1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

روایت بجنورد یک روز قبل از سفر تاریخی رهبری

شروع موضوع توسط MHK1372 ‏Oct 10, 2012 در انجمن داستان و رمان

1. MHK1372

MHK1372 I,R.I.B

4,286
    5,863
    906
    هواپیما كه چرخ‌هایش را روی باند فرودگاه بجنورد زمین گذاشت تجربه سومین همراهی‌ام در سفرهای استانی رهبر انقلاب شروع شد. وقتی از پلكان هواپیما تا ساختمان فرودگاه را پیاده رفتم و اتوبوسی برای بردن‌مان نیامد پی به كوچكی فرودگاه و خلوتی‌اش بردم و از همین جا پی به كوچكی بجنورد. چند ساعت بعد فهمیدم بجنورد كمی بیش از دویست هزار نفر جمعیت دارد و همین هم به لطف مركز استان شدن از ۷ سال پیش.

4.
    از فرودگاه بیرون آمدیم و رفتیم سمت محل اسكانمان كه در جاده شیروان بود و از وسط شهر گذشتیم كه آذین شده بود و پارچه‌های خوش آمدگویی و ابراز علاقه مردم و البته سازمان‌ها و نهادها چهره خیابان اصلی شهر را تغییر داده بود. هر چند رهبر انقلاب در سفر كرمانشاه از بنر‌ها و تبلیغات انبوه گله كرده بودند ولی باید به یاد داشت این كار دو وجه دارد؛ یك وجهش رهبری است و یك وجهش خود مردم. گریزی نیست از اینكه مردم از آمدن رهبرشان سر ذوق می‌آیند و دوست دارند برایش كاری كنند. مثل میزبانی كه برای مهمانش تدارك می‌بیند ولو اینكه مهمان به زحمت میزبان راضی نباشد. در این میان حد وسطی البته هست و آن اینكه سازمان‌ها و نهادها كه دستشان در جیب بیت‌المال است حرف شخص اول مملكت را دستوری لازم‌الاجرا تلقی كنند و اگر قرار است تبلیغاتی در شهر دیده شود، همه مردمی باشد و از جانب میزبان تا دیگر زمینه گله ایشان هم پیش نیاید.

در فكر همین تبلیغات بودم كه وانتی از كنار ماشین‌مان گذشت. روی وانت، بلندگو گذاشته بودند و هرجایش را كه می‌شد، عكس رهبر انقلاب چسبانده بودند. از بلندگوها صدای سرودهای حماسی می‌آمد و گزیده حرف‌های آقا. خوب به پلاك و كنار در وانت نگاه كردم كه مطمئن شوم مال كجاست، مال هیچ سازمانی نبود. وانت كه گذشت ۵۰ متر عقب‌ترش یك دسته جوان سوار بر موتور و دوچرخه رد شدند. روی موتور و دو چرخه‌هایشان پرچم‌های كوچكی وصل كرده بودند و لب‌هایشان به خنده باز بود. حال خوشحالی‌شان زلال بود مثل جوی آبی كه سنگ‌های ته بسترش دیده می‌شود!

از این دست جوان‌ها باز هم دیدیم. همان شب حدود ساعت یازده در میدان دفاع مقدس شهر. جایی كه جوان‌ها منقلی كنار خیابان گذاشته بودند و اسفند دود می‌كردند. به ماشین‌های عبوری كه دوست داشتند و اجازه می‌دادند، عكس رهبر را می‌دادند یا با چسب روی كاپوت می‌چسباندند، شكلات و چای به راننده و سرنشین‌ها تعارف می‌كردند، با كلیشه‌هایی كه از قبل درست كرده بودند جمله «ما تا آخر ایستاده‌ایم» را روی بدنه ماشین‌ها حك می‌كردند و در یك جمله سرشار از شور بودند.

از كسی كه بزرگتر این بچه‌ها حساب می‌شد پرسیدم: این بچه‌ها همه بسیجی هستند یا اهل محل هم هستند. لبخند زد و رندانه جواب داد اولا بسیجی‌ها هم مردم هستند، اهل همین محل هم هستند ثانیا برای اینكه بدونی منظورت را فهمیدم، بین این بچه‌ها هم بسیجی هست هم غیربسیجی. همین موقع جوان موتورسواری آرام از كنارمان گذشت. دختری كه پشت نشسته بود به شانه راننده زد و موتور ایستاد. دختر روسری‌اش را كمی جلو كشید و به این بنده خدا گفت: ببخشید میشه یه عكس آقا هم به ما بدید!

قبل از آمدن به میدان دفاع مقدس هم در مسیر اسفراین به بجنورد یك عده از اهالی اسفراین را دیدیم كه پیاده راه افتاده بودند خودشان را برسانند بجنورد برای برنامه استقبال. آنها هم حال خوشی داشتند. سالی یك بار می‌رفتند پیاده تا مشهد كه پیاده‌روی‌شان امسال دوبار شد!

