان در اینجا از یک طرف علوم ریاضی، ادبیات، تعلیمات دینی و تاریخ را آموخته و از سوی دیگر نیز با فنون جنگی آشنا میشد. سلیمان که تا 15 سالگی در نزد پدرش یاووز سلطان سلیم ماند، در چهارچوب قانون، ولایتی برای خود طلب کرده و از سوی پدرش نیز ابتدا به ولایت کاراحصار شرقی و بعداز آن نیز به ترتیب به ولایات بولو و کفه منصوب شد.
  شاهزاده سلیمان در سال 1512، با به سلطنت رسیدن پدرش سلیم یکم، به استانبول فرا خوانده شد و چون پدرش درگیر برادران خود بود، در استانبول ماندگار شده و به امور دولتی پرداخت. وقتی پدرش یاووز سلطان سلیم فوت کرد، سلیمان در سال 1520 و در 20 سالگی بر تخت سلطنت عثمانی تکیه زد.
  سلطان سلیمان قانونی که مشهور ترین شهریار از خاندان عثمانی است، جدیت و اعتماد بنفس بالائی داشته و صاحب عزم و اراده ای بسیار قوی بود. به هر کاری که دست میزد، عجله بخرج نداده، در اطراف همه چیز به تفکر پرداخته و هرگز از تصمیم خود باز نمی گشت. به هر کس بر حسب تجربه و قابلیت هایش، مقام و منزلت میداد. او لقب قانونی را بعلت وضع قوانین جدید دریافت نکرده و چون قوانین موجود را نگاشته و بسیار فشرده اجرا میکرد ملقب به قانونی شده بود.
  زمانیکه سلطان سلیمان قانونی بر تخت عثمانی نشست، این امپراطوری متمول ترین و قدرتمند ترین دوران خود را سپری میکرد.
  سلطان سلیمان قانونی در سالهای اول دوران سلطنت خود گریبانگیر برخی عصیانهای داخلی شد. شورش جان بیردی غزلی والی مصر که یاووز سلطان سلیم بعد از فتح اینکشور وی را منصوب کرده بود، اولین این عصیانها بود. جان بیردی غزلی که میخواست دولت مملوکیان را از نو تاسیس بکند، در ماه ژانویه سال 1521 از سپاه عثمانی به فرماندهی علی بی شهسواراوغلو از خاندان دول قدیریان شکست خورده و اعدام شد. سلطان سلیمانی قانونی در سرکوب دیگر عصیانها و تامین اتوریته و نظم و نظام در مستملکات عثمانی نیز تاخیر نورزید.
  وقتی سلطان سلیمان قانونی بر تخت عثمانی نشست قدرتمند ترین دولت اروپا، امپراطوری روم –ژرمن بود.کارل امپراطور المان برای اینکه بر مجارستان حاکم بشود، روابط خویشاوندی با پادشاه مجار بر قرار نموده بود. لوئی دوم پادشاه مجارستان با اعتماد به کارل، از پرداخت مالیات به دولت عثمانی سر باز زده و سفرای عثمانی را نیز بقتل می رسانید. سلطان محمد فاتح در لشکرکشی هایش به اروپا صربستان را فتح کرده ولی در تصرف مجارستان که اهمیتی استراتژیک داشت توفیق نیافته بود. سلطان سلیمان قانونی برای فتح مجارستان به حرکت در آمد. او بلگراد را از زمین و با ناوگانش ازرودخانه دانوب محاصره کرده و شهر به رغم دفاع خوبی که از آن بعمل آمد، در 29 ام اوت سال 1521 تسلیم شد.
  هدف کارل امپراطور المان را حاکمیت بر کل اروپا تشکیل میداد. او فرانسوا پادشاه فرانسه را که در این خصوص با او مخالفت می ورزید به اسارت گرفت. دوشس دانگون مادر فرانسوا، نامه ای به سلطان سلیمان قانونی فرستاده و از او خواست تا پسرش را نجات بدهد. بدنبال این واقعه بارباروس خیرالدین پاشا کاپیتان بزرگ عثمانی روانه شهر نیس فرانسه در ساحل دریای مدیترانه شد وشارل را شکست داد. با این ظفر دریائی هم فرانسه و هم فرانسوا از قید اسارت امپراطور آلمان نجات یافت.
  فتح مجارستان از سوی ارتش عثمانی، دو امپراطوری اتریش و عثمانی را در مقابل هم قرار داد. بعد از جنگ ماهاج مجارستان حالت یک منطقه حائل را پیدا کرد. فردینالد آرشیدوک اتریش نمیخواست مجارستان تحت حاکمیت عثمانی بماند. او با حمایت کارل امپراطور المان وارد بودین و یا همان بوداپست امروزی شد. سلطان سلیمان قانونی نیز دست روی دست نگذاشته و بوداپست را از نو فتح کرد. فردینالد و کارل که طاقت جنگ با سلطان سلیمان قانونی را نداشتند به وین فرار کردند. سلطان سلیمان چاره را در محاصره وین دید. ولی چون سرمای سختی بر منطقه حاکم بود محاصره متوقف شد. سلطان سلیمان به رغم اینکه نتوانست وین را تسخیر کند ولی حاکمیت خود در مجارستان را تقویت کرد و از حملات اروپائیان ممانعت نمود.
