1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

درباره ی شیراز

شروع موضوع توسط μ~¤@ฯmit@¤~μ ‏Dec 23, 2013 در انجمن فارس

 1. μ~¤@ฯmit@¤~μ

  μ~¤@ฯmit@¤~μ hastye eshgh Im lovable lovable for loveer

  9,041
  24,831
  2,771
  آشنایی با شهر شیراز
  سلام به تمومی ایرونی های گل، خواستم این دفعه با فرا رسیدن سال جدید و بهار طبیعت حال و هوای وبُ تغییر بدم و درباره ی شهر خودم (شیراز) مطالبی رو ارائه بدم تا دوستداران و علاقه مندان به آشنایی شهرهای کشور با این شهر تاریخی و دیدنی بیشتر آشنا بشن.
  امیدوارم این مطالب مورد رضایت شما قرار بگیره و منت بذاریدو یه نظری برای کیفیت و بهبودی این مطالب بدید. دوستون داریم .همیشه خندون باشید.
  خوشا سپیده دمی باشد آنکه بینم باز رسیـــــده بر سر الله اکبـــر شیــــــراز
  بدیده بار دگر آن بهشت روی زمین کــــه بار ایمنی آرد نه جور قحط و نیاز
  نه لایق ظلماتست بالله این اقلیـــــم که تختگاه سلیمان بدست وحضرت راز
  آری چشم انداز افسونگر شیراز از بلندای تنگ الله اکبر در ضمیر سعدی چنان نقش بسته که آن صاحبدل جمال پسند را که به قدم، ترک دیار کرده بود، با سر به سوی خویش باز کشانده ، به ترنم واداشت که:
  سعدی اینک به قدم رفت و به سر باز آمد مفتی ملت اصحاب نظــــــر باز آمـد
  سالها رفت مگر عقل و سکون آمـــوزد تا چه آموخت کز آن شیفته تر باز آمد
  خاک شیراز همیشه گل خوشبوی دهـــد لاجـــرم بلبل خوشگوی دگر باز آمـد
  میلش از شام به شیـــراز به خسرومانست که به اندیشه ی شیرین زشکر باز آمـد
  نی چه ارزد،دوسه خرمهره که در پیله ی اوست خاصه اکنون که به دریای گهر باز آمد
  چون مسلّم نشدش ملک هنر چاره ندیـــد به گدایـــی به در اهل هنر باز آمــــــد
  و نه تنها فرزند برومند شیراز، بلکه «ادوارو براون» انگلیسی حال خویش را بعد از تماشای شیراز از فراز تنگ الله اکبر به سان زائری می یابد که بعد از سالها رهنوردی و انتظار، به کعبه ی مقصود نزدیک می شود...
  باری، دیاری را که سعدی «تختگاه سلیمان» ، «دریای گهر» و «حضرت راز» خوانده و حافظ «کان حُسن» ، «خال رخ هفت کشور» و سرزمین «صاحب کمالان» دانسته ، دیگران «مهد عشق» ، «بهشت موعود» ، «گنج گهر» ، «عروس ملک ایران» ، «گلشن مهربانی» ، «دیارشاعران» ، «برج اولیاء» ، «دارالعلم» ، «جنّت طراز» ، «دارالولایه» و «شهر عرفان» نامیده اند.راستی را، این خاک دل انگیز را چه جادویی است که عبید زاکانی را گرفتار می کند؟
  مرا دلی است گرفتار خطّه ی شیراز زمن بریده و خو کرده با تنعّم و ناز
  ناصر بخاری را چه خاطره ای از اقامت در شیراز به یاد مانده است که این چنین با سوز می سراید:
  زشــــوق بر رخ ما روان گـــــــــردد در آن نفس که در آید به یاد ما شیراز
  زشهرهای جهان شهر عشق شیراز است بـــــدین دلــیل بود برج اولیاء شیراز
  آیا آن چنان که سعدی می فرماید، زیبایی طبیعت شیراز دامن گیر اهل دل است؟
  خوشا تفرج شیراز خاصه در نوروز که بر کند دل مرد مسافر از وطنش
  یا به ، براستی :
  هست رازی ازلی در دل شیراز نهان؟
  حتّی نگارش فهرست وار پیشینه تاریخی شهری که بیگانگانش «دل انگیزترین شهر آسیا» نامیده اند. دشوار می نماید. براستی درباره ی شهری که استمرار حیات دیرینش در گذر زمان بیانگر مقاومتی است که در برابر تند باد حوادث ابزار کرده و خشم زمان را با صبر فرزندان فرزانه و عالم و هنرمند خویش به استهزاء گرفته و از قرن ها پیش تا کنون دهها کتاب و مقاله در توصیفش به رشته تحریر درآمده ودر صدها شعر از زبان آشنا و بیگانه مورد مدح و تحسین قرار گرفته است، چه می توان گفت؟

