1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

درباره ی البرز

شروع موضوع توسط μ~¤@ฯmit@¤~μ ‏Dec 23, 2013 در انجمن البرز

 1. μ~¤@ฯmit@¤~μ

  μ~¤@ฯmit@¤~μ hastye eshgh Im lovable lovable for loveer

  9,041
  24,831
  2,771
  استان جدیدالتأسیس البرز با مساحت5833 کیلومترمربع در سال 1389 از استان تهران منتزع و استان سی و یکم کشور را تشکیل داده و من حیث المجموع 35 صدم درصد از مساحت کل کشور به این خطه تخصیص یافت.

  کل جمعیت استان براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1385 (براساس مجموع آمار شهرستانهای کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد در سال 85) 991/076/2 نفر می باشد که از این تعداد 464/842/1 نفر ساکن شهر و 527/234 نفر ساکن روستا می باشند. بدین ترتیب درصد جمعیت استان نسبت به کل جمعیت کشور 9/2% و ترتیب نسبت جمعیت شهری به کل جمعیت استان 7/88% و نسبت جمعیت روستایی به کل جمعیت استان 3/11% می باشد.

  استان البرز دارای 4 شهرستان با نامهای کرج، نظرآباد، ساوجبلاغ و طالقان (بخش طالقان با جدایی از شهرستان ساوجبلاغ بعنوان چهارمین شهرستان استان البرز به تصویب رسیده است) . 9 بخش و 21 دهستان و 15 شهر می باشد.


  شهرستان کرج با جمعیتی بالغ بر 275/732/1 نفر پر جمعیت ترین شهرستان این استان می باشد که از این تعداد 674/666/1 نفر شهرنشین و 601/65 نفر روستایی می باشد.
  شهرستان ساوجبلاغ دارای 883/189 نفر جمعیت که از این تعداد 787/74 نفر شهرنشین و 096/115 نفر روستایی می باشند.
  شهرستان نظرآباد نیز دارای 725/128 نفر جمعیت که از این تعداد 722/97 نفر شهرنشین و 003/31 نفر روستایی هستند.
  شهرستان طالقان نیز دارای 108/26 نفر جمعیت که از این تعداد 281/3 نفر شهرنشین و 827/22 نفر روستایی هستند.
  براین اساس تراکم نسبی جمعیت در استان البرز 356 نفر در کیلومترمربع می باشد که برای شهرستان کرج 705 نفر در کیلومترمربع، برای شهرستان ساوجبلاغ 118نفر در کیلومترمربع و برای نظرآباد 5/223 نفر در کیلومتر مربع می باشد.
  ردیف
  شهرستان
  جمعیت کل
  شهری
  روستایی
  مساحت Km2
  تراکم / نفر
  Km2
  1
  کرج
  275/732/1
  674/666/1
  601/65
  2457
  705
  2
  ساوجبلاغ
  883/189
  787/74
  096/115
  1600
  7/118
  3
  نظرآباد
  725/128
  722/97
  003/31
  576
  5/223
  4
  طالقان
  108/26
  281/3
  827/22
  1200
  7/21
  5
  کل استان
  991/076/2
  464/842/1
  527/234
  5833
  356
  آب و هوای استان البرز معتدل و متوسط میزان بارندگی در آن حدود 250 میلیمتر در سال است. هر چند در گذشته زمینها و اراضی کشاورزی حاصلخیز این ناحیه بدلیل وجود رودخانه کرج اهمیت بسیار داشته و اکنون نیز تا حدودی این اهمیت را حفظ نموده است. ولی متأسفانه به دلیل اینکه در حال حاضر تقریباً تمام آب رودخانه کرج برای مشروب ساختن تهران استفاده می شود، کشاورزی منطقه رونق گذشته را نداشته و بسیاری از اراضی کشاورزی این استان و علی الخصوص شهرستان کرج با مشکلات ومعضلات متعددی روبرو شده است.
  آب و هوای استان البرز که می تواند بعنوان بخش شاخص کشور بلحاظ اعمال مدیریتهای زیست محیطی مطرح باشد، از انواع خشک سرد، نیمه خشک، مدیترانه ای، مرطوب و مرطوب سرد تشکیل شده است و بارش در این منطقه بیشتر بصورت برف می باشد. حداکثر میزان بارندگی در این منطقه در اواخر زمستان و اوایل بهار بوده و حداقل بارندگی در مرداد ماه می باشد. ماههای دی و مرداد به ترتیب سردترین و گرمترین ماههای سال را در این استان تشکیل می دهد. این منطقه به لحاظ وضعیت خاص توپوگرافی و اقلیمی از غنای کم نظیر پوشش گیاهی برخوردار بوده و بیش از 700 گونه گیاهی متعلق به 200 جنس خانوار از گیاهان اصلی شناسایی شده که نشاندهنده پوشش گیاهی بسیار غنی می باشد.
  تنوع اقلیمی و شرایط خاص اکولوژیکی و توپوگرافی استان البرز شرایط زیستی مساعدی را برای انواع وحوش در این گستره فراهم آورده است.
  لایحه تأسیس استان البرز در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ پس از تصویب در جلسه هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. این لایحه پس از بررسی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی بالاخره در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ به تصویب رسید و شهرستان کرج به عنوان مرکز استان معرفی گردید. اما شروع فعالیت استانداری استان البرز در تاریخ ۸۹/۶/۲۲ با حضور وزیر کشور و نخستین استاندارش – عیسی فرهادی - بود .
  استان البرز با مساحت ۱۶۲کیلومتر مربع در غرب تهران و جنوب دامنه رشته کوه البرز واقع شده است. این استان
  از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان مرکزی، از غرب به استان قزوین و از شرق به شهرستان تهران همسایه است. باید اضافه کرد که این استان در تقسیمات کشوری جزو سی و یکمین استان‌ ایران به شمارمی رود .
  استان البرز هم‌اکنون مشتمل بر دو بخش است: بخش مرکزی که خود شامل ۶ دهستان به نام‌های: نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره که از تونل کندوان تا ماهدشت را شامل می شود .
  بخش اشتهارد که از احمدآباد شروع شده و تا مرادتپه ادامه دارد، اشتهارد دارای یک دهستان به نام پلنگ آباد یا رحمانیه است .

