1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

خیابان هایی در دنیا که نام های ایرانی دارند

شروع موضوع توسط bimz ‏Jun 5, 2013 در انجمن مطالب جالب

 1. bimz

  bimz Illuminati

  140
  1,052
  1,047
  خواهر خواندگی بین شهرها و کشورها یکی از قراردادهایی است که از مدتها قبل بین کشورهایی که با هم مشترکات فرهنگی، هنری، تاریخی و... دارند باب است. مثلا شما در دل آمریکا میتوانید خیابانی به اسم تهران و محلهای به اسم پرشیا ببینید که خب در نوع خود بسیار جالب است. گزارشی که قرار است بخوانید درباره همین «خواهر خواندگی» و «برادر خواندگی» بین ایران و کشورهای مختلف دنیاست.
  تهران در الجزایر
  با یک نگاه به نقشه شهر ویلا یا در الجزایر متوجه میشوید که منطقهای به اسم تهران در آن وجود دارد. این شهر که قسمت فرانسوینشین الجزایر را تشکیل میدهد، دارای حدود 3 میلیون نفر جمعیت است.
  اصفهان در آلمان
  هر قدر شهر اصفهان خوش آبوهوا است، خیابانی که خارج از مرزهای کشور به این نام است در دل صحرا و در آفریقای جنوبی واقع شده. البته بنا به موقعیتی که شهر اصفهان دارد این شهر با شهرهای زیادی خواهرخواندگی دارد، یکی از این شهرها فرایبورگ آلمان است. در اوایل سال 1390 نمایندگان فرایبورگ به شهر اصفهان سفر کردند تا در کانون فرهنگی ایران شرکت کنند. در این مراسم بود که استارت خواهرخواندگی بین دو شهر در آلمان و ایران زده شد.
  اصفهان در مالزی
  خیابان اصفهان در نزدیکی مرکز شهر کوالالامپور و در فاصله بسیار اندک از میدان تاریخی و معروف مردکا (Merdeka) و المانهای معروف تاریخی این شهر مانند مسجد جامع قرار دارد.این خیابان کوچک در محل تلاقی دو خط حمل و نقل شهری LRT( ایستگاه بانداریا) و KTM (ایستگاه بانک نگارا) قرار داشته و همچنین در مجاورت مرکز خرید مدرن SOGO واقع شده است.
  با تصویر نقشه گوگل، موقعیت خیابان اصفهان در کوالالامپور را مشاهده میکنید اصفهان خواهرخوانده 13 شهر گوناگون در جهان است که از این میان میتوان از بارسلون، اسپانیا، فلورانس ایتالیا، سنپترزبورگ روسیه، یادش رومانی، کوالالامپور مالزی، فرایبورگ آلمان، ایروان ارمنستان، هاوانا کوبا، کویت، شیان چین، کیوتری ژاپن، لاهور پاکستان،داکار سنگال، بعلبک لبنان، بیروت لبنان و استانبول ترکیه اشاره کرد.
  تبریز در ایالات متحده آمریکا
  در شهر مشهور «رالی» در کارولینای شمالی ایالات متحده، منطقهای به نام تبریز وجود دارد که به عنوان پایتخت رالی به حساب میاید. تبریز آمریکا به عنوان پایتختی به حساب میاید که حاکمان زیادی در آن زندگی کردهاند، تبریز آنجا مثل تبریز خودمان یک منطقه باشکوه به حساب میآید.
  تهران، نیوهمپشایر، چارلستون ایالات متحده آمریکا
  یکی از جادههای فرعی که در آمریکا وجود دارد به اسم تهران نامگذاری شده است. این جاده زیبا نزدیک شهرستان سالیوان است. در سر شماری سال 2010 جمعیت این شهر 5 هزار و 114 نفر اعلام شد. دور تا دور این جاده پر از درخت است و در را پر میکند. در شهرستان سالیوان که به موازات این جاده است، روستاییانی زندگی میکنند که هر روز برای رسیدن به شهر از این جاده عبور میکنند.