  ویژگی ها و جایگاه اقلیمی شیراز

  شهرستان شیراز با مختصات جغرافیایی33/52 طول شرقی و 36/29 عرض شمالی در ارتفاع بیش از 1500 متر از سطح دریا با وسعتی معادل8/10688 کیلومتر مربع، تقریباً در مرکز استان فارس قرار دارد.در شمال شهرستان شیراز، شهرستان های مرودشت و سپیدان واقع اند و در جنوب آن شهرستان های فیروز آباد و جهرم قرار گرفته اند. شهرستان های نی ریز، استهبان و فسا در شرق شهرستان شیراز و شهرستان کازرون در غرب آن شهرستان قرار دارند.
  شهرستان شیرازشامل 6 بخش، 5 شهر و 21 دهستان است و جمعیت آن بالغ بر 1263244 نفر است. بخش های شهرستان شیراز عبارتند از: بخش مرکزی، بخش سروستان، بخش زرقان، بخش کربال، بخش کوار و بخش ارژن.
  شیراز را کوههای نسبتاً بلندی به شکل حصار در برگرفته که از نظر جغرافیای نظامی موقعیت مطلوبی به آن داده است. همچنین از زمان های دور، مناظر و دورنماهای دل انگیز و غارهای ساکت و سحر انگیز این کوهها برای صاحبدلان و عرفا، محلی مناسب بوده است.
  شیراز در منطقه ی معتدله ی شمالی قرار دارد و آب و هوای آن برّی است، ولی به سبب ارتفاع زیاد از سطح دریا از نقاط هم سطح خود، مانند کازرون و گناوه بسیار خنکتر است. و خاک جلگه ی شیراز که از رسوبات کوههای اطراف ایجاد شده ، بسیار حاصل خیز است.
  از مهمترین گیاهان طبیعی که در نواحی کوهستانی شهرستان شیراز می رویند، «گون» ، «بادام کوهی» ، «شیرین بیان» ، «شاه تره» و« گل گاوزبان» می توان نام برد.

  شیراز ، نامی خیال انگیز
  در افسانه ها آمده است که شیراز فرزند تهمورس(از پادشاهان سلسله پیشدادیان) شهر شیراز را تاسیس کرد و نام خود را بدان بخشید . به روایتی دیگر، نام این دیار، «شهر راز» بوده که به اختصار شهراز و شیراز خوانده شده است.
  در حالی که بر اساس تحقیقات«تدسکو» شیراز به به معنای مرکز انگور خوب است،«ابن حوقل»، جغرافی دان مسلمان قرن چهارم هجری ، علت نامگذاری شیراز را شباهت این سرزمین به اندرون شیر می داند، چرا که به قول او«عموماً خواربار نواحی دیگر بدانجا حمل می شد و از آن جا چیزی به جایی نمی بردند.» و بالاخره بنا به نوشته ی کتاب «صورالاقالیم»، از جهت وجود دامهای بسیار در دشت شیراز، آن جا را «شیرساز» نامیده اند.
  شیراز ، هم اکنون نیز در محلّ تقاطع مهمترین راههای ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور است و این موقعیت در ادوار قبل از اسلام شاخصتر بوده، چرا که در عهد هخامنشیان ، شیراز بر سر راه شوش (پایتخت هخامنشیان) به تخت جمشید و پاسارگاد بوده و در عهد ساسانیان راه ارتباطی شهرهای بسیار مهمی چون «بیشابور» و «گور» با «استخر» از جلگه ی شیراز می گذشت.
  وجود آثار قدیمی مانند «قصر ابونصر» در حوالی شیراز که قدمت آن به دوره ی اشکانیان می رسد و نقوش برجسته ی «برم دلک»، که از آثار دوره ی ساسانی است
  و قلعه ی بزرگ بندر (فهندر، پهندر، قهندز، کهندژ) در سمت شرق تنگ سعدی و چند نقش برجسته در دهکدۀ «گویم» در چهار فرسنگی شمال غرب شیراز و همچنین پیدا شدن سکه هایی در ضمن حفاریهای قصر ابونصر، که بر آن ها با خط پهلوی نام شیراز نقش بسته است، جملگی بر وجود شهر یا بلوکی به نام شیراز، در همین محل در دوران قبل از اسلام دلالت دارد.بدین ترتیب می توان احتمال داد، این وادی در عهد رونق تخت جمشید، آبادی کوچکی بیش نبوده است.