  جلگه پهناور کرج با ارتفاع متوسط ۱،۳۲۰ متر از سطح دریا، به وسیله کوههای البرز از استان مازندران جدا شده‌است. این استان، به علت قرار گرفتن در ناحیه شمالی کوه های البرز مرکزی
  ، میان دره‌های پرپیچ ‌وخم البرز، دره چالوس و رودخانه کرج در فصول سرد سال تحت تاثیر سیستم های شمالی، شمال غربی، غربی، به ویژه جنوب غربی بوده و دارای هوای مرطوب و خنک است .
  همچنین، پستی و بلندی های این استان متاثر از دامنه های جنوب غربی البرز است که به ۳دسته: «اراضی کوهستانی»، «اراضی دامنه ای» و «اراضی جلگه ای مسطح » به شرح ذیل تقسیم می شود :
  «اراضی کوهستانی» شامل : کوه های حصار و بیلقان در شرق ، بیجه کوه ، سیاه کلان، آتشگاه و ورزان در شمال، «اراضی دامنه ای» شامل: دامنه های جنوبی ارتفاعات شمالی و شرقی، تپه مرادآب، تپه های شاهین ویلا، حصارک و جاده شاه دشت و در نهایت «اراضی جلگه ای مسطح» شامل: اراضی گوهر دشت، حصارک، گلدشت تا جنوبی ترین اراضی منطقه می شود. از دیگر کوه های مهم این منطقه می توان به: کوه ونتار یا آسارا، کوه سیکنو، کوه هفت خان و کوه کرچان اشاره کرد. به این ترتیب آب و هوای این استان در نواحی شمالی؛ معتدل و کمی سرد و در دشت جنوبی؛ معتدل است. با این وجود این منطقه، از نظر بارندگی جزو نواحی خشک کشور به شمار می آید .
  رودخانه های جاری در استان البرز عبارتند از: آب لانیز، برغان، سیدک، آب ورزن، مورود، کرج، وارنگه رود، ولایت رود و آب شهرستانک.  در مورد پيشينه تاريخي شهرستان کرج منابع مکتوب، بسيار محدود است. سرزمين كرج در طول تاريخ به دلیل مجاورت با سه کانون: «سرزمين هاي كناره ي دریای خزر» در شمال، «سرزمين قزوين» در غرب، و «ري» در شرق شاهد تحولات و حوادث زیادی بوده و بدون شك این تحولات و جريانات بر سرزمين كرج و مردمان آن تاثيرات فراوان داشته است .
  دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به دلیل آب وهوای مناسب و رودخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن، همیشه محل استقرار و سکونتگاه های موقتی و دائمی اقوام و گروه¬های مختلف بوده است . طبق اسناد و منابع تاریخی و آثاری همچون تپه های باستانی آق تپه و مردآباد در حاشیه شهر، بقایای معابد و قلعه هایی مثل: قلعه شاه دژ ، قلعه دختر ،قلعه کلاک، قلعه سنگ کسیل و دژهای استوار در جاده کرج – چالوس و نیز تختگاه هایی چون: تخت رستم و تخت کیکاووس در جنوب کرج و دیگر آثار تاریخی و باستانی همگی گویای مسکونی بودن این سرزمین در دوران پیش از اسلام است. حمدالله مستوفی در سده هشتم هجری قمری کن و کرج را از ولایات تابع طالقان برشمرده و در ذکر رودخانه‌های عراق عجم از کوه رود نام می‌برد که ویژگی‌های آن به طور دقیق قابل تطبیق با رودخانه کرج است.
  براساس منابع و شواهد تاریخی، رفت و آمد کاروان ها تا پیش از حمله مغول به شهر ری از راه سگزآباد و کناره شهریار انجام می گرفت ولی در زمان حکومت مغول، راه دوم یعنی راه قزوین – کرج به ری ترجیح داده شد و آثار تاریخی بر جای مانده همچون کاروانسراها و پل ها و قلعه ها در حاشیه جاده کرج بیانگر این موضوع است. آورده شده: هلاکوخان - نوه ي چنگيز - با گذر از اين سرزمين پايگاه قدرت اسماعيليان در الموت را نابود ساخت .
  با مطالعه تاریخ پل صفویه این احتمال وجود دارد که در دوران حکومت صفویان پل حاضر بر روی بقایای پل قدیمی مربوط به دوره های پیش از صفویه انجام شده است. از دیگر بناهای ساخته شده در دوران صفویان می توان بنای امام زاده حسن کرج را نام برد .
  زمانی که آقامحمدخان قاجار در سال ۱۲۱۰ ، تهران را پایتخت کشور اعلام کرد، کرج به علت مجاورت با پایتخت روز به روز آبادتر و با اهمیت تر شد، طوری که می توان گفت باشکوه ترین دوران این منطقه، دوره قاجاریه و به ویژه عصر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه بوده است .
  در آخر بد نیست اضافه کنیم؛ اگر کلمه کرج را از ریشه کراج بگیریم به معنای بانگ و فریاد است که البته با سابقه تاریخی آن نیز در ارتباط است. چراکه در تپه ها و قلعه های به جا مانده، آثاری از آتش افروزی جهت خبر رسانی و دیده بانی مشاهده می شود. به این صورت که دیده بانان در مواقع جنگ از طریق آتش افروزی، مردم را از هجوم دشمنان باخبر می ساختند. آثار به جا مانده در گوشه و کنار این جلگه وسیع و در حاشیه های ارتباطی کهن، در تپه های آتشگاه کلاک، قلعه دختر شهرستانک، کوه های مرادتپه، همچنین آثار دوران اسلامی همچون برج میدانک مغولی، پل و کاروانسرای شاه عباسی و نمونه های از این قبیل، گویای استمرار استقرار در این منطقه است .