  وقتی فتوحات سلطان سلیمان قانونی در اروپا ادامه داشت، شورش های اناطولی دوباره سر گرفته و دولت صفویان که بجای دولت آق قویونلو در ایران تاسیس یافته بود، در شرق برای دولت عثمانی خطرات جدی ایجاد میکرد.
  سلطان سلیمان بعد از امضای قرار داد صلح با اروپائیان، اولین لشکر کشی خود به ایران را انجام داد. او تبریز؛ آذربایجان و همدان را تسخیر نمود. در لشکرکشی به عراق نیز در سال 1534 بغداد را فتح کرد. سلیمان با موفقیت با شاه طهماسب پادشاه صفوی جنگید و سپاهیانش تحت فرماندهی صدر اعظم ابراهیم پاشا توانستند، تبریز پایتخت اندوران ایران را فتح نمایند. بعد از آن شاه طهماسب با بهانه قرار دادن پناهنده شدن برادرش به سلطان سلیمان تبریز، نخجوان و وان را تسخیر کرد. بعد از این واقعه سلطان سلیمان قانونی برای بار دوم به ایران حمله نمود. در این حمله نیز وان و تبریز، مجددا تحت حاکمیت عثمانی قرار گرفت. صفویان در سال 1553 دوباره دست به حمله زده و وارد اناطولی شرقی شدند. تا موش بجلو آمده و ارزروم را محاصره کردند. سلطان سلیمان قانونی نیز سومین لشکرکشی خود به ایران را انجام داد. در این لشکرکشی روان ، نخجوان و قره باغ فتح شد. شاه طهماسب چون وضعیت سختی برایش پیش آمده بود، صلح با دولت عثمانی را طلب کرد. قرارداد صلح بین سلطان سلیمان و شاه طهماسب در اماسیا به امضا رسید. این قرار داد به مسئله ایران که از دوران یاووز سلطان سلیم ادامه داشت فیصله داد. اناطولی شرقی، تبریز و بغداد در حاکمیت عثمانیان ماند. قرار داد اماسیا اولین قرار داد رسمی بین امپراطوری عثمانی و ایران است. این قرار داد در عین حال ویژگی اولین صلح دینی در جهان اسلام را دارا میباشد.
  سلطان سلیمان قانونی بمدت 46 سال سلطنت کرد. وسعت خاکهای عثمانی را از 6 میلیون 557هزار متر مربع که از پدرش به ارث برده بود، به 14 میلیون 893 هزار متر مربع رسانید.
  سلطان سلیمان قانونی علاقه زیادی به هنر و معماری داشت و حتی خودش نیز شعر می سرود. بنای بیاد ماندنی مسجد سلیمانیه در استانبول از دوران این سلطان بزرگ عثمانی باقی مانده است .
  او در یکی از اشعار خود می گوید:
  در نزد مردم چیزی معتبرتر از دولت نیست.
  برای مردمی که دولتی در جهان ندارد، نفسی راحت نیست.
  چیزی که بدان سلطنت می گویند، جز نزاع چیزی نیست.
  چز وحدت بخت و سعادت دیگری در جهان نیست.
  منبع:ت.ر.ت فارسی
   
  ghandeasal از این پست تشکر کرده است.
 2. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  تا حالا اسمشو هم نشنیده بودم:68:
  20سالش بود رفت پادشاه هم شد
  ونوقت 20ساله های الان...:whistling:هیچــــــــــــی:16:
   
 3. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,952
  74,067
  اره
  میگم GEM CLASSIC داره سریال اینو دوبله میکنه پخش کنه
  توصیه میکنم به هیچ وجه سریالشو از دست نده
   
  ghandeasal از این پست تشکر کرده است.
 4. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  واقعا؟؟؟؟؟؟؟
  چه جالب
  فیلمای جم کلاسیک و خوشم نمیاد
  ولی اینو میبینم:wink:
   
 5. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,952
  74,067
  حتما ببین
  البته بیشتر به زندگی شخصی سلطان میپردازه تا...
   
 6. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  خب اصلش همونه:biggrin:
   
 7. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,952
  74,067
 8. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
 9. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  حواسمو پرت میکنی:biggrin:
   
 10. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,952
  74,067
  اوه ببخشید