  شهر شيراز ، مركز استان فارس به طول 40 كيلومتر و عرضي متفاوت بين 15 تا 30 كيلومتر با مساحت 1268 كيلومتر مربع به شكل مستطيل در جنوب غربي ايران قرار دارد.
  اطراف شيراز را رشته كوههاي نسبتاً مرتفعي به شكل حصاري استوار ، احاطه كرده اند كه از لحاظ سوق الجيشي و حفظ شهر اهميت ويژه اي دارند.
  شهر شيراز مركز استان فارس مي باشد كه تقريبا از لحاظ جغرافيايي در مركز استان قرار گرفته است. مختصات جغرافيايي شيراز عبارتست از 33 درجه و دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 29 دقيقه عرض شمالي. ارتفاع از سطح دريا بيش از 1500 متر مي باشد.
  كهن ترين اثر نوشتاري كه نشان مي دهد شيراز در چه زماني بنا شده است ، مربوط به الواح گلي تخت جمشيد مي باشد كه واژه آن را «شي رازي ايش» ذكر كرده است.


  همچنين شيراز در ادوار گذشته طي چندين دوره پايتخت ايران بوده است. شيراز از دوران باستان تاكنون پيوسته وارث فرهنگ و تمدن ايران و زادگاه بسياري از بزرگان دين ، دانش ، هنر ، حكمت و عرفان بوده كه در دامان خود پرورده است ؛ كه آثار جاويدان آنها ميراث علمي و ادبي ايران را زنده و جاويد نگه داشته است.
  شيراز در طي چند دهه اخير توسعه و گسترش قابل توجهي يافته و به يكي از شهر هاي مهم و زيباي ايران تبديل شده است.
  اطلاعاتی درباره ی شهر شیراز جاهای دیدنی پارک های تفریحی اماکن زیارتی و..........

  شیراز مرکز استان فارس در جنوب ‌غربی ایران است. شیراز با جمعیت ١.۲۷۹/۱۴۰ نفر (برآورد سال ۲۰۰۶م)، پنجمین شهر پر جمعیت ایران است .
  موقعیت جغرافیایی این شهر در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس است. امروزه شیراز را قطب الکترونیک ایران میخوانند .
  ملک الشعرا بهار میگوید :
  بود آیا که دگر بار به شیراز رسم
  بار دیگر بمراد دل خود باز رسم
  هست راز ازلی در دل شیراز نهان
  خرم آنروز که کس بر سر آن راز رسد
  برسر مرقد سعدی که مقام سعداست
  بسته دست ادب و جبهه قدمساز رسم
  همت از تریت حافط طلبم وز مددش
  مست و مستانه بخلوتگه اعزاز رسم
  شیراز مرکز استان فارس در جنوب ‌غربی ایران است. شیراز با جمعیت ١.۲۷۹/۱۴۰ نفر (برآورد سال ۲۰۰۶م)، پنجمین شهر پر جمعیت ایران است .
  موقعیت جغرافیایی این شهر در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس است. امروزه شیراز را قطب الکترونیک ایران میخوانند .
  ملک الشعرا بهار میگوید :
  بود آیا که دگر بار به شیراز رسم
  بار دیگر بمراد دل خود باز رسم
  هست راز ازلی در دل شیراز نهان
  خرم آنروز که کس بر سر آن راز رسد
  برسر مرقد سعدی که مقام سعداست
  بسته دست ادب و جبهه قدمساز رسم
  همت از تریت حافط طلبم وز مددش
  مست و مستانه بخلوتگه اعزاز رسم
  فرهنگ و آداب و رسوم شیرازی ها :
  - دروازه قران
  - باغ عفیف آباد
  - باغ ارم
  - آرامگاه خواجوی کرمانی
  - گهواره دید
  - چاه مرتاض علی
  - ارگ کریمخانی
  - آرامگاه حافظ
  - آرامگاه سعدی
  - نارنجستان قوام
  - تخت جمشید
  - پاسارگاد
  - نقش رستم
  ماکن مذهبی و زیارتی :
  یکی از ویژگی های مهم شیراز وجود بقعات متبرکه است .حرم های مطهر فرزندان گرامی حضرت موسی بن جعفر و دیگر امازادگان همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دلهای حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی ، محل آرایه معماری ، شعر و ادب ، نقاشی ، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازی می باشد. اهالی متدین شیراز در نهایت احترام از این میراث های معنوی و فرهنگی حفظ و نگهداری نموده و در عمران و آبادی زیارت گاه ها کوشش فراوان بخرج می دهند .در این مجموعه به اختصار شخصیت والای بعضی از این امامزادگان واجبالتعظیم شرح داده می شود. امید است زیارت کننده ها و مسافرین عزیز از برکات قدسی آنان بهره مند گردند.
  - آستان مقدس حضرت شاه چراغ (ع (
  - آستان مقدس حضرت سید میرمحمد
  - آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین
  - آرامگاه شهید دستغیب
  - آرامگاه علی ابن حمزه
  - آرامگاه سید تاج الدین غریب
  - آرامگاه امام زاده ابراهیم
  - آرامگاه امام زاده زنجیری
  - سایر نقاط زیارتی و امامزادگان شیراز


