1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

ساغرنامه

شروع موضوع توسط ~pegah*~ ‏Sep 10, 2013 در انجمن درد دل

1. ~pegah*~

~pegah*~ بدوتندتر نمی رسی عمرا

1,270
    2,874
    357
    من یه شکلات گذاشتم توی دستش
    اون یه شکلات گذاشت توی دستم
    من یه بچه بودم؛ اونم یه بچه بود
    سرم رو بالا کردم ؛ سرش رو بالا کرد
    دید که منو میشناسه !
    خندیدم ...
    گفت "دوستیم؟!
    گفتم " دوست دوست "
    گفت " تا کجا؟!
    گفتم " دوستی که تا نداره ...
    گفت " تا مرگ!
    خندیدم و گفتم " من که گفتم تا نداره "
    گفت " باشه ، تا بعد از مرگ!
    گفتم " نه ، نه، نه! تا نداره "
    گفت " قبول، تا اونجا که همه دوباره زنده میشیم ... یعنی زندگی بعد از مرگ... باز
    هم با هم دوستیم...! تا بهشت... ! تا جهنم... ! تا هر جا که باشه من و تو با هم
    دوستیم ...
    خندیدم و گفتم " تو براش تا هر جا که دلت می خواد تا بذار ... اصلا" یه تا بکش از
    این سر دنیا تا اون دنیا ، اما من اصلا" تا نمیذارم "
    نگاهم کرد ؛ نگاهش کردم
    باور نمی کرد ، می دونستم !
    اون می خواست حتما" دوستی مون تا داشته باشه! دوستی بدون تا رو نمی فهمید...!!!
    گفت " بیا برای دوستی مون یه نشونه بذاریم "
    گفتم " باشه ، تو بذار " گفت " شکلات !!!
    هر بار که هم دیگه رو می بینیم یه شکلات مال تو ، یکی مال من ... ! باشه ...؟!
    گفتم " باشه "
    هر بار یه شکلات میذاشتم توی دستش ...
    اون هم یه شکلات میذاشت توی دست من...
    باز همدیگه رو نگاه می کردیم ...! یعنی که دوستیم .... دوست دوست
    من تند تند شکلاتم رو باز می کردم و میذاشتم توی دهنم و تند تند اونو می مکیدم
    می گفت " شکمو ! تو دوست شکمویی هستی !
    و شکلاتش رو میذاشت توی یه صندوق کوچولوی قشنگ ...!
    می گفتم " بخورش!
    می گفت " تموم میشه ...! می خوام تموم نشه ...! برای همیشه بمونه...!
    صندوقش پر از شکلات شده بود ...! هیچ کدومش رو نمی خورد...!
    من همش رو خورده بودم !!!!!
    گفنم " اگه یه روز مورچه ها بخورن یا کرم ها ، اون وقت چی کار می کنی؟ "
    گفت " مواظبشون هستم "
    می گفت " می خوام نگهشون دارم تا موقعی که دوست هستیم "
    و من شکلات میذاشتم توی دهنم و می گفتم " نه، نه ! تا نداره ... !دوستی تا نداره "
    یه سال... دو سال... چهار سال ....هشت سال... ده سال و بیست سال
    شده !!!!!
    اون بزرگ شده ؛ من بزرگ شدم ...
    من همه ی شکلاتام و خوردم ....! اون همه ی شکلات هاشو نگه داشته ....!!!
    اون امشب امده که خدا حافظی کنه ! میخواد بره ..!!!! بره اون دور دورااااااا
    میگه " میرم ، اما زود بر می گردم "
    من می دونم ، میره و بر نمی گرده !!
    یادش رفت به من شکلات بده ... من یادم نرفت !
    یه شکلات گذاشتم کف دستش ...
    گفنم " این برای خوردن " یه شکلات هم گذاشتم کف اون دستش ...
    گفتم " این هم آخرین شکلات برای صندوق کوچیکت "
    هر دو رو خورد ! خندیدم ...!
    می دونستم دوستی من تا نداره
    می دونستم دوستی اون تا داره
    "مثل همیشه "
    خوب شد همه رو خوردم
    اما اون هيچ کدوم رو نخورده
    حالا با يک صندوقچه پر از شکلاتهاي نخورده چي کار ميکنه؟

hosseiN.1 از این پست تشکر کرده است.
  2. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    زندگي آرام است
    مثل آرامش يك خواب بلند
    زندگي شيرين است
    مثل شيريني يك روز قشنگ
    زندگي رويايي است
    مثل روياي يك كودك ناز
    زندگي زيبايي است
    مثل زيبايي يك غنچه باز
    زندگي تيك تيك اين دقيقه هاست
    زندگي چرخش اين عقربه هاست
    زندگي راز دل مادر من
    زندگي پيري دست پدر است
    زندگي مثل زمان در گذراست

3. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    باز کن پنجره را
    خانه مهمان دارد!
    کوله باری همه نور
    تحفه هایی همه نغز
    آمده ازره دور!
    چهره چسبانده به پشت شیشه
    و نگه می کند از روزنه ی پنجره بانوی بهار!
    بازکن پنجره را
    و تن را در آغوش بگیر
    غرق بوسه سازش
    گیسوانش را بگشای به باد
    نفسش ره به حقیقت دارد!
    پلک خواب آلوده
    از روی پلک زمستان بردار
    تا ببینی چهره ی دلکش و نیکوی بهار!
    بقچه اش پر ز ترنّم هایی است
    که خبر می دهد از عشق وامید!

4. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    از آئینه خورشید از آن اوج بلندراست برسنگ غروب آمد و آهسته شكستشب رسید از ره و آن آینه خرد شدهشد پراكنده و در دامن افلاك نشستتشنه‌ام امشب, اگر باز خیال لب توخواب نفرستد و از راه سرابم نبردكاش از عمر شبی تا بسحر چون مهتابشبنم زلف ترا نوشم و خوابم نبردروح من در گرو زمزمه‌ای شیرینستمن دگر نیستم, ای خواب برو, حلقه مزناین سكوتی كه تو را می‌طلبد نیست عمیقوه كه غافل شده‌ای از دل غوغائی منمی‌رسد نغمه‌ای از دور بگوشم, ای خوابمكن, این نغمه جادو را خاموش مكن:«زلف, چون دوش, رها تا بسر دوش مكنای مه امروز پریشانترم از دوش مكن»در هیاهوی شب غمزده با اختركانسیل از راه دراز آمده را همهمه‌ایستبرو ای خواب, برو عیش مرا تیره مكنخاطرم دستخوش زیر و بم زمزمه‌ایستچشم بر دامن البرز سیه دوخته‌امروح من منتظر آمدن مرغ شب ستعشق در پنجه غم قلب مرا می‌فشردبا تو ای خواب, نبرد من و دل زین سبب ستمرغ شب آمد و در لانه تاریك خزیدنغمه اش را بدلم هدیه كند بال نسیمآه . . . بگذار كه داغ دل من تازه شودروح را نغمه همدرد فتوحی‌ست عظیم

5. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    " نرسیدن به آرزوها دردناک است، ولی رسیدن به آرزوها هم می تواند به همان اندازه دردناک باشد؛ زیرا همه چیز گذرا است.
    بیل هریس "
    " هنگامی که اراده می کنید به آرزو و یا هدفی برسید، هرگز اجازه ندهید هیچ کس یا هیچ چیزی شما را بازدارد.
    اریک تیلر "
    " هر آرزو و هدفی که داشته باشید، ممکن است از راههایی که فراتر از مرز انگاره ی شما است به حقیقت تبدیل شوند.
    دایانا رابینسون "

6. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    چشم های ما بهانه گیر شده اند، زیبایی ها را نمی بینند، می گویند همه جا تاریک است. دست های ما بهانه گیر شده اند، دیگر تن به آفریدن و از نو آفریدن نمی دهند. پاهای ما بهانه گیر شده اند، قدم از قدم بر نمی دارند، می گویند که خیلی دویده اند ولی ما هنوز که هنوز است همین پایین های کوه مانده ایم. خدایا! این بهانه ها را از چشم و دست و پای ما بگیر که هنوز راه های زیادی نرفته داریم ...

7. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    اگر روزی عقل را بخرند و بفروشند ما همه به خیال اینکه زیادی داریمفروشنده خواهیم بود
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *از انسانها غمی به دل نگیر؛ زیرا خود نیز غمگین اند؛با آنکه تنهایند ولی از خود میگریزندزیرا به خود و به عشق خود و به حقیقت خود شک دارند؛ پس دوستشان بدار اگر چه دوستت نداشته باشند . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *تاریک ترین ساعت شب درست ساعات قبل از طلوع خورشید استپس همیشه امید داشته باش . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *چه خوب می شد اگر ، اطلاعات را با عقل اشتباه نمی گرفتیم و عشق را با هوس و حقیقت را با واقعی

8. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    باد می وزد …میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادیتصمیم با تو است . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *زیباترین حکمت دوستی ، به یاد هم بودن است ، نه در کنار هم بودن . .. .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *دوست داشتن بهترین شکل مالکیتو مالکیتبدترین شکل دوست داشتن است . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *خوب گوش کردن را یاد بگیریم…گاه فرصتها بسیار آهسته در میزنند . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *اگر یک روز هیچ مشکلی سر راهم نبود ، میفهمم که راه را اشتباه رفته ام . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *مهم بودن خوبه ولی خوب بودن خیلی مهم تره . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *فراموش نکن قطاری که از ریل خارج شده ، ممکن است آزاد باشدولی راه به جائی نخواهد برد . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *انتخاب با توست ، میتوانی بگوئی : صبح به خیر خدا جانیا بگوئی : خدا به خیر کنه ، صبح شده . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *زندگی کتابی است پر ماجرا ، هیچگاه آن را به خاطر یک ورقش دور نینداز . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *مثل ساحل آرام باش ، تا مثل دریا بی قرارت باشند ... . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *جائی در پشت ذهنت به خاطر بسپار ، که اثر انگشت خداوند بر همه چیز هست . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *همیشه خواستنی ها داشتنی نیست ، همیشه داشتنی ها خواستنی نیست . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *به کم نور ترین ستاره ها قانع باش ، که چشم همه به سوی پر نور ترین ستاره هاست . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *فکر کردن به گذشته ، مانند دویدن به دنبال باد است . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *آدمی ساخته افکار خویش است ، همان خواهد شد که به آن می اندیشد . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *امروز را برای ابراز احساس به عزیزانت غنمینت بشمارشاید فردا احساس باشد اما عزیزی نباشد . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *هیچ وقت به خدا نگو یه مشکل بزرگ دارمبه مشکل بگو من یه خدای بزرگ دارم . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *اگر صخره و سنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشدصدای آب هرگز زیبا نخواهد شد . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *[B]کسی را که امیدوار است هیچگاه نا امید نکن ، شاید امید تنها دارائی اوباشد . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *[B]شاد بودن تنها انتقامی است که میتوان از دنیا گرفت ، پس همیشه شاد باش . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *[B]هیچ گاه از دوست داشتن انصراف نده ، حتی اگه بهت دروغ گفت بازم بهش فرصت جبران را بده . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *[B]همیشه یادمان باشد که زندگی پیمودن راهی برای رسیدن به خداستو قدم هایمان باید طوری باشد که حتیدانه کشی زیر پایمان له نشود . . .
    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *[B]برای آنان که مفهوم پرواز را نمیفهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر میشوی . . .[/B][/B][/B][/B][/B]

9. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    " اگر عشق نیست
    هرگز هیچ آدمیزاده را
    تاب سفری اینچن
    نیست! "چنین گفتی
    با لبانی که مدام
    پنداری
    نام گلی
    تکرار می کنند

و از آن هنگام که سفر را لنگر بر گرفتیم
    اینک کلام تو بود از لبانی
    که تکرار بهار و باغ است ...و کلام تو در جان من نشست
    و من آ ن را
    حرف
    به حرف
    باز گفتم
    کلماتی که عطر دهان تو را داشت ...

10. ~pegah*~

1,270
    2,874
    357
    واژه واژه، سطر سطرصفحه صفحه، فصل فصلگیسوان من سفید می شوندهمچنان کهسطر سطرصفحه های دفترم سیاه می شوندخواستی که با تمام حوصلهتارهای روشن و سفید رارشته رشته بشمریگفتمت که دست های مهربانی اتدر ابتدای راه خسته می شودگفتمت که راه دیگریانتخاب کن!دفتر مرا ورق بزننقطه نقطهحرف حرفواژه واژهسطر سطرشعرهای دفتر مرامو به مو حساب کن !...