• این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

    مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

    عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

تولید سبک‌ترین ماده دنیا/ ۹۹.۹۹ درصد هوا و تنها ۰.۰۱ درصد از ماده جامد!

  • شروع کننده موضوع Admin
  • تاریخ شروع

Admin

ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ...
عضو کادر مدیریت
مدیر کل سایت
ارسال ها
13,105
لایک ها
26,598
سن
26
محل سکونت
میانه
#1

فارس: این ماده جدید دارای معماری سلولی «میکروشبکه ای» است. این گروه از محققان توانستند ماده ای تولید کنند که ۹۹.۹۹ درصد آن از هوا و تنها ۰.۰۱ درصد آن از ماده جامد تشکیل شده است؛ این کار از طریق طراحی ماده در مقیاس نانو، میکرو و میلی انجام شده است. توبیاس شایدلر از HRL می گوید: «کلید اصلی این کار تولید یک شبکه به هم پیوسته از لوله های توخالی است که ضخامت دیواره آنها هزار برابر کمتر از قطر موی انسان است».
معماری خاص این ماده رفتار مکانیکی یک فلز را به آن بخشیده است که از آن جمله می توان به قابلیت بازگشت به حالت اولیه پس از فشردگی تا حد ۵۰ درصد و همچنین جذب انرژی بسیار بالای آن اشاره کرد.
لورنزو والدویت از دانشگاه کالیفرنیای ایروین می گوید: «با کاهش ابعاد مواد به مقیاس نانومتری، استحکام مکانیکی آن ها افزایش می یابد. اگر این قابلیت با امکان تنظیم معماری میکروشبکه یک ماده ترکیب شود، می توان به یک ماده سلولی منحصر به فرد دست یافت».
این ماده جدید که برای آژانس پروژه های تحقیقات دفاعی پیشرفته تولید شده است، می تواند به عنوان الکترود باتری ها و یا جاذب امواج صوتی، ارتعاشات یا شوک ها عمل کند. ویلیام کارتر، مدیر گروه مواد معماری شده در HRL این ماده جدید را با ساختمان های معروف بزرگ مقایسه می کند: «ساختمان های پیشرفته ای همچون برج ایفل بسیار سبک بوده و به دلیل معماری خاص شان از وزن بسیار بهینه ای برخوردارند. ما می خواهیم این ایده را در مقیاس میکرو و نانو اجرا کرده و مواد بسیار سبک تری تولید کنیم».
 
بالا