1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

راهکارهای مؤثر در دعوای زناشویی

شروع موضوع توسط Admin ‏Feb 10, 2015 در انجمن مسائل زناشویی

 1. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,961
  74,095
  اختلاف زن و شوهری در هر زندگی‌ای اتفاق می‌افتد. حتی در زندگی زوج‌هایی که خوشبختند و عقدشان در آسمان‌ها بسته شده است.

  f9d27788730a6d88a057ae9cf33f997b.

  چرا زن و شوهرها دعوا می کنند؟

  دلیل اصلی و عمده اختلافات و جروبحث های زناشویی را باید در اختلافات فرهنگی دانست و اینکه تعریف ارزش ها از دید هر کدام از زن و شوهرها متفاوت است. بسیار زیاد شاهد هستیم که سردرگمی بین سنت و مدرنیته، محل اختلاف در زندگی زناشویی است. از دیگر عواملی که می توان به آن اشاره کرد، نداشتن مهارت های ارتباطی و حل مسئله در زن و شوهر است. با دانستن مهارت های زندگی، همسران می توانند یکدیگر را به راحتی درک کنند.
  یکی دیگر از علل مشاجره و دعوا بین همسران، تلاش برای تغییر دادن رفتارهای یکدیگر است، وقتی یکی از همسران درصدد تغییر رفتار شریک زندگی اش برمی آید، ناخودآگاه باعث می شود که شریکش از خود مقاومت نشان دهد که این مقاومت و سپر دفاعی در دست گرفتن باعث جرو بحث در زندگی می شود.

  بعد از دعوا بنویسید

  نامه نوشتن بعد از پایان دعوا و مشاجره در برخی از مواقع برای آرام شدن سنگین جو حاکم در خانه بسیار مفید است. از آن جهت که قبل از خواندن نامه توسط همسرمان، خودمان چند بار احساسات و عقایدمان را که روی کاغذ نوشته ایم، می خوانیم و جملاتی را که بار منفی دارد، اصلاح می کنیم و هنگامی که همسرمان مشغول خواندن نامه است به دلیل حضور نداشتن ما، او خودش را جای ما می گذارد که این کار به حل مسئله و پایان مشاجره کمک می کند.

  گاهی اوقات تنها گذاشتن همسرمان بعد از جر و بحث (به اصطلاح روانشناسان به غار خود فرو رفتن ) در آرام کردن اوضاع مفید است، به خصوص در برخی از مشاجره ها که بعد از آن زن و شوهر نیاز به زمان دارند، باید این اجازه را داد که مدتی تنها باشند نه اینکه یکی از طرفین فضا را ترک کند و به خانه والدینش برود بلکه به بهانه خرید کردن یا پیاده روی مدتی از فضای خانه دور شوند. البته این پیشنهاد همیشه مفید نیست، زیرا ممکن است برخی از همسران دوست نداشته باشند که بعد از دعوا تنها باشند، زیرا آن را دلیل بی توجهی به خود می دانند و می خواهند با لحن آرام تر و به دور از تنش با شریک زندگی شان گفت وگو کنند.

  کی آشتی کنیم؟

  آنچه بعد از مشاجر ه ها باید در نظر گرفت، زمان مناسب برای آشتی کردن است. زن و شوهر ابتدا باید به خود اجازه دهند تا هیجانات شان فروکش کند زیرا وقتی در اوج هیجانات هستند، رابطه بین قشر عالی مغز ( کورتکس ) با قسمت مغز میانی ( مغز اولیه ) قطع می شود که در این مواقع فرد رفتارهای بدون فکر می کند در این اوقات هیچ کدام از زوج ها نباید به آشتی کردن رو آورد بلکه باید به خود و همسرشان زمان دهند و خود را آرام کنند و بعد از فروکش کردن احساسات با در نظر گرفتن مواضع طرف مقابل، مصالحه و مذاکره را آغاز کنند.

