1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

تاریخچه ی بیماری ایدز

شروع موضوع توسط بوق ‏Mar 27, 2014 در انجمن انواع سرطان ها و بیماری های خاص

 1. تاریخچه ی بیماری ایدز


  در سال 1981 هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری “کاپوسی سارکوما“، یکی از انواع خوش خیم تر سرطان که معمولاً در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان هم جنس گرای نیویورک گزارش شد.


  تقریباً هم زمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در «کالیفرنیا» و «نییرک» بالا رفت یا این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولاً از این دو واقعه ی پزشکی، به عنوان آغاز ایدز یاد می کنند. در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیاد داشت تا سرانجام در 1982 آن را ایدز نامیدند (Syndrome Deficiency Immune Aquired) به مرور شمار بیش تری متوجه این بیماری شدند، چون گروه های گسترده تری از مردم، و نه فقط هم جنس گرایان، را مبتلا می کرد، بیماران هموفیل و معتادان تزریقی با علایمی مشابه ایدز به پزشک مراجعه می کردند.


  هم زمان با ظهور ایدز در آمریکا، در آن سوی اقیانوس آتلانتیک پزشکان در فقیرترین قاره ی جهان آفریقا، متوجه شیوع یک پدیده ی جدید بهداشتی شدند. این بیماری که در زبان محلی “اسلیم“ (SLIM) - مرگ در اثر تحلیل تدریجی بدن- نام گرفته بود، در آفریقا، به معضلی عمیق تبدیل می شد. در وهله ی اول، پزشکان، دلیلی نمی دیدند که ایدز، بیماری شایع در میان هم جنس گریاان آمریکای ثروتمند، را با اسلیم مرتبط بدانند. اما تحقیقات بعدی و شیوع علایمی مشابه در میان زنان و دگر جنس گراها نشان داد که هر دوی این بیماری ها یکی بوده و همان ایدز است. در هیاهویی از جنجال ها و ابهامات گسترده در باره این بیماری کشنده جدید، تلاش ها برای تشخیص علت بروز ایدز و نحوه ی انتقال آن، با شتابی بی سابقه آغاز شد.


  در سال 1984 یک گروه محقق آمریکایی به ریاست “رابرت گالو“ اعلام کرد که آن ها عامل بیماری ایدز را کشف کرده اند، یعنی؛ همان ویروسی که ما آن را حالا اچ آی وی می خوانیم. البته این ادعا با اعتراض “لوک مونتیر“ و گروه محققان فرانسوی او، که ماه ها قبل این ویروس را شناسایی کرده بودند، روبه رو شد.


  در بحبوحه ی این جنجال ها، محققان برای پیدا کردن درمان ایدز بسیج شدند


  جست وجویی که هنوز هم ادامه دارد. آزمایش های خون نشان داد که ویروس اچ آی وی، سراسر جهان را در پنجه ی مهلک خود گرفته و در مدت زمانی که به تمام قاره ها گسترش یافته است، تلاش ها برای درک این ویروس به موضوعی بسیار اضطراری تبدیل شد. این که از کجا آمده و چرا در قرن بیستم هم زمان در دو نقطه مختلف ،یعنی، آفریقا و آمریکا ظهور کرده بود؟


  منشاء اچ، آی، وی (H.I.V)

  طبق شواهد روشن و قانع کننده ای که وجود دارد، شکی نیست که ایدز از ویروس اچ آی وی ناشی می شود. اما در حال حاضر تاکید بر این موضوع است که در سرمنشا ویروس اچ آی وی برای کشف واکسن و درمان های موثرتر امری حیاتی است. بر اساس آخرین تحقیقات در زمینه مختصات ژنتیکی اچ آی وی، عامل انتقال ایدز، مشخص شد این ویروس از ترکیب دو ویروس مختلف در میمون شامپانزه به وجود آمده است.