  گردشگاه های مهم اطراف شیراز :
  پارک ملی بمو
  پارک ملی بمو با چشمه سارهای زیبا در ۱۸ کیلومتری شمال شیراز به مرودشت قرار دارد. از تفریجگاههای شیراز است. آب زلال چشمه سارها در دامنه این کوه جاری است.
  آبشار کوهمره سرخی
  در ۵۰ کیلومتری جاده شیراز به کازرون جاده کوهمره سرخی منشعب می شود که منطقه ای با درختان سرسبز و آبشار دل انگیز است.
  بهشت گم شده (تنگ بستانک)
  منطقه ای زیبا و افسانه ای از طبیعت است که بسیار زیبا ، خوش آب و هوا و سرسبز است. نام اصلی آن تنگ بستانک میباشد و به علت جاذبه فرح انگیزش به بهشت گم شده مشهور گردیده است.
  آبشار مارگون
  آبشار زیبا و فرح انگیز مارگون زینت بخش دره های سر سبز و جنگلی در غرب شهرستان سپیدان است. این ابشار به ارتفاع ۷۰ متر و عرض ۱۰۰متر در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر اردکان و ۱۳۰ کیلومتری شیراز قرار دارد
  دریاچه مهارلو ( دریاچه نمک )
  دریاچه مهارلو در ۱۵ کیلومتری جاده شیراز-فسا قرار دارد.
  تفریح گاه های دیگر عبارتند از :
  چشمه جوشک : در ۲۴ کیلومتری شمال غربی شیراز.
  چشمه شش پیر : در ۱۵ کیلومتری شهرستان سپیدان در دریاچه زیبای برم شش پیر ماهیگیری هم ممکن است و در فصل بهار بسیار دیدنی است.
  چله گاه : با درختان سرسبز و چشمه های آب در ۵ کیلومتری شهر سپیدان به یاسوج قرار دارد و دارای امکانات رفاهی سرویسهای بهداشتی ، آب لوله کشی و برق می ّباشد.
  تنگ تیزاب : با درختان سرسبز ، چشمه های آب و رودخانه زیبا در ۳۰ کیلومتری جاده سپیدان به یاسوج قرار دارد . دارای امکانات رفاهی ، سرویس بهداشتی ، برق ، آب لوله کشی و چادر می باشد. مکانی مناسب برای گردش گری در فصل تابستان است.
  پیست اسکی : در ۵ کیلومتری شهر سپیدان پیست اسکی جنوب ایران قرار دارد . تجهیززات مورد نیاز از قبیل بالابر و دیگر وسایل مورد نیاز در این پیست فراهم میباشد.
  چشمه پیربناب ( پیربنو ) : در ۱۵ کیلومتری جنوب شیراز.
  سد درودزن : در ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی شیراز.
  بند بهمن : بر روی رودخانه قرهآغاج در ۶۰ کیلومتری جنوب شیراز ( بخش کوار ).
  سوغات شیراز :
  صنایع دستی از قبیل خاتم کاری فارس ، نقره کاری ، سفال سازی ، منبت کاری و قالی بافی از مهمترین سوغاتی های شیراز محسوب میگردد.
  عرقیات و شربت های طبیعی بهترین سوغاتی های شیراز است. عرق شاتره ، نسترن ، بیدیمشک ، اترج ، تارونه ، بهار نارنج ، نعنا چهل گیاه ، کاسنی ، شربت به لیمو و نارنج ، گاوزبان و کیالک از این نمونه اند که هرکدام دارای خاصیت خود میباشند.
