1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

زرتشت که بود ؟

شروع موضوع توسط Acontius ‏Jan 17, 2012 در انجمن شناخت ادیان

 1. Acontius

  Acontius دیوانه متفکر !

  2,893
  1,284
  549
  «زوراست » يا «زرتشتر» يعنى دارنده شتران زرد... مستشرقين با حقه بازى عجيبى ، تاريخ تولد «زرتشت » را از 329 تا 600 ق .م . به 6000 سال ق .م . و حتى 6000 سال پيش از حمله اسكندر عقب مى برند تا به يك نتيجه گيرى نژادى دست بزنند!چرا كه اروپائى (هر دين و مذهب و مكتبى داشته باشد) با نوعى «خودپرستى » خود را منشاء و دليل وجودى هر مذهب و مكتب و فلسفه اى مى داند...

  ... همچنين محل تولد او نيز مجهول مانده . بعضى گويند در ناحيه ماد (آذربايجان ) درشمال غرب ايران و بعضى گويند در باكتريا (بلخ شرق ) بوجود آمده . ولى از قرارمعلوم وى در غرب ايران زائيده شده و در شرق ايران به كار دعوت خود پرداخته است .روايات باستانى بر آن است كه زرتشت در پانزده سالگى نزد آموزگارى تعليم يافت و از او «كشتى » (نام كمربند مقدس زرتشتيان است ) دريافت كرد. از آغاز عمر به خوى مهربان و سرشت لطيف معروف گرديد.

  در هنگام بروز قحط سالى كه در ايام جوانی او اتفاق افتاد، نسبت به سالخوردگان حرمت و راءفت و درباره جانوران محبت و شفقت بعمل مى آورد. چون به بيست سالگى رسيد، پدر و مادر و همسر خود را رها كرده براى یافتن اسرار مذهبى و پاسخ مشكلات روحانى كه اعماق ضمير او را پيوسته مشوش میداشت ، در اطراف جهان سرگردان شد و از هر سو رفت و با هر كس سخن گفت ، شايدكه نور اشراق درون دل او را منور سازد...

  در منابع يونانى گفته شده كه زرتشت مدت هفت سال در بن غارى درون كوهى بسر آورده كه به خاموشى مطلق مى گذرانيد. آوازه كار اواز شرق به گوش مردم روم رسيد و شهرت يافت كه مردى مرتاض ‍ بيست سال تمام در بيابانها گذرانيده و جز پنير، طعامى نخورده است . چون به سى سالگى رسيد كه زرتشت را مكاشفاتى دست داد. روايات در اين باب بقدرى فراوان و اغراق آميزاست كه براى او «معجزات » عجيبه و «كرامات » غريبه ذكر كرده اند.

  گويند نخستين باركه براى او كشف و شهود دست داد، در سواحل رود «ديتا» در نزديكى موطن او بود.ناگهان خيال شبحى كه بلندى قامت او نه برابر انسان متعارف بود، در برابر نظرش نمودار گرديد كه او را فرشته «وهومنه » (= بهمن ) يعنى : «پندار نيك » نام نهاده اند. پس فرشته با او گفت و شنود كرد و به او فرمان داد كه جامه عاريتى كالبد را ازجان دور سازد و روان را پاك و طاهر فرمايد كه آنگاه صعود كرده ، در پيشگاه «اهورامزدا» يعنى خداى حكيم حاضر گردد...

  از آن پس هشت سال ديگر بر زرتشت بگذشت و او در عالم كشف و شهود با شش فرشته مقرب(امشاسپندان ) يكايك گفت و شنود كرد... از آن پس ده سال تمام بر زرتشت بگذشت كه به پرستش و عبادت اهورا مزدامشغول بود و پيوسته از مردم روزگار جفا و آزار مى ديد. پس از اين مكاشفه بى درنگ تعليم خلائق را آغاز كرد. ولى در ابتدا كسى به سخنان او گوش نداد. چندين بار نوميد شده ، در معرض فتنه و آزمايش قرار گرفت ... عاقبت پس ‍ از ده سال ، زرتشت به مقصود رسيد و نخستين كسى كه آئين او را پذيرفت ، عموزاده وى مردى به نام «ميندى نيمون ها» بود. پس در يكى از بلاد شرقى ايران به دربار پادشاه آن ديار به نام «ويشتاسپ » راه يافت . مدت دوسال زرتشت كوشش بسيار كرد كه اين پادشاه را به دين خود درآورد. پادشاه با زرتشت همراه گرديد، ولى چون تحت نفوذ كارپانها (= مغان = روحانيون ) واقع بود، آنان بااقدامات شيطانى خود عليه عقايد زرتشت برخاستند و باعث شدند كه زرتشت را دستگيرساخته و به زندان اندازند.

