1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

زن در جمهوری اسلامی ایران

شروع موضوع توسط Jud/Abbot ‏Apr 17, 2015 در انجمن مطالب جالب

 1. Jud/Abbot

  Jud/Abbot دختر همیشه خندون

  10,718
  18,141
  49,211
  ی از ویژگی‌های بارز نظام حقوق بین‌الملل بشر، اعمال محدودیت بر حاکمیت مطلق دولت‌ها در قبال رعایت حقوق بشر افراد تحت صلاحیت خود است. بسیاری از موضوعاتی که در دهه‌های قبل، در زمره مسایل تحت حاکمیت دولت‌ها و نیز امور داخلی کشورها محسوب می‌شد، در پرتو توسعه حقوق بشر، در زمره امور بین‌المللی قلمداد می‌شود.

  به‌موازات توسعه حقوق بشر در عرصه بین‌المللی از سوی نهادهای بین‌المللی و کشورهای توسعه‌یافته، کشورهای درحال‌توسعه نیز با استناد به لزوم به رسمیت شناختن و احترام به حاکمیت دولت‌ها، از پای ننشسته‌اند و درصدد تطبیق قواعد حقوق ‌بشری و تعهدات حقوق بشری خود، با موازین قانونی، مذهبی و اخلاقی خود برآمده‌اند.

  در این میان، حوزه حقوق زنان با توجه به اهمیتی که دارد و ارتباط با امور خطیری نظیر خانواده، بیش از سایر موضوعات، محل چالش میان کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای درحال‌توسعه خصوصاً کشورهای اسلامی بوده است.

  وجود چالش‌های جدی میان نظام حقوق بین‌الملل بشر زنان با موازین اسلامی در زمینه خانواده و زنان، از جمله لزوم نقش‌پذیری متفاوت و در عین عادلانه زنان و مردان در خانواده و اعمال محدودیت بر حقوق و منافع فردی در پرتو رعایت مصالح خانواده در نظام حقوقی اسلام در مورد زنان و مردان، این ضرورت را بیش از پیش ایجاب کرده است که نظام جمهوری اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای اسلامی از یک سو، درصدد برقراری مناسبات فعال و متقابل با نهادهای بین‌المللی فعال در عرصه زنان برآید و از سوی دیگر، جریان‌ساز و ایجادکننده موج بیداری اسلامی در سراسر جهان باشد و آموزه‌های جهانی و انسان‌دوستانه اسلام را به گوش جهانیان برساند. هرگونه برقراری مناسبات متقابل از سوی نظام جمهوری اسلامی با نهادها و سازوکارهای بین‌المللی باید با اتکا به موازین و تعالیم اسلامی و با هدف انتشار آن در سطح جهانی باشد.

  حال سؤال جدی این است که آیا اکنون بعد از گذشت بیش از سی سال از پیروزی انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی و نهادهای ذی‌ربط آن در حوزه زنان توانسته‌اند به نحو مطلوب از عهده ایفای این نقش برآید؟ آیا اساساً در نظام جمهوری اسلامی، سازوکار و برنامه‌ای جهت انسجام بخشیدن به کلیه فعالیت‌ها و اقدامات انجام‌شده از سوی نهادهای مختلف مرتبط با امور زنان صورت گرفته است؟

  امروزه در پرتو جهان‌ شدن و افزایش وابستگی دولت‌ها به یکدیگر در عرصه بین‌المللی، بی‌تردید هیچ کشوری نمی‌تواند خود را مصون و بی‌نیاز از برقراری ارتباط با نهادها و سازوکارهای بین‌المللی در حوزه‌ها و زمینه‌های مختلف از جمله حوزه زنان بداند. اگر چه اصل برقراری ارتباط و مناسبات متقابل، امری ضروری است، لکن ابتنا و اتکای نظام جمهوری اسلامی ایران به موازین اسلامی، اساساً سطح بالاتری از صرف برقراری ارتباط را ایجاب می‌کند و آن هم برقراری ارتباط پویا، سازنده و حرکت‌‌ساز در عرصه جامعه بین‌المللی است.