  قهر نکنید

  زنان به دلیل آنکه نسبت به مردان جزئی نگر و ریزبین هستند، احتمال آنکه مشکل را زودتر ببینند و شروع کننده بحث باشند، بیشتر است اما اینکه بگوییم همیشه زن ها آغاز کننده دعوا و مشاجرات هستند، تفکر قالبی است که متاسفانه جامعه به این مسئله دامن زده است. ما در فیلم و سریال ها بارها دیده ایم که زنان جر وبحث را راه انداخته اند اما در واقعیت همیشه به این صورت نیست، زیرا در مراجعان ما دیده شده که خیلی از آقایان نیز شروع کننده بحث و مشاجر ه ها هستند. شیوه عصبانیت زن و مرد در گذشته های بسیار دور متفاوت بوده اما امروزه می بینیم که واکنش های زنان و مردان حین و بعد از دعوا و مجادله چندان تفاوتی ندارد. البته باید توجه داشت زنان از خشونت روانی بیشتری نسبت به مردان استفاده می کنند. قهر کردن از شیوه هایی است که زنان بعد از جر و بحث به کار می گیرند که در واقع سنگین ترین نوع خشم همین قهر کردن است، زیرا قهر رابطه را به سمت سردی و سنگینی می کشاند.

  یک روش ساده برای حل همه دعواها

  مناسب ترین شیوه برای آشتی کردن و پایان دادن به مشاجره های زناشویی استفاده از روش دیالکتیک است. پیش فرض این روش آن است که یک فکر یا یک جمله هم می تواند هم درست باشد و هم غلط. به کار بردن قیدهای احتمالی مانند گاهی، برخی اوقات و... در این روش بسیار دیده می شود و از قیدهای مطلق مثل همیشه، هیچ وقت پرهیز می شود. در روش دیالکتیک، مطلق اندیشی و باید و نباید ها وجود ندارد. در دل این شیوه همدلی وجود دارد و احترام به تفاوت های فردی در آن نهفته است. این روش به ما می گوید همسر ما حتی بعد از دعوا هم انسان بدی نیست و مسلما دارای برخی ویژگی های مثبتی است که باعث برتری او نسبت به دیگران در انتخاب مان شده که می توان با تکیه روی آن خصوصیات پیشقدم آشتی کردن شد. مثلا اگر زوجی در باره مسئله پیش پا افتاده ای مثل اینکه عید امسال اول باید به خانه کدامیک از والدین بروند مشاجره کنند، به راحتی با این دیدگاه می توانند مسئله را حل کنند. مثلا عید امسال اول به منزل خانواده تو می رویم و عید سال آینده به دیدن خانواده من می رویم.

  یک نسخه عالی برای آرام کردن همسر خشمگین

  برای آرام کردن همسر عصبانی بعد از پایان مشاجره چند راهکار وجود دارد که به کاربردن آنها ثمربخش است. تکنیک آینه یکی از این راهکارهاست. در این روش ما فقط نقش یک مشاهده گر که فعالانه گوش می دهد را اجرا می کنیم. به بیان دیگر در این شیوه شما احساسات همسرتان را تایید می کنید بدون آنکه به آن چیزی را اضافه یا کم کنید. با استفاده از این تکنیک به شریک زندگی مان این مسئله را گوشزد می کنیم که او را درک می کنیم. استفاده از تکنیک آینه جلوی تشدید عصبانیت را می گیرد. این در حالی است که اگر شروع کنیم به انتقاد کردن از همسرمان، او را تحریک کرده ایم که بیشتر عصبی شود و در این حالت او موضع دفاعی می گیرد و دفاع کردن باعث می شود که فرد عصبانی از گذشته ها و خاطرات برخی مسائل ناخوشایند را بیرون کشد و دوباره جر و بحث شدیدتر شود..

