1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

تهران...رتبه اول همسر کشی!!!!!

شروع موضوع توسط Merjhoi ‏Sep 20, 2012 در انجمن مطالب جالب

 1. Merjhoi

  Merjhoi اگرچه دل به کسی داد...جان ماست هنوز:(** عضو کادر مدیریت مدیر ارشد همراه انجمن

  5,502
  13,918
  10,725
  یک آسیب شناس،

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  را به عنوان

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  ین شهر کشور در قتل های خانوادگی به علت وجود خورده فرهنگ ها، وجود محلات اقماری و حضور مهاجرین زیاد با فرهنگ های متفاوت دانست.
  مجید ابهری در رابطه با معضل قتل گفت: قتل به عنوان یکی از ناهنجاری های رفتاری مشمول عوامل مختلفی از جمله اعتیاد، فقر اقتصادی، بیکاری، اختلالات روانی و... می شود.
  این رفتار شناس ادامه داد: ۶۵ درصد قتل هایی که رخ داده، آنی و بدون برنامه ریزی قبلی است و متاسفانه قتل های خانوادگی مقام اول در بین جنایات مختلف را به خود اختصاص داده است.
  وی ضمن اشاره به محور های اصلی قتل های خانوادگی تصریح کرد: یکی از اصلیترین علل قتل های خانوادگی، ورود شخص ثالث به حریم خانواده است که در ۹۷ درصد شوهرکشی ها، مرد بیگانه با زن را با فریب وادار به قتل می کند که در این سری قتل ها زن به عنوان شریک جرم وارد عمل می شود.
  این آسیب شناس، تنفر بیش از حد بین زوج ها را از دیگر دلایل اصلی قتل های خانوادگی برشمرد و گفت: در برخی از موارد زوج ها نسبت به هم علاقه ای ندارند و یا حتی از هم به شدت متنفر هستند ولی به دلیل وجود موانع اجتماعی و اخلاقی از یکدیگر جدا نمی شوند که در نتیجه یک قتل رخ می دهد.
  این رفتار شناس ضمن اشاره به خشم و ضعف در کنترل هیجان های رفتاری به عنوان یکی از عوامل قتل های خانوادگی اظهار کرد: متاسفانه در مراکز آموزشی، رسانه ها، خانواده و اجتماعات مهارت کنترل خشم و هیجان های رفتاری کمتر مورد توجه قرار می گیرد که در نهایت منجر می شود تا افراد در کنترل احساساتشان ناتوان باشند.
  ابهری ادامه داد: در ۸۵ درصد از زن کشی ها، شوهر به دلایل مختلف از جمله، بد گمانی، سوءظن، تحریکات اطرافیان به ویژه مصرف مواد مخدر و اغلب روان گردان موجب بروز هیجان های رفتاری و عدم توانایی در کنترل این هیجان ها، زمینه های روانی و فیزیکی قتل را فراهم می کند.
  وی ارزشهای دینی و اخلاقی را یک از مهم ترین موانع در بروز قتل ها خواند و خاطر نشان کرد: با فاصله گرفتن از ارزشهای اخلاقی و اجتماعی همین طور کم رنگی صداقت و به ویژه ازدواج های اجباری موجب شده است که میزان قتل ها در جامعه افزایش پیدا کند.
  این آسیب شناس، تهران را به عنوان اولین شهر کشور در قتل های خانوادگی اعلام کرد و گفت: علت بالا بودن قتل های خانوادگی در

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  وجود خورده فرهنگ ها، شهرک ها و محلات اقماری و هم چنین حضور مهاجرین زیاد با فرهنگ های متفاوت در تهران است.
  وی در رابطه با بروز قتل در شهر های دیگر کشور گفت: در سایر شهر های کشور به ویژه مشهد، تبریز و کرج علت اصلی بالا بودن قتل های خانوادگی، بافت های فرهنگی محدود، دخالت های نامناسب خانواده ها و اطرافیان در خانواده است.
  ابهری در رابطه با پایین بودن آمار قتل های خانوادگی در برخی از استان های کشور از جمله لرستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان، تصریح کرد: قتل های خانوادگی در برخی از شهر ها به علت بالابودن باورهای دینی، پر رنگ بودن ارزشهای اجتماعی و دخالت والدین در هنگام ازدواج کمتر رخ می دهد.
  وی در رابطه با ازدواج ناموفق جوانان گفت: دخالت خانواده در هنگام انتخاب همسر بسیار مهم است چرا که ۹۵ درصد از قتل های خانوادگی که منجر به همسرکشی می شود ناشی ازدواج های خودگزین و بدون دخالت خانواده است.
  این آسیب شناس در رابطه با نقش رسانه در کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه قتل گفت: رسانه ملی در این زمینه وظیفهٔ سنگینی بر عهده دارد، رسانه می تواند با بیان واقعیت ها، آموزش مهارت های زندگی و ترویج ارزش ها در جامعه نقش مهمی را د ر جامعه و کاهش آسیب ها ایفا کند.
  این رفتار شناس ضمن انتقاد از رسانه های غربی و ماهواره گفت: یکی از معضلات رسانه ای، میل مردم به سمت این رسانه ها است که با توجه به محتوای بی ارزش و اهداف هنجار شکنی و ضد ارزشی هم چنین رواج عشق های مثلثی و خیانت در افزایش آسیب های اجتماعی به ویژه قتل های خانوادگی مقصر است.
  ابهری بحث آموزش مهارت های زندگی در مراکز آموزشی و خانواده ها را بسیار مهم دانست و گفت: باید در مراکز آموزشی به جوانان و نوجوانان آموزش مهارتهای زندگی جدی تر ارائه شود و علاوه بر مراکز آموزشی، تقویت فرهنگ مشاوره در خانواده در زمان بروز مشکلات بسیار مفید محسوب می شود.
   
  پرشیا و marzieh از این پست تشکر کرده اند.
 2. saber

  saber

  145
  107
  291
  پس یادمون باشه با تهرونی جماعت ازدواج نکنیم:biggrin:
   
  Merjhoi از این پست تشکر کرده است.
 3. Shiva

  Shiva

  5,458
  12,358
  1,642