  سرانجام پس از دو سال از زرتشت معجزه اى به ظهور رسيد...

  بالاخر شاه به دين او در آمد... ويشتاسپ سراسر نيروى خود را براى نشر دعوت آن پيامبر به دين بكار برد. درباريان و امرا نيز به دنبال شاه بر او گرويدند... از مدت بيست سال ديگر كه از عمر زرتشت باقى بود، روايات و حكايات بسيارى نقل كرده اند. در سراسر اين روزگار وى به نشر دين اهورامزدا در ميان ايرانيان بگذرانيد. در اين زمان دو پيكار و جنگ با دشمنان بر پا ساخت . .... جنگ دوم در زمانى روى داد كه زرتشت به سن هفتاد و هفت سالگى رسيده بود. در اين پيكار اگر چه پيروز گرديد، ليكن عاقبت كشته شد. نويسندگان اوستا در هزار سال بعد گفته اند كه چون تورانيان شهر بلخ را به غلبه گرفتند، يكى از آنان ناگهانى بر آن پيامبر يزدانى تاخته و او را در برابر محراب آتش در حال عبادت به قتل رسانيد.
  (جان ناس / تاريخ جامع اديان 302 305. به اختصار بسيار)

  «زرتشت » را يونانيان «زورو آسترس » و روميان «زوروآستر» و اروپائيان «زوروآستر» مى نامند. وجود تاريخى او محل اختلاف است و اعتراض .

  مفسر فرانسوى اوستا «جميزدارمستر» از زرتشت «خدائى » مى سازد و او را تظاهر «هوم » به شكل «انسان » مى داند.
  «كرن » هلندى او را افسانه اى منسوب به خورشيد مى شناسد.

  با وجود اين آثارى موجود است كه وى را شخصيت تاريخى مى دهد.... معمولا اين راى رايج است كه زرتشت ميان قرن هفتم و ششم ق .م . بوده است
  (فليسين شاله / تاريخ مختصر اديان بزرگ 208 209 به اختصار. مقايسه كنيد: اديان زنده جهان 270 227، 280، 281، 283.).

  «افلاطون » (429 347 ق .م ) صريحا از «زرتشت » نام برده و او را مؤ سس آئين «مزديسنا» دانسته است .

  «بروسوس » مورخ قرن سوم ميلادى «زرتشت » را سر سلسله پادشاهان ماد مى داند
  (تاين بى / تاريخ تمدن 213 ايران و اسلام 55).

  مورخان اسلامى ، «زرتشت » را معاصر «گشتاسب » يا «ويشتاسپ » مى دانند
  ( مسعودى / مروج الذهب 1 / 229 دينورى / اخبار الطوال 28 حمزه اصفهانى / ملوك الارض 185 طبرى / تاريخ 1 / 561 ابن اثير / الكامل 1 / 146 ابن نديم / الفهرست 25 ابن بلخى / فارسنامه 75 شهرستانى / الملل و النحل 124 و...).

  يك مححق معاصر ايرانى زمان زرتشت را قرن هشتم ق .م . مى داند
  (اسلام و ايران 58).


  «پيرنيا» مورخ ايرانى نظريه جكسون را مى پذيرد
  ( پيرنا / تاريخ ايران 252)


  «هربرت جرج » دوران زرتشت را به عصر هخامنشى مى برد
  ( هربرت / كليات تاريخ 717).


  در فروغ مزديسنا آمده است كه زرتشت در شهر «رى » (به زبان اوستا: «وغ » و به زبان پهلوى «راكا») بدنيا آمده است
  (مزديسنا 33. اسلام و عقايد بشرى / همان 386).