  گلاب میمند از سوغاتی های مهم فارس و شیراز است.
  اسطخری در کتاب مسالک و ممالک مینویسد : ( گلاب فارس از جور خیزد و به دیار حجاز و یمن و شام و مصر و مغرب و خراسان ببرند و آب طلع ( عرق طارونه (آنجا چکانند و هیچ جای دگر ندانند، زعفران و آب بید (بیدیمشک) بهتر از آن که به دیگر جای باشد (
  ابوریحان بیرونی در کتاب صدینه مینویسد:
  گلی را که از وی گلاب گیرند ، اهل فارس به آن آزاد گل گویند . سرزمین فارس در سراسر دوران غزنویان،به گرفتن گلاب از گل شهرت داشت.اگر چه در گذشته، گلاب یزد ، اصفهان و بصره ، اسم و رسمی داشتند ولی سرزمین فارس مهمترین مرکز تولید گلاب و عطر های گوناگون بوده است.
  دیگر سوغاتی های شیراز و استان فارس عبارتند از :
  کلوچه و مسقطی شیراز
  لیمو ترش جهرم
  خرمای جهرم
  نان شیرین فسا
  حلوای ارده و نان کنجدی
  حلوای مسغتی لار
  حاج بادام و نان کماج نی ریز
  پرتقال داراب
  گیوه آباده
  رب انار ارسنجان فرهنگ و آداب و رسوم شیرازی ها :
  - دروازه قران
  - باغ عفیف آباد
  - باغ ارم
  - آرامگاه خواجوی کرمانی
  - گهواره دید
  - چاه مرتاض علی
  - ارگ کریمخانی
  - آرامگاه حافظ
  - آرامگاه سعدی
  - نارنجستان قوام
  - تخت جمشید
  - پاسارگاد
  - نقش رستم
  ماکن مذهبی و زیارتی :
  یکی از ویژگی های مهم شیراز وجود بقعات متبرکه است .حرم های مطهر فرزندان گرامی حضرت موسی بن جعفر و دیگر امازادگان همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دلهای حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی ، محل آرایه معماری ، شعر و ادب ، نقاشی ، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازی می باشد. اهالی متدین شیراز در نهایت احترام از این میراث های معنوی و فرهنگی حفظ و نگهداری نموده و در عمران و آبادی زیارت گاه ها کوشش فراوان بخرج می دهند .در این مجموعه به اختصار شخصیت والای بعضی از این امامزادگان واجبالتعظیم شرح داده می شود. امید است زیارت کننده ها و مسافرین عزیز از برکات قدسی آنان بهره مند گردند.
  - آستان مقدس حضرت شاه چراغ (ع (
  - آستان مقدس حضرت سید میرمحمد
  - آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین
  - آرامگاه شهید دستغیب
  - آرامگاه علی ابن حمزه
  - آرامگاه سید تاج الدین غریب
  - آرامگاه امام زاده ابراهیم
  - آرامگاه امام زاده زنجیری
  - سایر نقاط زیارتی و امامزادگان شیراز