  این ویروس ها از نوع ویروس “اس آی وی“ (Virus Simian Immunodeficiency) هستند که در میمون ایجاد بیماری می کند. این تحقیقات نظریه ای رایج را که می گوید ایدز در طی یک قرن گذشته در جنگل های غرب آفریقا ظهور کره است، تایید می کند. در سال 1999 نشریه ی “نیچر“ در شماره ی ماه فوریه خود یک نظریه عملی را به چاپ رساند که مورد حمایت گسترده کارشناسان این رشته قرار گرفت. براساس این نظریه، ویروس عامل ایدز ابتدا از طریق یکی از زیرگونه های شامپانزه در آفریقا به انسان سرایت کرده است به اعتقاد دانشمندان انسان اولین بار نیمه ی نخست قرن گذشته در نتیجه شکار و تغذیه گوشت شامپانزه، سنتی که هنوز در آفریقا ادامه دارد، به این ویروس آلوده شد.


  اس آی وی در گذشته ای نه چندان دور وارد بدن انسان شد و پس از جهش ژنتیکی به اچ آی وی تبدیل شد. به احتمال قریب به یقین، ناحیه ی گینه بیسائو در غرب آفریقا مکانی است که این نقل و انتقال در آن صورت گرفته است بسیاری از دانشمندان بر این باورند که انتقال ویروس بیش تر از یک بار روی داده است، چون نمونه های گوناگونی ازاین ویروس، در انسان باعث بروز ایدز می شود. اما تعیین زمان دقیق انتقال از حیوان به انسان مشکل آفرین تر است. نکته ی قابل توجهی که در تحقیقات مشخص شد این بود که در قرن نوزدهم هیچ یک از میلیون ها آفریقایی که به زور به بردگی کشیده و به کشورهای خارجی منتقل شدند، به این ویروس آلوده نبودند.


  بنابراین ایدز باید پس از سال 1860 بروز کرده باشد. ویروس اچ آی وی اولین بار در سال 1959 در نمونه خون یک مرد از کشور کنگو ردیابی شد. هر چند نخستین نمونه از ایدز در آمریکا، در سال 1981 گزارش شد، اما بر اساس شواهد اولین قربانی ایدز در این کشور به سال 1969 باز می گردد. در آن سال یک جوان سیاه پوست در شهر “سنت لوئیز“ آمریکا در اثر ابتلا به ایدز در گذشت. تحقیقات در مورد سرعت واگرایی ژنتیکی میان دو خانواده اصلی ایدز، اچ آی وی -1 و اچ آی وی -2، نشان می دهد که انتقال ویروس به انسان در حدود سال 1940 (باضریب خطای حدود 20) سال روی داده است. مطالعه ی ژنتیکی بر روی ویروس اس آی وی، که به درک بهتر انتقال آن از گونه میمون ها به انسان کمک کرد، توسط گروهی از دانشمند بین المللی انجام گرفت و در نشریه ی علمی “Science” چاپ شد.


  این گروه مدعی است که دو ویروس مختلف از دو نوع میمون در شامپانزه ترکیب شده و ویروس اس آی وی را به وجود آورده است. تنظیم کنندگان این مقاله علمی می گویند رشته ای از آلودگی و عفونتهای پی در پی در میمون “مانگابی دماغ قرمز“ و گونه ای بزرگ تر به نام Spot - Nose منجر به خانواده ای از ویروس ها موسوم به “اس آی وی سی پی زی“ (SIVcpz) شده است. نکته ی مهم این که هر دو این گونه ها خوراک شامپانزه بوده و زیستگاه آن ها در غرب آفریقای مرکزی قرار دارد. الیزاب بیلز از دانشگاه ناتینگا، بریتانیا، و هم کارانش می گویند، «کشف این موضوع که ویروس اس آی وی در شامپانزه دارای منشائی دوگانه است، پیامدهای مهم علمی را به دنبال دارد.»


   
  fatemeh99، setareh و Ᾱṣẹῥ!ƙ از این ارسال تشکر کرده اند.