1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

دو شاخص مهم شبكه ؛پهناي باند و ميزان تاخير

شروع موضوع توسط Moh4m4d ‏Feb 15, 2014 در انجمن اینترنت و شبکه

 1. Moh4m4d

  Moh4m4d ,,, " م " مثل محمد !

  167
  88
  343
  پهناي باند از جمله واژه‌هاي متداول در دنياي شبكه‌هاي كامپيوتري است كه به نرخ انتقال داده توسط يك اتصال شبكه و يا يك اينترفيس، اشاره مي‌نمايد. اين واژه از رشته مهندسي برق اقتباس شده است. در اين شاخه از علوم، پهناي باند نشان دهنده مجموع فاصله و يا محدوده بين بالاترين و پائين‌ترين سيگنال بر روي كانال‌هاي مخابراتي (باند)، است. به منظور سنجش اندازه پهناي باند از واحد <تعداد بايت در ثانيه> و يا bps استفاده مي‌شود.
  پهناي باند تنها عامل تعيين كننده سرعت يك شبكه از زاويه كاربران نبوده و يكي ديگر از عناصر تاثيرگذار، <ميزان تأخير> در يك شبكه است كه مي‌تواند برنامه‌هاي متعددي را كه بر روي شبكه اجرا مي‌گردند، تحت تاثير قرار دهد.

  پهناي باند چيست ؟

  توليد كنندگان تجهيزات سخت افزاري شبكه در زمان ارائه محصولات خود تبليغات زيادي را در ارتباط با پهناي باند، انجام مي‌دهند. اكثر كاربران اينترنت نسبت به ميزان پهناي باند مودم خود و يا سرويس اينترنت braodband داراي آگاهي لازم مي‌باشند.
  پهناي باند، ظرفيت اتصال ايجاد شده را مشخص نموده و بديهي است كه هر اندازه ظرفيت فوق بيشتر باشد، امكان دستيابي به منابع شبكه با سرعت بيشتري فراهم مي‌گردد. پهناي باند، ظرفيت تئوري و يا عملي يك اتصال شبكه و يا يك اينترفيس را مشخص نموده كه در عمل ممكن است با يكديگر متفاوت باشند. مثلا يك مودم V.90 پهناي باندي معادل kbps 56را در حالت سقف پهناي باند حمايت مي‌نمايد ولي با توجه به محدوديت‌هاي خطوط تلفن و ساير عوامل موجود، عملا امكان رسيدن به محدوده فوق وجود نخواهد داشت. يك شبكه اينترنت سريع نيز از لحاظ تئوري قادر به حمايت پهناي باندي معادلMbps100 است، ولي عملا اين وضعيت در عمل محقق نخواهد شد (تفاوت ظرفيت تئوري پهناي باند با ظرفيت واقعي(.

  پهناي باند بالا و broadband

  در برخي موارد واژه‌هاي <پهناي باند بالا> و <braodband> به جاي يكديگر استفاده مي‌گردند. كارشناسان شبكه در برخي موارد از واژه <پهناي باند بالا> به منظور مشخص نمودن سرعت بالاي اتصال به اينترنت استفاده مي‌نمايند. در اين رابطه تعاريف متفاوتي وجود دارد. اين نوع اتصالات، پهناي باندي بين Kbps64تا kbps300 و يا بيشتر را ارائه مي‌نمايند. پهناي باند بالا با broadband متفاوت است. broadband ، نشاندهنده روش استفاده شده به منظور ايجاد يك ارتباط است در صورتي كه پهناي باند، نرخ انتقال داده از طريق محيط انتقال را نشان مي‌دهد.

  اندازه گيري پهناي باند شبكه

  به منظور اندازه گيري پهناي باند اتصال شبكه مي‌توان از ابزارهاي متعددي استفاده نمود. براي اندازه گيري پهناي باند در شبكه‌هاي محلي ( LAN ) ، از برنامه‌هايي نظير netpref و ttcp ، استفاده مي‌گردد. در زمان اتصال به اينترنت و به منظور تست پهناي باند مي‌توان از برنامه‌هاي متعددي استفاده نمود.
  تعداد زيادي از برنامه‌هاي فوق را مي‌توان با مراجعه به صفحات وب عمومي‌استفاده نمود. صرفنظر از نوع نرم افزاري كه از آن به منظور اندازه گيري پهناي باند استفاده مي‌گردد، پهناي باند داراي محدوده بسيار متغيري است كه اندازه گيري دقيق آن امري مشكل است.

  تاخير

  پهناي باند صرفا يكي از عناصر تاثير گذار در سرعت يك شبكه است. تاخير( Latency ) كه نشاندهنده ميزان تاخير در پردازش داده در شبكه است، يكي ديگر از عناصر مهم در ارزيابي كارآيي و سرعت يك شبكه است كه داراي ارتباطي نزديك با پهناي باند مي‌باشد. از لحاظ تئوري سقف پهناي باند ثابت است. پهناي باند واقعي متغير بوده و مي‌تواند عامل بروز تاخير در يك شبكه گردد. وجود تاخير زياد در پردازش داده در شبكه و در يك محدوده زماني كوتاه مي‌تواند باعث بروز يك بحران در شبكه شده و پيامد آن پيشگيري از حركت داده بر روي محيط انتقال و كاهش استفاده موثر از پهناي باند باشد.

  تاخير و سرويس اينترنت ماهواره اي

  دستيابي به اينترنت با استفاده از ماهواره به خوبي تفاوت بين پهناي باند و تاخير را نشان مي‌دهد. ارتباطات مبتني بر ماهواره داراي پهناي باند و تاخير بالايي مي‌باشند. مثلا زماني كه كاربري درخواست يك صفحه وب را مي‌نماييد، مدت زماني كه به‌طول مي‌انجامد تا صفحه در حافظه مستقر گردد با اين كه كوتاه به نظر مي‌آيد ولي كاملا ملموس است. تاخير فوق به دليل تاخير انتشار است. علاوه بر تاخير انتشار، يك شبكه ممكن است با نوع‌هاي ديگري از تاخير مواجه گردد. تاخير انتقال (مرتبط با خصايص فيزيكي محيط انتقال) و تاخير پردازش (ارسال درخواست از طريق سرويس دهندگان *-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- و يا ايجاد hops بر روي اينترنت ) دو نمونه متداول در اين زمينه مي‌باشند.

  اندازه گيري تاخير در يك شبكه

  از ابزارهاي شبكه‌اي متعددي نظير ping و traceroute مي‌توان به منظور اندازه گيري ميزان تاخير در يك شبكه استفاده نمود. برنامه‌هاي فوق فاصله زماني بين ارسال يك بسته اطلاعاتي از مبداء به مقصد و برگشت آن را محاسبه مي‌نمايند. به زمان فوقround-trip ، گفته مي‌شود. round-trip تنها روش موجود به منظور تشخيص و يا بدست آوردن ميزان تاخير در يك شبكه نبوده و در اين رابطه مي‌توان از برنامه‌هاي متعددي استفاده نمود.
  پهناي باند و تاخير دو عنصر تاثير‌گذار در كارائي يك شبكه مي‌باشند. معمولا از واژه ( QoS Quality of Service) به منظور نشان دادن وضعيت كارآيي يك شبكه استفاده مي‌گردد كه در آن دو شاخص مهم پهناي باند و تاخير مورد توجه قرار مي‌گيرد.