  استان البرز به علت مهاجرت پذیری دارای ترکیب مختلف اقوام است. از اقوام ساکن در شهرستان کرج می توان به اقوام لر، کرد، گیلکی، یزدی، ترک، مازندرانی و خوزستانی اشاره کرد که به صورت غیر متمرکز در نقاط مختلف استان ساکن هستند و به این زبان ها نیز صحبت می کنند. اما گویش اصلی مردم کرج، گویش کرجی است .

  استان البرز در بخش کشاورزی به دلیل داشتن شرايط اقليمي ممتاز، خاک حاصلخيز، خاکدار بودن بیش از ۷۰ درصد از اراضی، کیفیت مناسب و مطلوب آب های سطحی و زیرزمینی، وجود شرایط کشت دوم و سوم در برخی نقاط، وجود نهالستان برای عرضه به کل کشور و به ویژه امکان تصفیه و بازیافت فاضلاب در بخش کشاوری دارای موقعيتي استثنايي است و یکی از استان های مهم کشور در بخش تولید محصولات کشاروزی محسوب می شود.
  گستردگي صنايع تبديلي وغذايي دراستان ، وجود زمينه ي سرمايه گذاري در توسعه وگسترش کشت هاي گلخانه اي براي توليد محصولات جاليزي، امکان گسترش ظرفيتهاي توسعه ي صادرات با وجود فرودگاه پيام، وجود پتانسيل ژنتيکي دامي دردامپروري وامکان پرورش ماهي هاي سرد آبي ازجمله موارد بارزمشاغل اقتصادي درکرج است .
  از دیگر صنایع فعال در استان می توان: صنايع غذايي، نساجي، چرم سازي، صنايع سلولزي وکشاورزي را نام برد .
  دربخش معادن وجود سنگ آهک وگچ ، معادن ساختماني، مس، ذغال سنگ، نمک، سيليس ومعادن شن وماسه را نباید نادیده گرفت.
  با این وجود؛ بيشتر شاغلان استان به ترتيب دربخش خد مات، صنعت وکشاورزي مشغول هستند.
   

  موضوعات مشابه

  میلاد 1 از این پست تشکر کرده است.