  يونانيان زرتشت را «زروآستر» مى ناميدند؛ يعنى «ستاره شناس ». «ديوژن » زرتشت را به معناى «ستاره پرست » گرفت است . «هرمودورس » شاگرد افلاطون زرتشت را به همين معنا گرفته است . يك خاورشناس المانى مى گويد برخى يونانيها، نام زرتشت را از كلمات «زئيرا» به معناى «نياز» و «استر» يعنى «ستاره » گرفته اند كه مى شود: «ستاره نياز». يك محقق آلمانى ديگر مى گويد: زرتشت را از دو كلمه «زئوتر» يعنى «نيازدهنده » و «استر» به معنى «چراگاه » گرفته اند كه مى شود «مالك مزرعه شايسته براى نياز». زرتشت به معناى «شخم كننده با شتر» نيز آمده است . يك دانشمند انگليسى مى گويد زرتشت يعنى كسى كه شتران را مى چراند يا مى راند. محققان غربى معناى ديگرى براى زرتشت از قبيل «ستاره زرين », «عذاب دهنده شتران », «ستاره طلائى» ، «درخشش طلائى », «سلطنت زرين » و... آورده اند. اعراب زرتشت را «سلطنت زرين » گفته اند.
  زرتشتيان نام وى را «سپيتامه » مى دانند. مارتين المانى مى گويد زرتشت در اصول «جارات اوتارا» بوده است كه به زبان سنسكريت به معنى «ستايش كننده عالى » مى باشد كه چون به پيامبرى مبعوث شد، لقب زرتشت گرفته است ، زرتشت يعنى تركيبى از «اوش » به معنى «سوزاندن و درخشيدن » و «زر» به معنى «زرين », پس «زرت اوشتر» يعنى كسى كه چهره اش از نور خدادادى روشن است . «آذر گشسب » مى نويسد كه «اسفتمان » پس از رسيدن به مقام روحانى به لقب «شترپير» يا «زرد رنگ » مفتخر گرديده باشد. آذرگشسب مى نويسد: شتر حيوانى نبوده كه در بين آريائيهاى ايرانى اهميت و ارزشى داشته باشد تا دارنده آن به خود مباهات كند.
  پس «دارنده شتران زرد رنگ » به پيامبر ايران نمى چسبد.
  (مزديسنا / همان 41 44 ناسخ التواريخ 1 / 412 برهان قاطع 1011 انجمن آراى ناصرى 430)

  واژه زرتشت در تاريخ به دوازده گونه ضبط گرديده است :
  زردشت ، زردتشت ، زرهشت ، (اين سه ، بر وزن : انگشت )
  زاردشت ، زاراهشت ، وزراتشت (اين سه ، بر وزن : خارپشت )
  زرادشت ، وزراهشت ، وزرادشت (اين سه ، بر وزن ، چراكشت )
  زره دشت ، زره تشت ، وزره هشت (بر وزن دره پشت )
  زردشت ، زرتهشت ، وزاردهشت ، وزارتهت (به دال مهمله و تاء مضموم )
  (مزديسنا / همان 41 44 ناسخ التواريخ 1 / 412 برهان قاطع 1022 انجمن آراى ناصرى 430).

  نام پدر زرتشت «پورشب » و نام مادرش «دغدويه » آمده است .
  (ناسخ التواريخ 412 ايران در عهد ساسانيان 66 اسلام و عقايد بشرى 386 فرهنگ ناصرى 430)

  در باب تحصيلات زرتشت نيز اختلاف بسيار است كه برخى او را تحصيل كرده يونان و برخى ديگر شاگرد مكتبهاى فلسفى هند مى دانند
  .(شهرستانى / الملل 1 / 383 آثار الباقيه 300)


  زرتشت با دختر «فراشائوش ترا» به نام «هووى » ازدواج كرد و شاه نيز با دختر زرتشت «و جامناسياه » كه از زن اول او بود، ازدواج نمود. زرتشت در سن هفتاد يا هفتاد و هفت سالگى در حالى كه در برابر محراب به عبادت مشغول بود، بوسيله يك سرباز تورانى كشته شد.
  (عبدالله رازى / تاريخ كامل ايران 106 اسرار العقايد 1 / 42 اديان بزرگ جهان 25 برهان قاطع 96)


  گردآوری :دهه هفتادی ها :inlove:
  منبع : کتاب تاریخ ادیان
   

  موضوعات مشابه

  MR.Nimasr، !!HISS!!، μ~¤@ฯmit@¤~μ و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. μ~¤@ฯmit@¤~μ

  μ~¤@ฯmit@¤~μ hastye eshgh Im lovable lovable for loveer

  9,041
  24,831
  2,771
  ممنونم دوستم عالی بود
   
  MR.Nimasr از این پست تشکر کرده است.

کلمات جستجو شده:

 1. زرتشت که بود