  دریاچه نراقی در آمریکا
  نراق یکی از شهرهای استان اصفهان است که فامیل تعداد زیادی از مردم ایران شهر «نراقی» است.
  جالب است بدانید سال 1980 خانوادهای به نام فامیل نراقی در این مکان زندگی میکردند که در کنار خانه بزرگشان دریاچهای بود. این دریاچه به نام همین خانواده نامگذاری شد. اگر در نقشه نگاه کنید، میبینید که یک دریاچه کوچک به اسم «دریاچه نراقی» در دل «مودستو»ی کالیفرنیا وجود دارد و هنوز به همین نام خوانده میشود.
  خیابان ایران در آمریکا
  در شهر مینه سوتا در آمریکا خیابانی وجود دارد به اسم ایران. این خیابان در 37 کیلومتری شهر مینیاپولیس در ایالات مینه سوتا قرار دارد. کسانی که اولین بار در این مکان زندگی کردند روستاییان، مهاجران و کشاورزان بودند اما رفته رفته سبک زندگی شهری وارد این منطقه شد و گروهی از اسکاتلند، انگلیس، ایرلند و... وارد این مکان شدند. البته یک بزرگراه نیز در همین ایالت وجود دارد که به نام ایران Iran Path Northfield Minnesota, USA است.
  خیابان تهران در کرهجنوبی
  یک خیابان در بخش گنگنام شهر سئول کرهجنوبی وجود دارد که نامش تهران است. شرکتهای «سامسونگ» و هینیکس» دفاتری در این خیابان دارند. یکی از گرانترین سازههای کره نیز در همین خیابان تهران است. در این قسمت شرکتهای الجی و سامسونگ مشغول به کار هستند.
  پیشینه نامگذاری این خیابان به اسم «تهران» به پیش از انقلاب برمیگردد، زمانی که شهردار وقت تهران در سال 1354 به سئول کره سفر کرد، همان زمان بود که دو خیابان بزرگ در پایتخت دو کشور به اسامی «سئول» (در تهران) و تهران در کره نامگذاری شد.
  نام قبلی خیابان تهران در کره، سامنین گون Samneungno بود که در سال 1963 به تهران تغییر نام داد. این خیابان یکی از پررفت و آمدترین خیابانهای کشور کره است. همانطور که میدانید، خیابان سئول در تهران نیز در همان سال نامگذاری شد که در شمال شهر تهران و در زندگی منطقه اوین قرار گرفته است.
  در لوح یادبود نامگذاری این خیابان نوشتهاند: «جاویدان باد دوستی بیشائبه مردم دو شهر تهران و سئول که به پاس آن در شهر سئول خیابانی به نام تهران و در شهر تهران خیابانی به نام سئول نامگذاری گردید.»
  خیابان خلیج فارس در الجزایر
  در حالی که برخی کشورهای عربی و اروپایی دنیا به دنبال این هستند که از نامی جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده کنند اما در دل الجزیره خیابانی به نام «خلیج فارس» وجود دارد.
  تهران در پاریس
  اگر به پاریس سفر کردید میتوانید سری به چهارراه تهران بزنید. این خیابان یکی از پررفتوآمدترین خیابانهای پاریس است که سالهاست به اسم پایتخت کشورمان نامگذاری شده است.
  خیابان سعدی در آمریکا
  در یکی از محلههای لوییزیانا که در شهر هوآمای آمریکا واقع است، خیابانی وجود دارد به نام سعدی. این شاعر با اینکه در کشورهای غربی به اندازه ایران شهرت ندارد، اما خیلیها هنر او در سرائیدن اشعار اجتماعی و اخلاقی را جهانی و ستودنی میدانند.
  :267: تشکر یادت نره
   
  alireza1377 از این پست تشکر کرده است.
 2. Sun-girl

  Sun-girl in rell 4ever

  178
  4,763
  8,668