1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

تفاوت ماوس های اپتیکال و لیزر در چیست؟

شروع موضوع توسط Admin ‏Aug 11, 2014 در انجمن نرم افزار و سخت افزار

 1. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,961
  74,096
  بسیاری از کاربران به ویژه دسته ای که به فعالیت های گرافیکی مشغول بوده و یا به شکل حرفه ای بازی های دیجیتال را دنبال میکنند، ماوس را یکی از مهمترین ابزارهای خود تلقی میکنند. دقت و شتاب ماوس برای این دسته از کاربران امری حیاتی است و از همین روی به دنبال بهترین نمونه هستند. اما در بین ماوس های اپتیکال و لیزر کدام دقیق تر و سریع تر است و اساسا تفاوت آنها در چیست؟
  به گزارش «تابناک» این روزها دیگر تکنولوژی تبدیل به یک مد شده است که البته در آن هر چند سال یکبار مدل های قدیمی البته مجددا مورد اقبال قرار میگیرند. یکی از این برگشت ها البته مخصوص به حسگرهای به کار رفته در ماوس است که به ویژه برای علاقمندان به بازی های رایانه ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

  برای مدت زمان بسیار زیادی ماوس های اپتیکال بسیار مورد توجه و اقبال کاربران قرار داشتند اما اکنون مدتی است که ماوس های با تکنولوژی لیزر بیشتر مورد پسند میباشند. این در حالی است که اکنون چند وقتی است که مجددا ماوس های اپتیکال بازار را از آن خود کرده اند. اما دلیل این امر چیست؟

  [​IMG]
  تفاوت ماوس های اپتیکال و لیزر

  ماوس های اپتیکال برای اولین بار در سال 1999 به بازار آمده و جایگزین ماوس های غلتکی شدند. ماوس اپتیکال در واقع یک دوربین کوچک است که با یک نور LED قرمز رنگ که هزاران بار در ثانیه بهCMOS تابیده میشود، تلفیق شده. نرخ تابش هر چقدر بیشتر باشد دقت ماوس عملا بیشتر است و این در ماوس های متفاوت، طبیعتا متفاوت است.

  سپس حسگر CMOS هر تصویر دریافتی را به پردازشگر سیگنال دیجیتال ارسال میکند که در واقع کار آن گشتن به دنبال تغییرات در تصاویر دریافتی است تا آنها را به حرکات ماوس ترجمه و تفسیر کند:

  [​IMG]
  این گونه از ماوس ها تا مدت زمان بسیاری کل بازار را از آن خود کرده بودند تا آنکه شرکت Logitech در سال 2004 اولین ماوس لیزری را به بازار عرضه کرد که از پردازشی متفاوت و بسیار پیچیده تر با نامLaser Doppler Velocimetry بهره میبرد.

  در این پردازش یک دیود لیزر در کف ماوس اشعه لیزر را در زاویه و فرکانسی مشخص به سطح حرکتی میتابد. در همان حالی که اشعه با سطح حرکتی برخورد میکند این فرکانس تغییر کرده و تفسیر میشود.

  دیود لیزری همچنین شامل یک دیود حساس به نور است که نور منعکس شده را به همراه طریقه تعامل و برخورد آن با لیزر دریافت میکند تا آنچه فرکانس تغییر خوانده میشود را بدست دهد. در نهایت لیزر این فرکانس تغییر را اندازه گیری کرده تا سرعت و جهت حرکت ماوس را تعیین کند:

  [​IMG]
  شرکت Logitech معتقد است که این ماوس های لیزری تا 20 برابر دقیقتر از ماوس های اپتیکال هستند و میتوانند بر روی هر سطحی از جمله سطوح شیشه ای که منجر به گیج شدن ماوس های اپتیکال میشوند، عمل کنند. پس چرا ماوس های اپتیکال دوبار به بازار باز گشتند؟

  بسیاری از متخصصان در این حوزه معتقد هستند که تفاوت چندانی در خروجی ماوس های هر دو تکنولوژی وجود ندارد و در نهایت این بازار یابی و تبلیغات است که منجر به آن میشود که یکی بر دیگری ارجحیت پیدا کند. اما متخصصان شرکت CoolMaster بر این باور هستند که ماوس های لیزری در شرایطی خاص با شتاب و دقت مشکل پیدا میکنند که این امر منجر به از دست رفتن دقت اصلی ماوس میشود.

  از همین روی است که بسیاری از کاربران علاقمند به بازی های دیجیتال در سطح حرفه ای ماوس های اپتیکال را به ماوس های لیزری ترجیح میدهند. این در حالی است که دقت ماوس ها در این سطح برای کاربران عادی چندان قابل تشخیص نیست، مگر آن دسته از کاربرانی که به فعالیت های گرافیکی مشغول هستند.

  در نهایت آنچه مشخص است این است که برای کاربران عادی هر دو تکنولوژی قابل استفاده و پاسخگو است. البته ماوس های لیزر به جهت آنکه بر روی سطوح بیشتری قابل استفاده هستند طبیعتا ارجحیت دارند. اما اگر به دنبال دقت در عملکرد ماوس هستید آنگونه که به نظر میرسد ماوس های اپتیکال شاید مطمئن تر و بهتر باشند. البته این یک گزاره 100 درصدی نیست.