1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

ثبت دقیق ترین تصویر از جو سیاره فراخورشیدی

شروع موضوع توسط behnam7503 ‏Apr 4, 2013 در انجمن ماورا الطبیعه

 1. behnam7503

  behnam7503 ناظم انجمن

  3,894
  10,962
  1,860
  ثبت دقیق ترین تصویر از جو سیاره فراخورشیدی
  df91f9d21510404a2f17623415ef3b5f.
  ستاره شناسان با دریافت تصاویر بهتری از گازهای موجود در جو سیارات فراخورشیدی، به جزئی ترین تصویر از جوِ یک سیاره که خارج از منظومه ی شمسی قرار دارد، دست یافتند که امید می رود با کسب این موفقیت دنیاهای دور دست و بیگانه اندکی از غربت خود بیرون آیند.
  ستاره شناسان با دریافت تصاویر بهتری از گازهای موجود در جو سیارات فراخورشیدی، به جزئی ترین تصویر از جوِ یک سیاره که خارج از منظومه ی شمسی قرار دارد، دست یافتند که امید می رود با کسب این موفقیت دنیاهای دور دست و بیگانه اندکی از غربت خود بیرون آیند.


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، این مطالعه تقریباً اولین مطالعه ای است که مستقیماً اجزای شیمیاییِ یک سیاره فراخورشیدی را مورد تحلیل قرار می دهد.


  در گذشته٬ منجمان به وجود سیارات فراخورشیدی و گازهای موجود در آن ها٬ با جستجوی تغییرات ظریف در پرتوهای نوری که از ستاره های آن سیارات می رسیدند٬ پی برده بودند. اکنون با استفاده از ابزارهای بهبود یافته٬ تیمی به رهبریِ کوئین کانوپاکی (Quinn Kanopacky) از دانشگاه تورنتو٬ نوری که مستقیماً از سیاره ای که یک سال نوری با ما فاصله دارد را آشکارسازی کرده اند.


  جاناتان فورتنی (Jonathan Fortney) دانشمند سیاره شناس از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز در خصوص این موفقیت گفت: «تصور می کنم داده های چنین مطالعه ای را ۱۰ سال خواهیم داشت.»


  بر اساس گزارش چاپ شده این تیم در ۱۴ مارس در مجله ساینس، داده های به دست آمده٬ به اندازه ی کافی از چنان وضوحی برخوردارند که نه تنها حضور مونوکسیدکربن و آب، بلکه فراوانی آن ها را نیز در جوِ آن سیاره فاش می کند. چنین اطلاعاتی می تواند چگونگی تشکیل آن سیاره را آشکار سازد. این مطالعات همچنین می تواند از حضور زندگی روی یک سیاره ی دوردست پرده بردارد٬ اما اندازه و مدار این سیاره به گونه ای است که آن را به عنوان جهان قابل زیست رد می کند.


  همچنین سارا سیگر(Sara Seager) اخترفیزیکدانی از دانشگاه ام آی تی دراین باره گفت:« این شروعی است بر عصر جدید و با عظمت در مطالعات فراخورشیدی».


  در سال ۲۰۰۸ ٬ کریستیان ماروس (Christian Marois) از رصدخانه ی اخترفیزیکِ دومینیون (Dominion Astrophysical Observatory) در ویکتوریای بریتیش کلمبیا و همکارانش اولین تصویر را از سیستم چند سیاره ای خارج از منظومه ی شمسی با نشان دادن سه غول گازی که در حال چرخش حول ستاره ی HR ۸۷۹۹ گرفتند.


  ستاره ی HR ۸۷۹۹ که در صورت فلکی اسب بالدار قرار دارد٬ حدود ۱۳۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. این سیارات به شکل داغ و سوزنده هستند و این امر آن ها را چنان روشن می سازد که ستاره شناسان قادرند مستقیماً آنان را آشکارسازی کنند. در سال ۲۰۱۰ محققان از چهار سیاره ی حول ستاره ی HR ۸۷۹۹ تصویربرداری کردند.
   
  Sonya از این پست تشکر کرده است.
 2. Sonya

  Sonya حس خوبيه ببینی یه نفر همه رو بخاطر تـــو پس زده

  10,221
  58,696
  33,872
  thumbsup
   
  behnam7503 از این پست تشکر کرده است.