  با تفاوت شيوه دلجويي از خانم ها و آقايان آشنا شويد

  يکي از مهارت هاي مورد نياز زندگي مشترک که در بسياري از موارد به زوجين کمک مي کند، مهارت دلجويي کردن است. تسلط بر اين مهارت، زندگي موفق را براي زوجين تضمين مي کند. مهارت دلجويي مهارتي اساسي و پايه اي است و راه ياد گرفتن آن هم، اين است که شروع به دلجويي کنيد. وقتي يک يا دو بار اين کار را انجام دهيد، متوجه خواهيد شد که بايد از چه راهي وارد شويد و همسرتان با چه روشي دلگيري اش را از شما فراموش مي کند.بايد بدانيد شيوه دلجويي از مرد و زن به چه صورت است و به تفاوت اين 2 جنس بيشتر دقت کنيد. از آنجا که خانم ها خيلي شنيداري هستند و دوست دارند بشنوند بهتر است، مردها عبارت هايي مانند اين که «من هنوز تو رو دوست دارم» و «تو برايم مهمي» و «من منظوري نداشتم» را زياد استفاده کنند. نياز ذاتي خانم ها دوست داشته شدن و دوست داشتن است؛ بنابراين وقتي در موضوعي قرار مي گيرند که آزرده خاطرند نياز ذاتي شان، آسيب مي بيند و با خودشان فکر مي کنند «من رو دوست نداره» يا «نفهميد من دوستش دارم.» در خور ذکر است که نياز ذاتي آقايان نيز قدرت و توانايي است. معمولا در بحران ها احساس آزاردهنده آقايان بي کفايتي و تحقير شدن است؛ بنابراين بايد کلماتي به کار گرفته شود که اين احساس از او گرفته و حس توانمندي به او بازگردانده شود؛ بيان عبارت هايي مانند «من مي دونم که تو مي توني» و «مي دونم به فکر ما هستي و حواست هست» بسيار مهم است. به طور کلي در دلجويي کردن بايد به فرهنگ کلماتي که بين تان است، بيشتر توجه کنيد و هر آنچه را که براي بهتر شدن حال طرف مقابل تان لازم است انجام دهيد.

  ca0eb52e0c45c1934062277ff84c5c40.

  مهارتهای دلجویی شامل :

  به همسرتان عشق بورزيد

  عشق و علاقه در اين فرآيند بسيار مهم است چون دلجويي از فردي اتفاق مي افتد که جايگاه مهم و باارزشي براي شما دارد. وقتي مي گوييد «غرورم اجازه نمي دهد» در اين حالت غرورتان را حفظ مي کنيد و به جاي آن عشق همسرتان را از دست مي دهيد. در حقيقت به قيمت از دست دادن عشق تان، غرور خود را حفظ مي کنيد؛ بنابراين واقعا به همسرتان عشق بورزيد تا راحت تر بتوانيد از او دلجويي کنيد.

  براي دلجويي پيشقدم شويد

  وقتي هر دو از موضوعي ناراحت هستيد، شايد منتظر بمانيد تا ديگري قدم اول را براي دلجويي بردارد؛ اين يعني شما مهارت لازم را براي ترميم آسيب احساسي که در زندگي مشترک تان ايجاد شده است، نداريد و توجه نداريد که به خاطر همين اشتباه تان، ممکن است به مرور زمان، علاقه شما و همسرتان کمرنگ شود؛ بنابراين براي دلجويي، خودتان پيشقدم شويد.

  به دنبال اثبات محق بودن خودتان نباشيد

  وقتي مي خواهيد از همسرتان دلجويي کنيد، در اصل قصد کمک به او را داريد، نه اين که بخواهيد خودتان را اثبات کنيد. اگر قصدتان دلجويي باشد، اما به دنبال اثبات اين باشيد، که حق با شماست، دلجويي انجام نمي گيرد. دلجويي فارغ از اين است که چه فردي راست مي گويد و چه فردي دروغ. در اين حالت موضوع رها مي شود و توجه به خود فرد اهميت دارد. به جاي اين که صحبت روي موضوع مورد بحث باشد تمرکز روي احساسات طرف مقابل و کمک به او است.

