1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

خواب

شروع موضوع توسط Sonya ‏Mar 5, 2013 در انجمن روانشناسی عمومی

1. Sonya

Sonya حس خوبيه ببینی یه نفر همه رو بخاطر تـــو پس زده

10,226
    58,479
    33,493
    تعريف خواب

خواب حالتي است كه در آن فرد موقتا هوشياري خود را از دست مي دهد و نمي تواند به محرك هاي اطراف پاسخ دهد, ولي

در شرايطي كه محرك شديد يا خاص باشد ( مانند صداي انفجار, صداي زنگ موبايل يا گريه ي نوزاد براي مادر) فرد به آن پاسخ

مي دهد.

خواب, لازمه ي سلامتي

خواب يكي از ضروريات زندگي است. بدن ما همانطور كه به خوردن, نفس كشيدن و... نيازمند است, به خواب هم نياز جدي

دارد.

تحمل انسان در برابر بي خوابي بسيار كم است و ممكن است فرد بعد از مدت كوتاهي بي خوابي, سلامتي خود را از دست

داده و بيمار شود.

فعاليت هاي روزمره از جمله مواردي هستند كه باعث خستگي ذهني و جسمي ميشوند. بهترين وسيله اي كه مي تواند

خستگي را برطرف كند و به بدن نيروي تازه اي ببخشد, خوابيدن است.

توانايي سيستم دروني بدن در اثر كار و فعاليت زياد كاهش پيدا مي كند, در نتيجه بدن براي جايگزين كردن انرژي و تجديد قوا

به خواب و استراحت نياز دارد, همچنين هورمون رشد كه در خواب ترشح مي شود به ترميم سلول هاي آسيب ديده كمك

مي كند.

بي خوابي بر چرخه ي طبيعي هورمون هاي بدن و قسمتي از هيپوتالاموس كه مسئول تنظيم اشتهاست, تاثير مي گذارد;

به طوري كه كم شدن زمان خواب يا پايين بودن كيفيت خواب, از دلايلي است كه باعث كم اشتهايي و همچنين مانع جذب

مواد غذايي مي شود كه اين دو امر كاهش غيرطبيعي وزن افراد را در پي دارد.

خواب موجب آرامش دستگاه عصبي مي شود, به همين دليل افرادي كه خواب كافي و راحتي دارند, درتصميم گيري و

انتخاب اهداف بسيار موفق هستند; بر عكس كساني كه به ميزان كافي نمي خوابند, افرادي عصبي, افسرده و غمگين

هستند.

خواب تاثير زيادي در شادابي پوست دارد. در اثر كم خوابي يا بي خوابي, عضلات پوست دچار ضعف شده و چين و چروك

بيشتري در آن ظاهر مي شود; بنابراين براي اينكه سر حال, با نشاط و داراي پوستي سالم و باطراوت باشيد, به موقع و

به اندازه بخوابيد.

ميزان نياز به خواب در افراد مختلف

به طور متوسط, انسان حدود بيست سال از عمر خود را به خوابيدن اختصاص مي دهد. خواب افراد يا توجه به سن,

تفاوت هاي فردي, موقعيت هاي مختلف مانند بيماري, حاملگي و خستگي شديدتغيير مي كند. برخي از افراد به كمتر از

6 ساعت خوا نياز دارند, در حاليكه برخي ديگر به بيش از 9 ساعت خواب نياز دارند

نوزادان تازه متولد شده به طور متوسط بين 20_15 ساعت در يك شبانه روز به خواب نياز دارند.

كودكان تا زمان بلوغ به12_9 ساعت خواب نياز دارند.

كساني كه تازه به سن بلوغ رسيده اند, براي بازدهي بهتر به 10_9 ساعت خوا شبانه نياز دارند.

ميزان خواب كافي براي جوانان8-7 ساعت مي باشد.

اكثر بزرگسالان به 9_6 ساعت خواب شبانه نياز دارند.

براي سالمندان 8_7 ساعت خواب مناسب مي باشد.

parimah، Shiva، Seyed Mahdi و 7 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. behnam7503

behnam7503 ناظم انجمن

3,895
    10,884
    1,729
    مرسی عالی بود خواب لازمه سلامتی هستش ولی من کم میخوابم ولی خیلی هم بد خوابم یهو میبینی تو خواب ملق میزنم خخخخخخخخخخخخخ

SHAPARAK، کلوچه خانوم، rezaco2196 و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. *امين*

*امين* *امین*

8,446
    23,155
    1,128
    عالی بود آبجی سونیا thumbsup

SHAPARAK، کلوچه خانوم و Sonya از این ارسال تشکر کرده اند.
  4. اره درست میگی برای منم ثابت شده....من باید در روز 7 تا 8 ساعت بخوابم....وگرنه اون تمرکز لازم رو ندارم.....:43::250:thumbsup
    خوشبختانه خوابم خوبه و با هر صدایی بیدار نمیشم....خوابمم ارومه یعنی تکون خوردن نداریم....:131:

کلوچه خانوم و Sonya از این پست تشکر کرده اند.
  5. MahD!ye

MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

15,168
    16,846
    1,083
    مرسی
    من تو خواب خیلی تکون میخورم ولی وقتی خوابم یکی هسته اتم بشکافه در گوشم بیدار نمیشم:16:

Sonya از این پست تشکر کرده است.
  6. leili

leili

144
    3,660
    4,888
    :221:

7. *امين*

*امين* *امین*

8,446
    23,155
    1,128
    یهو بگو مثله تانک میخوابی دیگه . :17::17::69:

8. Seyed Mahdi

Seyed Mahdi من عاشق محمد (ص )هستم....

1,868
    5,929
    1,311
    به نظرم من هنوز تو دوران طفولیت موندم ازبس خوابم زیاده دارم دیوونه میشم.....:261:

9. Sonya

10,226
    58,479
    33,493
    خواهش ميكنم:22:

parimah و behnam7503 از این پست تشکر کرده اند.
  10. Sonya

10,226
    58,479
    33,493
    خواهش ميكنم:22:

parimah و behnam7503 از این پست تشکر کرده اند.