هرچند ترك و تركمن و تات هم در این استان زندگی می‌كنند ولی بیشترین دسته مردم كردهای كرمانج هستند كه به خاطر سلحشوری‌شان در زمان صفویه به این دیار كوچانده شدند تا از مرزهای شرقی و شمال شرقی محافظت كنند.

این روحیه سلحشوری كرمانج‌ها در دوران معاصر در جهاد ۸ ساله تجلی داشت و اوج آن گردان محمد رسول‌الله لشگر ۵ نصر بود، گردان خط شكنی كه فرمانده شهیدش رجب‌علی محمدزاده بود و همه اعضایش كرمانجی بودند.

علی‌رغم مرزی بودن، تنوع قومیت و مذهب، خراسان شمالی از شاخص‌های امنیتی خوبی برخوردار است هرچند شاخص‌های پیشرفت در آن رشد چندانی نیافته و این استان از این لحاظ در رتبه پایینی قرار دارد.

تشابه قومیت‌های مختلف خراسان شمالی مهمان‌نوازی‌شان است و گشاده‌رویی كه اجازه نمی‌دهد از مشكلاتشان بگویند حتی به اصرار ما. اما وقتی سفره دلشان باز بشود جمع شدنی نیست!

در مجموع تفاوت ماهوی بین فضایی كه قبلا در كردستان، چالوس و قم دیده بودم با آنچه در اینجا دیدم وجود نداشت. در همه این جاها مردم هر طور می‌توانستند آماده شده بودند. بجنوردی‌ها هم داشتند آماده می‌شدند و به تجربه می‌دانم استقبال بی‌نظیری رقم خواهد خورد.
    5.

barfi و Admin از این پست تشکر کرده اند.
  2. Merjhoi

Merjhoi آغوش تو سرکوب هیاهوی جهان است...:) عضو کادر مدیریت مدیر ارشد همراه انجمن

4,417
    11,134
    7,144
    چند سال پیش آقا اومدن قزوین...سعادت نشد برم.

3. MHK1372

MHK1372 I,R.I.B

4,286
    5,863
    906
    من که یه بار تو نماز جمعه دوستم به اجبار بردم دیگه نتونستم بی خیاله نمازای آقا بشم ...
    تا الان از ۱۵سالگی نماز عید فطراما پشت سر ایشون خوندم...
    خلاصه لذتیه که هر کی تجربه نکرده حتما تجربه کنه...حتی اگه مثل گذشته من این کارا را بیهوده می دونه...

4. Merjhoi

Merjhoi آغوش تو سرکوب هیاهوی جهان است...:) عضو کادر مدیریت مدیر ارشد همراه انجمن

4,417
    11,134
    7,144
    من همچین علیه السلام نیستم ولی عاشق آقام...واقعا دوست دارم ببینمشون...
    کاش یه جایی بود که امکانش بود مردم با آقا دیدار کنن

5. MHK1372

MHK1372 I,R.I.B

4,286
    5,863
    906
    داداش من
    ۱- نماز عید فطر
    ۲-نماز جمعه های مهم
    ۳-کوه بالای شهرک محلاتی هفته ای یکروز ایشون کوه پیمایی دارند بعدش هم نماز صبحا بالا می خونند...آدرسش هم اینه که اتوبان امام علی شمالا تا تهش میای بالا وارد اتوبان ارتش شرق می شی دور بر گردونه شهرک محلاتی
    وارد شهرک هم که شدی صاف می ری بالا تا دم کوه برسی
    فکر هم می کنم دوشنبه صبحا می رند البته فکر می کنم چون از لحاظ امنیتی روزش دقیق مشخص نیست...

6. Merjhoi

4,417
    11,134
    7,144
    من قزوینم...تهرانم که میام،سفر کاری...دم ظهر میرسیم...:frown:

7. MHK1372

MHK1372 I,R.I.B

4,286
    5,863
    906
    حالا طوری نیست واسه نماز جمعه ها که می تونی بیای...حالا جایی لو نده اما بعد از سفر بجنورد آقا یه نماز جمعه در پیش دارند...
    از دانشگاه تهران تا بلوار کشاورز شعار ماست!!!!
    هار هار هار (تهرونیا می دونند منظوره من چیه)

8. Merjhoi

4,417
    11,134
    7,144
  9. MHK1372

MHK1372 I,R.I.B

4,286
    5,863
    906
    شما آفتاب بگیر اقا داداش ...
    اما دقت کردید تو عکسا اکثرا جوون های هم نسل خودمون و دهه شصتیا هستند...
    این خودش فوق العاده است...

Merjhoi از این پست تشکر کرده است.
  10. Merjhoi

4,417
    11,134
    7,144
    آره...فک کنم همون حرف امام راحل تکرار میشه...
    یعنی سربازای آقا هم همون جوونان...
    اگه خدا قبول کنه یکیش خود من...والا به خدا