  نشان دهيد با خود همسرتان مشکل نداريد

  اگر فکر مي کنيد با گرفتن هديه، همسرتان خوشحال مي شود، اين راه را امتحان کنيد. به اين ترتيب به او نشان مي دهيد که با خود او مشکلي نداريد، اگر فکر مي کنيد درست کردن غذاي دوست داشتني همسرتان، مي تواند او را از دلخوري دور کند، همان موقع اين کار را انجام دهيد. همراهي در يک خريد، در يک مهماني و... همگي نشان مي دهد؛ شما بيشتر از موضوع، به همسرتان اهميت مي دهيد.

  براي دلجويي وقت شناس باشيد

  براي جلوگيري از سوءتفاهم بايد در وقت مناسب درباره موضوعي که درباره آن با همسرتان جر و بحث کرده ايد، صحبت کنيد. در فرآيند دلجويي، ما ثابت مي کنيم که فرد از موضوع اهميت بيشتري دارد. براي اين که موضوع به درستي مورد بحث قرار بگيرد به شنونده نياز است و اگر همسرتان حالش بد باشد اين اتفاق درست نمي افتد.

  با دلجويي بي موقع و گفتن جملاتي مانند «خيلي خب هر چي تو ميگي» او را از درد دل کردن با خودتان پشيمان مي کنيد و حتي باعث ايجاد احساس گناه در او مي شويد. وقتي با نرمي جلو برويد و به او احترام بگذاريد او هم انعطاف پذيرتر مي شود. براي به نتيجه رسيدن عجله نکنيد.

  راه حل های جلوگیری از مشاجره

  - با یکدیگر واضح و صریح صحبت کنید، ناراحتی های خود را صریح و گویا به همسرتان بگویید، هرآن چه شمارا ناراحت و عصبانی کرده است را در کمال آرامش و متانت برایش بیان کنید، خواسته ها و توقعات خود را دقیق و جز به جز برایش شرح دهید. در مقابل به گونه ای انعطاف پذیر باشید و انتقادپذیرانه برخورد کنید تا او هم بتواند به راحتی مشکلات و خواسته هایش را بیان کند. درشناخت یکدیگر کوشا باشید و به همدیگر در این زمینه کمک کنید.


  - به صورت طنز با یکدیگر صحبت کنید، شوخ طبع باشید و از جملات و کلمات طنز حداکثر استفاده را بکنید. مواظب باشید که شوخی ها و جملاتتان تحقیرکننده و توهین آمیز نباشد! بر سر اختلاف هایتان توافق کنید، سعی کنید با صحبت و گفتگوی منطقی و عاقلانه، بر سر هر موضوعی که با هم اختلاف دارید به نقطه مشترکی برسید که هر دو احساس رضایت کنید. با کمی انعطاف و ازخود گذشتگی دوطرفه می گردد بر سر اختلافات عمیق به توافق رسید. سپس از آن زمان به بعد به شیوه توافقی رفتار کنید.  - وقت بیشتری را با هم بگذرانید، بعضی از زوج های جوان آن قدر از یکدیگر فاصله گرفته اند که دیگر علاقه ای نسبت به هم احساس نمی کنند، تنها به تفریح و میهمانی می روند و در خانه کم تر با یکدیگر صحبت می کنند. یک زوج ایده آل باید همه جا و هرلحظه از حال یکدیگر با خبر باشند و از حداکثر زمان برای با هم بودن استفاده کنند و بیشتر به گفتگو بپردازند، شوخی کنند، آشپزی کنند با هم مطالعه کنند یا به هر کار مشترکی که هر دوعلاقه دارند مشغول شوند. مهم این است که در کنار یکدیگر لحظات خوشی داشته باشند زیرا در کنار هم بودن علاقه ایجاد می کند، محبت را بیشتر می کند و زن و مرد می توانند بیشتر با یکدیگر تعامل داشته باشند. البته باید یادآور شد که ارتباط ها باید بر مبنای محبت ورزی، فداکاری و ابراز علاقه باشد نه دعوا و جرو بحث.

