• این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

    مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

    عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

توصیه‌های شب یلدا برای مبتلایان به دیابت

empty-x

Z a h r a
ارسال ها
178
لایک ها
426
سن
25
محل سکونت
شیراز
#1
سلامت نیوز: یک کارشناس تغذیه با بیان اینکه بیماران دیابتی در مصرف آجیل بی‌نمک شب یلدا منعی ندارند، توصیه كرد: این بیماران در مصرف میوه‌جات و شیرینی‌جات مخصوص شب یلدا نهایت دقت را بکار ببرند.

دکتر محمد علیزاده در گفت وگو با ایسنا، با بیان مطلب فوق افزود: ممکن است مصرف خارج از محاسبه‌ی غذاها و تنقلات مخصوص شب یلدا و نیز مصرف بی‌رویه‌ی میوه‌جات به ویژه موز، هندوانه و انگور با احتمال زیاد بیماران دیابتی را روانه‌ی بیمارستان كند. بهتر است این بیماران از میوه‌هایی مثل گریپ فروت، سیب، برگه‌ی زرد آلو، آلو خشک به جای هندوانه و انگور استفاده كنند.

وی گفت: هندوانه از جمله میوه‌هایی است که قند موجود در آن به سرعت منجر به افزایش قند خون شده و بیماران دیابتی باید به میزان خیلی کم هندوانه مصرف کنند. در صورت مصرف آن نیز به یاد داشته باشند که 400 گرم هندوانه حاوی 15 گرم قند یا یک واحد قند است و با مصرف این مقدار یک واحد از غذاهای قنددار خود را مصرف كرده‌اند.

بیماران دیابتی به ازای مصرف اضافی هر10 گرم قند، یك واحد انسولین تزریق كنند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در ادامه توصیه كرد: بیماران باید با مشاوره پزشک معالجشان در صورت مصرف اضافی به ازای مصرف هر10 گرم قند به سرعت یك واحد انسولین تزریق كنند.

وی در ادامه توصیه کرد: بیماران دیابتی مقداری از قندی را که در وعده شام مجاز به مصرف آن هستند به شیرینی‌جات شب یلدا اختصاص دهند در این صورت کل قند مصرفی روزانه‌ی آنها تغییر نخواهد کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در ادامه گفت: مصرف آجیل حاوی گردوی زیاد تاثیرات فیزیولوژیکی مفیدی برای بیماران دارد.

وی با بیان اینکه در مصرف انار نباید افراط کنیم، گفت: چرا که مجموع گروه‌های غذایی حاوی قند در وعده‌ی شام و بعد از شام افراد دیابتی نباید از 7 واحد بیشتر شود.

میان وعده‌های بیماران دیابتی نباید بیشتر از 1 تا 2 واحد قندی باشد


علیزاده با بیان اینکه اینکه بیماران دیابتی باید بدانند کدام یک از گروه‌های غذایی حاوی قند و عاری از قند را استفاده کنند، گفت: از بین گروه‌های غذایی، شیر، میوه، غلات و قندها تقریبا حاوی 15 گرم قند هستند.

وی در ادامه افزود: بقیه گروه‌های غذایی یعنی سبزیجات (شامل سبزی، خیار، گوجه)، گوشت‌ها (شامل انواع گوشت‌ها، تخم مرغ و پنیر) و چربی‌ها (شامل انواع روغن‌ها و نیز پسته، بادام ها، گردو، فندق، انواع تخمه ها، زیتون و شیر نارگیل) تقریبا عاری از قند هستند.

این کارشناس تغذیه درباره رژیم غذایی دیابتی‌ها خاطرنشان کرد: تعداد وعده‌های غذایی روزانه آنها باید به 6 واحد افزایش یابد. مردان در وعده‌های اصلی از 4 تا 5 واحد و زنان از 3 تا 4 واحد از گروه‌های غذایی حاوی قند استفاده نکنند. میزان مصرف گروه‌های غذایی حاوی قند در میان وعده‌ها در هر دو جنس، زن و مرد از 1 تا 2 واحد نباید بیشتر باشد.
 
بالا