  گردشگاه های مهم اطراف شیراز :
  پارک ملی بمو
  پارک ملی بمو با چشمه سارهای زیبا در ۱۸ کیلومتری شمال شیراز به مرودشت قرار دارد. از تفریجگاههای شیراز است. آب زلال چشمه سارها در دامنه این کوه جاری است.
  آبشار کوهمره سرخی
  در ۵۰ کیلومتری جاده شیراز به کازرون جاده کوهمره سرخی منشعب می شود که منطقه ای با درختان سرسبز و آبشار دل انگیز است.
  بهشت گم شده (تنگ بستانک)
  منطقه ای زیبا و افسانه ای از طبیعت است که بسیار زیبا ، خوش آب و هوا و سرسبز است. نام اصلی آن تنگ بستانک میباشد و به علت جاذبه فرح انگیزش به بهشت گم شده مشهور گردیده است.
  آبشار مارگون
  آبشار زیبا و فرح انگیز مارگون زینت بخش دره های سر سبز و جنگلی در غرب شهرستان سپیدان است. این ابشار به ارتفاع ۷۰ متر و عرض ۱۰۰متر در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر اردکان و ۱۳۰ کیلومتری شیراز قرار دارد
  دریاچه مهارلو ( دریاچه نمک )
  دریاچه مهارلو در ۱۵ کیلومتری جاده شیراز-فسا قرار دارد.
  تفریح گاه های دیگر عبارتند از :
  چشمه جوشک : در ۲۴ کیلومتری شمال غربی شیراز.
  چشمه شش پیر : در ۱۵ کیلومتری شهرستان سپیدان در دریاچه زیبای برم شش پیر ماهیگیری هم ممکن است و در فصل بهار بسیار دیدنی است.
  چله گاه : با درختان سرسبز و چشمه های آب در ۵ کیلومتری شهر سپیدان به یاسوج قرار دارد و دارای امکانات رفاهی سرویسهای بهداشتی ، آب لوله کشی و برق می ّباشد.
  تنگ تیزاب : با درختان سرسبز ، چشمه های آب و رودخانه زیبا در ۳۰ کیلومتری جاده سپیدان به یاسوج قرار دارد . دارای امکانات رفاهی ، سرویس بهداشتی ، برق ، آب لوله کشی و چادر می باشد. مکانی مناسب برای گردش گری در فصل تابستان است.
  پیست اسکی : در ۵ کیلومتری شهر سپیدان پیست اسکی جنوب ایران قرار دارد . تجهیززات مورد نیاز از قبیل بالابر و دیگر وسایل مورد نیاز در این پیست فراهم میباشد.
  چشمه پیربناب ( پیربنو ) : در ۱۵ کیلومتری جنوب شیراز.
  سد درودزن : در ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی شیراز.
  بند بهمن : بر روی رودخانه قرهآغاج در ۶۰ کیلومتری جنوب شیراز ( بخش کوار ).
  سوغات شیراز :
  صنایع دستی از قبیل خاتم کاری فارس ، نقره کاری ، سفال سازی ، منبت کاری و قالی بافی از مهمترین سوغاتی های شیراز محسوب میگردد.
  عرقیات و شربت های طبیعی بهترین سوغاتی های شیراز است. عرق شاتره ، نسترن ، بیدیمشک ، اترج ، تارونه ، بهار نارنج ، نعنا چهل گیاه ، کاسنی ، شربت به لیمو و نارنج ، گاوزبان و کیالک از این نمونه اند که هرکدام دارای خاصیت خود میباشند.
  گلاب میمند از سوغاتی های مهم فارس و شیراز است.
  اسطخری در کتاب مسالک و ممالک مینویسد : ( گلاب فارس از جور خیزد و به دیار حجاز و یمن و شام و مصر و مغرب و خراسان ببرند و آب طلع ( عرق طارونه (آنجا چکانند و هیچ جای دگر ندانند، زعفران و آب بید (بیدیمشک) بهتر از آن که به دیگر جای باشد (
  ابوریحان بیرونی در کتاب صدینه مینویسد:
  گلی را که از وی گلاب گیرند ، اهل فارس به آن آزاد گل گویند . سرزمین فارس در سراسر دوران غزنویان،به گرفتن گلاب از گل شهرت داشت.اگر چه در گذشته، گلاب یزد ، اصفهان و بصره ، اسم و رسمی داشتند ولی سرزمین فارس مهمترین مرکز تولید گلاب و عطر های گوناگون بوده است.
  دیگر سوغاتی های شیراز و استان فارس عبارتند از :
  کلوچه و مسقطی شیراز
  لیمو ترش جهرم
  خرمای جهرم
  نان شیرین فسا
  حلوای ارده و نان کنجدی
  حلوای مسغتی لار
  حاج بادام و نان کماج نی ریز
  پرتقال داراب
  گیوه آباده
  رب انار ارسنجان
   
  New_Sense و ♥Mahdi♥ از این پست تشکر کرده اند.
 2. New_Sense

  New_Sense یاد کن گاهی ما را در تنهایی خود ... همراه انجمن

  3,513
  11,372
  31,613
  بابا همشهری , چقدر وقت اینجا بودم نمیدونستم اینجا غیر خودم شیرازی داره