1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

دریاچه نمك حوض سلطان

شروع موضوع توسط parmida ‏Jan 17, 2012 در انجمن قم

 1. parmida

  parmida همراه انجمن

  1,894
  2,219
  5,717

  دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه تهران- قم قرار دارد. این دریاچه به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده‌است و رشته کوه‌های البرز درشمال آن قرار دارد.

  وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است. درمواقع بارندگی و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده می‌شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می‌شود. بدین ترتیب سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. این دریاچه از دو چالهٔ جدا از هم تشکیل شده‌است. چالهٔ غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره‌است که به‌وسیله یک آبراهه به هم وصل می‌شوند. در فصول پر آب ابتدا چاله مره پر می‌شود و سپس آب اضافی وارد حوض سلطان می‌شود.

  [​IMG]

  [​IMG]


  در گذر از اتوبان تهران-قم این دریاچه سفیدرنگ را می بینید، اگر با طبیعت و شگفتی‌های آن بیگانه باشید، تنها نظر ساده‌ای به آن انداخته و گذشته‌اید و اگر اهل طبیعت باشید ذهنیت‌هایی چون مرداب باتلاق و نمك و... شما را از نزدیك شدن و حتی یك برنامه پیاده‌روی ساده در اطرافش بر حذر می‌دارد و ذهنیت نمك و... مخصوصا دركنار جاده بودنش دریاچه را به صورت یك منظر ساده و یك برنامه خسته‌كننده تداعی می‌كند ولی اگر دل به دریا بزنید و سفری به این دریاچه داشته باشید نه تنها این ذهنیت شكسته می شود، بلكه یك راهپیمایی به یادماندنی در كویر و دریاچه خواهید داشت، راهپیمایی از نوع دیگر در میان دریاچه و آب. از كنار جاده تا شروع پیاده‌روی در داخل آب حدود 1.5 ساعت راه می‌باشد. (كه بسته به ماه اجرای برنامه، ساحل دریاچه تا حدودی عقب یا جلو می‌رود) در ضمن بهتر است در طرف دیگر دریاچه نقطه‌ای نشان شود تا مسیر دچار انحراف نشود (در صورت عدم وجود قطب‌نما و GPS) قبل از دریاچه با زمین بسیار هموار و بدون برجستگی روبه‌رو می‌شویم كه بسیار زیبا می‌باشد. با رسیدن به كرانه دریاچه ابتدا با زمین كمی گل روبه‌رو می‌شویم كه جای هیچ نگرانی از مرداب و فرورفتگی زیاد نخواهد بود. سپس وارد دریاچه خواهیم شد كه شروع پیاده‌روی در داخل دریاچه می‌باشد. عمق آب در فصل مناسب برنامه حداكثر تا زیر زانو می‌باشد. كف دریاچه برخلاف انتظار بسیار سفت و از بلورهای نمك تشكیل شده است و آب دریاچه بسیار زلال می‌باشد. بهترین مسیر جهت پیاده‌روی عرض دریاچه می‌باشد. مدت زمان طی كردن عرض دریاچه به طور متوسط حدود 5 ساعت می‌باشد. با رسیدن به طرف دیگر دریاچه می‌توانید از همان مسیر برگردید یا به جهت دیگر تغییر مسیر داده یا هر نوعی كه مایل هستید برنامه را طرح‌ریزی كنید و از دریاچه لذت ببرید. در پایان برنامه تعجب‌ مسافران گذری از وضعیت نمكی (شوره زده) شما قابل توجه می‌باشد. به همراه داشتن لباس و كفش اضافه در این برنامه الزامی می‌باشد تا با خیال راحت دل به آب زده و از قدم زدن در داخل دریاچه لذت كافی ببرید. آب موجود در محل، جهت شرب مناسب نمی‌باشد. آب به میزان كافی به همراه خود داشته باشید. بهترین زمان با توجه به شرایط جوی و میزان مناسب حجم آب دریاچه جهت اجرای برنامه اواخر اسفند و اوایل فروردین می‌باشد. دیرتر از این زمان با كم شدن آب و گرم شدن هوا مواجه خواهید شد.


  [​IMG]

  [​IMG]
   
  ahriman از این پست تشکر کرده است.