  - با یکدیگر با احترام و ادب رفتار کنید، فحش و ناسزا ندهید و از گفتن کلمات ناشایست بپرهیزید. با عصبانیت و تندخویی بایکدیگر رفتار نکنید و سعی کنید رفتارتان محبت آمیز و سخنانتان همراه با مهربانی و خوش رویی باشد. از جملات “دوستت دارم”‌، “تو بهترین فرد زندگی من هستی”‌ و جملات مشابه به موقع و هنگام انتظار استفاده کنید. اشتباه های خود را بپذیرید و به موقع از همسرتان عذرخواهی کنید. هرگاه از همسرتان انتقاد می کنید از کارهای خوب او تعریف کنید، اما به گونه ای این کار را بکنید که برایش مشتبه نشود قصد فریبش را دارید!

  با خانواده همسرتان رفتار خوب و متعادلی در پیش بگیرید، یادتان نرود که خانواده همسر شما خانواده دوم خود شما می باشند. پشت سر همسرتان و خانواده او نزد دیگران بدگویی نکنید، بهتر است اگر مشکلی دارید با خود آن ها در میان بگذارید. همسرتان را به شیوه های مختلف غافلگیر کنید، برای مثال، قبل از آمدن او به خانه، مقدمات یک جشن با شکوه (دونفره یا همراه با فرزندان) را فراهم کنید و غذا و موزیک یا فیلم مورد علاقه همسرتان را تهیه کنید و سپس به او تماس بگیرید و بگویید که کمی کسالت دارید و در خانه استراحت می کنید، هنگامی که وی وارد خانه شد با روی خوش به پیشوازش بروید و به گونه ای جذاب و متنوع از او استقبال کنید سپس جشن با شکوهتان را آغاز نمایید.

  -رفتارهایی که همسرتان را آزار می دهد ترک کنید، یا به گونه ای انجام دهید که احساسات او کم تر تحریک شود. سخت گیری نکنید و تعصب خشک نداشته باشید، مشکلات را جدی نگیرید و به طور کل با مسایل سخت گیرانه برخورد نکنید، نا امیدانه با همسرتان صحبت نکنید و به او نگویید که “نمی توانی”‌ یا “نمی شود!”‌ در مشکلات یکدیگر شریک باشید، مشکل همسر شما، مشکل شما هم هست حتی اگر مربوط به خانواده وی باشد بازهم شما موظفید تا از هر کمکی دریغ نکنید. نسبت به موفقیت و شکست های همسرتان حساسیت و واکنش صحیح نشان دهید و در مواقع ناراحتی وضعیت او را درک کنید و دلجویی نمایید.  - از همسرتان توقع بیش از حد نداشته باشید، مخصوصا از نظر اقتصادی همسرتان را در تنگنا قرار ندهید. حد و مرز خواسته هایتان را متناسب با روحیه او مشخص کنید تا ناخودآگاه به وی آزار نرسانید! برای انجام کارها از او رخست بجویید، همسر شما شریک زندگی شماست و شایسته است هنگام اتخاذ تصمیماتی که زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد با وی مشورت کنید و نظرش را جلب کنید. نگذارید نقش شما در زندگی همسرتان و نقش همسرتان در زندگی شما کم رنگ شود، همواره در زندگی مشترک تاثیرگذار باشید و نقش همسری خود را ایفا کنیدو نگذارید همسرتان احساس کند که در زندگی شما نقش و مسئولیتی ندارد.

  5084d6a6a86109a9d482016d09245643.

  [​IMG]
   
  orhan80 و barfi از این پست تشکر کرده اند.
 2. orhan80

  orhan80

  120
  1,290
  3,967
  مرسی خوب بود ولی بنظرمن بهترین روش برای اینکه باهمسردعوانکنیم اینکه ازدواج نکنیم